Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Na jaké dávky má nárok samoživitelka?

veru11
25. únor 2016

Ahoj mamči, měla bych na Vás otázku, která se netýká přímo mě, ale mé kamarádky. Kamarádka žila léta v zahraničí s partnerem-cizincem, mají dítě, nyní jdou od sebe a ona se chce vrátit zpět do ČR. Nemá tu žádné zázemí, nikdo ji nepomůže. Proto mě poprosila, jestli bych jí tu nepomohla dopředu sehnat podnájem atp. Prosím Vás o rady, na jaké příspěvky od státu by měla nárok? Alimenty mít nebude (otec není uveden ani v dorném listě dítěte).Vůbec se v téhle oblasti neorientuji, děkuji Vám za každé info.

nonnni
25. únor 2016

@veru11 Po trech mesicich v podnajmu muze zadat o prispevek na bydleni. Potrebuje smlouvu a vyuctovani el a vody atd. Muze zadat o prispevek na dite, coz je 500 mesicne mam pocit.

Pokud nepobirala zadny ekvivalent rodicovskeho prispevku a dite se vekove vejde, tak lze pozadat o nej a vyplaci se 3 mesice zpetne.

Nic jineho, na co by mela narok me opravdu nenapada. Dle veku ditete pak s nim do predskolniho/skolniho zarizeni a ona do prace.

Predpokladam, ze nejak by ji nekdo mel vyrovnat i zivotni minimum, coz je s nulovym prijmmem, ci prijmem 3800 - min rodicak (dle kalulacek) 4 880 pro matku a dite do sesti let. Casem k tomu pribude tedy ten prispevek na bydleni.

Jako nic moc ji nikdo neda.

superkousky
25. únor 2016

O příspěvek na bydlení lze žádat hned.

veru11
autor
25. únor 2016

@nonnni Moc děkuji! Klučíkovi budou v říjnu 4, ona by měla do jeho 4 let pobírat těch 3.800 Kč rodičovský příspěvek. Do školky by měl jít od září. Někde jsem četla zmínky o hmotné nouzi a jednorázovém příspěvku v hmotné nouzi, nevíš podmínky?

j.a.n.i
26. únor 2016

@veru11 No, co tak vím, tak podmínkou pro poskytnutí hmotné nouze je to, že se člověk snaží zvýšit si příjem vlastním přičiněním a mezi to patří i to, že uvede otce dítěte a žádá o alimenty...

veru11
autor
26. únor 2016

@j.a.n.i aha... Tak to u ni bude asi problem, protoze v momente, kdy by ho uvedla v rodnem liste, tak by s tim mela zase velke problemy z hlediska toho, ze by si na neho on mohl delat pravne naroky v zahranici...