Neoprávněná exekuce po rozvodu

carmenz
18. zář 2018

Ahoj devcata,prosim,je tu nekdo tohoto prava znaly? Na uctu mam blokaci,je to dluh meho exmanzela. Rozhodnuti o blokaci prislo v dobe,kdy jsem uz byla rozvedena,ale rozsudek o rozvodu (dle exekutora)udajne jeste v te dobe nenabyl pravni moci. Takze je to pry opravnene. Ale tam je taky nejaka lhuta,kdy ta exekuce nabyva pravni moci? Cili teoreticky by v dobe,kdy nabyla pravni moci exekuce,uz nabyl pravni moci i rozsudek o rozvodu a exekuce byla tedy neopravnena? Ja to proste za ex platit nechci a vim,ze z nej to jen tak nedostanu. Nevite prosim,jak postupovat?

oveckaluky
18. zář 2018

Pokud už máte zablokovaný účet, exekuce právní moci nabyla. Každopádně je důležité, kdy vznikl dluh, ne kdy jste se rozvedli - pokud vznikl za trvání manželství, je bohužel braný jako vás obou, ne jen manžela, a v tom případě s tím asi neuděláte nic...řešila jsem před pár lety totéž. Naštěstí v té době ještě platil výživné mně i dceři, takže jsem nechala běžet výživné na sebe delší dobu, aby se mi to vrátilo, co jsem za něj musela zaplatit - nikoho nezajímalo, že jsem pod tou jeho úvěrovou kartou nebyla podepsaná, a že jsem o ní ani nevěděla, ani to, že v době, kdy si ji zakládal, už jsme spolu nežili (což bylo patrné z rozsudku o rozvodu, kde bylo uvedeno, že před rozvodem jsme spolu rok nežili - a v té době si ji pořídil).

meronym
18. zář 2018

@carmenz Pokud dluh vznikl za trvani manzelstvi (coz je pravdepodobne), je exekuce bohuzel opravnena. Takove dluhy (s nekolika malo zakonnymi vyjimkami, napr. dluh z trestne cinnosti) se totiz povazuji za dluhy obou manzelu a je mozne exekuovat i Vas majetek, avsak s omezenimi. Kokretne exekutor muze "blokovat" Váš bankovní účet. Ale jen tehdy, pokud nestačí finanční prostředky na účtu bývalého manžela. I po doručení exekučního příkazu bance je Vám ponecháno právo nakládat s polovinou zůstatku na účtu, vždy však nejméně s částkou ve výši dvojnásobku životního minima. Na Vaši mzdu exekutor nemuže.

sangina
19. zář 2018

@meronym myslíte si,že exekutor musí nechat nezabavitelnou částku?já se rozváděla.již před tím,než jsem byla rozvedená jsme byly v odluce..soudně děti svěřené do péče..rozvedli mne okamžitě.Vše v pohodě..až jednoho dne jsem šla vybrat peníze a jejda...blokované konto...exekutor zabavil vše...mateřskou,přídavky..příspěvek na bydlení..nezbylo nám nic.Při vší smule jsem měla štěstí..exekutora,který měl vše na starosti jsem kontaktovala telefonicky a vysvětlila situaci.Tento mne na základě mnou sdělených skutečností požádal o kopie soudních rozhodnutí a jejích zaslání.Toto jsem učinila a za dva dny jsem měla peníze zpět.A ještě k tomu omluvný dopis...koukala jsem jako jojo.

meronym
19. zář 2018

@sangina Ja si to nemyslim. Takhle to rika zakon.

tulikiss
19. zář 2018

a mate uz vyporadany majetek? neprobehl soud o majetek jeste pred rozvodem..

oveckaluky
19. zář 2018

@meronym Pokud zablokují účet, mohou to udělat do výše dluhu. A pokud je dluh vyšší, než částka na účtu, nenechají vás nakládat s žádnou částkou, ale zablokují vše.