OSVČ a neschopenka/mateřská nebo pracák. Jak to funguje?

ivybee
7. bře 2021

Dobrý den,
zase jsem tu s dalším dotazem.
Jsem těhotná a i když úplně na začátku, tak se do práce pravděpodobně navrátím (nejen kvůli tehotenstvi - beru spoustu léků, kvůli kterým nejsem schopna normálně fungovat, ale i kvůli momentální celosvětové situaci). Po 3 letech mi skončila nájemní smlouva studia a prodlužovat ji nechci. Na neschopenku a mateřskou si celou dobu priplacim a nikdy jsem ji nečerpala.
Chtěla bych se tedy zeptat na rady vás zkušenějších.
Jak to funguje? Můžu nastoupit na neschopenku nebo raději na pracak? Přerušit živnost? A co všechno jsem nadále povinna platit? Jak a kdy nahlásit? A jak je to s neschopenkou a daněmi?
Snažila jsem se někde dočíst co a jak, ale buď jsou to starší příspěvky a nebo nějak úplně nerozumím tomu, co se tam píše. 😅 Moc bych tedy prosila o nějakou verzi “pro trubky”.
Dekuji. 🌷

nicollmor
7. bře 2021

@ivybee ahoj. Kamaradka je OSVC, mela rizikove tehotenstvi, nemocenskou “navic” si priplacela a sla na nemocenskou... nic neplatila a chodily ji penize z nemocenske.. byly to nejake cca 4.000Kc (zalezi kolik si platis). No a z nemocenske se potom stal rodicak 🤷‍♀️😅

ivybee
autor
7. bře 2021

@nicollmor Dekuji. 🌷

nicollmor
7. bře 2021

@ivybee ale nejsem si jista, jak je to, kdyz clovek nastoupi na pracak.. dle me narok na nemocenskou nejspise nema 🤷‍♀️

ivybee
autor
7. bře 2021

@nicollmor To asi určitě ne. Spis mě zajímalo, jak se to od sebe liší a co je popřípadě lepší 🙂