Otec nebude v rodném listě, na co mám nárok?
Zdravim cekam druhy dite taky to bude bez otce bohuzel mam smulu je to komplikovane jedno dite mam chcinse zeptat kdyz bide druhy co mam rict kdyby se ptalu zase na otce proste nema cenu otce uvadet kdyz ani nevim cely jmeno a podrobnejsi udaje ma to taky nektera tal neksem snad sama v tomhle delam si starosti jestli nebude problem s necim na uradu prace a na co budu mit narok atd...
Stručné shrnutí
- Pokud nejsou dostupné identifikační údaje otce (jméno, příjmení, datum narození), do rodného listu se otec nezapíše.
- O rodičovský příspěvek, přídavky na dítě a při splnění podmínek o příspěvek na bydlení lze žádat i v případě, že otec není v rodném listu.
- Sociální odbor a úřad práce mohou prověřovat důvody absence otce v rodném listu a mohou doporučit vymáhání výživného nebo požádat policii o pomoc s identifikací otce.
Nejčastější otázky
Q: Jak zapsat dítě do rodného listu, když neznám otce?
A: Pokud nejsou známy jméno a další identifikační údaje otce, do rodného listu se otec nezapíše.
Q: Na jaké dávky mám nárok, když v rodném listu není otec?
A: V diskuzi byly uvedeny rodičovský příspěvek, přídavky na dítě a případně příspěvek na bydlení; další automatické dávky bez uvedení otce obvykle nejsou.
Q: Může absence otce v rodném listu ovlivnit rozhodnutí sociálního odboru nebo úřadu práce?
A: Ano, sociální odbory mohou prověřovat důvody nepřítomnosti otce v rodném listu a to může ovlivnit posouzení nároku na některé dávky; účastníci proto doporučovali zajít na sociální odbor pro individuální posouzení.
Q: Jak mohu vymáhat výživné, když neznám přesné údaje otce?
A: V diskuzi byla zmíněna možnost požádat policii o pomoc při zjištění totožnosti a následně vymáhat dlužné výživné; konkrétní kroky závisí na dostupných informacích.
Q: Kam se mám obrátit pro praktické poradenství v takové situaci?
A: Doporučuje se obrátit se na místní sociální odbor (sociálku) a úřad práce, kde poradí ohledně rodičovského příspěvku, přídavků na dítě a příspěvku na bydlení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pokud nejsou dostupné identifikační údaje otce, dítě nebude mít v rodném listu uvedeného otce.
- Je možné žádat o rodičovský příspěvek a přídavky na dítě; příspěvek na bydlení je možný při splnění podmínek.
- Sociální odbor může prověřovat důvody absence otce v rodném listu.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdili, že matka by měla usilovat o zápis otce a vymáhání výživného; jiní považovali neuvedení otce za osobní rozhodnutí a neviděli důvod k žádaní dalších dávek.
Otevřené otázky
- Jak přesně sociální odbor či úřad práce posuzuje případy, kdy v rodném listu není uveden otec?
- Jak legálně zjistit a vymáhat výživné, pokud chybí příjmení a datum narození otce?
Zmíněné značky a firmy
policie, sociálka, úřad práce
Zmíněné produkty a metody
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, výživné, rodný list
Místa a osoby
žádné
@letuskajuliska důležitý je dítěti říct, že to byla velká láska, ale bohužel to nevyšlo...
@letuskajuliska narok? Zadna davka neni narokova. Proste nech zapsat otce do rodneho listu a chtej po nem vyzivne. A zazadej si o rodicovsky prispevek. Jen se zeptam: kolik deti mas v planu jeste timto zpusobem pocit?
panebože - znovu a lépe, ani po druhém přečtení jsem bez té interpunkce a s překlepy nepochopila, co vlastně žádáš 😕
A jak kdyz nevin udaje a zdrhl budu mit druhy dite a to pro me konci zadny dalsi !!!
@letuskajuliska tak snad vis,jak se jmenuje!!!! Nech ho hledat policii za dluzne vyzivne. O zenskych,co chrapou s chlapem,o nemz nic nevi,si myslim svoje. Ale co,stat tve nasledky z toho,ze jsi rada roztahla nohy,rad zacvaka,vid.
Když nevíš ani jak se jmenuje, tak holt dítě v RL otce mít nebude. Na sociálce bývá problém, jdou po tom proč nemá dítě otce v RL, bývají s tím machinace, aby se dosáhlo na víc dávek.
Nevíme v jaké obecné situaci jsi, zda pracuješ apod. Takže být tebou zajdu na sociálku a uvidíš.
já také nemám otce uvedeného v RL, ale z osobních důvodů, on o to nestál a já mám aspoň od toho grázla klid... ani by mě nenapadlo žádat o něco navíc, protože to bylo mé rozhodnutí.... jediné, co pobírám je příspěvek na bydlení, ale o ten bych si žádala i kdybych měla alimenty....
@letuskajuliska Budeš mít nárok na rodičák a na přídavky na dítě, plus pokud splníš podmínky, tak na příspěvek na bydlení... toť vše, na nic dalšího není bez otce v RL nárok. A upřímně, pokud někdo s někým spí ještě dříve, než se stihnou představit, tak já osobně bych bych fakt žádné dávky nedávala...
@panickatlamicka
@evulina77 damy, otazka autorky nebyla" Odsoudite me, protoze nevim jmeno otce?" ale " Mam problem, potrebuji racionalne poradit, protoze budu potrebovat penize." Jestli nemate k autorcine otazce nic jineho, nez ponizovat a urazet tak si prosim prejdete na jinou diskuzi. Ono se to totiz muze stat napr. Vasim dobre vychovanym dcerkam....
@aiva01 svou dceru budu primarne ucit ne.s.ukat s chlapama,ktere ani neznam. Matku v nouzi si predstavuji jinak ( nasili,slozity rozvod,ztrata majetku.....) Nahody se v zivote deji , ale mit takto pocate dve deti neni vec nahody,ale selhani nekolika jedincu: rodicu te zeny a te zeny samotne.
Vy tady umite jen urazet nic vic copak nevite jaky jsou chlapy proste clovek naleti me nenapadlo ze si semnou uzije a zmizi a jeste samozrejme s ochranou ale asi spatna ochrana tak mi prosim vas nenaznacujte co jaka jsem ze se rada roztahuju sex je normalni vec to snad kazdy ne ... Myslete si co chcete ale narazky di nechte pro sebe !!!
@letuskajuliska Jelikož je to veřejná diskuze, tak si můžeme psát své názory jak chceme.
@letuskajuliska Na úřadě řekni pravdu, poplácají ti po rameni a budou přát hodně úspěchů v životě
@letuskajuliska A ještě něco..., ano, .... sex je normální, ale mezi lidmi, kteří se znají, což u tebe asi nebylo ani v jednom případě, že? Nevědět ani jméno a příjmení dotyčného, se kterým vlezu do postele o něčem vypovídá!!!!
Vy nemuzetw vedet v jakym situaci jsem pochopite je to abyste jen narazeli nic vic to ze otec neni uplne znam je lepsi nez byt nezodpovedna matka k detem jsem na vsechno sama a vse zvladam jak se patri ziju pro dceru nikdo jinej mi nezajima!!!
Jen vim ze nejsem v tom sama a ja se ptala jestli taky neltera ve stejny situaci a ne ty co mi pisou narazky
@magdalenax heledte problem je ze nevim prijmeni a datum narozeni jedine jmeno ale ro je mi prd platne
Ja uz jsem tady snad psala ze s ochranou to bylo ale nejspis trosku asi praskl kondom a stalo se nevedelinjsme nic ono staci kapka a je to
@letuskajuliska Když všechno tak dobře zvládáš, tak zvládáš své dítě i uživit, tak nevím, proč se tu ptáš na nároky na dávky... a jinak tedy s někým u koho nevím ani jméno nespí normální člověk ani s ochrannou, natož takovou, která trošinku praskla a vy jste nic nevěděli... jsou jen dvě možnosti - buď jste oba dost jednodušší, že spolu spíte ještě před tím, než se alespoň trochu poznáte a ještě přehlédnete takovou drobnost jako prasklý kondom nebo si tak trochu vymýšlíš.

No ja doufam,ze nebudes mit narok na nic.