Změna otce v rodném listě. Jak to je?

22. lis 2020

Zdravíčko, mám takový dotaz. Biologický otec se o syna nezajímá, neplatí alimenty, nehlásí se atd. Má svojí rodinu. Jde o to, že mám přítele, už delší dobu, syn ho oslovuje tati. Chtěla bych se zeptat jestli záměna otců jde i v případě, že se ne vezmeme. Nebo je podmínka být ve sňatku. S přítelem máme v plánu se do roka vzít, ale zajímá mě jestli změna otců jde ještě před sňatkem. A kdyby otec bio souhlasil, tak jestli to jde nějak mimo soudně a na dálku. Vidět se rozhodně nechceme a přes soudy pokud to není nutné to řešit nechci

alik20
22. lis 2020

Musi byt souhlas bio otce a i tak to jde přes soud si myslim, a nebo treba staci jenom nejaky prohlášení na matrice, zkuste ta zavolat zitra

jjasmina
22. lis 2020

@alik20 taky si myslím, ale nejsem si teda jistá , že bio otce lze nahradit prostě jiným zrovna v rodném listu. Max si myslím, že otce by tam měl dva a ten souhlas stopro bude potřebovat

autor
22. lis 2020

Děkuji. Já vím právě o tom souhlasu, ale nevím jestli to jde udělat i mimo soudně jen přes matriku. A jestli to jde takhle na dálku, kdy bio bydlí v Karlových Varech a my na Valašsku. A taky nevím jestli nemusí být podmínkou mít nového tatínka jako manžela. Ale sňatek je v plánu do roka

lenlin
22. lis 2020

Manžel to být nemusí, ale souhlas je potřeba, řešila to nedávno švagrová.

jaja01k
22. lis 2020

Manželé být nemusíte, bio otec musí souhlasit. A jinak než soudně to nepůjde. Je to dost závažná změna, kterou nelze provést jen podepsáním formuláře na matrice.

lenlin
22. lis 2020

Švagrové na matrice řekli, ze je nutný souhlas otce nebo když nebude mít souhlas, tak pak by to šlo přes soud.

autor
22. lis 2020

@lenlin mohla bych vás požádat o info jak to probíhalo a co je potřeba. Mám to takhle z netu, ale za osobní zkušenost být byla nejradši. Kdyžtak bych vám napsala email. Byla bych moc vděčná

lenlin
22. lis 2020

Zítra se zeptám přesně švagrové a dám vědět všechny detaily neznám. Jen vím, ze vyplnili nějaký vzor změny příjemní dítěte z internetu a s tím šli na matriku, na jejího ex platilo, ze nebude po něm chtít alimenty

autor
22. lis 2020

Nevíte kde seženu nějaký vzor? Na internetu nemůžu najít. A jde to udělat i takhle na dálku? Já matrika tady a bio tam?

zelenaesmolda
22. lis 2020

Kolik je synovi?

autor
22. lis 2020

@zelenaesmolda dva roky

zelenaesmolda
22. lis 2020

Ja nevim jestli by nebylo lepsi s tim pockat az syn bude schopny o tomhle rozhodnout.Prece jenom se to tyka hlavne jeho.
Pravni stranku bych asi resila s pravnikem

jipe
22. lis 2020

tohle jde pouze tak, že současný přítel si dítě osvojí (adoptuje) a k tomu je potřeba souhlas biologického otce. O osvojení rozhoduje soud.

autor
22. lis 2020

@jipe tím pádem ale já nebudu pro syna nic5, když si ho adoptuje jakoby nebo to chápu špatně? Nechci aby mě něco zaniklo. Chtěla jsem vymazat bio otce a nechat zapsat přítele, kdy bio nebude mít k dítěti žádné povinnosti a nároky. A my můžeme žít i v papírech, jako rodina

jipe
22. lis 2020

tak ty jako matka zůstaneš, ale namísto bio otce si osvojí dítě přítel, takže budete jako rodiče uvedení ty a přítel, ty se svých rodičovských práv vzdávat nebudeš

j.a.n.i
23. lis 2020

@lenlin A nepletes si to nahodou jen se zmenou příjmení ditete?

meronym
23. lis 2020

@j.a.n.i Podle mne si to pani plete. “Vymazat” biologickeho otce neni jen tak. Musi se s tim k soudu a musi probehnout osvojeni partnerem matky. Je to pravne zavazna vec na cely zivot (vcetne napr. dedeni apod.), tohle se neda odbyt prohlasenim na urade.

autor
23. lis 2020

Děkuji,mohl by mi někdo poradit jak to tedy řešit? Nějaký vzor, co bych měla podat na soud? A mám posílat nějaký papír k souhlasu biol otci?

zelenaesmolda
23. lis 2020

@meronym
Hlavne je to vuci synovi takove nefer.Pripada mi to jako v 38 a Sudetech.O nas,bez nas.

meronym
23. lis 2020

Dulezite jeste je, ze pro osvojeni musite byt s novym partnerem manzele. Jinak to nejde, viz napr. https://www.profipravo.cz/index.php?page=articl...

autor
23. lis 2020

@zelenaesmolda když je otec alkoholik, co se nezajímá. Tak mi to přijde docela dost rozumné. Navíc má svou rodinu a syn pro něj podle jeho slov nic neznamená

autor
23. lis 2020

Děkuji za odkazy

autor
23. lis 2020

@meronym já někde četla, že ta změna toho otce jde i bez toho aniž by jsme byli manželé.

meronym
23. lis 2020

Priznavam, ze rodinnemu pravu se nevenuji. Presto se domnivam, ze je nutne, abyste byli manzele. Vice vam muzou poradit napr. v neziskovce, ktera adopce podporuje: https://www.adopce.com/poradna/nejcastejsi-dota....

Z jejich stranek cituji: “S partnerem společně vychováváme mé dítě z prvního manželství. Je možné, aby partner toto dítě osvojil?
Návrh na osvojení Vašeho dítěte by mohl Váš partner podat k soudu pouze jako Váš manžel. K osvojení by bylo třeba nejen Vašeho přivolení, ale i souhlasu biologického otce dítěte (pokud je v rodném listu dítěte uveden) nebo rozhodnutí soudu o tom, že souhlasu biologického otce k osvojení není třeba. Soud by také zkoumal názor dítěte s ohledem na stupeň jeho duševního vývoje. Dosáhlo-li osvojované dítě alespoň dvanácti let, byl by nutný i jeho osobní souhlas.”

Urcite vas dokazou nasmerovat dal.

zelenaesmolda
23. lis 2020

Kde beres jistotu,ze se s pritelem nerozejdete za par let a on nebude usilovat o vymazani z RL protoze neni biolocky otec?

lencaa11
10. led 2022

Na netu na ospodu dají formulář na nezrušitelné osvojení manžela/manželky ,výpis od Dr od manžela ,vypis od dětské Dr ,výpis z pošty trestu ,pracovní smlouva ,rodné listy ,podpis otce podat na soud a bejt manželé aspoň po nás to tak soud chtěl trvá to celé cca 6-12 měsíců podle soudu a pak už jen změna části rodného čísla ,rodného listu a vše se musí nahlásit na úřady ,školka ,škola atd ....

j.a.n.i
10. led 2022

@lencaa11 Blbě se zeptam, proc zmena casti rodneho cisla?

lencaa11
10. led 2022

@j.a.n.i taky jsem se divila mění se číslo za / rodného číslo matrika žádá o změnu za lomítkem ministerstvo pak vydává nový rodný list...