Paragrafy
luckam86
19. led 2011

Podpora v nezaměstnanosti po skončení 2 leté RD

Dobrý den, prosím vás o rady. Najde se tu někdo, kdo si zvolil dvouletou variantu RD a nevrátil se do práce, ale šel na ÚP? Z čeho se počítá podpora? Z národního hospodáství? V některých int.poradnách je uvedeno, že pokud je žena v posledních 3 letech alespoň 12 měsíců zaměstnaná, počítá se podpora z předchozího platu. A kdy dát výpověď u zaměstnavatele, když se dcera narodila 6.3.2011? Moc děkuji za odpovědi.
andy80
19. led 2011
Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené se nepočítá z rodičáku, ale z průměrné mzdy ve státě, takže to vychází něco kolem 3500,-- Kč. Chce to si pořádně rozmyslet jakou délku rodičáku si zvolit. A navíc od letoška je to nějak, že když dá člověk sám výpověď, tak nemá nárok na podporu.
puckal
19. led 2011
Ahojky, tato problematika je složitá....jedná se o dobu důchodového pojištění, protože po dobu rodičovského příspěvku není za tebe ze zaměstnání hrazené důch. pojištění, tudíž tuto dobu nemůžou započítat. Ke dni vstupu do evidence musíš mít v posledních 3 letech 12 měsíců doby důchodového pojištění od zaměstnavatele, aby ti PvN byla počítána z platu ze zaměstnání. ( najdeš to na evidenčním listu důchodového pojištění za každý rok zvlášť). Pokud 12 měsíců dohromady nedáš, tak je to z průměrné mzdy v národním hospodářtsví, což je 2měs.3499,-, 2měs.2799,- a 1 měs.3266,-. Teoreticky když to vemu, že se dcera narodila asi 6.3.2009, do evidence půjdeš od 6.3.2011- tak ÚP bude hledat v období od 6.3.2008-dosud. Pokud jsi byla např. zaměstnána od 1.2.2004, tak započítají dobu od 6.3.2008 do 6.8.2009(doba kdy jsi pracovala + pobírání peněžité pomoci v mateřství), tak by ti to teoreticky mělo vyjít. V práci můžeš dát výpově´d k tomu dni a pokud důvod je péče o dítě, tak je dobré to tam uvéct aby to bylo považováno na ÚP za vážný důvod. Potom by jsi měla nárok na 2měs 65%, 2měs.50% a 1měs.45% z průměrného čistého výdělku nebo z pravděpodobného výdělku , který ti napíše zaměstnavatel.
andy80
19. led 2011
A jen k té výpovědi, výpovědní lhůta je tři měsíce, takže výpověď už měla být podaná. Když jí podáš teď, tak dvouměsíční lhůta začne běžet od 1. února po dobu dvou měsíců, takže pracovní poměr bude končit k 31. březnu.
Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, s výjimkami vyplývajícími z § 47 odst. 2, § 48 odst. 2, § 49 písm. b), § 52 odst. 6 a § 70b odst. 1.

puckal
19. led 2011
@andy80 - to souhlasím, ale nebo dohodou. Určo z důvodu péče to vemou.... musí...je to v met. pokynu. Pracuju tam.
andy80
19. led 2011
@puckal Jo dohodou by to mělo jít, ale to záleží na zaměstnavateli. Třeba jí držel místo, že se po dvou letech vrátí a počítal s tím. Nemůžu pochopit, proč si někdo volí dvouletou variantu, když potom nemůže zpátky do práce. Já bych si jí zvolila jen tehdy, když bych se chtěla fakt brzo vrátit do práce.
puckal
19. led 2011
@andy80 - taky nerozumím tomu, když si ji vezme někdo kdo se tam nevrátí, ale co nadělám-nic. Ptom jdou k nám na ÚP a tady zase musí prohlásit, že jim nebrání nic v nástupu do zaměstnání....což většinou brání a potom to je jen o náhodě.....
daisy1
19. led 2011
ahoj, resim trochu jinou situaci, nicmene se zeptam. Do konce dubna jsem na 3 lete materske. Do prace se nevratim, protoze jsem se odstehovala o 300 km jinde, do prace nastoupim az v zari. A ted teda co mam delat. chci ukoncit prac.pomer u min, zamestnavatele, ale kdyz to udelam ja, prijdu o podporu.... a zamestnavatel, ten v podstate vi, ze nenastoupim, ale muze mi dat ted vypoved? To zas prece ze zakona nejde, i kdyz já chci, ne?
andy80
19. led 2011
@daisy1 Dohoda o ukončení pracovního poměru z důvodu přestěhování.
daisy1
19. led 2011
no, to ale prijdu ponovu o tu podporu, ne?
moudivlacek
19. led 2011
co je to za ptakovinu?????? 😃 dcera se tazatelce narodila v breznu 2011? to teprve bude ne 😃 😃 😃
andy80
19. led 2011
@daisy1 Já nevím, ale přestěhování je závažný důvod a to by se tam vztahovat nemělo

@moudivlacek Tak se zakladatelka přepsala no, píše, že jí bude končit, takže je jasný, že jí budou dva roky
puckal
19. led 2011
@daisy1 ahojky, bud dej výpověď ty a uved tam, z důvodu stěhování. On ti ji dát může ale musel by ti dát odstupné, což asi chtít nebude......Pokud tam je stěhování-změna trvalého pobytu, tak je to vážný důvod.
daisy1
19. led 2011
@andy80
@puckal jo, tak pokud by stehovani brali za vazny duvod, tak je to asi v pohode, navic koukam, ze by me ani netlacil cas jeste. S vypovedi uz bych musela zacit neco delat.
jeste se zkontaktuju s ucetni ve skole a uvidim.
puckal
19. led 2011
@daisy1 U nás to tak je ale můžeš se zeptat na vašem ÚP.Výpověd by jsi měla podat do konce února.