Rodičák v ČR pre Slovenku, čo mám spraviť?

tesska41
5. dub 2015

Ahojte, prosím o radu, už sme fakt zúfalí! ☹
Situácia: JA - Slovenka, trvalý pobyt na SR, prechodný tu zatiaľ nemám, som na úrade práce na SR (nebola som ešte zamestnaná), plánujem žiť s priateľom v Brne.
PRIATEĽ - Čech, zamestnaný na polovičný úvazek (má hradené sociálne a zdravotné poistenie), trvalý pobyt v Brne.
Na SVK mi povedali že nemám na rodičák zo Slovenska nárok keďže priateľ je zamestnaný a ja nie, a nežijeme na Slovensku. Rodiť budem asi na Slovensku (?), keďže tu nemám zdravotné poistenie. Bude mi stačiť vybaviť si do porodu v ČR prechodný pobyt, prípadne mám sa sem potom prehlásiť na úrad práce? Aby som dostávala rodičák z ČR? Alebo si začať platiť poistné, šlo by to ešte? Alebo ho dajú aj keď si o to zažiada priateľ? Nevadí že tu malý nebude mať trvalý pobyt? (Nemáme ho kam nahlásiť, bývame v podnájme). PROSÍM O RADU, čo mám spraviť? ☹ Díky moc!

sisstin
7. dub 2015

Ja vyrizovala rodicak pred osmi lety( to jsme nebyli ani manzele) a musela jsem donest milion potvrzeni od ex, pracovni smlouvu atd a dali mi ho. Ted byt ve stejne situavi nedaji, kdyz otec zije v jinem state 😉

snehurka845
7. dub 2015

@tesska41 vobec to s tym poistenim nie je taky problem, ako tu pisu. ZUa nami pred rpokom prisiel syn ,kdd na Slovensku dostudoval.Tu sa prihlasil do vseobecnej zdravvotnej, na Slovensku zdravotne zrusil . Tu mu dali paier, ze ho tu poiatia ana Slovensku ho na zaklade toho zrusili. A to tu este nemal pracu, tu si nasiel az po mesiaci a poistenie bez problemov vybavil A takisto aj pred tromi rok mi, ked sem prisla dcera a to ani nemala partnera cecha. Nic si sami nemuseli platit. Normalne majuim ceske ppoistenie. Vnucka ma ceske poistenie od narodenia. Takze ty na Slovemnsku sa odhlasis na zaklade tohom ze sa stahujes za partneroma a tu sa prihlasis. Nic sama nemusis platit. Pisem z vlastnej skusenosti.

nonnni
7. dub 2015

@tesska41 no bojim se, ze pokud nemas trvaly pobyt tak nemas ani narok...staci kouknout na stranky ministerstva

https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk...

zejmena pohledni na tuto vetu...
Podmínka trvalého pobytu a bydliště na území České republiky musí být splněna u oprávněné osoby a u dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek.

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Me by to neopravnovalo, i kdyz jsem obcan CR 😉 Resili jsme xkrat na pojistovne, tam mi bylo receno, ze pokud oba rodice nemaji trvaly pobyt a pojisteni v jednom state, tak smula. Taky zalezi, kdy to kdo vyrizoval, ty zakony se dost menily v posledni dobe 😉

tesska41
autor
7. dub 2015

@nonnni moj priatel ako rodič tu MAAAAAAA trvalé bydlisko. a taky je na strankach napsane že v oduvodnenych pripadoch lze tuto podminku prominout.

adrianka1712
7. dub 2015

Moja skúsenost je úúplne iná. Nepoistili ma ani na základe prechodného pobytu. jako píše snehurka...to sa mi nejak nezdá. Len tak prišiel slovák do čr, nemal tu prácu, len nejaký papier zo slov.poistovne a to je vsetko ?? Mne bolo v poistovni povedane inak. Česká zdravotka proste nepoistí niekoho, kto nedáva štátu žiadne peniaze (polopate povedané 🙂 ). To, že tu niekto len tak príde a nepracuje, neštuduje a pod. a VZP ho ochotne poistí je hlúposť ! Mňa nepoistili ani jako tehotnú s prechodným pobytom...

sisstin
7. dub 2015

No je tezky, kdyz vam kazdy tvrdi neco jineho.... Mne neco tvrdili v Cechah, neco na SK, neco jineho na pojistovne, neco jineho na cizineckym, neco jinyho ombudsman 😅 kazdopadne ja tu mela pojisteni prerusene a pojistovna me odmitla pojistit, dokud nebude na HPP zamestnana nebo rozvedena a to jsem ceska 😉

sisstin
7. dub 2015

Automaticky po zaslani rozvodovyvh papiru me hned pojistili a za mesic uz jsem byla zamestnana na HPP, takze ted budu mit narok i na MD i na rodicak. A po mych zkusenosti uz bych nikdy do takovych peripetii nesla a jsem rada, ze soucasny pritel je Cech 😅

snehurka845
7. dub 2015

@tesska41 My tu zijeme tteti rok, stale mame prechodny pobyt. Takze na rodicak pre obcanov europskej unie prech odny pobyt staci. A ty mas partnera cecha, takze rodicak mozes ziadat cez neho. V najhorsom pripade dostanes na stxri roky , ako ma moja dcera. Ale ak ma priatel prijmy,budes si moct volit dlzku. Na socialke sa informuj u pracovnicky, ktora riesi obyvatelov europskej unie. Netvrdim,ze tych vybavovaciek bolo malo. Tiez sme dost behali na SR,kym sa vsetko vybavilo. A to este moja dcera zostala bez paftnera, takze to mala este zlozitejsie. Ale rodicak aj pridavky v CR dostala, takze je to mozne.

tesska41
autor
7. dub 2015

@snehurka845 a keby som prípadne nestihla vybaviť pre mňa poistenie? líšilo by sa to v niečom?

sisstin
7. dub 2015

Ja mam proste pocit, ze po novu musi mit OBA partneri trvaly pobyt v danem state, aby byl narok na rodicak, nam to tak rekli. Ale evidentne vsude jinak, vsude dobre, treba budes patrir mezi ty stastne 😉

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin kto ti to rekl a kdy?

snehurka845
7. dub 2015

@adrianka1712 mysli si co chces, ale pisem len to, co som naozaj zazila. Takze nijake hluposti. Moj syn uz dnes pracuje, pracoval hned po mesiaci, takze odvadza aj dane . Poistili ho na zaklade tpoho, ze nasledoval rodinu. My sme sa tu prestahovali s dcerou , on na Slovensku dostudoval , takze prisiel neskor. Dcera uz tiez pracuje, ale aj pobera rodicak.cesky. Takze nikto z nas tu nezije na ukor ceskeho statu.

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Rekla mi to pani na pojistovne, reseno minuly rok nekdy v lednu 😉

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin jako na sociálke?

adrianka1712
7. dub 2015

@snehurka845 Aha, no ale v tom prípade bol asi poistený nejak cez vás, jako člen rodiny. Nie ? To je ale uplne iny prípad jako tesska41...

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Ne, na pojistovne, resila jsem, zda me opravdu nepojisti, i kdyz si budu pojisteni sama platit, odpoved, ze ne. Ptala jsem se, jak by se tedy resilo, kdybych otehotnela a chtela rodicak, na to mi rekla, ze by jsme se jeden nebo druhy museli prestehovat a mit trvaly pobyt v danem state a pak by z daneho statu byl narok. Ale evidentne jak tu pise snehurka, kazdej to ma jinak, nikdo poradne nevi, jak to je. Ja pisu svou zkusenost, kdy me na zaklade manzelstvi s cizincem, ktery zil v jinem state odmitla ceska pojistovna pojistit, ac jsem tu zila cely zivot a odmitli mi dat jakekoliv prispevky, chtela jsem zadat o prispevek na peci ( syn ma dg) a bylo mi to zamitnuto.

snehurka845
7. dub 2015

@tesska41 dieta poistenie dostane. urcite. Ved bude mat po otcovi ceske obcianstvo. V tom problem neni. a myslim, ze ani s tym rodicakom nebude. Najlepsie, ked sa pojdes spytat na UPSVAR, A ked budete ziadat rodicak cez otca, tak snad v tom problem nebude. Dufam,ze sa ti to podari vybavit. Drzim palce, nech vseztko dobre dopadne.

adrianka1712
7. dub 2015

a pokial uz pracuje, je jasné že je poistený, to bez debaty, to je každému jasné 🙂

tesska41
autor
7. dub 2015

@snehurka845 díky moc, taky doufám. ale ďakujem za radu! 🙂

snehurka845
7. dub 2015

@adrianka1712 Poisteny bol sam za seba, len uviedol dovod, ze nasleduje rodinu a v poistovni to stacilo. Takisto tesska, uvedie dovod, ze nasleduje manzela a mali by ju poistit.

sisstin
7. dub 2015

Dite ma obcanstvi toho statu, kde se narodi 😉 Dvoji obcanstvi jiz v CR neni mozne 😉

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin tak na poistovni ale hovno vedia o tom aké sú podmieky pre rodičák :D to je jako keby si sa šla na pracák pýtať aké zdravotné poistenie si máš dať

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin to neni pravda :D !! dite ma občanství po oboch rodičoch, keby to bolo tak ako ty píšeš, tak by som rodila v UK a mala pre malého anglické občanství nie

nonnni
7. dub 2015

tedy, ne, ze bych se v tom nejak bravurne orientovala, ale manzel je cizinec a VZP ho pojistila hned, nejake pojisteni pro cizince, kolem 5 000 rocne to stalo, mel normalne hrazenou peci, je tedy fakt, ze neresil tehotenstvi. Po dvou letech (udeleni trvaleho) se pojistil normalne, jako cesky obcan. Platil to minimalni pojisteni a pritom vydelek nemel a statu tedy nic moc nenasypal...spis nic, nez moc.

Rodicak mam na sebe a urcite si ho na sebe muze napsat cesky obcan jakohokoliv pohlavi, ale pak na nem take musi zustat, nejen si to napsat a zase prespsat na partnera, jak se bezne dela pri voleni delky pobirani RP, pokud zena nema splneny podminy na volbu.

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Tak to je, proc myslis, ze treba Lucie Bila rodila na Floride? Syn ma americke obcanstvi 😉

nonnni
7. dub 2015

@sisstin ale je, moje deti take maji dvoji obcanstvi a navic od ledna lonskeho roku muze mit i dvoji obcanstvi o dospely clovek. Byla novela. Tzn, ze muj manzel si muze pozadat o ceske obcanstvi a nemusi se vzdat sveho puvodniho.

sisstin
7. dub 2015

Syn ma tedy obcanstvi jen ceske 😅

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin http://www.mvcr.cz/clanek/informace-k-novemu-za... tady to je krásne "po novom" napsané ;) zamerala by som sa hlavne na vety ako :"Nová právní úprava plně opouští princip jediného státního občanství a naopak se zcela přiklání k možnosti existence dvojího (či vícerého) státního občanství." a "Nová právní úprava nemění nic na tom, že dítě nabývá narozením státní občanství České republiky, je-li alespoň jeden rodič v době narození dítěte státním občanem České republiky. Místo narození dítěte nemá na nabytí Českého státního občanství narozením žádný vliv."

sisstin
7. dub 2015

@nonnni Aha no, tak me nenapadlo pozadovat druhe, ale automaticky to neni ne? Aspon kdyz se narodil syn, tak to tak bylo...