Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

andelka
30. led 2012

@petbem já jsem byla všechny papíry na to samé odevzdat dneska a počítám že když už, tak to přijde kolem 20.2. nejdřív, možná až další měsíc,(kolem 20tého to vždycky chodí) a doplatí to zpětně, to je úplně v pohodě, vždycky se to tak dělá. No a taky mají toho dost, takže na to že dopis dojde do týdne bych se v té situaci fakt neupínala.

@vercuska já jsem taky neměla nárok na PPM, ani teď nemám, všechny volby (předloni změnu z 4letého na 3letý a teď zase ještě zkrácení) jsme prováděli přes manžela. I u druhého prcka to uděláme stejně. Ty žádáš výši rodičáku, ale dokládá se příjem otce dítěte (pokud jeden z rodičů má na PPM nárok, může si matka výši a tím i délku RP vybrat). Tobě OSSZ potvrdí akorát že jsi neměla nárok na PPM.

vercuska
30. led 2012

Já jsem ale trubka,až ted jsem si přečetla článek a teprve pak vyplnila kalkulačku správně. Tyto stránky jsou fajn- http://finance.idnes.cz/nova-kalkulacka-spocite...

vercuska
30. led 2012

@andelka jojo,děkuji,už chápu,tak to jsem se uklidnila. KAmarádka mě dnes znejistila uplně,protože taky mluvila a něco o 70% z platu,ale to se asi týkalo jen ji,nevím,připadá mi tohle to všechno složité a ani na uřadech něvědí pořádně a podávají špatné info,no uvidím co mi poví zítra

andelka
31. led 2012

@vercuska 70% je mateřská pokud vím, ale taky je tam určitý strop, stejně jako u té maximální výšky RP. Což ovšem nás když nemáme na PPM nárok nemusí mco zajímat. 😅
Jj, tam taky nevdědí. Nám OSSZ blbě vyplnila papíry, naštěstí u nás s tím jaksi počítali, tak paní říkala, že se s tím nějak poperem, že hlavně že tam někde napsali ten vyměřovací základ. Oni sami v tom mají guláš ještě.

petbem
31. led 2012

@andelka já s tím počítám že těch 11.500 nepřijde už v únoru 😉 , tak aspoň že to pak doplatí zpětně. Rodičák mám na účtě vždy kolem šestého v měsíci. Je teda fakt, že na úřadě chce každá baba něco jiného,a nikdo pořádně nevěděl co přesně, já tam byla 4krát a pokaždý byly nějaký změny a vyplňování dalších papírů.

andelka
31. led 2012

@petbem no hlavně aby to někdy přišlo. On to každý úřad posílá jinak - někde to chodí začátkem měsíce, někde kolem 15. a u nás dřív jak 20. obvykle ne.
No jsem ráda že to je za mnou, původně se mi do toho ani nechtělo, ale přece to tam nenechám 😅 no a v dubnu mě to čeká zas.

pavlinka3
31. led 2012

já jsem si dnes zjišťovala, jak jsem na tom - já jsem 18.1. odnesla papíry na ÚP (prý vše vyplněno OK) - no a protože tam má známá známou 😀 tak mi zjistila, že ještě nic v systému zavedené nemám, že teprve řeší věci z 9.1. 😲 😲 ale je fakt, že říkala, že se to bude brát zpětně s ohledem na datum přijetí žádostí 🙂 tak jim holt budu věřit 😅

nae
31. led 2012

Holky, ja som teraz zmatena ako lesna vcela - ked mam u druheho dietata narok na PPM a dr. mi vypise papier na matersku, u prveho dietata som to poslala zamestnavatelovi a ked mi PPM vyprsala, riesila som rodicak s uradom prace. Teraz mam aj tu ziadost o PPM zaniest rovno na urad prace??? Ci zase zamestnavatelovi?

mirunda25
31. led 2012

ahoj mám dotat, k 31.12.2011 mi skončila smlouva. od 1.1.2012 jsem na UP. Momentálně jsem otěhotněla. Budu mít do porodu nárok na nějaké peníze nebo až porodím? Díky za odpověď.

j.a.n.i
31. led 2012

@nae Pokud ti stál trvá pracovní poměr, tak papír na PPM zase zaměstnavateli.

j.a.n.i
31. led 2012

@mirunda25 Až od porodu na rodičák.

mirunda25
1. únor 2012

Pracovní poměr mi sončil k 31.12.2011, takže teda do porodu ani kč. No úžasné.Díky za odpověď...

roni010
1. únor 2012

@j.a.n.i prosím mám na tebe dotaz.......Mám RD na 3 roky, chtěla bych ho však ukončit ve dvou letech věku dítěte, musí mi to zaměstnavatel schválit? díky!

j.a.n.i
1. únor 2012

@roni010 Zaměstnavatel není povinen tě dřív přijmout, takže je to na vaší dohodě.

roni010
1. únor 2012

@j.a.n.i děkuju moc..........!

kukuca
1. únor 2012

Prosím o radu.. jsem z toho ještě celá opařená.Ted v únoru mi končí PPM. Do září 2014chci(musím) být s dcerou doma.Jsou to klasický tři roky.úřednice mi vypočítala měsíční rodičák na 6800,-.Není to málo? Nesekla se? 220.000 : 32 měsíců..Má to být 30 měs. ne?Jsem z toho fakt zpitomělá?

A fakt to má ten novej systém pro někoho výhody?K čemu mi je,že můžu částku měnit, když do práce dřív než budou malé tři roky nemůžu,když mi ji dřív nevemou do jeslí, do školky? 😕

beruska24.9.
1. únor 2012

@kukuca - mně vypočítala na necelých 7.100,- takže jsem to nechala na téhle částkce s tím, že poslední měsíc dostanu jen ten zbytek do konečné částky. ještě se mě blbě zeptala, jestli mi to bude stačit 😕 😝 nebude, ale jinou možnost nemám. jo, prý mám.....vyčerpat si rodičák dříve (myslím ty peníze), pak rodičák ukončit a jít na pracák. jak mi bylo vysvětleno, na úřadech je nezajímá, jak dlouho budeš doma, ale jakou měsíční částku požaduješ (v rámci daných možností).
jo a ještě změna - do práce už neoznamuješ, jak dlouho budeš doma, ale ŽÁDÁŠ o rodičovskou dovolenou do ....let věku dítěte.

michamicha
1. únor 2012

@beruska24.9. to "žádání" u nás ve firmě bylo odjakživa 😉

j.a.n.i
1. únor 2012

@beruska24.9. přesně tak "žádalo" se vždycky, tam žádná změna není... ale zaměstnavatel musí tvé žádosti vyhovět

j.a.n.i
1. únor 2012

@kukuca Záleží kdy v únoru ti končí PPM, jestli budeš brát část rodičáku už za únor, pak mi vychází 32 měsíců, jinak 31, ale klidně si můžeš říct vyšší částku a jen ti to vyplácení skončí třeba o měsíc dřív.

beruska24.9.
1. únor 2012

@michamicha
@j.a.n.i
tak to se omlouvám za špatné info. já totiž před dvěmi lety (sestra před třemi) oznamovala a tentokrát jsme obě museli žádat (poslat žádost). tak proto jsem myslela, že je to změna 😝
no, neznalost neomlouvá...... 🤐

vafle
3. únor 2012

prosím o radu někoho kdo orpavdu ví o čem to je zkusila jsem hledat ale pořádně jsem to nenašla....Neměla jsem nárok na PPM ani přes manžela je OSVČ a nesplňoval podmínky (nemocenské pojištění
Je to tak že stále nemám nárok na výběr délky pobírání rodičovského příspěvku? (Vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je v 50 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení - v tomto případě bychom nárok měli) Co je tedy vyměřovacím základem u osvč, nebo stále platí podmínka nemocenského pojištění?

j.a.n.i
3. únor 2012

@vafle Stále platí podmínka nemocenského pojištění, to co tu píšeš o vyměřovacím základu je vyměřovací základ pro platbu sociálního.

vafle
3. únor 2012

aha děkuji....myslela jsem si že to tak bude

michamicha
3. únor 2012

tak mně včera přišel dopis, že mám schválenou novou variantu rodičáku, je tam uvedená částka, kterou jsem žádala, ale není tam uvedeno do kdy mi ty peníze budou vyplácet 😕 to mi přijde ještě nějakej jinej papír?

kaeth01
3. únor 2012

@michamicha muzu se prosimte zeptat jak dlouho trvalo od podani zadosti do schvaleni? me jde o to ze cekame druhe dite duben/kveten a teprve ted jdu zadat o zmenu, tak abych vycerpala co nejvice prispevku v tech nasledujicich dvou mesicich - nevedela sem bohuzel o te zmene zakona drive - a tak me zajima jestli mi ty dva mesice budou vubec stacit.. znam rychlost nasich uredniku ☹ dekuji za odpoved

j.a.n.i
3. únor 2012

@michamicha Ne, teď ti nic nepřijde, maximálně až dopis o ukončení. A rodičák ti bude chodit dokud nevyčerpáš 220 000,-

michamicha
3. únor 2012

@kaeth01 přišlo mi to do 14 dnů 😉

kaeth01
3. únor 2012

@michamicha tak to je luxus!! 🙂 jdu tam v pondeli.. tak budu doufat ve stejnou rychlost 😉

beatris
6. únor 2012

Holky mám prosbu - budu žádat na 1.dítě o rodičák - kde mi vyplní potvrzení o denním vyměřovacím základu???
A do žádosti o rodičák si mohu dát třeba 9.000Kč - když plánujeme druhé dítě?