Dovolená mezi mateřskou a rodičovskou. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
7. zář 2023

Dobrý den,

z předešlé otázky viz https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna... jsem pochopila, že můžu vybrat dovolenou v zaměstnání a zároveň už pobírat rodičovský příspěvek, je to tak?

Když bych měla rodit v listopadu 2023 a rodičovský příspěvek tudíž začít pobírat až v roce 2024, je výhodnější si nechat zbylou dovolenou v zaměstnání (cca 8 dní) proplatit a nebo vybrat v novém roce mezi mateřskou a rodičovským příspěvkem?

Další otázka: Když se rozhodnu pobírat rodičovský příspěvek jen třeba 2 roky a pak bych se chtěla vrátit do práce, ale bohužel to z nějakého důvodu nevyjde a budu potřebovat zůstat ještě s dítětem doma (ale budu stále zaměstnána) - tak během doby, kdy už nebudu pobírat rodičovský příspěvek, ale nebudu ani v práci, si sociální a zdravotní platím sama, nebo jsem hlášena na ÚP?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, jak to udělat s dovolenou z roku 2023, když v listopadu máte termín porodu a předtím nastoupíte na PPM.

Dovolená se proplácí (tzn. že se nečerpá) jen v případě, že se ukončuje pracovní poměr.
Pravděpodobně byste si tedy měla dovolenou vyčerpat ještě před nástupem na PPM. Je dobré domluvit se na tom se zaměstnavatelem.

Dále Vám zřejmě vznikne nárok na poměrnou část dovolené za dobu, kdy budete na PPM (z pohledu nároku na dovolenou se totiž PPM bere stejně jako výkon zaměstnání). Myslíme tím ještě tu část PPM, kterou budete čerpat v roce 2023.
V době, kdy budete na PPM si dovolenou nemůžete vyčerpat, tzn. že hodiny dovolené (vzniklé za dobu kdy budete na PPM) se tedy převedou do roku 2024.
Vy si je můžete vyčerpat po skončení PPM a před nástupem na rodičovskou dovolenou, společně s hodinami dovolené, na které vznikne nárok za rok 2024.
Doporučujeme Vám, abyste se na zaměstnavatele obrátila a o vyčerpání dovolené požádala, ideálně písemně. Zpravidla se dovolená čerpá po skončen PPM tak, aby na ni rovnou navazovala.

Ještě si dovolíme malou vsuvku - vysvětlení rozdílu mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem, tyto pojmy často splývají.
Rodičovský příspěvek - dávka státní sociální podpory, kterou žena může pobírat až do 4 let věku dítěte.
Rodičovská dovolená - je doba, kterou poskytuje zaměstnavatel zaměstnankyni, která se stará o dítě, maximálně do 3 let věku dítěte (pokud má smlouvu na dobu neurčitou). Po tuto dobu je zaměstnavatel povinen držet zaměstnankyni místo
To znamená, že rodičovský příspěvek můžete pobírat ihned po skončení PPM, rodičovskou dovolenou budete čerpat po vyčerpání normální dovolené.

Váš druhý dotaz zní, jak by to bylo, pokud byste rodičovský příspěvek vyčerpala už např. za 2 roky a chtěla být s dítětem dále doma.
Na ÚP se hlásit nemusíte. Pouze je potřeba nahlásit na svojí zdravotní pojišťovně, že jste na rodičovské dovolené a už jste vyčerpala rodičovský příspěvek.
Na tomto odkazu je uvedeno, za koho platí pojistné stát, Vy tam budete jako osoba na rodičovské dovolené spadat (písmeno E):
https://www.vzp.cz/platci/informace/stat/za-koh...
I pokud by Vám byl ukončen pracovní poměr, byla byste státním pojištěncem, protože budete pečovat o dítě do 7 let věku (písmeno L).

Vycházíme z pravidel, která jsou platná teď. Ptáte se nás na situaci, která možná nastane za 2 roky. Nemůžeme zaručit, že pravidla budou v té době stále stejná. V případě potřeby se na nás můžete obrátit, až budete tyto věci řešit aktuálně.

Doufáme, že jsme Vám na Vaše dotazy dali srozumitelné odpovědi.
Pokud byste potřebovala něco dalšího, můžete se na nás obrátit na poradna@napocatku.cz

S přáním všeho dobrého
Poradna Na počátku

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz