Mateřská vs. rodičovský příspěvek. Jak to bude?

25. bře 2024

Dobrý den, ráda bych se zeptala. V současné době pobírám rodičovský příspěvek na dceru (1 a 1/4roku). Zároveň jsem těhotná ve druhém měsíci. Jak je to s mateřskou a rodičákem? Budu na nové miminko opět pobírat mateřskou? Případně od kdy? Musím si o ni nějak žádat? Nebo bude pokračovat dále rodičovský příspěvek? A kdyby nepokračoval… doplatí mi zbytek? A o to případně taky musím žádat? Moc děkuji, je to pro mě španělská vesnice.

krisstina93
25. bře 2024

Záleží jestli mas z práce stále platnou pracovní smlouvu.

lujhu
25. bře 2024

Už to není modrý konik ale úřad , takový otazky ,🙉 proč si to nevyřešíte tam ?

nat
25. bře 2024

Nepisete pomerne dost dulezitych informaci takze nejlepe se vydejte na UP a CSSZ a tam jim to reknete a poptejte se,my nez VAm to vypiseme tak to je na sloh v maturite....

palja
25. bře 2024

Pokud máš pracovní smlouvu na dobu neurčitou, tak budeš mít nárok na mateřskou, chodí se na ní 6-8 týdnů před porodem. Papíry ti dají na gynekologii a ty pak odneseš na personální oddělení v práci. Pak musíš zažádat na pracáku o stopnutí vyplacení dávky na první dítě (rodičovský příspěvek), myslím, že bylo psáno, že nemůžeš současně pobírat rp a brát mateřskou. A pak zažádáš o vyplacení zbývající části dávky (taky je na to nějaký papír). Pak až vyčerpáš mateřskou, tak budeš brát rp na druhé dítě. O to se žádá cca měsíc dopředu. Já jsem nikde na pracáku nebyla, všechno jsem řešila na portále přes bankovní identitu.

j.a.n.i
25. bře 2024

@palja Nemusi mit na dobu neurčitou, stačí klidně i určitá, pokud smlouva stale trvá.

pampelina18
25. bře 2024

Předpokládám, že máte telefon a telefonovat umíte. Tak si zavolejte na úřad práce. Otázka 2 minut

j.a.n.i
25. bře 2024

@pampelina18 No, při kvalitě některých odpovědi pri dovolani se na UP myslím, ze založení diskuze dává větší jistotu správné odpovědi...

adel_si
25. bře 2024

@pampelina18 a s mateřskou ji na ÚP poradí přesně jak? 🤷

palja
26. bře 2024

@adel_si hlavně nechápu, proč některým dělá problém napsat pár vět. Kam ten svět spěje, lidi jsou k sobě opravdu nevraživý. Když nechci poradit.. tak radši nepíšu nic.

nat
26. bře 2024

@palja protože každá maminka říká něco jiného a radi něco jiného hlavně ohledně MD ,a doplácejí RP a také si myslím,že každý samostatný a rozumný jedinec by se měl v první řadě umět poradit sám a ne se spoléhat jen na ostatní hlavně když jistě sama víte jak tu holky rádi většinou nesmysly protože o dané věci nic neví a nebo to mají z doslechu já jsem slyšela...

pampelina18
26. bře 2024

@adel_si rozhodně líp jak zde. A bude to vědět,100% a odpověď bude mít jistotu během 2 minut a nebude to, já si myslím, známá říkala atd...

j.a.n.i
26. bře 2024

@pampelina18 No, jsi hodně naivní, když mas pocit, ze na ustni telefonický dotaz na urad dostanes 100% spravnou odpověď...

adel_si
26. bře 2024

@pampelina18 na ÚP ji vážně s mateřskou (PPM) neporadí.. PPM vyřizuje okresní správa sociálního zabezpečení - takže rada měla být na telefonát na OSSZ ne na ÚP...

michaela666
26. bře 2024

@pampelina18 Já si volala kvůli 2 dotazům na úřad celkem 4 a nakonec jsme musela jít stejně osobně, protože každá úřednice mi do telefonu tvrdila něco jiného.
Pak už jsem se ptala raději tady a odpověď dostala vždy.

pampelina18
26. bře 2024

@adel_si tak to je fuk ona se ptala na rodičák a mateřskou. 😉 ne jen na mateřskou. Občas pochybuji o IQ zdejších žen, když se ptají na ptakovinu

j.a.n.i
26. bře 2024

@pampelina18 No a co kdyby ses do toho necpala, když stejně nehodlas odpovědět, je tu spousta tech, co odpoví a nemají s tim problem.

pampelina18
26. bře 2024

@j.a.n.i já ji odpověděla ať si zavolá na příslušný orgán. Od toho tu ty pobočky jsou 🙂

j.a.n.i
26. bře 2024

@pampelina18 No a my ji jsme na rozdil od tebe schopné i odpovědět na jeji otázku, misto toho, abychom z ni delali blbce...

pampelina18
26. bře 2024

@j.a.n.i blbce udelala ze sebe sama 😄 nikdo ji v tom pomáhat nemusi

j.a.n.i
26. bře 2024

@pampelina18 No, spis ho ze sebe delas ty, jeji dotaz bxl celkem rozumny.

pampelina18
26. bře 2024

@j.a.n.i soudis podle sebe 😊

j.a.n.i
26. bře 2024

@pampelina18 Ne, ale podle tvých příspěvků ano.