Přechod z mateřské na rodičovskou. Od kdy je možné začít rodičovský příspěvek po mateřské pobírat?

Zodpovězené
8. led 2024

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na přechod z mateřské na rodičovskou.

Mateřská mi končí začátkem února, ale rodičovský příspěvek bych chtěla začít pobírat až od 1.3.

Je to možné?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, zda je možné odložit pobírání rodičovského příspěvku.

V praxi je běžné, že rodičovský příspěvek plynule navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Ideální je požádat ve 4. měsíci dítěte, aby příspěvek navázal na půlroční mateřskou. V případě, kdy u ženy nevznikl nárok na PPM, může čerpat rodičovský příspěvek již ode dne narození dítěte.

O rodičovský příspěvek lze zažádat kdykoliv po narození svého dítěte – nejpozději však do 4 let věku dítěte. Zároveň platí, že tuto dávku lze nárokovat maximálně tři měsíce zpětně ode dne podání žádosti. Odložit pobírání rodičovského příspěvku až od 1.3. lze tedy tímto způsobem.

Pro více informací můžete zavolat na infolinku ÚP +420 800 779 900.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte znovu obrátit.

Přejeme vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz