Přechod z mateřské na rodičovskou, co a jak zařídit?

hanivasi
3. zář 2014

ahoj, chtěla jsem se zeptat, co vše a jak zařizuji já při přechodu z mateřské na rodičovskou. Co mám kde vyplnit, zažádat, kam to mám odevzdat, a taky do kdy to vyřídit, atd. Jsem zaměstnaná, mateřská mi končí koncem října.

werunkaw123
3. zář 2014

Dobrý den, stačí si vzít RL dítěte a zajít na sociálku, nic víc vyřizovat nebudete. Vyplníte papíry, zvolíte délku a výši dávky a žádost podáte. Pokud Vám končí mateřské koncem října tak bych tak v průběhu měsíce říjen na tu sociálku šla.

xpila
3. zář 2014

@hanivasi Určitě si taky nezapomeň vybrat dovolenou mezi MD a RD, o tu musíš požádat, ale oni ti musí taky ze zákona vyhovět. Pokud by sis ji nevybrala, tak by se ti pak už krátila...

baara15
3. zář 2014

Ahoj, právě taky přecházím. Dneska jsem byla na sociálce, kde mi potvrdili nárok na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, formulář najdeš zde: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.....
S tímhle potvrzeným formulářem, vyplněnou žádostí, tu najdeš tady: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....,
rodným listem miminka a občankama (Tvé i partnera) zajdeš na pracák. Vyřízeno by to mělo mít do konce mateřské. Vyplácejí to prý ale i zpětně, když si to vyřídíš později.

elisset
3. zář 2014

Holky prosím vás zrovna vyplňuji ty formuláře a u toho POTVRZENÍ DENNÍHO VYMĚŘOVACÍHO ZÁKLADU, že pokud jsem zaměstnanec, tak mám doložit ještě "Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství vyplněnou za rozhodné období odpovídající výše uvedenému datu. Přílohu potvrdí zaměstnavatel. V případě více zaměstnavatelů doložte přílohu od každého zaměstnavatele zvlášť." Ale kde tu přílohu vzít? V těch formulářích jsem ji nenašla .. Poradíte prosím?

arrowka
3. zář 2014

@elisset Mám zkušenost, že tohle se vůbec dokládat nemusí. Sama jsem netušila o co se jedná a taky proč to chtějí. Potvrzení zaměstnavatele přece dávno není potřeba, když máš potvrzení z ČSSZ. Taky po mně na sociálce nic takového nechtěli.

j.a.n.i
4. zář 2014

@arrowka Nemusí se to dokládat, pokud si čerpala PPM, ale pokud někdo volí rodičák přes otce, který na PPM nebyl, tak je ta příloha potřeba, bez ní to OSSZ nepotvrdí. Ono tys ji taky dokládala k žádosti o PPM, jen o tom nevíš, protože to za tebe vyřídil zaměstnavatel.

@elisset Tu přílohu bude mít partnerova účetní, je to stejná, jako zaměstnavatel dává ke každé delší neschopence.

arrowka
4. zář 2014

@j.a.n.i Aha, díky, už je mi to jasné.

elisset
4. zář 2014

@arrowka to mi právě taky nejde do hlavy, jsem si říkala, že proč to chtějí když už jedno dokládám s OSSZ

@j.a.n.i a proč manželova? rodičák chci přeci já, tak to je komu do toho kolik manžel vydělává, nárok na ročiák má přeci každý ..

elisset
4. zář 2014

@j.a.n.i ale já jsem momentálně na mateřské a nejdu na rodičák přes manžela ...

elisset
4. zář 2014

@j.a.n.i to je jedno, už jsem poprosila personální zda by mi to potvrzení vystavila, určitě s tím budou mít zkušenosti 🙂

j.a.n.i
4. zář 2014

@elisset Tak počkej, pokud si brala mateřskou, tak vyplňuješ špatný formulář - máš vyplňovat "Potvrzení dávek ovlivňujících rodičovský příspěvek" a jinak sice nárok na rodičák má každý, ale ten, kdo neměl nárok na mateřskou, tak nemá nárok volit a ten kdo ji měl malou, tak nemůže volit vysoký rodičák - obě skupiny tedy dost často volí přes partnera.

elisset
4. zář 2014

@j.a.n.i aha, já jsem kráva 😀 mně totiž někdo psal, že potřebuji k tomu potvrzení od OSSZ nějakého denního vyměřovacího základu nebo co .. tak se pokusím najít ten druhý formulář 🙂, jinak jo, to vím, že si nemůžu volit vysoký rodičák, pokud na něj platem nedosáhnu .. moc děkuji 🙂

j.a.n.i
4. zář 2014

@elisset No a kdybys ten vysoký chtěla (a partner má dost vysoký plat), tak by právě on vyplňoval to potvrzení o denním vyměřovacím základu a potřeboval by tu přílohu od účetní 😉

elisset
4. zář 2014

@j.a.n.i jj já vím, ale stejně ji nechci ... a vyčetla jsem, že to potvrzení co potřebuji stejně vydává zaměstnavatel, takže už to mám vyřízeno v práci

j.a.n.i
4. zář 2014

@elisset Ne, to potvrzení, co potřebuješ vydává OSSZ, pokud tedy nejsi nějaký speciální zaměstnanec typu policie, celníci, vojáci...

elisset
5. zář 2014

@j.a.n.i zařídí mi to zaměstnavatel, protože tohle potvrzení ti vydává OSSZ pod kterou spadá tvůj zaměstnavatel a která ti zasílá mateřskou, což je v mém případě Praha 8 - Trojská, běžně to u nás v práci zařizují, tedy vyplní za tebe a OSSZ ti to pak jen zašle domů na adresu

j.a.n.i
5. zář 2014

@elisset Jo, takhle, to pak jo 🙂 u nás ne, člověk musí sám. Já tu tvoji větu pochopila tak, že to potvrzuje zaměstnavatel.

elisset
5. zář 2014

@j.a.n.i jsem se špatně vyjádřila 🙂

volodka162
7. zář 2014

@xpila Jak by se mi prosím ta dovolená krátila kdybych si ji mezi MD a RD nevybrala??? To jsem nějak nepochopila. Děkuji za vysvětlení. Já jsem teda měla v plánu jít zítra na úřad práce a tam si hned vzít po MD tu RD...a dovolenou z práce si nechat až přijdu právě do práce pro případy kdyby byl prcek nemocnej nebo jsem si chtěla udělat třeba nějakou dovolenou s rodinou....tak jsem teď v rozpacích. Děkuji za odpověď.

xpila
7. zář 2014

@volodka162 Záleží na tom, kdy by byla ukončena MD a nástup na RD. Krátila by se standardně - za prvních 100 zameškaných pracovních dní 1/12, za každých dalších 22 pracovních dní také 1/12. RD se totiž nepovažuje za výkon práce. A hlavně, pokud o dovolenou zažádáš mezi MD a RD, tak ti ji zaměstnavatel dát musí. Jinak dovolenou určuje zaměstnavatel, takže může vyhovět a nemusí. A samozřejmě až nastoupíš do práce, tak ti opět začne nabíhat dovolená za odpracované dny.
Tady je to popsané i s příklady http://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/mz....

j.a.n.i
7. zář 2014

@xpila No, já mám dokonce pocit, že i když si ji nechá po RD, tak by ji měla vybrat hned po nástupu (resp. že by ji to měl zaměstnavatel nařídit)... protože už je hodně "stará". Ale je to výklad, tedy nemusí být 100%

xpila
7. zář 2014

@j.a.n.i Máš pravdu, jak byla novela, tak má zaměstnavatel povinnost určit čerpání dovolené hned po skončení překážek (§ 218, odst. 4).

@volodka162 Tak nejen, že by se ti krátila, ale zaměstnavatel by ti ji stejně nařídil hned, jak by ses vrátila do práce.

volodka162
8. zář 2014

Díky za odpověď.

lucyanek
9. zář 2014

Já jsem z toho blbá. Všude možně se píšou jiné věci 😅

Takže:
1) zajdu na sociálku ?
2) zajdu na pracák ?

A když si chci vybrat v práci dovolenou - tak si mám požádat o rodičák a pak požádat o dovolenou? Bude to tedy jako kdyby zaráz? (jasně, chápu, že vybrání dovolené znamená, že mi jen přijdou peníze od zaměstnavatele za čerpání dovolené). Nebo mám jít nejdřív za zaměstnavatelem a pak oběhnout sociálku a pracák?

A když mi končí mateřská v půlce října - můžu už vyřizovat třeba koncem září?

Omlouvám se za schízování, již to tu asi v nějakém tématu je, ale potřebovala bych informace přímo na můj dotaz... 😔 Děkuji 😉

arrowka
12. zář 2014

@lucyanek Rodičovský příspěvek vyřizuje sociální odbor při ÚP, takže jít na sociálku a pracák je to samé.
Zaměstnavatele vůbec nezajímá, kdy si požádáš o rodičák. Řádná dovolená ti bude navazovat na mateřskou dovolenou a na řádnou dovolenou ti naváže rodičovská dovolená. Zvolenou délku RD nahlásíš zaměstnavateli. Jak se tady neustále omílá, rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě zcela nesouvisející věci.
Jinak čerpání řádné dovolené se klidně může krýt s dobou pobírání rodičáku, ale není pro to žádný důvod, výhodnější je si peníze rozložit.
A kdy to všechno vyřizovat...no asi tehdy, aby ti to vyšlo a měla jsi to zařízené včas.

j.a.n.i
14. zář 2014

@arrowka Nemusí být, jelikož existuje ještě ČSSZ a té taky někdo říká sociálka... a pak je v tom bordel.

apacheee
AMBASADORKA
14. zář 2014

@j.a.n.i A jak vysoký musí mít žena plat, aby si mohla zvolit to nejrychlejší čerpání rodičáku, prosím?

arrowka
14. zář 2014

@j.a.n.i Nojo, to jsem si neuvědomila. 🙂
Každopádně najít informaci, kde zařídit rodičák, je otázka asi dvou minut na googlu.

kuratkol
14. zář 2014

Vše se dá vyřídit poštou a člověk nikam nemusí ani chodit.

lucyanek
14. zář 2014

@arrowka Tak proč tedy reagujete když Vás to tak vytáčí?! Tohle mám fakt nejradši! Když mě irituje nějakej dotaz, tak na něj nereaguju. Mohla by jste si to odpustit a ne dělat machra. Raději jsem volala na pracák a řeší se to trochu jinak než píšete :-/