Přechod z rodičovské na mateřskou. Jak se řeší? Jaké jsou nejlepší varianty?

vercann
30. kvě 2021

Ahojte holky,

Chtela jsem se zeptat jestli nekdo nema stejnou zkusenost, popripade jak jste resili ?

Momentalne jsem na rodicovske dovolene, ktera mi konci k 1.8. Jsem znovu tehotna a termin porodu je 30.10.

Jak se v tomto pripade resi prechod na materskou? Jake jsou nejlepsi varianty? Protahnout si rodicovskou jeste o 2 mesice a navazat tak na materskou? Popr. kam vsude je potreba to hlasit?

Dekuji moc za pripadne rady, dost se v tom ztracim 🙂)

klokanka31
30. kvě 2021

@vercann Tak ty dva měsíce můžeš být jako osoba pečující o dítě do 7 let, a zdravotní ti bude dál platit stát

arevb
30. kvě 2021

@vercann já šla z rodičovské na neschopenku a pak na mateřskou

marti89
30. kvě 2021

@vercann Jestli ti vznikne nárok na mateřskou, nastoupíš znovu 6 nebo 8 týdnů před termínem na ni. Zbytek můžeš být osoba v domácnosti pečující o dítě do 7 let, nebo je-li možnost, protáhnout současný rodičák.

areh
31. kvě 2021

@vercann pokud jsi zaměstnaná a staršímu budou 3 toho 1.8., tak bys správně měla nastoupit do práce nebo požádat o neplacené volno do nástupu na md. Pokud ti zaměstnavatel neplacené volno schválí, tak bych prodloužila rodičovský příspěvek a pak přešla na md.

j.a.n.i
31. kvě 2021

@areh prodluzovat rodicak je pri neplacem volnu zbytečný

areh
31. kvě 2021

@j.a.n.i jasně,no. Ale já bych to udělala,aby ki přišly aspoň nějaký peníze. Ikdyž celková částka je stejná

j.a.n.i
31. kvě 2021

@areh No, pri terminu 30.10. bude na ppm nastupovat nekdy v zari, tedy za zari uz je soubeh s rodicak problematický, neb by se kratil podle mateřské. A za srpen ho muze mit, to nevime. A tedy nechapu jaky rozdil je v tom, jestli mi prijde placnu 14000,- v zari nebo 10000,- v zari a 4000,- v rijnu a jeste kvuli tomu budu zbytecne litat na up.

vercann
autor
31. kvě 2021

Jeste jsem zapomnela napsat, ze malemu jedte nebudou 3 roky toho 1.8., kdy mi konci RD. Proto mi prislo nejlepsi protahnout si rodicak aby primo navazoval .. budu mit tedy ale 2 mesice bez prijmu kdyz posledni RP mi prijde za cervenec ?

surikata131
31. kvě 2021

@vercann jako teoreticky pokud ještě v srpnu máš rodičák (i když jen 1 den) a v září už budeš nastupovat na mateřskou, tak to bude navazovat i tak, nevznikne měsíc “prázdna”, ale asi bych se na to radši informovala na úřadě nebo zdrav. Pojišťovně. Jinak by bylo asi nejjednodušší nahlásit se na ten měsíc zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let, ať nemusíš platit ZP.
@j.a.n.i taky nevidím smysl v protahování, jen “aby přišly nějaký peníze”, když je celková částka stejná. Tak snad neutratím všechno, co mi přijde, aby mi na další měsíc nic nezbylo?

martinahy
31. kvě 2021

@vercann Zrovna řeším to stejné - rodičovská dovolená mi končí 4.8. (dcera bude mít 3.8. 3 roky) a termín porodu s druhým dítětem mám 28.10. Taky jsi nejsem úplně jistá, jak situaci vyřešit. Snad nám někdo poradí...

j.a.n.i
31. kvě 2021

@vercann Tak pokud mu nebudou 3 roky, tak ti žádná RD nekončí (RD je volno z práce) a tedy se pro tebe nic nemění (pochybuju, že máš u zaměstnavatele požádáno o RD na kratší dobu) a normálně pak akorát přejdeš na mateřskou. A to že ti nepřijdou žádné peníze je jedno, si prostě dej stranou z těch, co chodí teď.

j.a.n.i
31. kvě 2021

@surikata131 Ale ona s pojišťovnou nic řešit nemusí, pokud tedy opravdu bude přecházet na mateřskou = je stále zaměstnaná.

j.a.n.i
31. kvě 2021

@martinahy No, rodičovská dovolená ti končí 3.8., 4. už máš být v práci. Takže v principu, buď se na tu chvilku vrátit do práce nebo se dohodnout na neplaceném volnu.

martinahy
31. kvě 2021

@j.a.n.i To vím, ale jde mi o to, ať nemám nějaký problém. Ale na neplaceném volnu za mě zdravotní pojištění platí stát že?

j.a.n.i
31. kvě 2021

@martinahy No, z titulu neplaceného volna ne, z titulu péče o dítě ano.