Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Přechod z mateřské dovolené na rodičovský příspěvek. Jak vyplnit a kde zajít?

25. bře 2021

Holky, najde se zde nějaká hodná duše, která mi pomůže (poradí) jak je to s vyplněním formulářů pro přechod na rodičovský příspěvek?🙄 Co vše ve formuláři vyplnit a kde s tím jít. Já jsem v těchhle věcech totálně nemožná 🤯🤯.

merope
26. bře 2021

Jdi na pracák. A tam už ti poradí 😀.

leniczka23
26. bře 2021

Normálně si vezmeš papír, žádost o rodičovský příspěvek a tam to vyplnís. Není to žádný složitý formulář. Jméno, příjmení tvoje dítěte rodná čísla částka. To stejné my vědět nemůžeme. A s čím si nebudeš jistá paní pomůže.

areh
26. bře 2021

https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-rodicovsky-prisp...

Tady na té stránce je proklik na online vyplnění. To si vyplníš, vytiskneš a doneseš na úřad práce. Pokud si nejsi jistá, tím co vyplnit nech to volné a na ÚP ti poradí (třeba částku). S sebou si vezmi svůj op a rl dítěte.

autor
26. bře 2021

@areh super, díky🙏🏼. A na okresní správě sociálního zabezpečení nic neřeším?🤭 Pouze na pracáku?

areh
26. bře 2021

Ano, pouze na pracáku. Oni si s čssz vykomunikují co potřebují (denní vyměřovací základ)

anet_98
26. bře 2021

Já žiju v táboře a bydliště mám na Praze 8. Okopirovala jsem malého rodný list, svoji občanku, vytiskla a vyplnila jsem jejich Žádost o rodičovský příspěvek a v obálce jsem jim to hodila do schránky, když jsme jeli o víkendu k našim do Prahy. Radila jsem se s paní z Úřadu práce a ta mi to takhle doporučila 😊
Pak jsem jen dala vědět zaměstnavateli, kdy nastupuji na rodičák a že chci, aby mi tam vyčerpal zbytek dovolené.

autor
26. bře 2021

@anet_98 děkuji mnohokrát 🙏🏼. A podle čeho jste vyplnila výši dávky?🤭

leniczka23
26. bře 2021

Výši dávky si snad spočítat ne? Podle toho do kdy chceš být doma s dítětem. Možná by bylo fajn si o RP zjistit alespoň základní informace .

autor
26. bře 2021

@leniczka23
🤦🏼‍♀️ prosím Vás. Myslíte si, že bych zde psala, aniž bych si něco sama zjistila?🤷🏼‍♀️ Chápu, že Vy zřejmě rozumíte všemu a mé dotazy se Vám zdají absurdní. Ale nikdo Vás nenutí, abyste mrhala svým časem a odpovídala.🙏🏼Já prosím o radu někoho, kdo je ochoten poradit, nikoliv chytračit.

Samozřejmě bych se úplně nejlépe poradila na ÚP, tam mi však bylo řečeno, že vyplněný formulář pouze hodit do schránky.👍🏼

leniczka23
26. bře 2021

Ale chápeš, že tohle je úplně základní věc, takže sis zjistila velký ho***, lenost to je. Ale chápu, jako anonym si tu na mě budeš otvírat pusu.

leniczka23
26. bře 2021

Na víc já odpověděla, že částka se bude odvíjet od toho jak dlouho chceš být s dítětem doma.
Ale ty zřejmě chceš aby ti to někdo i spočítal?

autor
26. bře 2021

@leniczka23
mějte hezký den!🙏🏼🌸

autor
26. bře 2021

Teď mi paní poslala zprávu, ve které mi vysvětlila, JAK výši rodičovského příspěvku vypočítat a proč tomu tak je, ať si mohu být jistá, že mám formulář vyplněný správně.🙏🏼Děkuji, že jsou zde i takové, které pomáhají bez toho, aniž by z Vás udělaly totálního vola.🤭

Hezký den Všem a děkuji i za rady výše!🌸

anet_98
26. bře 2021

Odpocitala jsem kolik měsíců mi zbývá do 3 let dítěte a vydelila to 😅 ale dala jsem si prozatím 10 tisíc. Navýšit se to pak může.

kiluau
26. bře 2021

Stačí dojít na pracák, formulář dostaneš. Částku jsem taky nevěděla jakou zvolit, ale bylo mi řečeno, že si můžu zvolit jakoukoliv. Nejnižší je 50,- a nejvyšší by Ti měli být schopni říct, to je ten denní vyměřovací základ. Výši si můžeš měnit každé tři měsíce, dle Tvé situace. Ten denní vyměřovací základ by Ti právě řekli na ossz, ale byla by to zbytečná cesta a ztráta času, když to ví i na pracáku. Do formuláře bude potřeba zapadat RČ Tebe, tatínka a miminka + potřebuješ rodný list dítěte. Já si vždycky myslela, že dojdeš na pracák a řekneš, že chceš čerpat např. do 3 let dítěte a automaticky se Ti vypočte 300 tisic děleno zbylými měsíci do třetích narozenin dítěte. Ale ne, Ty si opravdu volíš částku jakou chceš (ne vyšší, než denní vyměřovací zaklad) a záleží na Tobě, do kdy sumu vyčerpáš.

autor
26. bře 2021

@kiluau děkuji mnohokrát 🙏🏼🙏🏼.
Jo, přesně tak. Já taky myslela, že nahlásím příspěvek na 3 roky a oni to už rozdělí.🙄 Tak mě právě zmátlo, že si ty dávky mám stanovit sama 🤷🏼‍♀️. Už tomu rozumím,👍🏼

hezz17
27. bře 2021

Jak ti jako anonymu poslala zpravu? 🤔

autor
27. bře 2021

@hezz17
Já kontaktovala jí, cca před čtyřmi dny, když jsem pročítala staré diskuze na toto téma🥲. Viděla jsem, že rozumně radila ohledně peněžité pomoci v mateřství, tak jsem usoudila, že bude zřejmě z oboru. 👍🏼 Poslala mi však zprávu až včera, kdy jsem mezitím psala i zde.
Ještě něco?❤️

mazanamatka
29. bře 2021

Ahoj, ja to kdyžtak sepsala z praxe tady: https://www.mazanamatka.cz/2020/12/15/rodicovsk...
Info o rodičáku a přechod z mateřské na RP, kdy se to má začít řešit, i kdy dostaneš prví platbu RP. Třeba to bude užitečné 🙂

autor
29. bře 2021

@mazanamatka děkuji, mrknu❤️

gramar
29. bře 2021

Vyměřovací základ lze zjistit i z výše peněžité pomoci v mateřství (mateřské). A výpočtu rodičáku je to jednoduché, od věku do kterého chceš být doma s dítětem odečteš počet měsíců které pobíráš mateřskou a tím vynásobíš 300000,- vyjde ti částka na měsíc. Také je dobré zauvažovat nad tím, že když máš dítě narozené např. v červnu, tak aby ti případně rodičovská byla vyplácena do srpna/září než půjde dítě do školky. Čerpat rodičák můžeš maximálně do čtyř let věku dítěte (43 měsíců pokud vznikl nárok na mateřskou), co do té doby nevyčerpáš propadá.

autor
1. dub 2021

@gramar děkuji Vám mnohokrát 🙏🏼❤️