Žádost o rodičovský příspěvěk skrz příjem otce. Jak dál postupovat?

klokanncek
18. pro 2020

Dobrý deň,

narodila sa nám s priateľom dcérka, ale keďže som v čase otehotnenia pracovala na DPP a študovala na VŠ, nevznikol mi v ČR nárok na materskú. Po jej narodení by sme radi požiadali aspoň o rodičovský príspevok cez otca, ktorý je občan ČR a normálne zamestnaný na HPP.

Všetko som si zistila, potrebujeme na OSSZ nechať potvrdiť jeho denný vymeriavací základ a k tomu potrebujeme doložiť od jeho zamestnávateľa vyplnený a potvrdený formulár "Příloha k žádosti o dávku z nemocenského pojištění"...

Keď som tento formulár našla na stránkach MPSV, stiahla a poslala ho jeho účtovníkovi, aby nám to teda len vyplnil, potvrdil jeho príjmy a poslal naspať. Jeho odpoveď ale proste a skrátka bola, že on ten formulár nevie vyplniť, keďže priateľ žiadá o rodičák a zároveň bude ďalej zamestnaný. Ako ďalej postupovať? Je možné, že jeden účtovník nevie ako vyplniť tento formulár alebo si to nevie ani sám z nejakého zdroja zistiť, ako to vyplniť? Viem, že sa to bežne robí, že sa žiada o rodičák cez otca...

ďakujem vám vopred za rady...

nita1984
18. pro 2020

Trvat na tom, ať to vyplní, jak si může zjistit na úřadu práce. Manžel je voják, tak to bylo ještě komplikovanější (nespadají pod OSSZ) a poradila si s tim armádní účetní i úřednice. Jen to chce trochu trpělivosti.

janedv
18. pro 2020

@nita1984 ja to delala taky pres manzela, je to uplne bezna vec. Najdi mu to v zakone, at to proste vyplni a hotovo

janedv
18. pro 2020

@klokanncek pockej, ale ty mas pobyt v cr nebo v sr? Musis mit v CR trvale bydliste, kdyz nemas trvale, budes muset pres evropsky formular prokazat, ze tady mas ty i dite bydliste obvykle (elektrina, plyn, internet, dite dr, ockovak, atd).
Pak ti vznika narok na cesky RP. A na manzela si jen vybavujes moznost vysky cerpani, kdybys nema vymerovaci zaklad, tak cerpas automaticky nejnizsi davku po dobu 4 let. Takze tak-zadatelka musis byt ty a splnovat kriteria (pobyt). A pak to pres manzela lze. Ale nelze to tak, ze manzel bude zadatel, to by mel ucetni pravdu. Zadatelka musis byt ty, jen kvuli moznosti volby vyse cerpani uplatnujes manzeluv (priteluv, to je jedno) zaklad.
@nita1984 promin, oznacila jsem tebe misto tazatelky.

klokanncek
autor
18. pro 2020

@janedv mám trvalý pobyt stale na Slovensku, ale naše dieťa má české občianstvo a aj trvalý pobyt v ČR po otcovi... mám schválené aj české poistenie na základe faktického bydliska (musela som na to dokladať presne nájomnú zmluvu, pracovné zmluvy, zmluvu o bankovom účte atď, všetko, čo dokazuje, že tu žijem).

klokanncek
autor
18. pro 2020

@janedv mne sa denný vym. základ nedá určiť, nemala som a ani momentálne nemám žiaden oficiálny príjem... ale priateľ normálne pracuje, tak sme to chceli žiadať cez neho

somalicats
18. pro 2020

@janedv Ale otec může sám požádat o rodičák a přitom dál zůstat v práci, to si pleteš s peněžitou pomocí v mateřství.

janedv
18. pro 2020

@klokanncek hm, tak to asi neni tak jednoduche. U RP je jedno, jestli zadatel pracuje nebo ne, dulezite je to bydliste. A na RP se sice nesleduje vyse vydelku, takze pri jeho pobirani muzes pracovat, ale jestli chce zadat partner, ne ty, neni to s tim zamestnanim tak primocare.
Ja zadala na sebe, ale protoze nemam vymerovaci zaklad, vysi jsem si mohla urcit diky manzelovu platu (vym. zakladu).
Je to zdanlive semanticky, ale urcujici rozdil. Zadat ty a vysi menit pres manzela, alebo zadat primo manzel (pritel). Myslim, ze proste budes muset zajit za svou spadovou pracovnici na UP a poradit se primo s ni. Myslim, ze jestli by zadal on, nebude to tak primocare.

janedv
18. pro 2020

@somalicats ne, nepletu.

janedv
18. pro 2020

@somalicats vzdyt jsem napsala, ze to lze. Jen to neni tak primocare.

j.a.n.i
18. pro 2020

@janedv Jezis, proc je posilas na UP, když ma muz akorat neschopnou ucetni a je potreba priskrtit tu.

janedv
18. pro 2020

@j.a.n.i no tak tim lip 🙂 ja vzdy vsechno resila se svou pracovnici, byla velmi ochotna a mila. Ale vic hlav vic vi, od toho je diskuse. Diky!

j.a.n.i
18. pro 2020

@janedv a k cemu ti bude resit s urednici neco, co musi vyplnit zaměstnavatel a ještě se to bude dávat na jiny urad? To je jak jit se ptat na financak na to, zda mas dobre vyplneny evidencni list duchodoveho pojisteni.

somalicats
18. pro 2020

@janedv Ale je to přímočaré, když chlap požádá o RP sám, tak ho normálně dostane a dál pracuje, tam je jediné omezení jesle/školka do 2 let věku dítěte, jinak není co se práce a příjmu týče omezení žádné. Ten účetní manžela tazatelky to evidentně vůbec netuší nebo nechápe, že chlapovi v práci nic bránit nebude.

j.a.n.i
18. pro 2020

@somalicats jojo, nicméně problem s neschopnou ucetni to nijak neresi

somalicats
18. pro 2020

@j.a.n.i No jasně, to neřeší. Já jen reagovala na ten nesmysl, že účetní tvrdí, že to nemůže potvrdit, když je chlap dále zaměstnaný a přitom žádá o rodičák, což v té reakci potvrzovala i @janedv.

j.a.n.i
18. pro 2020

@klokanncek No, presvedcit ucetni, ze je to jeji prace a at si ty informace zjisti, nebo at si predstavi, ze k datu narození ditka nastupupuje muz na nemocenskou a vyplni to uplne stejne a vic nepatra.

klokanncek
autor
18. pro 2020

@j.a.n.i takže može byť žiadateľom o RP normálne muž, že? Takto sme to mysleli a uviedol by, že o dieťa sa celodenne starám ja a on by normálne ďalej chodil do práce...

Ale ich účtovník sa s podobným prípadom evidentne nestretol a neprejavil ani najmenší záujem zistiť, ako to vyplniť... proste ten formulár nevie vyplniť a hotovo... Ale výplatu brať vie. 🙂 Takže ma to dosť zarazilo a keďže to riešime po prvý krát, tak som nevedela čo ďalej a ako to riešiť.

klokanncek
autor
18. pro 2020

Inak, ďakujem všetkým za rady a komentáre. Máme trošku neštandardnú situáciu a už som sa zľakla, že v tom bude nejaký háčik... ale dosť pravdepodobne teda ide len o lenivosť účtovníka... takže ho skúsim znovu požiadať o to, aby to jednoducho vyplnil a zistil si, ako na to... Ďakujem ešte raz 🙂

qistyna
18. pro 2020

@klokanncek zrovna jsem to resila tento tyden. Ucetni musi manzelovi potvrdit prijem rok zpetne od mesice narozeni ditete, nemusi vyplnovat formular zadny z uradu prace, to neni jeho povinnost. Toto potvrzeni spolu s formularem z uradu prace (potvrzeni denniho vymerovaciho zakladu), kde se vyplni pouze jmeno manzela plus udaje o nem a jmeno ditete a udaje o nem se odnesou na socialku, kde do toho formulare socialka vyplni castku denniho vymerovaciho zakladu a da razitko. Socialka si potvrzeni od zamestnavatele necha a vrati pouze potvrzeny formular, se kterym se jde na urad prace, kde uz pani vypocita maximalni mesicni castku na manzela a domluvi se zbytek.

j.a.n.i
19. pro 2020

@qistyna Taky po ni zakladatelka žádný formulář z UP vyplňovat nechtěla, účetní vyplňuje ten manželův příjem do formuláře z OSSZ a to jeho povinnost je.

thalia
19. pro 2020

@klokanncek Jen mě tak napadlo, když manžel bude pobíratelem RP, kdo bude platit tvé ZP? Ty? Pochopila jsem, že budeš mít české pojištění, ale nebudeš ani na RD, ani pobírat RP, ani chodit do práce. Nebo mi někde něco uniklo?

j.a.n.i
19. pro 2020

@thalia treba muze byt osoba pevujici o dite do 7 let.

thalia
19. pro 2020

@j.a.n.i To jsem si původně říkala, že asi nepůjde, ale teď jsem se nad tím znovu “zamyslela” a vlastně proč by to nešlo. Jen tedy budou dva státní pojištěnci místo jednoho.

j.a.n.i
19. pro 2020

@thalia zadni dva nebudou, bude jen jeden, neb ten druhy bude mit prijem ze zaměstnání

thalia
19. pro 2020

@j.a.n.i To sice bude, ale cituji např. aperio “V případech, kdy osoby, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát (s výjimkou osob osobně celodenně a řádně pečujících o dítě), mají příjmy ze zaměstnání, jsou plátci pojistného stát i tyto osoby.“

j.a.n.i
19. pro 2020

@thalia No, ale stát reálně nic neplatí... pouze pokud by měli příjem menší než je minimální mzda, tak se to ze státního dorovná.

thalia
19. pro 2020

@j.a.n.i Ahá, to by vysvětlovalo, proč naše účetní po mém návratu z NV do práce řešila, do kdy přesně beru RP, protože můj půlúvazek je nižší než minimální mzda :-/. Dík za osvětlení!

klokanncek
autor
19. pro 2020

@thalia ja to mám inak, mám poistenie na základe faktického bydliska a som samoplatca 🙂 moje poistenie mám vyriešené, len sme chceli ten RP cez otca...

j.a.n.i
19. pro 2020

@klokanncek A proc ho platit, když ho muzes mit placene statem?

klokanncek
autor
23. pro 2020

@j.a.n.i no popravde som netusila, ze existuje tato moznost, dakujem velmi pekne za tip. Skusim si to zistit v poistovni. 🙂