Rodičovský príspevok pre Slovenku, mám nárok?

petushqa27
17. dub 2016

Ahoj holky mam na vas prosbu..neviete mi poradit ci budem mat narok na rodicovsky příspěvek a porodne v cechach ked tu mam len prechodný pobyt? Zamestnana niesom, v čr mam len prechodný pobyt, Zdravotné poistenie si platim sama ako samoplatca v čr. priatel je cech zamestnany a chcela by som si dal rod. prispevok nanho na 3 roky.

sara84
17. dub 2016

Porodne se odviji od vyse prijmu rodiny. A rodicovsky prispevek snad ano, pokud mate pobyt...Materskou urcite ne, pokud neplatite socialni pojisteni...

petushqa27
autor
17. dub 2016

Pobyt mam ale jen prechodný a to neviem ci staci

barchen
19. dub 2016

Pokud si platis zdravotní pojistení, muzes mit i materskou, zalezí na výsi a doby placení v ČR i jako samoplátce. Materska je davka nemocenskeho pojisteni, ne socialniho. Na rod. prispevek mas narok, i na otce ditete, akorat asi budete potrebovat vice vybavovani, nez kdyby jste byli manzele. Ale pritel musí mit taky pobyt v CR, stací i prechodný.

petushqa27
autor
19. dub 2016

@barchen. Dakujem moc za odpoved,priatel je cech trvale zamestnany preto by som chcela prispevok nanho. Myslite ze si to mam vsetko vybehat este pred porodom?

zuzineckah
19. dub 2016

@petushqa27 na PPM nárok nebudeš mít, protože nejsi zaměstnaná, což je prvořadý předpoklad. Rodičovský příspěvek pobírat můžeš a když byste ho vzali na přítele, tak si budete moct zvolit i délku pobírání a tím nastavit výšku.
Na porodné má vliv celkový příjem rodiny, není to jak na SVK, kde je porodné vyplácené plošně.