Tehotná Slovenka v ČR, ako je to s porodným a RP?

petushqa27
20. led 2016

Ahoj holky pokial niektora z vas by mi vedela poradit budem moc vdacna. Mam 24 rokov a som tehotna 8tt,priatel je cech takze sa stahujem k nemu.no vobec neviem ako to je s gynekologom,porodnym a rodicovskym prispevkom? Minuly tyzden som bola na úrvej kontrole v Prahe lebo som mala bolesti a zaplatila som nehorazne peniaze, neviete ako sa to da vyriesit aby som nemusela za kazde vysetrenie platit? v CR mam najomnu zluvu a prechodny pobyt inak som nezamestnana a ZP mam na Slovensku.dakujem za akekoliv rady

willaardonn
20. led 2016

Ahojky, toto su vzdy take zlozite veci a nepokladam sa za odbornika v tejto oblasti, ale treba to vyriesit co najskor a sama co-to viem. Ako nezamestnana si zapisana na svk urade prace, takze za teba urad plati zdravotne poistenie? Alebo si platis zdravotko sama? Lebo najlepsie by bolo, kedy si sa odhlasila zo svk poistovne a prihlasila v ceskej. Mna zapisoval v ceskej ZP zamestnavatel, takze neviem ako to je, keby si chcela zmenit poistovnu sama, ale zacala by som zistovanim info ohladne tohto. Ak sa prihlasis v CR, tak tu si mozes zariadit vsetkych doktorov, vratane gynekologa a rodis v CR. Narok na matersku a rodicovsky prispevok mas, ale su tam tiez rozne podmienky, ktore musis splnat (nesuvisia so statnou prislusnostou) - odporucam pozriet wiki na modrom konikovi alebo google obecne 🙂 a porodne sa vyplaca na zaklade vysky prijmov rodiny - je tam hranica prijmov, pri ktorej narok na porodne mas.