Tehotná Slovenka žijúca v ČR bez nároku na fin. podporu

erika1488
25. lis 2016

Dobrí den mamicky chcem sa opytat momentalne som v 7 mesiaci tehotenstva mam odpracovane par rokov v Cz takze som pol roka poberala s uradu prace podporu v nezamestnanosti.. pred pol rokom ma vyradili s uradu prace lebo som odmietla pracu ,o par dni na to som zistila ze som tehotna tak sme sli s priatelom na zdravotnu a vybavili ze si sama hradim zdravotnu poistovnu.. Problem je v tom ze uz polroka som proste bez financnej podpory vsetko hradi priatel je toho vela vybavuje hypoteku chce kupovat dom aby sme mali zazemie chceme ostat zit tu v Cz.Vsetko plati on s jednej vyplaty a nam nic neostane myslim na zivobytie a tak.. je to smutne ale bohuzial nemam este zatial ani pre babetko nic prichystane sama nemam co na seba (1 tehotenske tricko 1 nohavice co si obliekam ked idem do poradne) bola som na Socialke sa spytat ci mam narok na nieco a pani ma hned odbila ze nemam lebo nemam prechodny pobyt a niesom na urade prace a mam si ist na Slovensko ked nieco chcem :( je mi to strasne luto a vobec neviem netusim ci vobec budem mat narok na porodne na matersku alebo na rodicovsky Mali ste prosim ten isty problem? O TYZDEN sa mozem znova prihlasit na urad prace ale neviem ci ma zoberu kvoli tomu že som tehotna :(

kacca11
25. lis 2016

V nemate NIC a vyrizujete si hypoteku?

kaja2016
25. lis 2016

Myslim, ze je tam nejaka bilateralni dohoda se Slovenskem. Tady maji nezamestnane hned po porodu narok na rodicak. To bude u Vas asi podobne. A tady to lze vyridit postou, takze bych na to sla opravdu prez to Slovensko.

tavina
25. lis 2016

Možná je to blbost nevím v takových věcech se moc nevyznám , ale ve vašem případě kor když čekáte miminko a máte fungující výtah ..neuvažovali jste o sňatku?
Možná (pokud se pletu tak se omlouvám) by to pro vás bylo co se týče vyřizování,hypotéky mateřské lepší

erika1488
autor
25. lis 2016

hypoteku vybavuje priatel..uz je vsetko v banke caka sa na schvalenie.. bude to pre nas lepsie ako niekde platit podnajom tym padom si budeme platit akoby najom ale splacat si vlastne byvanie no keby sme boli manzelia tak vraj by o to bolo taksie vybavovat neaky prispevok pretoze sme manzelia a ma sa o mna starat on...

nita1984
25. lis 2016

Na mateřskou nárok určitě nemáš.
Musela bys být zaměstnaná 270 dní. Nevím, proč si tak překvapená. Odmítla si práci, a chtěla bys sociální dávky? Porodné se odvíjí od výše platu obou rodičů.
Pokud máte na to, abyste dosáhli na hypotéku na dům, předpokládám, že příjem asi nebude tak malý, aby na porodné nárok byl.

kacca11
25. lis 2016

@erika1488 kdyz ted nemate prakticky z ceho zit, tak z ceho budete splacet hypoteku? Co kdyz pritel prijde o praci?

Pokud spolu zijete, posuzujete se stejne jako manzele. Leda byste to zapreli, ale to se pak jedna o podvod?

erika1488
autor
25. lis 2016

Platit sa to bude s jeho vyplaty aj teraz platime podnajom " ale ked nam schvalia hypoteku na dom tak tam tiez budeme platit ale tym padom si to budeme akoby splacat pre seba.. To tajit nebudeme predca spolu byvame a tak isto bude v rodnom liste ze je otec..

kacca11
25. lis 2016

@ok, ted platite podnajem. Pokud dum budete stavet, budete platit zaroven uroky a zaroven pronajem? Pokud budete bydlet rovnou v dome, budete platit jak hypo, tak provoz domu. Jak budete vychazet, kdyz nevychazite uz ted?

Je hezke si platit pro sebe, ale musite na to mit.

Navic pokud nejste svoji a pritel si bere hypo, bude to ve finale predpokladam i jeho dum.

erika1488
autor
25. lis 2016

ked kupujete dom nieje to take jednoduche " platili sme odhadcu to bolo 8 000cz rezervacny poplatok je 100 000 cz to sme platili zo svojho co sme mali nasetrene polovicu a polovicu nam pomohli rodicia zaplatit.. este sme museli zaplatit zapis do katastra co tam su 2 staje a majitelia predavajuci dom ich nemali zapisane platili sme 2/3 dane za nehnutelnost.. Dom je v dobrom stave"Ja som len potrebovala poradit a zistit ci mam na nieco narok a nie aby ste mi robila vycitky do buducnosti ..

bonavoxa
25. lis 2016

A čím, kým, budete ručit?
Těhotenství jinak není překážkou k evidenci na Úřadu Práce.
S věčná pro miminko, myslím ošacení by problém nebyl, dá se to pořídit za pár korun, možná by někdo něco i daroval. Nevím, odkud jsi, ale myslím, že z druhého konce republiky. Ovšem, problém to úplně neřeší.
Víte, co všechno miminko potřebuje?
Da se určitě zajít na socialku a poptat se, co se dá v takové situaci podniknout.

erika1488
autor
25. lis 2016

S vecickami nam urcite pomoze rodina uz teraz nam dost pomohla" ja som na socialke bola ale pani si ma ani nevypocula proste na mna vyletela ze som Slovenka a ked nieco chcem mam ist na Slovensko" bolo to dost neprijemne tak som sa zlakla ze nebudem mat na nic narok a chcela som sa poradit ..

bonavoxa
25. lis 2016

Juj, ano, promiň, jsem to v tom úvodním sloupku přehlédla.

sunny8
25. lis 2016

Bez potvrzení o přechodném pobytu žádny příspěvek nedostanete, to pro úřady v Česku prakticky neexistujete. Odkud je přítel? Čech?

erika1488
autor
25. lis 2016

Priatel je slovak on ma prechodny pobyt ja bohuzial nemam ale ked kupime dom tak by som si mohla dat tam prechodny alebo trvaly ??, neviem musim sa ist informovat na cuzineckej

sunny8
25. lis 2016

Ve vaší situaci máte nárok na přechodný pobyt hned, na trvalý pouze po pěti letech pobytu v Česku.

monilee
25. lis 2016

Neviem ako je to s porodnym v CR, ale pokial mate trvaly pobyt na Slovensku, mali by ste mat narok na porodne zo Slovenska. Len si o to samozrejme musite poziadat. S materskou a rodicakom netusim...

hz
25. lis 2016

asi budu zla, odpustte mi to prosim...ale... pres 10let pracuji, odvadim veskere davky statu, manzel totez a porodne taky nedostaneme! ikdyz logicky by nas stat mel podporovat nasince, co vychovavaji a jsou zodpovedni vuci sobe a statu, bohuzel tomu tak neni-a pak tu ctu toto..
nepomohla jsem, spise naopak, ale omlouvam se, nedalo mi to...nespravedlnost!

erika1488
autor
25. lis 2016

1. Kedy mi vzniká nárok na materskú v Českej republike?
Nárok vám vzniká, ak ste si v tejto krajine platili nemocenské poistenie. A to konkrétne po dobu 270 dní počas uplynulých dvoch rokov pred otehotnením. Čiže ak ste boli minimálne počas tohto obdobia zamestnané v Čechách, vzniká vám aj nárok na tieto dávky.

2. Musím mať trvalý pobyt v tejto krajine?
Táto podmienka platila len v minulosti. V súčastnosti už nemusíte mať trvalý pobyt v krajine, no musíte splniť inú podmienku. A tou je zdržiavanie sa v Českej republike. Ak plánujete po pôrode zostať žiť už na Slovensku, tento nárok vám zaniká.

3. Ako dlho trvá materská dovolenka a kedy na ňu môžem nastúpiť?
Materská dovolenka je v Českej republike o niečo kratšia ako u nás. Ak zostanete na materskej u našich susedov, bude trvať len 28 týždňov. Pokiaľ by sa vám narodilo viac detí, v tom prípade máte nárok na 37 týždňov materskej dovolenky. Nastúpiť na ňu môžete osem až šesť týždňov pred plánovaným pôrodom.

4. Odkiaľ budem mať nárok na pôrodné?
V minulosti mali na pôrodné zo Slovenska nárok všetky mamičky, ktoré mali trvalý pobyt na Slovensku. Tento zákon sa však zmenil a na pôrodné majú nárok už len tie mamičky, ktoré sú aj zdravotne poistené na Slovensku, reálne tu žijú, dieťa má slovenského lekára a slovenský trvalý pobyt. Čiže ak pracujete v Čechách, nárok na pôrodné u nás vám zaniká. O to môžete požiadať práve v Českej republike, lenže tam platia prísnejšie podmienky a všetko sa odvíja od vášho príjmu. Pokiaľ žijete s partnerom a čakáte prvé dieťa, váš spoločný príjem nesmie presiahnuť 20 817 Kč, pri druhom dieťati 25 515 Kč. Ako matka samoživiteľka nesmiete mať príjem v predošlom zamestnaní viac ako 13 176 Kč pri prvom a 17 874 Kč pri druhom dieťati. Pre rok 2015 je pôrodné na prvé dieťa 13 500 a na druhé dieťa 10 000 Kč.

5. Ak chcem poberať materskú v Čechách, môžem porodiť na Slovensku?
Áno, každá matka si môže sama vybrať, v ktorej krajine chce absolvovať pôrod. No keďže platíte zdravotné poistenie v Čechách, musíte si vybaviť potrebné tlačivá, aby bol kompletný pôrod preplatený. Myslite však na to, že ak následne po pôrode už zostanete na Slovensku, strácate nárok na materskú z Čiech.

6. Ako sa vypočíta výška materskej v Čechách?
Tak ako u nás, výška materskej závisí od denného vymeriavacieho základu. Ten sa vypočíta z priemeru podľa mzdy za ostatných 12 mesiacov. Výška základu je potom 70 % z tejto sumy. Materská je následne každý mesiac pohyblivá v závislosti od počtu dní v danom období.

7. Môžem popri materskej aj pracovať?
Áno, môžete, no platí tu jeden zákaz. Nemôžete pracovať u pôvodného zamestnávateľa na rovnakej pracovnej pozícii. Pokiaľ by ste dostali novú zmluvu, na inú pracovnú pozíciu, môžete poberať materskú a zároveň aj pracovať. Rovnako môžete robiť pre úplne iného zamestnávateľa. Mamičky podnikateľky však nemôžu naďalej podnikať.

8. Môžem poberať z Čiech aj rodičovský príspevok?
Aj tento nárok vám patrí, no opäť platí podmienka, že musíte mať aspoň prechodný pobyt v Českej republike

9. Aká je výška rodičovského príspevku v Čechách?
Tá je podstatne vyššia ako u nás, kvôli čomu volia mnohé mamičky zostať počas materskej a rodičovskej radšej v Čechách. Hlavným orientačným bodom je, že žena môže dostať počas rodičovskej dovolenky dokopy 220 000 Kč. Na rodičovskej dovolenke môže byť maximálne 4 roky, no toto obdobie môže skrátiť presne podľa toho, ako jej to vyhovuje. Zmenu je možno nahlásiť na úrade raz za tri mesiace, aby následne mohlo dôjsť k prepočtu výšky rodičovského príspevku. Čiže ak budete na rodičovskej kratšie, mesačná výška príspevku bude vyššia a naopak. Optimum je, aby mamičky boli na rodičovskej dovolenke aspoň 19 mesiacov a stihli si tak vyčerpať celý príspevok. Pri ňom totiž platia aj ďalšie dve pravidlá. Jeho výška nesmie presiahnuť 70 % vášho predošlého hrubého príjmu a taktiež nemôže byť vyšší ako 11 500 Kč mesačne. Ďalším pravidlom je, že v tomto prípade sa zohľadňuje príjem oboch partnerov. A teda výška príspevku sa posudzuje podľa toho partnera, ktorý zarábal viac.

10. Aké doklady potrebujem k vybaveniu rodičovského príspevku a kde ho vybavím?
Rodičovský príspevok sa vybavuje na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v príslušnom okrese, kde žijete. Mali by ste si ho začať vybavovať ešte pred skončením materskej, aby ste mohli naň plynule prejsť. K vyplnenému formuláru so žiadosťou budete potrebovať aj rodný list dieťaťa, potvrdenie o vašom prechodnom alebo trvalom pobyte v Čechách, pracovnú zmluvu, nájomnú zmluvu alebo list vlastníctva od vášho bydliska, potvrdenie od lekára vášho dieťaťa, zdokladovanie manželovho príjmu a dôchodkového poistenia za posledný rok, ktoré sa uvádza kvôli výpočtu rodičovského.

11. Kedy mám nárok na rodinné prídavky na dieťa a aká je ich výška?
Ak si chcete uplatniť nárok na rodinné prídavky, výška príjmov vašej rodiny nesmie presiahnuť 2,4 násobok životného minima v Čechách. Keď túto podmienku splníte, môžete požiadať o rodinné prídavky, ktoré sa odvíjajú podľa veku dieťaťa. Do 6. rokov je to 500 Kč, do 15. rokov, dostanete 610 Kč a do 26 rokov, ak dieťa stále študuje dostanete 700 Kč.

ivpad
25. lis 2016

Já teda taky žiju v zahraničí a pobírala jsem mateřskou tady, ale kdybych tady měla sedět na pracáku tak raději valim domů natož abych snad odmítla práci? A pak chtěla aby mi něco dali?

jozy2
25. lis 2016

Ahoj porodne mozes dostat na slovensku,ktore je 800 eur,ale dieta musi mat det.lekara na slovensku a musi tam byt prihlasene.V Cr asi nedostanes nic pokial tu nemas odpracovaní 1 rok.

ivpad
25. lis 2016

To budete mít těžké, ale držím palce.

nisulka
25. lis 2016

Pokial viem na nič zo Sk nemá nárok, pretože tam momentálne nieje nemocensky ani inak poistená... možno dávky v hmoznj núdzi, záleží podla príjmov...a možno rodičák po narodení dieťaťa...

elkaa
25. lis 2016

Na Slovensku nedostanete pôrodne od roku 2016 už nestačí mať iba trvalý pobyt musite tam navštevovať dr..Nehnevajte sa namňa ale pride mi vaše chovanie veľmi nezodpovedné ..ako to že žijete v Cz a nemate prechodný pobyt veď ste tu už nejaku tu dobu ako ste pisala..

tadeasek3
25. lis 2016

Asi se toho moc nenabizi. Legislativa v Čechách je v některý otázkách neoblomná. A hádat se s úřadem prace a sociálkou nikdy k ničemu nebylo. Pokud jste pracovala dost dlouho a mate aspoň částečný- dočasný pobyt mate nárok na rodičovsky příspěvek.
A zkusila bych také Slovenské úřady, jestli nebudou ochotné nějak poradit co v takové situaci dělat
Z některých negativních odpovědi si nic nedělejte, není to zas tolik let co jsme byli jedna zem a teď Vás berou jako cizinku, to nejste. Pracovala jste a máte nárok na peníze od státu.
A poslední- napište mi do sz co by jste potřebovala,jestli to budu mít doma, tak rada pomůžu. Jsme matky a musíme si pomáhat

slimacikmia
25. lis 2016

A to si budeš platiť zdravotné aj naďalej, t.j. na materskej/rodičovskej? OMG chudák priateľ... Naozaj dúfam, že ste zvážili všetko a započítali aj ďalšie náklady, ako "len" hypotéka a náklady spojené s bývaním... Napr. strava, plienky, nábytok pre dieťa, kozmetika, čo ak budeš nútená podávať UM? To ste sa mohli radšej vziať, aspoň to zdravotné aby bolo viazané na partnera...
Inak prepáč, nepatrí to sem, ale máš hroznú slovenčinu, horšiu ako ja češtinu (písanú samozrejme)...

slimacikmia
25. lis 2016

Ozaj a s prechodným pobytom sa poponáhľaj, na cudzineckej je vždy poriadny rad a v decembri nejako začiatkom asi zatvárajú, budú sa sťahovať, otvoria až v januári. Po podaní žiadosti sa ešte niekoľko týždňov (6-8-12? + tá reorganizácia) čaká, takže pred mesiacom bolo neskoro... A bez prechodného rodičák nedostaneš. A keďže nie ste svoji, partner to za teba asi nebude môcť ani vyzdvihnúť.

alicam
26. lis 2016

Prechodný by sa mal dať vybaviť aj spätne, keď doložíš nájomné zmluvy, prácu a poistenie v ČR, potvrdenie o štúdiu, možno aj papier z pracáku že si bola evidovaná, neviem.. keď to už nemáš, obráť sa na býv. zamestnávateľa, poisťovňu, atd., mali by doklady vystaviť
Priateľ má koľko prech.? Po 5 rokoch by si mohol vybaviť trvalý a je braný skor ako domáci než cudzinec, nie úplne, ale aj tak lepšie..
Rodičák neviem, ja mám muža čecha, takže neporadím.. ale tu by mohli: https://www.modrykonik.cz/group/5503/

A nemyslím si že dieťa by bola nejaká finančná záťaž, hlavne keď je všetko ok, kojíte a máte po kom dediť oblečky. Naše spí v posteli s nami = nemá postieľku, monitor dychu, chúvičky, dudlíky, flašky, neviem čo všetko.. kúpili sme jej za rok aj 8mes asi iba 2-3 hračky, ostatné podedila, šátek na nosenie, potom druhý, tretí a golfky (ale tak stačil by jeden a tie golfky/kočár), capáčky a.. viac ma teraz nenapadne :D
Držím palce, nech to zvládnete 🙂

evaviki
26. lis 2016

Přechodný pobyt je výsada a ne povinnost. Rozhodujici by mělo být středisko zájmů.. Já jsem si udělala PP, když měl syn cca 2,5 roku.. takže rodičák i mateřskou jsem pobírala bez PP. Ale měla jsem odpracováno.

alicam
26. lis 2016

A zdrav. poistenie za ženu na rodičáku platí štát (SK/CZ, to je jedno), tak toto vám odpadne 🙂

sunny8
26. lis 2016

@evaviki Přechodný pobyt je povinnost, pokud chce občan EU čerpat v Česku pobývat dlouhodobě,prokazuje se tim před urady, že tady bydlí a neprojizdi kolem. @alicam Přechodný pobyt se nedá vyřídit zpětně, platí od okamžiku vydání. Trvaly pobyt je pro občana EU v praxi na nic, teda krom toho, že si může jít volit do obecních zastupitelstev. Ale ano, je to vyšší pobytový titul,tak i pro lepší pocit. @erika1488 nejdřív si vyridte přechodný pobyt, a pak si zajděte na úřad znovu