Sirotčí důchod - jak ho vyřídit?

sofinkajulinka
23. črc 2018

Ahoj ,zdravím. Nedávno dceři umřel biologický otec, můj první manžel. Zajímalo by mne zda tady máte některá zkušenosti. Za jak dlouho musíme podat požadavek o příspěvek, co vše k tomu musíme mít, za jak dlouho Vám to potvrdili. Z jakých důvodů to nepotvrzují? Dceři bude v září 21. S biologickým otcem nebyla ve styku od 7 let přestěhoval se přes půlku republiky od nás. Urnu zaslali jeho sestře poštou tady k nám. Děkuji za případné odpovědi.

klarusek
23. črc 2018

Nevím zda je to i Vas případ ale sirotci důchod pobirá pouze dítě které je studující

sofinkajulinka
autor
23. črc 2018

@klarusek Ano ,to jsem zapomněla dodat dcera ještě studuje.

kkubikula
23. črc 2018

Dcera,jelikož je zletila, se musí obrátit na příslušnou OSSZ a zažádat o sirotčí důchod.K žádosti bude potřebovat úmrtí list,rodný list (originály) a potvrzení o studiu,OP a kam bude chtít důchod zasílat..Nejlepsi je,pokud je už podána jiná žádost o sirotčí nebo vdovsky důchod,jelikož se bude řešit doba pojištění zemřelého a na cssz doby často chybí.Na OSSZ ji vše řeknou.

kkubikula
23. črc 2018

Důchod bude přiznání zpětně od data úmrtí. Každý rok bude dokládat potvrzení o studiu

2hanah
23. črc 2018

@sofinkajulinka Jak Vám někdo dá nebo nechá vystavit úmrtní list, můžete jít hned zažádat, na ten úmrtní list má Vaše dcera nárok a v tomto věku určitě i potvrzení o studiu a už si nepamatuji, ale řekla bych, že také její rodný list, dávku jsem měla vyřízenou tak asi za měsíc, možná dva??

sofinkajulinka
autor
23. črc 2018

@kkubikula
@2hanah Děkuji moc za rady ! 🙂

wall26
23. črc 2018

Jak to podaš máš do 30ti dnů vyrozumění lépe řečeno vzhledem k věku ho dostane ona - potrebuje k tomu úmrtní list...poté jí bude vyměřena výše a sociálka to vyplatí až k datu smrti zpětně...má nárok do 26let pokud studuje denní formou

kkubikula
24. črc 2018

Rozhodnutí CSSZ vydá nejpozději do 3 měsíců. Je dobré v žádosti požádat o zálohu. Může se stát, že vyřízení žádosti bude trvat, pokud neznáte dobu pojištění zemřelého.

lenoulinkaa
24. črc 2018

Já mám zkušenost, že OSSZ vyřizuje žádosti o sirotčí důchody poměrně rychle, co se týče kontaktování zaměstnavatele zemřelého ohledně příjmů a dob pojištění. Nemyslím, že by se to nějak zdržovalo.

sofinkajulinka
autor
24. črc 2018

@lenoulinkaa
@kkubikula
@wall26 Děkuji Vám moc, snad to vyřešíme nějak zdárně.

malecek
24. črc 2018

Mi vyřídili důchod celkem dost rychle , snad ani ne měsíc. A vyplatili zpětně od data úmrtí.