Souhlas druhého rodiče kvůli dovolené a doklady. Jak to je?

14. únor 2024

Hezký den 🙂

Chci se zeptat, chceme jet s dětmi letos do chorvatska na týden, ale starší syn má jiného biologického otce, tak se ptám jestli potřebuji jeho souhlas nebo ho v chorvatsku nevyžadují. Syna mám v plné péči. Otec platí alimenty, ale nejezdí za synem. Už 4 roky.
Synové jsou ve věku 5 a 2 roky. Musí mít pas nebo stačí občanka? Co je lepší pro ně vyřídit?

Děkuji za odpovědi.
Pěkný zbytek dne 😊

j.a.n.i
14. únor 2024

Souhlas mit nemusi a stačí op. Ja vyridila radeji op, jsou menší, takže je muzu nosit společně se svoji, člověk nikdy nevi, kdy se bude hodit.

autor
14. únor 2024

@j.a.n.i děkuji 😊

nanyh
14. únor 2024

No nevím jak na hranicích při kontrole, ale na letišti to po mne policajt při kontrole vyžadoval. Malá má i příjmení po otci a partnera mám jiného. Takže chtěl jak okopírovaný RL tak souhlas otce. No neměla jsem ani jedno, ale odletěla jsem, díky bohu🙈😀

anonymmm88
14. únor 2024

Máme čerstvou zkušenost. Neměla jsem žádný souhlas ani já, ani sestra, která má jiné příjmení než jiné děti. Ptali se jí jen proc má jiné příjmení,rekla ze není vdaná. A nikdo nic neřešil.

j.a.n.i
14. únor 2024

@nanyh No, takže je videt, ze ani jedno neni potřeba a jen prudil, protože kdyby to necim podložené mel, tak neodletís. Nicméně kopie RL mam preventivně v telefonu, ale zatim jsem je nikdy nepotřebovala ukazovat.

j.a.n.i
14. únor 2024

@anonymmm88 U me se akorát ptali deti, kdo jsem a ty na něj blbe koukali, ze mama, kdo jinej...

autor
15. únor 2024

@nanyh pojedeme Autobusem, původně jsme chtěli jet vlakem, ale ten letos posílá RegioJet na Ukrajinu, takže jsme našli od RegioJet ten Fun&Relax a ten jede necelých 14h a hlavně přes noc, tak snad nebude problém.
@anonymmm88 možná i záleží na koho člověk narazí z těch celníků
RL budu mít určitě okopirovany sebou i s rozhodnutím od soudu, pro všechny případy.

Děkuji 😊

anonymmm88
15. únor 2024

Určitě pro jistotu a klid, pokud tedy máš jiné příjmení. Ja mam stejne jako syn i když jsem rozvedena, tak jsem to neřešila. Ale ptal je na to jen tak běžně po cestě zpět. Asi spíš že zvedavosti🤣

autor
15. únor 2024

@anonymmm88 nene, syn má naštěstí moje příjmení.

cattus
18. únor 2024

Jen taková malá poznámka pod čarou, i když se bio otec nezajímá, dítě máš v péči, jsi povinna otce o zahraniční cestě informovat. Já to tedy dělám, že mu pošlu doporučený dopis (sice se mi vrátí zpátky, protože si dopis nevyzvedne, ale v ruce důkaz, že jsem ho informovala mám), kde napíšu v jakém termínu, kam, a případně i jméno hotelu nebo oblast, kde se budeme pohybovat.
Jinak já v rámci Evropy neměla problém, syn má jiné příjmení. Ale je fakt, že zatím cestujeme na vlastní pěst - žádná cestovka, jezdíme autem - letos mírně do Itálie.

simkrk
19. únor 2024

V ramci eu stačí občanka, ale pro mě prostě lepší cestovní pas, pro mě nějak dětská občanka neni doklad.. 😂😁Ale to je jen nějaký můj pocit.. 😁😊
Jinak s vycestováním, ať už jedna o eu nebo mimo.. Nebo autem, autobusem nebo letadlem... Vždycky cestovni doklad, kopii rodného listu(vždycky) a pokud možno i radši mít ten souhlas😊 člověk nikdy neví na koho narazí, jestli na toho kdo to má na háku a nebo na toho kdo se v tom chce stourat😁🤷 lepší to mít, než pak něco někde vysvětlovat.. 😊👌 A potvrzení od otce v češtině i v angličtině 😁🤷 je to opruz, ale lepší to mít 😊

autor
21. únor 2024

@cattus nad tím jsem uvažovala, že bych ho informovala aspoň pomocí SMS, nebo jestli mi dá písemný souhlas. Protože na adresa na které bydlí tak vím že dopis si převezme. On má totiž ve zvyku mi napsat jednou za rok na jeho narozeniny ozraly jak prase a vyhrožovat mi, že jestli se o kluka nestaral za mi udělá že života peklo. Tak se právě na jednu stranu bojím, aby mi nedělal naschvály, kdybych po něm ten souhlas chtěla, on je na to kreten velkej dost. Navíc nevím čeho všeho může být schopný. Ještě o tom pouvažuji, ale děkuji za náhled 😊

@simkrk jo ty kopie určitě mít budu pro všechny případy. 😊

Děkuji za info holky ❤️