Stěhování do zahraničí - dítě svěřené do péče matky

meindzi
3. lis 2016

Ahojte...potrebovala bych jen poradit, kam se obratit kvuli informacim ohledne pripadneho stehovani se do zahranici s dcerou. Ja jsem Slovenka, v ČR ziji od roku 2006 a prestavkou asi 15měsicu, trvaly pobyt mam na SK, v CR mam jen prechodny pobyt pres cizineckou policii. Dcerka ma dvoji statni obcanstvi - slovenske po matce a ceske po otci. Ma i 2 trvala bydliste - na SK stejne jako ja u mych rodicu a v CR v byte, kde bydlime. Chodi tady do skolky, je tady pojistena. Dcera od narozeni zije se mnou, otce "jsem donutila" se zapsat do rodneho listu az ve 2 letech dcerky, nezajima se o ni, neplati na ni alimenty, mala pro nej neexistuje. Soudne je sverena do me pece. A ted otazka. Je mozne se prestehovat zpet na SK, jelikoz tady zijeme samy dve a moji rodice by nam radi pomohli, bez povoleni otce, resp. tak, aby bylo vse zakonne v poradku?

snehurka845
3. lis 2016

@meindzi treba to riesit cez sud. Das si ziafost na sud, aby dal suhlas namiesto otca anapises tieto dovody, co si spominala tu, malo by to ist.Ak nevies napisat navrh sama, na OSPOD Ti s tym pomozu.

meindzi
autor
7. lis 2016

@snehurka845 tak som nakoniec volala na OSPOD. Pani ma informovala, ze cez sud sa toto ziada len v pripade, ze otec v skutocnosti neexistuje - zije niekde v zahranici, nevedno kde, alebo umrel, alebo je napr. v kome atd. Pokial otec realne existuje, tak je potrebne ho preukazatelne informovat o tom, ze sa s dcerou stahujeme do zahranicia - bud listom alebo napr. pred svedkami. Pokial nevyslovi nazor, ze nechce, aby sme sa stahovali, resp. pokial sa nevyslovi vobec, tak sa to berie ako suhlas a mozeme bez problemov vycestovat. Pokial by vyslovil nesuhlas s odstahovanim sa do zahranicia, tak je potrebne to potom riesit cez sud 🙂 ale diky za info, aspon ze som vedela, na aky urad zavolat 🙂