Slovence a Čechovi se narodila v ČR holčička, bude mít dva rodné listy nebo jen český?

lenochidy
31. led 2019

Ahoj ja som slovenka priatel je cech ale nie sme manzelia. Narodila sa nam dcera v cechach ale chcem jej vybavit trvali pobyt na slovensku, tam kde mam aj ja a musim jej vybavit aj slovensky rodny list lebo ako sa narodila v cechach tak ma cesky. Poradte kde a ako mam vybavit slovensky rodny list. Kam treba zajst abo ako to vlasne chodi. Za rady moc dakujem

makronka222
31. led 2019

Nejlepsi by bylo se zeptat matrikarky v porodnici, jestli tam jeste jsi nebo na matriku zajit/ zavolat. Zajit tam muze i chlap a zeptat se, ne?

miba10
31. led 2019

@lenochidy no nejlepší by bylo se zeptat na matrice, ale všeobecně to je tak, že jako nesezdany pár, má mimi trvale bydliště tam kde matka a jméno také má po matce. (teda pokud nemáte z úřadu papír o přiznání otcovství a to řeší jen jmeno) Jen příklad, s přítelem jsme měli papír o přiznání otcovství, protože jsme chtěli, aby malé měla příjmení po otci. Když se malá narodila, tak trvale bydliště měla napsáno automaticky u mě (každý máme trvale bydliště někde jinde a poznala jsem to, protože miprisla obsilka na zaplacení poplatku na popelnice 😂). Takže jsme museli znovu na úřad a přítel ušel dát souhlas s tím, že malá bude mít trvale bydliště u něj.
Co se občanství týče, může mít mimi klidně i oboje, ale to ti opravdu řeknou na úřadě.

jaja01k
31. led 2019

To musíš řešit přes slovenské úřady, tedy slovenské velvyslanectví v Praze.

miba10
31. led 2019

@lenochidy tady jsem našla ještě jednu starší diskuzi, tak snad to pomůže
https://www.modrykonik.cz/forum/paragrafy/jak-ziskat-druhe-obcanstvi-pro-dite/

zuzineckah
31. led 2019

@lenochidy obrať se na Speciální matrika v Bratislavě, tam ti poradí jak přesně postupovat. Rodný list jde přes ně.

barchen
31. led 2019

@lenochidy Tvoje dcerka dostala cesky rodny list. Udelej si z neho overenou kopii, budes ji potrebovat. Slov.rodny list muzete vybavit na ambasade v Praze, na centralni matrice na SR, nebo na vasi lokalni matrice podle mista tveho bydliste. Dcerka nema trvaly pobyt na SR po tobe, protoze se narodila v zahranici (pokud se narodila v CR). Ale jelikoz ma tatinka Cecha, tak ji muzes vyridit trvaly pobyt v CR, pokud ho uz automaticky nema po nem (mozna ji ho uz i pridelili), jelikoz ma po nem i ceske obcanstvi, ktere po nem ziskala narozenim.

lucy1204
31. led 2019

@lenochidy je to beh na dlhú trať. Ale ak by ste chceli slovenský rodný list sú 2 miesta kde oňho môžte požiadať. Ambasáda v Prahe alebo doma na úrade, ale ak chcete vycestovať na Slovensko musí mať dieťa cestovný pas.

suzanne_capulet
31. led 2019

@lucy1204 stačí obcansky prukaz.. nemusí pas 🙂

lucy1204
1. únor 2019

@suzanne_capulet nie dieťa musí mať pas na Slovensku riešili sme to minulý rok. Naša dcéra ma 2 rodné listy (český a slovenský). A keďže ju chce prihlásiť na trvalý pobyt na Slovensku tým pádom musí mať pas.

mmarymm
2. únor 2019

@lenochidy buď na ambasade v prahe alebo podat ziadost na matrike kde máš trvalý pobyt a v oboch pripadoch sa to posiela na osobitnu matriku do Ba

beatav
5. únor 2019

Dobrý deň, sú to dva roky, čo som vybavovala pre syna aj slovenský rodný list ( na úrade, podla trvalého bydliska ) a na vycestovanie mi pre malého bohate stačil OP.