Tehotná Slovenka žijúca v ČR bez nároku na fin. podporu

erika1488
25. lis 2016

Dobrí den mamicky chcem sa opytat momentalne som v 7 mesiaci tehotenstva mam odpracovane par rokov v Cz takze som pol roka poberala s uradu prace podporu v nezamestnanosti.. pred pol rokom ma vyradili s uradu prace lebo som odmietla pracu ,o par dni na to som zistila ze som tehotna tak sme sli s priatelom na zdravotnu a vybavili ze si sama hradim zdravotnu poistovnu.. Problem je v tom ze uz polroka som proste bez financnej podpory vsetko hradi priatel je toho vela vybavuje hypoteku chce kupovat dom aby sme mali zazemie chceme ostat zit tu v Cz.Vsetko plati on s jednej vyplaty a nam nic neostane myslim na zivobytie a tak.. je to smutne ale bohuzial nemam este zatial ani pre babetko nic prichystane sama nemam co na seba (1 tehotenske tricko 1 nohavice co si obliekam ked idem do poradne) bola som na Socialke sa spytat ci mam narok na nieco a pani ma hned odbila ze nemam lebo nemam prechodny pobyt a niesom na urade prace a mam si ist na Slovensko ked nieco chcem :( je mi to strasne luto a vobec neviem netusim ci vobec budem mat narok na porodne na matersku alebo na rodicovsky Mali ste prosim ten isty problem? O TYZDEN sa mozem znova prihlasit na urad prace ale neviem ci ma zoberu kvoli tomu že som tehotna :(

slimacikmia
26. lis 2016

@alicam prechodný pobyt spätne? No to sa mi vôbec nezdá, ty si to tak vybavovala? Nemyslíš dokladovanie pobytu kvôli trvalému? A s tým zdravotným poistením to sa tiež asi mýliš. Bola si v takej situácii, alebo odkiaľ máš informácie? Pretože kým som bola zamestnaná, nebol žiaden problém. Bohužiaľ som na rodičovskej o prácu prišla a moje zdravotné poistenie je viazané na manžela... Aj synove, čo je smutné, keďže sa tu narodil... ak príde manžel o prácu, budeme všetci bez zdrav. poistenia. Je to smutné... Človek tu pracuje, reprezentuje ČR, všetko je v poriadku, je tu ako-tak vítaný... Odíde na materskú a je všetko inak 😕

kaja2016
26. lis 2016

@hz proc to vnimas jako nespravedlnost? Pokud jsem dobre cetla, tak autorka psala, ze nekolik let pracovala, pak o praci prisla, byla 5 mesicu na pracaku (na to narok ma) a pak odmitla praci - netusime jake mela duvody, zjistila, ze je tehotna a ted zjistuje situaci. Ja jsem napr. tehotna taky hledala praci- marne -, takze tu situaci znam, to jsi pak pred volbou jestli lhat a doufat, ze nebudes tri mesice nejak viditelne blinkat a pak ti to jeste daji sezrat, ze uz jsi nastupovala tehotna a nebo to rict a pak te proste nikdo pricetny nezamestna. Me nakonec zamestnal znamy, kteremu jsem slibila, ze pred materskou odejdu. A take jsem pred tim pracovala, cca pet let na HPP (vyrazili me po samovolnem potratu), predtim jsem studovala. Myslim, ze takove veci se zkratka deji, to je zivot, ne kazdy planuje a dopredu se seznamuje se zakony. Me teda na UP v tehotenstvi nejak nevybirave rict, at se vratim odkud jsem prisla, tak se rozbrecim....☹

kaja2016
26. lis 2016

@erika1488 to se mi nezda, ze na sezdany par se diva jinak nez na partnerstvi s ditetem majici spolecnou domacnost vzhledem k materske a rodicaku.
Tady se poptej ohledne rodicaku
https://portal.mpsv.cz/sz/call_centrum
A tady ohledne materske ( je to nemocenska davka)
https://portal.mpsv.cz/sz/call_centrum

erika1488
autor
26. lis 2016

v Cr mam odpracovane neake 4 roky naposledy som pracovala vo fabrike 12 nacky 6 dni preradily ma na poziciu kde vzdy pracovali 2 ludia a mna nechali robit samu tažke palety dvihat 2x som skoncila na pohotovosti s bolestami ze zady" doktorka mi dala papier kde som ziadala o preradenie na inu poziciu v praci mi povedali ze ked sa mi nepači tam su dvere,proste som to nedala mala som problem sa obut a tak som sla na pracak .. kde ma poslali zase do podobnej fabriky a to som bola uz tehotna a nechcela som riskovat tak som to odmietla... a sme v takej situaci akej sme" ale aj o tom je zivot ale vsetko zle je na nieco dobre" cakame dietatko zacne sa nam novy zivot a my urcite budeme robit vsetko preto aby malemu nic nechybalo... Dakujem Vam za vase rady a prepacte za moju slovenčinu :P hold nie kazdy je dokonalý a má ine starosti ako riešiř kazde slovicko ci je spravne napísane:D tak v pondeli idem vybaviř ten prechodny pobyt ako som sa dočítala tak mi ho daju potom na pracak a uvidí sa.. este raz DAKUJEM za vaše rady.

evaviki
26. lis 2016

@sunny8 omyl.. podle zakona ti staci jednou za 3 mesice odjet z CR.. Resila jsem to, zila a pracovala (a rodila a stravila temer celou materskou) bez PP, coz je nekolik let..
Takze opravdu to neni povinnost..

sunny8
26. lis 2016

@evaviki tedka na to koukám, že se to změnilo, občan EU se může rozhodnout, zda přechodný pobyt chce. Hlídat si vycestovani co 90 dnů teda není třeba. Rodicak byl cerpany na otce dítěte?

No kazdopadne, pokud doklad chtějí úřady kvůli davkam nebo i banka pro čerpání hypotéky, tak je asi jednodušší si pobyt vyřídit než se s každým dohadovat, že ho přece nemusím mít, ne? Ono to vyřízení tak složitý není...

slimacikmia
26. lis 2016

@sunny8 tiež si myslím, že je jednoduchšie si to vybaviť, ako sa potom dohadovať a dúfať, že nenatrafím na nejakú pani, ktorá bude robiť problémy...

evaviki
26. lis 2016

@sunny8 rodicak byl normalne na me.. Mela jsem odpracovano, takze PPM ani RD problem nebyl.. PP jsem si vyrizovala az kvuli hypotece, do te doby mi to bylo jedno.. Tehdy se muselo do 90 dnu vycestovat, nebo mit PP. Ja jezdila kazdy mesic, takze jsem to neresila..
Ale je teda fakt, ze jsem par krat hledala v telefonu zakon, abych vysvetlila, ze opravdu PP nepotrebuji 😀 Hlavne v porodnici to pani nedokazala pochopit.. Ale jo, je to asi jednodussi, i kdyz urady kolikrat vedi houby a clovek si musi zjistovat info sam..

alicam
27. lis 2016

@slimacikmia asi máš pravdu, dokladovanie k trvalému a nie vybavovanie prechodného, ale keď je tu zakladateľka tie 4 roky pracovala + pol roka na pracáku + asi pol roka vyradená z evidencie, tak sa to hodí, po 5 rokoch može žiadať rovno o trvalý.. myslím teda..
Mám český rodičák, počas neho som bola rok zdrav. poistená na SK, ďalších 8mes v ČR a myslím že keby mali problém že neplatím tak by sa niekto ozval. Prípadne by ma do ČR ZP vobec nezobrali alebo mi rovno dali faktúru..
https://www.vzp.cz/platci/informace/stat

slimacikmia
27. lis 2016

@alicam ďakujem za odkaz, neviem ale, či sa to netýka len občanov ČR ... každopádne sa zajtra chystám na ZP, tak sa spýtam. A jasné, ak tu bola 5 rokov a vie to zdokladovať, asi by mohla žiadať rovno o trvalý....

alicam
28. lis 2016

občanov ČR a ich manželiek minimálne, keď máte muž Slováka tak to bude asi inak, prípadne ak nie ste svoji.. snáď poradia 🙂

klarka22
Odpověď byla odstraněná
Zobraz