Vládní reforma - třírychlostní rodičovský příspěvek

grainne
21. srp 2007

Ahoj maminky a těhulky,

orientujete se někdo v naší nově schválené reformě?

Zajímalo by mě, zda správně chápu nový třírychlostní systém rodičovského příspěvku. Podle toho co jsem zatím četla, to vypadá, že se před koncem mateřské a nástupem na rodičovskou dovolenou budeme muset rozhodnout, jak dlouho zůstaneme s děťátkem doma a podle toho budeme dostávat peníze.

Kdy přesně se musíme rozhodnout zda zůstaneme doma dva, tři nebo čtyři roky?

A co když změním názor?

dasty
21. srp 2007

siss:no to nevím,sliby 😉 😉 jen aby byla rychle reforma schválená,ale že je chaotická to je druhá stránka 😠 Já s něčím souhlasím,ale odsouhlasit něco a pak k tomu hned mít dodatky apod.fakt super ☹ ☹ 🙄

sisstin
21. srp 2007

já dneska vyřizovala jen MD..no komedie největší...socka si mě s pracákem posílali sem tam..a nakonec zjistili, že socka s tím nic nemá..že to vyplácí bývalý zaměstnavatel..protože mě propustili v ochranné lhůtě..ale oni sami nevědí, jak to je..když se někdo trošku vymyká z těch jejich tabulek..to je to samý 😉

nanyna
21. srp 2007

0401 nejlepší bylo, když paní na sociálce zjistila, že mi maji dát ještě k tomu příspěvku čast mateřské a říká, no vidíte, tolik peněz, se vám sejde 😕 😕 Sou to blbky. zrovna zítra tam jedu, tak se na to přeptám...co jako bude s námi 😅

dasty
21. srp 2007

ne ne,to se domlouvá dpoředu v případě,že ti dítko vezmou.V únoru byla žádost poddána a v červnu mě přišlo rozhodnutí,že nám prcka nevzali-já to nečekala protože paní ředitelka tvrdila,že není problém.
Letos jsme byli v únoru,ale malému našli vadu očí -nosí brýle tak nakonec jdeme do oční školky a díky tlačence /berou se jen 4děti/ nás vzali.Píšu to jak to je,možná bych od září jinak ani na ten 4rok neměla školku,fakt bída ☹

0401
21. srp 2007

Nanyna, přeji pevné nervy 😵 pak dej vědět, jak jsi dopadla

sisstin
21. srp 2007

no..a pracák vám dá po MD asi 2200 Kč 😅 😅 😅 😅 😅

nanyna
21. srp 2007

0401...určitě dám, jinak nevím, co má ta kamarádka za postižení...teda její děcko, ale teď jsem s malym ležela na hematologii a měli jsme tam přidělenou soc. pracovnici a ta říkala, že stačí vždy jen vyplnit žádost a oni...ti pracovníci na socce, jsou povinni si vyžádat lékařskou dokumentaci. Prostě jsou jen líní!!!!Tak jí to pověz ať neběhá od čerta k ďáblu 😉

sisstin
21. srp 2007

nanyna: tak to je přesný...oni to vědí, že musí..ale spolíhají na to, že ty to nevíš.. 😠 😠 😠

nanyna
21. srp 2007

Navrhuji mít každé dva roky děcko 😕 😅 žertuju 😉

0401
21. srp 2007

nanyna, její malý se narodil bez konečníku, má za sebou nezpočet operací a celá ta záležitost je hrozně nepříjemná a smutná. Nejhorší jsou ti posudkoví lékaři

nanyna
21. srp 2007

jejej...znám jednu pani, měla stejný problém, její druhý syn má leukemii ☹ Hrozný osud 😢 Jinak oni mají paragrafy..jeden institut ti něco přizná a druhý vezme...znám to 😒 Přeju jí a mimču moc síly a trpělivosti!!!!

0401
21. srp 2007

Díky, já jí to vyřídím 🙂 Malý už měl dva roky a teď řeší pro jiné celkem velký problém. Chodí čurat na hrneček, ale kaká do plínky. To se tomu dítěti špatně vysvětluje, že to tak prostě je.
Taky ti přeji hodně štěstí 🙂

karotky
22. srp 2007

Dasty............jak myslíš,že mám dopředu Ádu nahlásit do školky,když bych chtěla jít za 2,5 roku do práce?
Taky nedisponuji babičkami a na Paní na hlídání nemám finance.Pochybuji,že se nám zadaří si další mimčo naplánovat,aby mi to navazovalo na předchozí mateřskou. 😖
Jediné s čím v té nové reformě souhlasím je to,že se bude za pobyt v nemocnici platit 60kč.Už jenom to jídlo po celý den stojí víc a pak ještě voda a elektřina.Doma si to člověk taky musí zaplatit. 😉 Ze zdrav.pojištění bych hradila jen zdrav.péči a léky.

dasty
22. srp 2007

Karot...no nevím jestli ti ho vezmou ve 2,5letech-takhle malý jsem tady u nás neviděla.To možná spíš do jeslí.Ale Karot Aďa je narozený květen nebo tak nějak viď-tak to máte problém jak my.
Musíš už v únoru nebo březnu kdy bude Aďovi těsně před druhýma narozeninama.V unoru březnu jsou zápisy na další rok.A vezmou ti ho až v květnu další rok kdy mu bude 3roky a do té doby budeš platit od září do května poplatek školce/ to jejich školné nebo se tomu říká udržovací poplatek,ale jen s tímže ti ho vezmou/Kamarádka má v červnu a druhá v srpnu a ani ťuk,Denisku vzaly od 3.3roku .

lucien
22. srp 2007

Ahojky, k tomu rodičovskému příspěvku a novému těhotenství - v novinách psali, že nahlásíte třeba délku čtyři roky, ale po dvou letech znovu otěhotníte, tudíž se Vám druhé dítě narodí po dvou letech a devíti měsících od prvního. Zbývá Vám ještě rok a tři měsíce rodičovské prvního dítěte, ale na to Vám nárok zaniká a budete dostávat peníze jen na druhé dítě zase po dobu, kterou si zvolíe.

Snad to jde pochopit 🙂

krejcirice
22. srp 2007

Ahoj je to hrůza hlavně stěma školkama
já mam syna v dubnu mu byli 4 roky a do školky mi ho nevzali i když mam mimčo 5 měsíční a ještě k tomu si přivydělávám každý den roznáškou novin od 5.00do 8.00 tak to řeším tím že to musí obě děti jezdit semnou.Je to na hlavu a kluka mi vezmou do školky až v září 08 a to mu bude už 5let+5měsíců přitom by tu školku potřeboval špatně mluví a dětský kolektiv dost potřebuje.U druhého dítěte bych se hodně rozmýšlela jestli mam jít na potrat nebo ne už kvůli tomu jestli ho uživím,kdyby byla mateřská malá.Tech 7500 mi vyhovuje měsíčně platím 16000,-(na jídle ,splátkách,plenách atd...)a alimenty mam jen 2000,- takže celkem 9500,-a + přídavky 1000,- musela jsem vzít brigádu za 6000,- jinak bych nás neuživila a ted kdyby to zkruhli tak bych byla na mizině.Takže podle rodičovský příspěvek je pro mě hodně rozhodující jestli si pořídit dítě nebo ne.

Jen opravdu nechápu jak to chtějí řešit u těch co již na mají děti.

krejcirice
22. srp 2007

Tohle jsem našla týkající se tohoto tématu:

Poradna Aperio
21. 8. 2007 | Mateřská a rodičovská dovolená

Dobrý den,prosím o upřesnění,v jaké výši budu pobírat rodičovský příspěvek,když našim dvojčatům bude na konci roku 2007,29 měsíců.Dnes prošla reforma a toto mi není zcela jasné.Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

poslanecká sněmovna schválila dne 21.8. koaliční návrh reformy veřejných financí. Podle dosavadního vývoje se zdá, že reforma bude přijata. V září by ji měli posoudit senátoři, přičemž vládní ODS má v horní komoře převahu, a podepsat jí by měl i přezident. Změny by měly začít platit od ledna 2008.

Dle tohoto návrhu má být výše rodičovského příspěvku odstupňována z hlediska délky péče o dítě.Za péči do dvou let věku dítěte má náležet 11 400 korun měsíčně. Tuto možnost budou moci zvolit ale jen ti rodiče, kteří pobírali peněžitou pomoc v mateřství minimálně ve výši 11.400 Kč měsíčně.

Rodiče s nižšími příjmy by mohli volit mezi dvěma zbývajícími variantami - základní a sníženou. Při tříleté péči by náležel základní příspěvek 7600 korun měsíčně, což odpovídá současné dávce. Při péči až do čtyř let dítěte by rodič dostával prvních 21 měsíců 7600 Kč a po zbývající měsíce 3800 korun.

Vládní návrh zmiňuje i přechodná ustanovení, týkajících se dosavadních příjemců rodičovského příspěvku. Rodičům dětí, které k 1.1.2008 budou starší 3 let bude rodičovský příspěvek poskytován ve snížené výměře (3800 Kč) do 4 let věku dítěte. Rodičům dětí starších 21 měsíců, což by byl Váš případ, by měla být dávka poskytována v základní výměře 7600 Kč do 3 let věku dítěte a následně ve snížené výměře 3800 do 4 let věku dítěte.

mikca
22. srp 2007

nevíte někdo, jestli zůstává si neomezeně přivydělat k rodičáku at už je zvolená jakákoliv forma???

krejčnice mě taky nevzali malou do školky a budou jí letos 4 roky, ale pak jsem zjistila že byli přijaté děti, kterým budou tři až v prosinci....takže jsme sedla a psala všude možně stížnosti, jakej je tam bordel ...no a uspěla jsem

krejcirice
22. srp 2007

MIKCA
S tou školkou mě pěkně s......u 😠
U nás sem se pak dozvěděla ževzali některé děti maminkám i když mají mimčo jak já ale ndělají,je to tu hlavně o známých atd..
Mě ředitelka školky řekla u zápisu že jasně malého vezmou že má už 4 roky ještě nám dala papír na potvrzení k doktorce a pak mi přišlo za 2 měsíce vyjádření že ho z kapacitních důvodů nevezmou.A že ho mohu zkusit dát jinam,jenže to bysme museli dojíždět asi 15km a to si nemohu dovolit ráno jezdím práci a ještě do toho mimčo.
Nejvíc mě fakt pak naštve když sme byli venku a ptali sme se tam komu vzali děti a vzali je i těm co práci nemají jen podepsali že si jí do září najdou ale co jse ted nedávno se snima bavila tak si jí ani nehledají.
S byty je to tu taky tak,jakmile nemáš někde známí tak nebydlíš.
Byla jsem v pořadí na obecní byt 15 ted sem 10 ale jiní se tam ptali byli na 21 a najednou za rok a půj jim řekli žejsou na 35místě.
Nebo jim navrhli mezi sebou at jim dají na ruku 200 000,- a hned byt dostanou.
Na nové bydlení nemáme,a do podnájmu za 10 000+polatky nejdem.
Je to hrůza mi nemít rodiče tak nevim kde bys me byli.

krejcirice
22. srp 2007

To by mě taky zajímalo jestli si mohu přivydělat k rodičovské.

mikca
22. srp 2007

nooo krej máš to taky hustý ☹
mě taky řekla že malou vezmou a pak nic, ale u nás to zase dělají tak že berou maminy, k´teré jdou do práce, ale dávají dítě jen na 4 hodky aby nepřišli o rodičák....no jo ale požadavky byli že upřednostnujou celodenní docházku, takže navrhla těmto maminkám, že si budou platit celodenní a ona jim bude pro socialku potvrzovat pouze 4 hodinovou....takže vše je to o prachách a jak koukám je to prostě VŠUDE 😠 😠 😠
a nejlepší je že mi taky řekla že se o holku můžu starat sama, když jsme na mateřský s druhým...to ovšem neměla říkat...šup a už tam měla kontrolu 😀

krejcirice
22. srp 2007

No já to nechala pak být myslím že ale za ten rok v dubnu 08 jak bude další přihlášení do školky tak ho již musí na 100% vzít když už bude předškolák.
Když sem s ním byla u doktorky tak se mě ptala jestli už chodí do školky a když jsem řekla že ne a že i ráno semnou od 5.30 musí jezdit roznášet noviny tak se zhrozila mam za to že tam i asi zavolá do té školky.

mikca
22. srp 2007

jojo krej to už ti ho musí vzít, to maj zákonem stanovený, ale já bejt tebou, tak tu doktorku trochu navedu na to aby ti tam brnkla...vždyt malej už taky potřebuje do kolektivu a vůbec už na něj neni tolik času když máš mímo co, vím to od sebe.

nikka.vo
22. srp 2007

kacerko, my tady nepotřebujem vysvětlovat, že tenhle stát potřebuje reformu... přijde mi, že stále nechápeš, o čem se tu bavíme... 😝

nemaluj čerta na zeď, že se ti manžel zabije na našich silnicích 😕 Že potom budeš ráda za peníze od státu?a jejej - to je totiž to, o čem tu celou dobu mluvim...najednou ti bude od nich každá kačka dobrá. Jenže to je některým maminkách už teď! Z tvých příspěvku jsem usoudila, že tě manžel asi dobře zajišťuje, tutíž asi neřešíš výšši příspěvku, o čem jsme se včera bavili 😉
Tímto nemluvím o nové reformě, že si nějak pohoršíme, až na ten poslední čtvrtý rok co bych s ním chtěla být doma (opakuju po sté, aby zase nebyl zmatek) 😉

kettinka
22. srp 2007

ahoj holky, já jsem z tý reformy jelen, znamená to, že když budu s dítětem 4 roky doma, budu první dva roky pobírat 11400, třetí rok 7600 a 4 rok 3800? já jsem asi fakt debil, protože jsem to chápala tak, že když budu 4 roky doma tak první 3 roky budu pobírat 7600 a 4 rok se mi to sníží, už mám z toho guláš?!Vysvětlete mi to někdo polopaticky, díky ☹

zdenicka
22. srp 2007

kdyz budes doma 2 roky budes brat 11400,kdyz se rozhodnes byt doma 3roky,budes brat 7600 a kdyz by jsi chtela byt doma 4 roky,tak budes brat neco pres 3000kc.tak to myslim je a bude na tobe jak se rozhodnes.

kettinka
22. srp 2007

zdeni: dobře, ale jak můžu vědět takhle dopředu jak dlouho budu s mimčem doma?!To je přeci hloupost, když se třeba naskytne nějaká super práce, tak to je teda divný...řeknu budu doma 2 roky, oni mi dají každý měsíc 11400,- a pak zjistím, že nemám práci a budu chtít být s mimčem doma třeba o rok déle,to v tom bude pěknej guláš 😅

nikka.vo
22. srp 2007

je to takhle: rozhodněš se být doma 4 roky - první tři roky budeš brát 7600,- a ten poslední rok 3800,- nebo kolik to bylo 😕

Pokud se rozhodneš být doma 3 roky budeš celé tři roky brát 7800,-

Brát těch 11.400,- dva roky a pak šupky do práce má nárok je maminka, která brala toho půl roku mateřskou (co ti dává zaměstnavatel) minimálně ve výši 11.400,- Pokud jsi brala míň, nebo budeš, tak se nemůžeš rozhodnout zůstat doma dva roky a brát těch 11.400,-

Doufám, že jsem to napsala dobře, kdyžtak se najde někdo, kdo mě opraví 😀

zdenicka
22. srp 2007

jo tak to ja tyky nevim,taky se bojim toho rozhodnuti,a nechapu to.podle me si to nikdo nemuze takhle naplanovat dopredu,kdovi co bude za par let,my treba budeme chtit druhy,ale co kdyz to nepujde apd.fakt nevim.

nikka.vo
22. srp 2007

kettinko, ty to prostě nahlásíš na ty dva roky a jim je putna, jestli si nenajdeš práci...ty co byli zaměstnané se vlastně můžou vrátit do saré práce a ty co kvůli času, třeba, nemůžou do staré práce, tak mají smůlu. Buď si něco najdeš, nebo je to tvůj a nikoho to zajímat nebude
to tady řešíme s holkama celou dobu, že si nahlásíme ty 3 roky a nakonec nám nevezmou dítě do školky a jsme v prdeli 🤐