Vycházky při těhotenské nemocenské. Jak to je?

stef9328
16. kvě 2022

Ahoj holky, jak je to prosim s vychazkama pri tehotenske nemocenske?
Dekuji

lenickakl
16. kvě 2022

Jako u kterykoliv jiny nemocensky.

palja
16. kvě 2022

@stef9328 no podle toho, jak napíše dr. Já jsem v prvním těhotenství neměla žádné vycházky, měla jsem rizikové, stavy na omdleni a kolapsy, problémy s krevním tlakem. Takže jsem jen ležela doma, ven jsem chodila jen k lékaři.
Ve druhém už jsem vycházky měla, ale taky jen omezeně pro rizikové, hrozící potrat.

drep
16. kvě 2022

@stef9328 jako každá jiná PN - dle rozhodnutí lékaře a max. 6 hodin denně, lze rozdělit

ivetkafek18
16. kvě 2022

Ja sem mela 2h rano a 2h odpolko 🙂

nijij
16. kvě 2022

6hodin denně , záleží na tobě jak si to rozvrhneš. Navíc i na těhotné chodí kontroly

eleanor151515
16. kvě 2022

Zalezi, aku neschopnost mas - ak si na vaznej rizikovej neschopnosti (viz popis priznakov ako @palja), doktor zhodnoti moznosti vychadzok..
Ak si na PN a nic ti nie je - mas narok na vychadzky max na 6hod. Casovy rozpis zapise Dr do neschopenky pre OSSZ V pripade kontroly. Ako si 6hod rozdelis, je na tebe (napr. 3 hod doobeda, 3 poobede alebo 6hod v kuse poobede)..
Pred 10rokmi bola tehotenska PN casovo neobmedzena 🤷

adel_si
16. kvě 2022

@eleanor151515 jestliže ji nic není, tak nemá být na PN 🤷‍♀️

eleanor151515
16. kvě 2022

@adel_si to suhlasim, len ma napadlo, ze moze byt na PN skrz pracu. Kamaratka robi sestru na infekcnom oddeleniu (covid) - gynekolog ju okamzite vypisal. Dalsie kamaratky potratili - gynekolog ich tentokrat okamzite vypisal..
Tak som myslela pojem "nic nie je"..

adel_si
16. kvě 2022

@eleanor151515 PN na práci taky není.. jestliže pracuje někde,kde to není vyhovující pro těhotné, tak má zaměstnavatel povinnost přeřadit ji na jinou práci 🤷‍♀️ tohle je prostě všechno špatně...

jako_mala_holka
16. kvě 2022

Já nejdřív neměla dva týdny vycházky vůbec a potom asi 6h denně, skoro jsem je nevyuzivala, bylo mi zle a pak jsem měla další problémy, takže jsem byla skoro pořád doma

drep
16. kvě 2022

@eleanor151515 sestra na infekčním oddělení má být přeřazena na jiné pracoviště, nikoliv na PN.

michaela666
16. kvě 2022

Podle zdravotního stavu ti doktor určí kolik hodin budeš mít vycházky. Je na tobě jestli si je rozdělíš na dopoledne a odpoledne nebo celé v kuse. Vyplatí se vycházky dodržovat, kontroly na těhotné chodí stejně jako na jiné PN.

nevimne
16. kvě 2022

@eleanor151515 já jsem na PN kvůli práci ale vycházky mám 6 hodin od 13do 19

guliii
16. kvě 2022

Měla jsem vycházky 6 hodin, doktor se mě i ptal jak od kolika do kolika je chci. Ale já to vlastně ani moc nevyužívala. Byla jsem celá oteklá, měla vysoký tlak a riziko předčasného porodu. A také jsem dřív porodila.

andelka
16. kvě 2022

Měla jsem 6h. V létě v celku a od září jsem si to změnila,abych mohla vodit děti do školy a odpoledne na kroužky. Kontrola mi přišla jednou.

merope
16. kvě 2022

@stef9328 A jen upozornění - těhotenská PN, to je horší než vězení (pokud ti nic není). Takže pokud tě tam chce poslat zaměstnavatel, protože se mu nechce dodržovat zákoník práce, nenech se poslat.

stef9328
autor
16. kvě 2022

@merope tak trefne! Nechci jit, honi me tam sefka!😡 ale nenecham se.

michaela666
17. kvě 2022

@stef9328 Na mě to taky zkoušeli, ale trvala jsem na svém. Do týdne mi pracovní náplň našli. ( Nakonec jsem se neschopence nevyhla, ale nebýt zdravotních komplikací, nešla bych.Bylo to fakt na ...) Rovnou šéfové řekni, že doktor ti neschopenku nenapíše, protože není důvod.

merope
17. kvě 2022

@stef9328 A nedá se šéfce říct, že jsi se na to ptala (nemusíš ani říkat koho) a že na neschopenku jako zdravá nemáš nárok? Protože jít na neschopenku kvůli práci je v podstatě podvod, na kterém musí spolupracovat těhotná a gynekolog, co ji vypíše. Neexistuje důvod "kvůli práci", musí tam napsat nějakou jinou diagnózu.

Dívám se, že máš termín v září - jít na neschopenku by znamenalo, že budeš do července zavřená doma. Žádný lítání k vodě, žádný jít se večer jen tak projít, žádný víkendový výlet. Sedět doma a kousat se nudou. Pamatuji si, jak holka od nás z kostela byla na neschopence - pořád hlídala, jak dlouho se může po bohoslužbách zdržet na kafi, aby stihla včas dojít domů. Přijde mi, že i vězni v domácím vězení mají volnější režim.

A přitom máš nejspíš i nějakou nevyčerpanou dovolenou, možná bys chtěla vyrazit někam na "poslední svobodný víkend" s chlapem, něco si užít. S neschopenkou bez šance. 8 týdnů před porodem, ale to už budeš naopak spíše sedět doma a budeš ráda, že se v tom vedru nebudeš muset až tak moc hýbat.

drakenn
17. kvě 2022

@eleanor151515 nárok na vycházky neexistuje.
O přeřazení na práci vhodnou pro těhotné či nevhodnosti práce rozhoduje závodní lékař! Takže šup pro žádost o mimořádnou prohlídku a zavoďákovi! Žádost vystaví zaměstnavatel. Bud tehotnou přeřadí nebo bude doma na překážkách že str.zamestnavatele za 100% platu.

lachtanice86
17. kvě 2022

Nárok na vycházky neexistuje. Určuje lékař a maximálně 6hodin.

stef9328
autor
17. kvě 2022

@merope presne tak, mam jeste dve deti a nekozu si predstavit sedet s nema doma, kdyz manzel pracuje. To proste nejde.

merope
17. kvě 2022

@stef9328 Tak to se určitě nedej. To fakt nejde. Navíc nutit k tomu doktora porušovat legislativu a falšovat diagnózy...