Z 3 leté mateřské na úřad práce. Jakou dostanu podporu?

eltorii
22. črc 2011

Prosím o nějaké info...
V lednu se mám vrátit do práce po 3leté mateřské dovolené, ale nemám kam dát malou. Před mateřskou jsem normálně pracovala, moje místo se mi drží, ale nemůžu nastoupit protože nemám kam dát malou a soukromou školku bych neutáhla.
Nevíte někdo když se přihlásim na Úřad práce jestli a jakou dostanu podporu?? Všude se píše něco jinýho a už mi z toho jde hlava kolem... Určitě si tam zavolám,ale víte jak jsou ty paní tam příjemné a ochotné

Mockrát děkuji za jakékoliv info 🙂 🙂 🙂 🙂

vojtisek2007
22. črc 2011

@eltorii máš nárok na podporu 5měsíců, ale nebude toho moc...tuším, že je to takhle nějak : první dva měsíce 3499 Kč,další dva měsíce 2799 Kč a poslední měsíc 2566 Kč , ale peníze jsou trošku jiné pokud z práce odejdeš dohodou nebo sama od sebe....

vojtisek2007
22. črc 2011

@eltorii možná by bylo lepší skusit u zaměstnavatele požádat třeba do září o neplacené volno, abys zbytečně nepřišla o práci.....

marecek4
22. črc 2011

@eltorii asi tě nepotěším,ale každá úřednice dokonce řekne něco jiného-mají s tím teď zkušenosti kolegyňky,jedna se byla ptát co a jak-dostala výpověď a ptala se u třech a každá jí řekla něco jiného,jedna ža si může přivydělat,druhá že ne a třetí že za určitých podmínek,takže aby jsi nakonec nebyla překvapená,a co zkusit nějakou čilou důchodkyni,nebo jinou maminku na MD,za nějakou krunku by nepohlídaly?

puckal
25. črc 2011

@eltorii Ahojky, podpora je opravdu nízká, ale pokud by jsi do zaměstnání nastoupila aspon na 1 den po rodičáku, tak ti to pomůže a bude se to počítat z posledního pravděpodobného výdělku, což pokud do výpovědi či dohody uvedeš, že je to z důvodu péče o dítě, tak je to letos, 2 měsíce 65%,2měsíce 50%,1měsíc 45%. Jak to bude příští rok, je ve hvězdách 😉

eltorii
autor
8. srp 2011

pucka.... no tohle mi právě řekla i známá,že pokud v práci budu aspoň den,tak ty průměry budou jinak.... no svitla mi naděje,zkusim zajít n apár pracáků a zeptat se na to... moc děkuju 🙂 🙂

crca
8. srp 2011

Ahoj holky,dobrá otázka,chtěla bych se ale zeptat,jestli bude stejná podpora,když mojí firmu zrušili v době kdy jsem byla na nemocenské s prťatama(na rizikovém těhu),vše mě normálně platilo hlavní sídlo-nemocenskou,mateřskou,ale v dubnu nám budou 3 a nevím jestli je vezmou do školky 😖 -práci si budu muset najít,tak jestli je nějaké rozlišení,kdybych si práci nenašla,nebo je nemohla dát do školky a já byla na pracáku?

kammka
8. srp 2011

takže práci máš, ale nemůžeš tam chodit, protože ti nevzali dítě do školky?? abys měla nárok na podporu, musela bys být bez práce, to znamená, že by ti museli dát výpověď, nebo bys ji musela dát ty. to bych lae nedělala, v dnešní době bys o práci už pak nemusela zavadit. radši požádej za,ěstnavatele o neplacené volno a tlač na školku, aby ti vzali dítě a ty jsi mohla nastoupit. divím se, že ti nevzali dítko do školky, když práci máš...

berryska
10. srp 2011

Holky, potkalo mě to teď v dubnu, práci mi sice drželi ale kvůli školce(kterou jsem neměla) jsem nemohla nastoupit. Takže jsem musela dát dohodou výpověď, jsem na pracáku s dávkama jak psala nahoře vojtisek2007. Jinak můžeš zaměstnavatele požádat aby ti práci podržel, ovšem jak to dopadne, to už záleží jenom na něm. U mě to nedopadlo...

jajik25
11. srp 2011

Ahoj holky,taky bych potřebovala radu.Příští rok v polovině listopadu mi končí rodičák.Do konce roku se k nám přestěhuje tchýně takže bych mohla nastoupit do práce.Bohužel v práci šly hodně s výplatama dolu a s ohledem na denní dojíždění se mi to moc nevyplatí,proto bych chtěla najít práci někde poblíž třeba jen na částečný úvazek a po skončení rodičáku bych nastoupila na celý úvazek.Potřebovala bych radu jestli bych měla nárok třeba na odstupný a co se proto musí udělat?A co všechno zařídit když si najdu jinou práci od konce rodičáku,myslím tím kdy podat výpověď aby nebylo pozdě (většinou bývá dvouměsíční lhůta)?Díky

j.a.n.i
11. srp 2011

@jajik25 Pokud dáš výpověď ty, tak je výpovědní lhůta 2 měsíce od následujícího měsíce po podání výpovědi, takže pokud nemůžeš do práce v půlce listopadu nastoupit, tak musíš podat výpověď do konce srpna, nebo se s nima dohodnout. A na odstupné nárok nemáš, to bys měla pouze v případě, že by ti dal výpověď zaměstnavatel, třeba pro nadbytečnost.

jajik25
12. srp 2011

@j.a.n.i takže by možná bylo lepší kdybych nastoupila už před koncem rodičáku,když by mě potom stejně chtěl vyhodit.Sama ještě nevím co bude,jen jsem chtěla vědět co udělat v nejlepším případě. 😉

j.a.n.i
12. srp 2011

@jajik25 S dřívějším nástupem do práce musí zaměstnavatel souhlasit, což pokud pro tebe nemá práci asi nebude... i když, pokud by se tě chtěl zbavit, tak byste se třeba nějak dohodli 😉

jajik25
13. srp 2011

@j.a.n.i To je mi jasný že musí souhlasit.Až to půjde tak bych se tam dojela zeptat a pokud by pro mě práci neměl tak bych si hledala něco jinýho zatím jen třeba na částečný úvazek a od skončení rodičáku bych nastoupila na stálo.To znamená,že bych musela dva měsíce před koncem rodičáku dát výpověď abych pak mohla nastoupit na stálo do nový práce,ne?

j.a.n.i
14. srp 2011

@jajik25 Jojo, tedy spíše 2 a půl v tvém případě, protože výpovědní doba je vždy na celé kalendářní měsíce

sennorita
7. říj 2011

ahoj holky, prosila bych taky o radu, aby to bylo co nejvýhodnější.
Jsem na rodičáku, zaměstnaná jsem nadále, rodičák mám na 2roky, ale jelikož nemám školku, chtěla bych jít po skončení rodičáku na úřad práce. Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že malou dám ve 2,5letech do jeslí a můžu znovu nastoupit do práce.
Tudíž jakou mám napsat výpověd a kdy. Někde jsem četla, že výpověd daná zaměstnancem či dohodou, by mi pak nepřipadaly sociální dávky.
Výše čtu, že po skončení rodičáku by bylo vhodnější na jeden den do práce a pak na ÚP? A proč? šak ty 65%.. se počítají 3roky zpětně z průměrné čisté mzdy?
Je možné, že mám mylné informace. Moc děkuji, za odpověď

vojtisek2007
9. říj 2011

@sennorita a nebylo by lepší se ze zaměstnavatelem domluvit na těch půl roku na neplacené volno ?? jestli jsem to pochopila, budeš se potom zase vracet zpět k němu.
Jinak ano, když dáš výpověď ty , máš potom nižší podporu v nezaměstnanosti (místo 65% pouze 45%), a protože vlastně by jsi šla na pracák z rodi.příspěvku, dostala bys jenom základní (nejnižší) podporu v nezaměstnanosti, pokud půjdeš by´t na jeden den zpátky do práce bude se ti podpora počítat dle smlouvy - podle výměru co máš ve smlouvě....

sennorita
9. říj 2011

@vojtisek2007 Ale kdybych šla na neplacené volno, tak jsem bez peněz, takhle budu mít aspon něco málo. Nejradši bych se šla zeptat na úp, aby mi poradili, ale myslím, že by mě s takovou odpovědí vyhodili.

j.a.n.i
9. říj 2011

@sennorita A když půjdeš na UP, tak sice budeš mít podporu, ale nikdy nemáš jistotu, že tě zaměstnavatel vezme zpátky...

vojtisek2007
10. říj 2011

@sennorita no to jo, byla bys doma bez peněz, záleží na tom, jestli víš, že když se se zaměstnavatelem na něčem domluvíš, že to opravdu za půl roku splní a nevyprdne se na tebe...to víš jen ty....pak je to jak jsem psala, pokud půjdeš z rodičáku na pracák budeš mít tu minimální podporu první dva měsíce 3499 Kč,další dva měsíce 2799 Kč a poslední měsíc 2566 Kč, pokud půjdeš na jeden den do práce, tak se ti bude počítat 65% z platu co máš ve smlouvě....

anehap
10. říj 2011

@vojtisek2007 můžu poprosit o radu? 🙂 Jsem na rodičáku a šéfka mi po telefonu oznámila, že moje místo v práci se ruší, a proto jsem bez práce. Chtějí po mně, abych dala já výpověď, potom mi bude náležet odstupné. Nezdá se mi to ale logické - neměli by mi dát výpověď oni? A potom dodala, že bych možná výpověď dávat nemusela a dál budu v evidenci zaměstnanců, ale po skončení rodičáku(na 3 roky) budu muset jít stejně na ÚP. Měla bych dostat i v takovém případě odstupné? Tahle varianta se mi zdá výhodnější i vzhledem k tomu, že bych ráda šla na další mateřskou(abych rodila, než budou malé tři roky) a ta by se mi potom počítala z platu před mateřskou,nebo ne? Moje šéfová tomu moc nerozumí, budu to muset řešit s personalistkou, jen by mě zajímalo, jaká mám práva. Navíc je možné, že za nějaký rok po skončení mateřské tam zase bude volné jiné místo(např. někdo půjde do důchodu), momentálně ale takové není.
A v případě, že bych opravdu výpověď dostala, mám jít na ÚP hned po skončení výpovědní lhůty nebo až po skončení rodičáku? A podpora se počítá z platu před mateřskou nebo nebo je to stanovená částka a výše platu nemá vliv? Mám v tom pěkný hokej 😒
Omlouvám se, jestli jsem to popsala zmateně, děkuji moc za odpověď 😵

vojtisek2007
10. říj 2011

@anehap takže, pokud v průběhu mateřské/rodičovské zanikne tvojí místo - můžeš dostat výpověď pro nadbytečnost - jinak NE - výpověď ti dá zaměstnavatel - ne ty - a dostaneš odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Pokud by ti výpověď poslali teď, budeš dál pobírat rodičák a na pracák se půjdeš přihlásit až po třetích narozeninách dítka. Na další mateřskou bys potom logicky neměla nárok, pokud by jsi už neměla zaměstnavatele - pokud víš, že další dítko chcete do tří let věku prvního a že to vyjde, dohodni se, ať ti výpověď zatím nedávají, a pak nastoupíš na další mateřskou a pak tedy že ukončíte prac.poměr. Každopádně ty sama výpověď nedávej.

anehap
10. říj 2011

@vojtisek2007 děkuji moc za rychlou odpověď 😉 , výpověď tedy dávat nebudu, hned se mi to nezdálo 😉 Snad se zadaří a druhé dítě vyjde.
A ještě prosím - když dostanu výpověď po skončení rodičáku - prvního nebo toho dalšího( z důvodu, že moje místo zaniklo), tak bych i potom měla nárok na tříměsíční odstupné?
A jak je to prosím s tou podporou z ÚP- mělo by na její výši vliv odstupné?
Moc děkuji

vojtisek2007
10. říj 2011

@anehap pokud dostaneš výpově´d zároveň se skončením rodičáku - odstupné ti náleží - protože dostaneš výpověď pro nadbytečnost, kdybys šla se potom registrovat na úp tak první tři měsíce nedostaneš podporu, protože máš vlastně to odstupný .

anehap
10. říj 2011

@vojtisek2007 děkuji moc 😉

majkl81
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anehap
11. říj 2011

@vojtisek2007 jestli ještě můžu otravovat, nikde jsem to zatím nenašla 😉 - pokud bude schválen nový způsob vyplácení rodičáku, nevíš, jestli to taky bude tak, že pokud otěhotním a budu na ÚP, budu muset automaticky na čtyřletou variantu a nebudu mít možnost výběru?

vojtisek2007
11. říj 2011

@anehap nebudeš muset mít automaticky 4 letou, přes nemoc.pojištění otce se bude dát zvolilt tříletý RP - ale to už jde i letos, jen je to víc papírování, v té novele je to zjednodušené 🙂

anehap
11. říj 2011

@vojtisek2007 děkuji za rady 😵

bertica.h
15. říj 2011

holky neumíte ,prosím poradit mne?

Prosila bych o radu,co mám delat po skončení RD:
Anetka je nar.29.5.2009-takže příšti léto mi končí rodičák.Jsme moment.zamestnaná,jenomže jsme se přestehovali,takže do puvodního zamestnáni nebudu nastupovat..není to možné.
Mám podat výpoved?mám nárok na odstupné?-to asi nee..ale kdyby náhodou🙂

Pak budu MOŽNÁ rok doma-nevím jestli malou vemu do školky,nebo ne,počítam s tím,že dle zkušeností ne( zápis je v březnu,kdo mi da razítko,že mne od záři veme do zamestnání?a když není razítko-není školka..

Mám se pak jít hlásit na UP?i s tím,že když mi najdou práci nebudu moc nastoupit?Dle čeho se budou počítat peníze které z UP dostanu?Z rodičáku?
A co pojištení zdrav. a soc.:to si musím platit?

moc vám děkuji.

j.a.n.i
15. říj 2011

@bertica.h
Ano, měla bys podat výpověď (včas) nebo se dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou. Nárok na odstupné mít nebudeš - ty potřebuješ ukončit tu práci, ne zaměstnavatel.

S hlášením na UP je to na tobě, pokud se budeš hlásit, tak se musíš tvářit, že máš zajištěné hlídání a doufat, že ti vhodnou práci nenajdou, dokud to hlídání opravdu nebudeš mít. Nárok na podporu bys měla a pokud už po RD nenastoupíš do práce, což píšeš, že nejde, tak bude cca 2500,- až 3000,-

Druhou možností je nahlásit se na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let a pak budeš doma zadarmo, ale nemusíš nic platit.