Bezplenková komunikační metoda II.
Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.
Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.
Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.
Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.
Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice
Koukněte na videa:
Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/
Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...
německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/
anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/
Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.
Stručné shrnutí
- Bezplenková komunikační metoda (BKM) je praxe, při které rodič posiluje komunikaci s miminkem a drží ho "v klubíčku" nad nádobou nebo nočníkem v okamžiku, kdy dítě dává signál k vylučování, přičemž většina rodičů používá látkovou nebo jednorázovou plenu jako pojistku.
- Z diskuse vyplývá, že rodiče reportují praktické přínosy BKM: méně použitých jednorázových plen, snížení potřeby mazání zadečku krémy, možná zmírnění količek a snadnější přechod na klasický nočník; tyto zkušenosti stojí vedle běžného lékařského stanoviska, že svěrače údajně dozrávají až mezi 20.–24. měsícem.
- Praktické zdroje pro zájemce v diskuzi jsou weby a obchody jako Mokosha/mokosha.info a mokoshop (čínský nočník), videa na YouTube a zahraniční zdroje (rabeneltern.org, timl.com, whatisec.com, topffit.de) pro návody a inspiraci.
Nejčastější otázky
Q: Jak začít s bezplenkovou komunikační metodou u novorozence?
A: Začněte pozorováním signálů (mrvení, zvuky, tlak při kojení) a držte dítě "v klubíčku" nad nádobou nebo čínským nočníkem při kojení a po krmení; v diskuzi lidi doporučovali říkat zvuk jako "číí" nebo "kaka" a ihned dítě podržet nad nočníkem (viz příspěvky o způsobu držení a používání zvuků).
Q: Kde koupit čínský nočník a za kolik?
A: V diskuzi byl uveden prodej přes Mokoshop (mokoshop / mokosha.info) a konkrétně doporučený čínský nočník za cca 140 Kč na mokoshop.eu; v Praze byl zmíněn sklad/studio Gympo jako místo vyzvednutí.
Q: Co dělat, když jedeme autem, venku nebo v noci a nelze dítě rozbalit?
A: V praxi mnoho rodičů používá plenu jako pojistku pro situace jako jízda autem, chladné venkovní počasí nebo spánek; některé rodiny ponechávají v noci plenu a jiné děti spávají bez pleny s častým nočním nočníkováním, volba záleží na rodinné rutině a podmínkách (řada příspěvků popisuje kombinované řešení).
Q: Jak lanolínovat vlněné kalhotky (vlňáčky)?
A: Jedna konkrétní metoda v diskuzi: rozpustit lžičku lanolínu v horké vodě, přidat prostředek na vlnu nebo šampon, rozmíchat, dolít studenou vodou a namočit vlnu; jiný příspěvek uvádí poměr 15–20 ml lanolínu na 1 litr vody (někdo používal i dvojnásobnou dávku) a nechávat přes noc.
Q: Je pozdě začít s BKM, pokud je dítě starší (např. 5–10 měsíců)?
A: Diskuse uvádí, že s BKM lze začít od novorozeneckého věku i později; několik rodičů hlásilo začátek v 3 týdnech, jiní uvádějí, že i u dětí 5–10 měsíců nastal úspěch, tedy začít lze kdykoli, ale pozdější start může být složitější.
Q: Jaký je postoj lékařů a jsou zdravotní rizika?
A: V diskuzi je citováno standardní lékařské stanovisko, že svěrače dozrávají mezi 20.–24. měsícem; zároveň jsou odkazy na názor lékařky a texty na mokosha.info, které diskutují možná rizika a kontraargumenty; v diskuzi jsou proto uváděny oba pohledy (lékařský konsenzus vs. zkušenosti praktikujících rodičů).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů používá plenu jako pojistku při BKM (v autě, v noci, při cestování).
- BKM rodiče uvádějí praktické přínosy: méně jednorázových plen, snazší přechod na nočník, lepší komunikace s dítětem a pomoc při kolikách.
- K dispozici jsou online zdroje a komunity (mokosha.info, zahraniční stránky a videa) a komerční nabídky (mokoshop, čínský nočník).
Sporné názory
- Lékařské stanovisko, že svěrače dozrávají až mezi 20.–24. měsícem, versus zkušenost rodičů, že miminka signalizují a částečně ovládají vylučování již v novorozeneckém či kojeneckém věku.
- Někteří rodiče považují lanolínované vlněné kalhotky za bezpečné a praktické, jiní hlásí problémy s prokápnutím nebo držení kalhotek.
Otevřené otázky
- Jaká je dlouhodobá srovnávací efektivita a bezpečnost BKM versus standardní nočníkový výcvik z pohledu pediatrických studií?
- Jak nejlépe řešit BKM v extrémních podmínkách (dálkové cestování, zimní počasí, noční období) bez zbytečného stresu pro rodiče i dítě?
- Jak jednotně vyhodnotit, kdy dítě skutečně "signalizuje" versus běžné neklidné chování, a jak trénovat konzistentní signály?
Zmíněné značky a firmy
Mokosha, mokoshop, rabeneltern.org, topffit.de, timl.com, whatisec.com, zena-in.cz, modrykonik.cz, ČT (Dobré ráno), Studio Gympo, RC Klubíčko, MC Vikýrek, Dům pánů z Kunštátu, Mimibazar
Zmíněné produkty a metody
bezplenková komunikační metoda (BKM), čínský nočník, látkové pleny, jednorázové pleny, lanolínování vlněných kalhotek (lanolín 15–20 ml/l), vlňáčky (wool pants), rychloprdky (rychlé plínkové řešení z podkolenek), ImseVimse, Bambino Mio, Baby Lucy, Alany, nošení v šátku/ergu, „klubíčko“, používání zvuků/signálů („číí“, „kaka“)
Místa a osoby
Brno, Ostrava, Šumperk, Praha, Bratislava, Trenčín, Košice, Studio Gympo, RC Klubíčko, MC Vikýrek, Dům pánů z Kunštátu, Česká televize (Dobré ráno)
Lenka netrap sa. Mne toto iste robila Rut, ze vylucovala len postojacky a nesmela som sa jej ani dotknut, takze ziadne prenasanie do vane. Proste nic. A teraz je to uz lepsie, asi je to nejaky vyvojovy skok. Nam sa to tiez po chvaleni sa tu po.... ze si nechcela dva dni sadnut na nocnik. Musela som ju zabavat, alebo som ju proste nedala, len vymenila plienku. Najhorsie je to vysvetlit muzovi, lebo tiez vidi, ze sa jej chce tak ju chce nasilu drzat na nocniku 😖 ale ja sa bojim, ze potom bude mat daky blok.
eri, myslim, že tenhle link nikdo nedával... je to hezký, i rychloprdky byly ukázány 😀
prispevok krasa, a zistila som, ze tam su aj nasi chlapci ;))))
(foto chlapceka nad lavorikom s tatinom)
este musim najst ten, co bola bubaaca, nestihla som to a minule mi to dlho stanovalo...
bubaaca písala že to hodí na youtube... myslím že v archíve stv nieje dámsky magazín
lenki, S. tiež istý čas kakal len po stojačky, potom sa preorientoval po sediačky a niekedy (ako dnes a včera 😵 ) sa mi to podarí aj chytiť, ale nedá sa ho dať kakať, keď už začne tlačiť, lebo to zadrží a nie je z toho nič, to už ho musím nechať dokakať 😝
tak som zvedavá na ten reflex. fakt by som teraz chcela vidieť výrazi tých doktorov, čo mi za to nadávali, teda ak by to videli
boro, co na ten almanach pouzivas za soft? A nechces to zadat nejakymu fakt grafikovi?
no, já teda obdivuju všechny, kdo v noci nočníkujete, já většinou jenom kojím. včera v noci jsem před kojením šoupla J. na nočník a to byste museli být u nás v ložnici, abyste slyšeli, jak hlasitě nadával, že na mokrý zadek ještě nikdo neumřel, ale na hlad už celé zástupy ☹
a během kojení většinou usne, tak potom už ho rozbalovat nechci. ale ráno je chuděrka celý mokrý... ch jo ☹
Viete, že v relácii Reflex bol príspevok o bezplienkovaní? A celkom fajn.
http://video.markiza.sk/tv-archiv/reflex/20219
tak som zhliadla aj damsky magazin s bubaacou (da sa to stiahnut, je to kdesi za polovicou).
prispevok fajn, gregor bol uzasny, mal krasne velke oci 😅
andrea vadkerti to potom zrusila a hned nato preberaju oducanie, a vhodny vek je okolo 15 mesiacov... 😝
Ahojky, tak jsem koukala na ten příspěvek na Markíze - teda moc nekoukala, máme tak pomalý internet, že jsem na to neměla nervy, ale zaujalo mě hned na začátku, jak moderátor příspěvek uvádí: "nevíte jaké plínky koupit vašemu dítěti? zkuste bezplenkovou metodu." O to ale přeci nejde. Stále dokola na to narážím.Název lidi dokonale zmate hned zkraje. Jakmile řeknu, jak se této metodě říká, už jenom vysvětluji, co to není a ne co to je. POřád přemýšlím, jestli by nebylo dobré najít a hlavně začít užívat jiný název. Vím, že to už je zažité atd. atd. ale tolik nás přeci jen ještě není a je to jen o domluvě a o tom chvíli si dávat pozor na pusu.
kristynna, ja som toto isté hovorila už na začiatku prvej témy, ale bolo mi povedané, že už je to zaužívané. ale tiež je to fakt o nervy každému vysvetlovať, najmä tá doktorka, čo hovorila v tom príspevku, tak že bkm nie je dobrá kôli kyčliam 🙄 , ale je jasné, že nemala šajnu, vo co jde
holky, kde je ten dámský magazín s BKM? BTW nechápu, proč se doktoři vyjadřují k věcem, o nichž NIC neví...vždyť to snižuje jejich důvěrhodnost v očích kritické veřejnosti...hmmm, ono těch soudných lidí moc nebude, pravda... je to nicméně docela nefér
oficialne od ledna zastavam tu vyvinuty nazem PRIROZENA HYGIENA KOJENCU a prosim adminy, aby to nemazali, jelikoz to nezavani nadavkou, jde o pouhou formulaci, ktera by nemela byt prehlednuta.
jak ale doupravit starsi texty a diskuze?
(letacek i almanach maji nazev: prirozena hygiena kojencu aneb bezplenkovani v praxi)
halusko, pokud grafika mas, dodej 😉 deadline se posunula opet, tentokrat do ledna, kdy budou finance 🙂
my ten damsky magazin mame v archive u nasho providera.
(este ho mam na ploche, ale viem ze toto Vam asi nepomoze... ma 263 MB, na youtube to hodit neviem 😝 )
bori, ale tak to potom treba upravit aj letaciky... tie este su na bezplienkovu...
inak, ak ste tu nahodou niekto z okolia KE, ku komu sa to este nedostalo: v utorok bude beseda v MC Delfinik. viac info v pripade zaujmu cez IP.
je to skor pre novacikov a neznalych, ale predsa...
Tak to ráda slyším Boro a okamžitě začínám používat. Škoda jen té zkratky bkm zní daleko hezčeji než phk 😢
MYslím, že není nic třeba upravovat. Je normální, že se věci pojmenovávají nově - je to vývoj. Důležitější mi připadá, aby to, co bude vycházet, už neslo nový název.
chcem sa podakovat milwe - zrejme vdaka mojmu uvolneniu a vydychnutiu sa mala po ulozni na nocny spanok uz druhy krat vycikala a nevzpierala sa 😵
lili, to znie tak "titulovane" (pí ejč dí) 😀 😀 😀 možno to konečne budú "brať" aj iní ľudia 😀

baby neviem ci to tu niekto spiminal, ale teraz mi volal brat, ze rano pozeral reprizu reflexu na markize a bolo tam o bezplienkovej metode. Hm hm hm
http://video.markiza.sk/tv-archiv/reflex/20219