icon

Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?

avatar
womann
2. čer 2006

Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 480 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
  • Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
  • V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.


Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.

Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.

Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.

Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.

Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.

Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).

Závěry z diskuze

Shoda

  • Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
  • Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
  • Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.


Sporné názory

  • Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
  • Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.


Otevřené otázky

  • Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
  • Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
  • Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?


Zmíněné značky a firmy

beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice

Zmíněné produkty a metody

kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“

Místa a osoby

Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)

avatar
mishabv
29. črc 2006

a tito tvrdi, ze jejich seznam je nejobsahlejsi 🙂
http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php

avatar
karca
1. srp 2006

Ahoj holky, my se nechávali překvapit, takže pro kluka byl zvolený
Tomáš (další varianty Matyáš, Filip) a pro holčinu Karina. Nakonec
se narodila mnou vytoužená Karinka. Fakt je, že pro holky je mraky
krásných jmen, viz Kristýna, Karolína, Natálka, Tereza, atd, ale já
nechtěla dát jméno z top 10, když je tolik na výběr. U kluka naopak
top 10 preferuji, protože z okolí znám spoustu moderních úletů, a často
to zní fakt směšně. A Tomy je moc roztomilý, tak snad jednou. Karinu
taky žádnou neznáme, vůbec nevim o nikom kdo by se tak jmenoval.
No my jí nakonec říkáme Karísku. Je to sluníčko a už nam budou 2 měsíce.

avatar
srnciatko
2. srp 2006

co poviete na Nicolas pre chalana ale ked bude skaredy tak Arpad a Lilian pre babu..??🙂)

avatar
xlenkax
2. srp 2006

od dob, kdy jsem vozila miminko (panenku) v kočárku chci Jakuba (teď mi to trochu kazí lidi okolo, protože je to pomalu nejčastější jméno) a holčička bude asi Terezka 🙂

avatar
deminka
2. srp 2006

xlenkax, taky jsem chtěla vždycky Jakuba..líbí se mi že má tolik podob, ale jak říkáš má ho spoustu známých v okolí, takže jakub to nebude..´Bude to Šimon a toho naštěstí nikdo nechce

avatar
pajulina
2. srp 2006

deminka: taky chceme Šimona 😀, holčička Barborka 🙂

avatar
marinka
2. srp 2006

Holčička bude Anička a kluk Petr po tatínkovi 😉

avatar
deminka
2. srp 2006

pajulino, šimon je moc pěkný co? holčička jsem měla vybrané nelinka, Adélka a Barborka,ale všechno mají známé tak to nechci..Bude to Tínka..Tina..zalíbilo se mi to..

avatar
pajulina
3. srp 2006

deminko, Šimon je fakt krásný, ještě máme v záloze Ondřeje a pro holčičku druhé Eliška

avatar
blacklucka
3. srp 2006

náš chlapeček se bude jmenovat Martin Samuel 🙂

avatar
kacabacka
3. srp 2006

Mě se líbí z klučičích jmen Marek a Lukáš, z holčičích se mi nelíbí nic, a to bych chtěla víc holku... taky se musí koukat na to, aby to ladilo s příjmením.... 😅

avatar
katerinaant
3. srp 2006

kacabacka:
I Marek je můj favorit, ale je u nás už přelukášováno
A holka LInda...

avatar
bustik
3. srp 2006

Taky je můj favorit Lukášek, ale u manžela to rozhodně neprojde, neboť je to jméno mé velké lásky 😀 Takže chlapeček jednou bude Tomášek po manželově bratrovi. No a holčičku zatím neřešíme, na té se nějak nemůžeme dohodnout. 😵

avatar
katerinaant
3. srp 2006

Bustik:
Už vůbec bych nemohla dát jméno po mé bývalé lásce, chodila jsem 6 let s Lukášem a ani mi to nevadí a ani se mi to nijak extra nelíbí....
Líbil se mi Jakub, ale toho už má Honza z předchozího vztahu.

avatar
zonja
7. srp 2006

xlenkax:také jsme prvně vybrali Jakuba a Terezu 😖 , ale bydlíme na vesnici a první, koho jsem na nádraží po nastěhování potkala byly právě maminky s malými dětmi, které se tak jmenovali. tak jsme to změnili na Michala, kterého máme doma a Veroniku, kterou asi nakonec nechámei na podruhé a kluka snad ukecám z toho Jana na Lukáše 😀 , o tom už manžel aspoň může slyšet, tak držte palečky 😅

avatar
lena28
12. srp 2006

manželovi se líbí jméno na kluka Alexader a holčičku Alexandra mě na holčičku Terezka ,Valerie.Po nás určitě dávat jména nebudem

avatar
0401
12. srp 2006

Když jsem čekala první mimi,měla jsem jasno. Adéla a Matyáš. Všude jsem se chlubila těhotenstvím i jmény. Pak jsem o mimi přišla a každému zvlášť to vysvětlovat bylo strašné. Než jsem otěhotněla podruhé, nějak jsem cítila, že bych chtěla Patricii a Richarda. Mé druhé těhotenství jsem tajila, jak se dalo a jména nevěděl vůbec nikdo. Jsen ráda, že to táta taky neporušil. A teď mám roční čertidlo Patričku a je můj celý svět.

avatar
vlckulka
12. srp 2006

Ahojky, my máme jasno u chlapečky, až se zadaří, tak to bude Jirka. U holčičky zatím není jasno, já bych chtěla Veroniku nebo Michalku, manžel zatím neví.

avatar
stromboli
14. srp 2006

Ahojky mně se líbí pro holčičku Olivie a kluk Adam...neprošlo 😠 Tak jsme se schodli na buď...Anetka, Karolína, ...nebo...Vojta,Karel 😉 Kuba se mi taky líbí moc...ale jmenuje se tak každý druhý 😠

avatar
alcatko.j
14. srp 2006

Nelli a Filipek 🙂

avatar
deminka
14. srp 2006

stromboli, ten adam je moc hezký...olívie-tak říkáme jedné holce jako přezdívku, takže mě to tŕochu odrazuje, ale co tak kluk Oliver?

avatar
deminka
14. srp 2006

alcatko, nelinku jsem chtěla taky-moc pěkné jméno, ale má to známá..takže to padlo..HOlčičí jména jsem chtěla Barborka, Adélka a Nela ale všechno už je v okolí, zrovna v so se kamarádkce narodila Barborka a sestřenka čeká miminko koncem srpna a bud to bude adélka-ta je jistá a zvažují na kluka filip...a stejně je to u klučičích-mojeho vysněného jakuba nebo daniela má ted v okolí každý...ale už mám v záloze jména, které prakticky nikdo nemá, ale nejsou extravagantní

avatar
catrien
14. srp 2006

Tak my jsme se dohodli na Šimonovi.Taky by se mi líbi Adam,ale to by neprošlo,dále Marek,ale to je švagr,a taky Ondřej,což je už reálnější.Z dívčích jmen se mi líbí Klára,Karolína,Kristýna...no ještě máme čas na výběr jména,tak uvidíme... 🙂

avatar
deminka
14. srp 2006

catrien, tak to máme stejné.my hcem Šimona na 100 procent...a kristýnu jsem zkrátila jen na Tinu..

avatar
bielanevesta
14. srp 2006

U nás to nakoniec asi vyhrá Patrik a Daniela. Ale možno aj Jakub a Lucia. Manžel ani nechce počuť o Natálii ani Kristínke, pritom ani tieto mená by mi neboli proti srsti 😉

avatar
deminka
14. srp 2006

bielanevesta, patrik je pěkné, danielka už se mi líbí mín..ta druhá kombinace je hezčí, u nás už je hodně přeJakubováno, i Lucek je tu dost..ale obě jména jsou moc pěkná..z těch co ti neprojdou je moc pěkná Natálka..

avatar
zelva
14. srp 2006

Ahoj holky, my mimčo plánujeme tak za ten rok, dva, ale už se také bavíme o jménech. Manželovi se za každou cenu líbí Barbora, jenže by se jmenovala Barbora Mayerová a to mi zní moc tvrdě, je tam hodně R. Co myslíte? Jak vám to zní? Díky za názory.

avatar
deminka
14. srp 2006

no je to trošku tvrdší, ale ne zas tak špatné..taky se mi třeba líbil Ondřej, ale ondřej Štajner..tam jsou dvě j..chtěla jsem i matouš nebo matyáš ale to končí a začíná na š a to už je blbé..šimon štajner jsou jen počáteční..ale barunka je krásné jméno..třeba Linda Mayerová nezní špatně..

avatar
alcatko.j
14. srp 2006

Demi, beres mi moje jmena 😀 Nella, Barbora a Adelka 😀

Strana