Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?
Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
- Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
- V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.
Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.
Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.
Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.
Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.
Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.
Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
- Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
- Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.
Sporné názory
- Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
- Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
- Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
- Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?
Zmíněné značky a firmy
beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice
Zmíněné produkty a metody
kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“
Místa a osoby
Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)
No teď to tu pročítám a zjišťuje že Šimon, Nela a Eliška se líbí plno lidem. 🙂 A já myslela, že jsem originální. 🙂
No jinak taky bych nechtěla dávat jména, která už se v naší rodině vyskytují, ale moc se mi líbí Kamila (to jsem já 🙂 ), Marek (brácha) a Zuzana (sestřenka), pak mám ještě bratrance Luboše a sestřenici Natálii.
Jo a další jména co se mi líbí jsou Jindřiška a Šarlota.
zelvo, taky jsem si myslela že v Šimonovi jsem originální, ale co čtu tak už je nás víc..ty holčičí o kterých píšeš mě nepřekvapují, ty jsou hodně oblíbené..my jsme někde objevili jméno pro holku Albertina..mojemu se to hodně líbí, ale všichni kolem nad tím kroutí hlavou, tak jsem z toho udělala jen Tinu a ta mě nejvíc drží..máme i hezké příjmení, ke kterému by se ta albertina i hodila...stejně jako Tina ale nemá svátek..ale to neva..
Kamila-jak se jmenuješ ty je taky hezké, ale já bych svoje jméno dítěti nedala..ještě z toho co uvádíš je ta Natálka moc hezká...
My máme zatím jasno. Anna po manželovo babičce a Vojta po mým tátovi. Tak snad nám to nikdo a nic nezkazí. 🙂
chaluska:koukám, že Anna po manželovo babi je oblíbené - my budem mít taky Aničku a kluka pořád řešíme, mě se odjakživa moc moc líbí Kuba,ale všichni mě přesvědčují, že je jich hrozně moc ☹ tak jsem chtěla Alana, to zas doma neprošlo 😉 a teď přemýšlím nad Davídkem nebo Tadeášem, ale "Kubíkovo pokušení" je příliš silné, tak uvidíme 😀
S manžou jsme se domluvili, že jméno pro chlapečka vybere on a já pro holčičku. U mě jednoznačně vede Dominika a u manži Jakub, ale teďka začal pochybovat o jeho rozhodnutí 🙂 . No ještě na to má spousty času, nejsme ještě těhu 😖
Tak taky se přidám. Nám se líbí spousta jmen Martin, Radek, ale vede Jaromír.
No a z dívčích - Verunka, Terezka a Maruška.
Ahoj holky, taky se pridam, sice jeste necekame..zatim je v dohlednu jen svatba..ale do roka snad uz tehotni budeme..
Jmena mame ale vybrana uz ted : pro prvorozeneho potomka Emily nebo pro kluka Jamie a pro druhorozeneho Jess pro holcicku a Riley pro kluka {snoubenec je anglican takze jsme vybirali jmena bez zmenu v patem padu} ..Ale deti planujem pouze dve..takze kdyz to dopadne podle meho prani tak to bude Jamie a pak Emily 😀
Já si teda myslím, že vůbec nezáleží na tom, jestli se tak nebo tak jmenuje hodně dětí, nebo někdo v mém okolí, když se nám to jméno líbí, tak ho dáme, bez ohledu na to, jestli je jich hodně nebo ne. Mě se líbí Lukáš a holka možná Nikola, jenže se zrovna takhle jmenují děti mé tety - bratranec a sestřenice - táta s nima nemluví a máma je na ně (na tetu a strejdu) kvůli něčemu pořád naštvaná, tak taky nevim, jestli bude nejlepší tyhle jména dát, ale jestli do té doby nenarazím na jiné lepší holčičí, tak ho asi dám
od snažilkování jsme si trošku ujasnili jména a zatím to vypadá na Ondřeje a u holčičky tak nějak nemůžem vybrat. Manžovi se prý teď líbí Linda a mě se začíná čím dál víc zamlouvat Terezka.
S Tadeášem už jsem se rouzloučila,ten mi neprojde 😠
Sestřenka s manželem plánují druhý mimčo a když to bude kluk tak chtěj taky Ondru.I kdybyse nám narodil kličina po nich tak dáme stejně Ondráška.
Jsem zvědavá, co budu říkat třeba za půl roku 😀
Ladunko, a co tak jméno po praprapratetě - tedy mně? Je to také tradiční jméno v naší rodině. Václava Alexandra je také pěkné a Vendulka, Venuška, jak mi naši říkali je miloučké.Teď, co už jsem velká holka 🙂, mi známí říkají Vendy a kamarádi Vendul. Jestli Tě zajímá, Ladunko,náš příbuzenský vztah, napiš mi na emila. Spokojené těhotenství, hladký porod, krásné zdravé děťátko a spokojený rodinný život Ti přeje praprateta Vendul (Vendy, Vendulka, Venuška - vyber si ), 🙂
Holky, závidím vám, že máte tak rychle vybraný. My se s manželem nemůžem pořád dohodnout. Dohodli jsme se jenom na klukovi - Tomáš, ale holka je kámen úrazu, on si stojí na Karolíně a já mám dalších 20 jmen, co mu nabízím a on nechce ustoupit. 😠 jinak já bych brala Sandru.
Tak my máme u chlapečka jasno - bude to Honzíček (po tatínkovi) a z holčičích jmen se mi líbí (bohužel ale většina neprošla): Elen, Ella, Eliška, Anna...Nakonec se celá rodinná rada včetně babiček dědečků a sourozenců a samozřejmě taky nás 🙂 shodla na jménu Sofie - máme německé přijímení, tak to bude znít dobře...Ještě ale uvidíme - času na vybírání ještě máme dost 🙂 P.S. Moje mamka je ze jména Sofie přímo nadšená, protože ona sama se jmenuje Soňa, což je odvozenina jména Sofie 🙂
No tak my nějak tušíme že budeme mít holku, tak manžel chce Kateřinu tak já mu to splním, já sice chtěla Elišku ale kdyžtak někdy jindy, pokud to bude náhodou kluk tak Jakub.
my mame jako favority vybrana jmena pro holcicky Ema, Jolanka a Adelka a pro chlapecka zatim jen Vojtech tak snad nam to jednou dopadne 😉
Ahoj,já jsem vysazená od mala na cizý jména.U dcery jsem se rozhodovala mezi Jessicou a Jennifer,vyhrála Jess.A pro klučinu mám vybrané bud' Joshua,Jeffrey nebo Jass.Zatím vede Joshua 🙂 .Mám doma chlapa,kterému se líbí to co mě,takže hádky nejsou kvůli jménům.To jsem si vyřešila ještě před svatbou 😀
ahojte ja budem mat chlapca Adriana a keby bol druhy chlapec tak Christian a ked raz budeme mat dievcatko tak bude Natalia 🙂
Ahojky,
my jsme měli už dávno vybrané jména Barborka (to se mi moc libí), nebo Anetka (to jsem měla být už já, ale mamka si to nevybojovala..)a manža, tehdy přítel, chtěl Kubíčka. Jenže teď chce najednou Aničku. A vypadá, že s ním nehnu. Já jsem ze zásady nechtěla jména po nás. Takže žádnou Haničku, jelikož tohle jméno má moje mamka i babička. Jenže jaký je rozdíl pří vyslovení Anno, Hano? nepatrný. A proto s Aničkou nesouhlasím...I jsem navrhla, že oželím svoji Barču s Anetkou a vymyslíme úplně jiné jméno...ale nesouhlasí..Jsou to sice malichernosti, a budu ráda i za Aničku.. ale já bych Barborkůůůů nebo Anetkůůů 😅
Jména pro mimi už jsem měla ávno vybraný, jenže sestra mého přítele mi vzala jméno( nevěděla jaký dát a já jí řekla ty svoje vymyšlený).Ale je mi jedno, jestli budeme mít stejná jména. 😝 Nejvíc se mi líbíla Terezka 😠 Ale špatný není ani Anička 😉 A pro kloučka Šimon, Tobiáš a Filip
Tak to já jsem jména pro děti vyřešila s manželem raději před svatbou 🙂
Holčička bude Kateřina, to jméno se mi líbí už od školky, a kluk bude Matyáš. Za tím si stojí manžel a já neprotestovala, protože si stejně "uplácám" holčičku 😀
Ahoj,
mě se líbí Ema a Jiří. Taky se mi líbila Eliška, ale jsem pragmatická. Dovedu si představit svoji dceru v 15 letech, kdy váží 100kg a obličej má plný beďarů a přestavuje se - jmenuji se Eliška 😖 Sice u nás nidko tolik neváží, ani já ani manžel netrpíme na beďary, ale sichr je sichr 😀 .
Kateřinka (nebo Verunka - kdyby to byly dvojčata, tak nemusíme vybírat 😉 ) a Vojtíšek 🙂
schvaluji Ondráška.. jsou to kluci uličníci, jednoho uličníka už mám doma a holčička bude asi Lucka nebo Terezka.... Moc hezké pro kluka je Daniel
Ahoj holky, my budeme mít Evičku. Bylo to první jméno, na kterém jsme se s manželem i s celou rodinou shodli. Možná některé z vás bude toto jméno připadat málo moderní, ale mně připadá nejhezčí 🙂 . A kdyby to byl náááhodou chlapeček, tak to bude Matěj. Jinak se mi líbí Vendulka, Adam nebo Jakub.
Tak my jsme se zatím taky shodli na Ondráškovi. A u holek zvítězila Krystýnka a Karolínka
Bude to Ladiček v tom máme jasno a holky to ještě nevíme.Chtěli jsme Barborku, Karolínku.Ale těch kandidátek je víc.

Mně se líbí Eliška, Nela a Františka a klučičí jména Šimon, František (po mym tátovi), Dalibor, Oliver. No Linda také nezní špatně.
Ondřej se teď dává strašně moc. Znám ve svym okolí dvě miminka Ondřeje. A Kristýnky znám také dvě.