Kde hajá mimi přes celý den. V ohrádce?
Ahoj, chtěla bych se zeptat, kam dáváte miminko přes den. Budeme mít postýlku v ložnici a pak máme malý obývák, atk přemýšlíme, zda tam dáme jen ohrádku. Máte zkušenosti s tou polohovatelnou s mantinely? dá se v ní i spinkat?
Stručné shrnutí
- Pro denní bezprostřední dohled je v diskuzi nejčastěji doporučováno mít jednu postýlku na spaní (většinou v ložnici) a v obýváku mobilní řešení jako košík, cestovní postýlku nebo hrací deku pro denní aktivity a krátké odložení dítěte.
- Lehátka (např. Fisher‑Price) byla v diskuzi považována za vhodná jen na krátkou dobu (krmení, dozor), protože většina diskutujících uvádí, že nejdou úplně do lehu a nejsou vhodná pro dlouhodobé ležení; některá lehátka značky Jané byla vnímána jako bytelnější a umožňující úplný leh.
- Košík/proutěný korbový koš se v diskuzi často uvádí jako praktické řešení do cca 3–5 měsíců a lze ho levně sehnat v bazarech (ceny použitého košíku často uváděné 1 000–1 500 Kč, nabídky i kolem 2 500 Kč kompletní).
Nejčastější otázky
Q: Jaké mobilní řešení použít přes den v obýváku, když chci mít dítě u sebe?
A: Diskuze doporučuje košík (proutěný korbový koš) do cca 3–5 měsíců, cestovní postýlku (travel crib) pro přemísťování po bytě nebo velkou hrací deku; jako dočasnou možnost byla zmíněna i porodnická postýlka k pronájmu od firmy Linet (u jedné účastnice za 500 Kč).
Q: Je lehátko bezpečné pro celodenní používání novorozence?
A: V diskuzi mnoho rodičů uvádí, že lehátko není na celý den vhodné, protože většina modelů nejde do úplného lehu a neposkytuje pevnou rovnou podložku; Fisher Price je zmiňováno jako běžné lehátko používané na krátké intervaly, zatímco Jané se zmiňuje jako typ, který lze položit do úplného lehu.
Q: Do jakého věku je košík praktický?
A: V diskuzi rodiče uvádějí, že košík obvykle vyhovuje do přibližně 3–5 měsíců; konkrétně byly zmíněny hranice „do cca 4 měsíců“ až „do 4–4,5 měsíce“, poté dítě většinou roste a košík přestane stačit.
Q: Jaké levné zdroje pro košík nebo postýlku doporučují rodiče?
A: Doporučované zdroje jsou bazary na Seznam.cz a Sbazar.cz, inzeráty na Modrém koníku a prodeje mezi rodiči; zmíněné ceny použitých košíků byly často 1 000–1 500 Kč, ojediněle i 2 500 Kč kompletní.
Q: Co použít místo ohrádky, pokud chci dítě zabezpečit na krátký čas při domácích pracech?
A: V diskuzi doporučovali nafukovací bazének s dekou a hračkami (zmíněna cena cca 120 Kč u jednoho uživatele), cestovní postýlku, nebo krátkodobě lehátko; některé rodiny používaly i velké matrace na zemi nebo hrací deku.
Q: Lze si půjčit porodnickou postýlku a za jakou cenu?
A: V diskuzi byla uvedena možnost pronájmu novorozenecké/postýlky od firmy Linet; jedna účastnice uvedla, že ji měla „za 500“ (uvedeno jako cena pronájmu).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnozí diskutující doporučují používat lehátko jen na nezbytně nutnou dobu a preferují pevnou rovnou podložku na spaní (postýlku nebo plně sklápěcí postylku).
- Košík je v diskuzi považován za praktické přenosné řešení pro první měsíce (cca 3–5 měsíců).
- Cestovní postýlka nebo porodnická postýlka k pronájmu jsou vnímány jako užitečné pro přemísťování dítěte po domě a návštěvy.
Sporné názory
- Ohrádka: někteří rodiče ji považují za nezbytnou pro bezpečnost a krátkodobé odložení, jiní ji kritizují jako „omezující“ a preferují volný pohyb dítěte a dozor na dece.
- Lehátko: část diskutujících tvrdí, že je v pořádku pro delší denní používání (pokud jde do lehu), jiní tvrdí, že odborníci doporučují lehátka pouze krátkodobě a pro páteř nejsou ideální.
- Košík: pro někoho je košík jasná volba a dítě v něm spí spokojeně, jiní zmiňují, že dítě v košíku rychle vyroste nebo se tam necítí dobře.
Otevřené otázky
- Jaký je přesný věkový či vývojový limit, kdy košík přestává být bezpečný nebo vhodný (3, 4 nebo 5 měsíců)?
- Jaká konkrétní lehátka/tipy jsou na trhu opravdu schopna zajistit úplný a pevný leh jako postýlka (např. které modely Jané)?
- Jsou pronájmy porodnických postýlek (Linet) běžně dostupné ve všech regionech a za jaké aktuální ceny?
- Jaké rozměry ohrádky jsou optimální pro kombinaci bezpečnosti a praktičnosti v menším bytě (např. 78×98 cm vs větší)?
Zmíněné značky a firmy
Linet, Fisher Price, Jané, NATTOU, Babymoov, Tiny Love, Canpol Babies, Modrý koník, Seznam.cz (bazar), Sbazar.cz, Matysek / mimishop, Slune‑cz, Dětský dům, Maxiobchodak, aaakocarky.cz, e‑certik.cz, Babydream.cz, Ikea
Zmíněné produkty a metody
proutěný košík (korba), cestovní postýlka, porodnická novorozenecká postýlka (pronájem Linet), polohovací ohrádka s polohovacím dnem, lehátko (Fisher‑Price houpací/vibrační), Jané lehátka s možností úplného lehu, hrací deka (Nattou, Tiny Love, Canpol Babies), nafukovací bazének jako improvizovaná ohrádka, zavinovačka, postýlka na kolečkách, Ikea postýlka přestavěná na ohrádku, matrace na zemi, ohrádka Comfort (Maxiobchodak), chodítko, bazarové nákupy použitých košů
Místa a osoby
České Budějovice, Plzeň, Praha, Nová Role, Modrý koník, Linet
Já jsem ze začátku přesouvala postýlku z ložnice do obýváku, ale pak mě to už nebavilo a pořídila jsem lehátko. Ale to byly malé asi 3 měsíce, možná víc.
ahojík, my jsme měli malou přes den v lehátku v obýváku, jde položit až do lehu a malá v něm byla spokojená i v něm spala 🙂
Ahoj, no já príávě slyšela, že do lehátka se mimi moc dávat nemá, nebo jen vyjímečně. Podle lékařů právě takto vznikají skoliozy páteře atd..My ji kupovat vubec asi nebudeme :(
Eaty, nespletla sis to s vajíčkem? Tam by mělo být miminko max. 2 hodiny. Ale myslím, že v tom lehátku, které si můžeš napolohovat úplně do lehu může být dlouho. Já teda chci kupovat to lehátko, aby bylo miminko přes den tam. Jinak nevím, kde bych ho měla ☹
Ahoj,
Já budu mít v obýváku cestovní postýlku (stejně jí budeme pořizovat kvůli návštěvám u babiček). Ze začátku budu mít v obýváku kolíbku ještě po mně, ale kdyby nebyla, dávala bych mladýho do té cestovní. A abych to neměla tak jednoduchý, tak kuchyň mám na druhém konci baráku, takže ještě řeším co s prckem v kuchyni - budu mít půjčenou porodnickou postýlku (takovou tu malinkou kovovou, co dřív byly v porodnicích) a později (až z ní vyroste) budu prcka brát do kuchyně v lehátku.
Ahoj Blko, nespletla. Co se týká lékařů a jejich názorů, skoro všechyn studie vyšli s tím, že lehátko není kvůli páteři moc dobré. Chodila jsem i na předporodní kurz a tam nám řekli to samé. my ho kupovat nebudeme
Eaty, fakt? Tak to mě hodně překvapuje. Všechny maminy si ho chváli a mě taky přijde v pohodě, když tam to miminko může úplně ležet. Nečetla jsi ten názor někde na internetu? Ráda bych si ho taky přečetla.
přesouvala jsem postýlku z ložnice dělám to i teď někdy a to máme i cestovní vytaženou, co košík? ten není tak velký já ho měla, ale zase nevyužila :( lehátko jsem využívala, ale přiměřeně
Mkr, postýlku přetahovat nemůžu, bylo by to naprd a myslím, že bych ju dveřma ani neprotáhla. Košík je krásnej, ale hodně drahej ☹
ja mela kosik pujcenej od znamych, poptej se, spousta lidi ho ma doma nebo na chalupe a perinky a okraj si usijes to je hned, my hh vyuzili na 200% a ted mamalej deku na zemi - normal povlecenou detskym, ty origo hraci jsou malinkate kdyz se zacne pretacet... jinak koukni na senam na bazar tam maji kosiky od 1500,- v pohode....
jinak lehatko mame taky a je super, kdyz pak prcek uz nechce porad lezet a chovat ho furt 😒 to taky neni to pravy... ale muze v nem byt od narozeni, ne celej den jasny ale aspon ma zmenu, malej se ted z neho diva na Tv nebo si hraje kdyz treba ja jim a tak...
http://matysek.mimishop.cz/detail.php?zbozi=333123
mam tohle a spokojenost a dlouho vydrzi
Toto lehátko patří myslím k těm levnější a je pěkné 🙂 . Já jsem chtěla nějaké se stříškou, abych mohla dávat mimíska na balkon spinkat a nesvítilo na něho slučníko. Ale teďka fakt nevím, jestli ho koupíme ☹
to ho muzes dat v kocarku, tohle na spani neni, nesklopis to do uplneho lehu a ani ty jiny bych nedavala na spani...
mozna je lepsi nechat spat mimco u otevreneho balkonu at v lete atak v zime - nefouka na nej a nepari slunicko 😉
jinak lehátko od fisher price to rostoucí máme a supr cena a využíváme, třeba na krmení když neseděla a tak moc doporučuji
miminko může spát třeba v korbičce, kterou odpojíte z kočarku- aspon se víc užije. A má tam soukromí. Ale hodně kamarádek mělo mimi vedle sebe na sedačce jen tak na dece - sice nespí 3 hodiny v kuse , ale odpočine si a pak spí lépe v noci.
Já přemýšlím nad košíkem anebo nad tou kolébkou na kolečkách,myslím,že to bude tak nastejno i velikostně,nemáte s tím některá taky zkušenost?Sice mám ještě nějakej rok čas,ale když už se to tady probírá...
na balkon bych dala raději kočár-třeba nějakej starší prostornej z bazaru....
Londra, to mi včera manžel taky říkal, že bych ho mohla mít vedle sebe na gauči. Kočárek budu nechávat dole v baráku a táhnout korbu 3 patra nahoru - nevím, nevím. Ale nápad to není až tak špatnej.
Astrane, mě na balkon kočárek nevleze, máme malinkem balkonek, takže to je fakt tak maximálně na to lehátko.
Ale kamarádka měla v bytě 3+1 dvě postýlky - 1 v ložnici a 1 v obýváku. A ještě měla jakejsi košík nebo co to bylo. Tak to mi přišlo moc. My máme byt 2+1, takže 2 postýlky rozhodně mít nebudeme.
kosik je idealni - prevezes ho kam chces, fakt jsme se nemohli odtrhnout, taky je duůezity jak mas ten balkon - kdyz tam bude foukat nabo svitit slunicko tak ti mimco spat stejne nebude to je lepsi ho nechat v kosiku u otevrenejch dveri...
to lehatko neni nijak kryty, to bych se bala a i kvuli zadickum, neni to na spani..
Beru, no sluníčko nám tam svítí ☹ . Ale potom, jak se včera manžel vyjádřil k postýlce by mi neprošel ani ten košík 🤐 .
nemuses ho nechat parit na slunicku, kosik je mensi, ale ty starsi zase ne tolik, malej v nem byl do cca 4m a neco... a fakt koupis ho za 1000 - 1500 na bazaru 😉
Nad tím košíkem přemýšlíme taky, slyšela jsem na něj jen smaou chválu. Jen sehnat nějakej levnej z bazaru

My máme tu polohovací-má 3 patra...ale ta spodní deska je hodně tvrdá. malý v ní ale také občas spával, měl pod sebou měkkou deku a byl v zavinovačce jak si hověl. Nyní když je větší a dělá lumpárny, tak tam má hračky a blbne...spát je naučení v postýlce nebo venku v kočárku. Pro malé mimi to určitě nevadí, pro větší bych mu tam asi dala nějakou matraci, molitan nebo něco, aby to nebylo tak hodně tvrdé....Mám v albíčku, jak malý chrněl v ohrádce v předešlém malém bytě...taky jen přes den (v noci odmítal spát v postýlce a ve dne už vůbec...ale už vyrostl a je zlatej). 🙂