Kde hajá mimi přes celý den. V ohrádce?
Ahoj, chtěla bych se zeptat, kam dáváte miminko přes den. Budeme mít postýlku v ložnici a pak máme malý obývák, atk přemýšlíme, zda tam dáme jen ohrádku. Máte zkušenosti s tou polohovatelnou s mantinely? dá se v ní i spinkat?
Stručné shrnutí
- Pro denní bezprostřední dohled je v diskuzi nejčastěji doporučováno mít jednu postýlku na spaní (většinou v ložnici) a v obýváku mobilní řešení jako košík, cestovní postýlku nebo hrací deku pro denní aktivity a krátké odložení dítěte.
- Lehátka (např. Fisher‑Price) byla v diskuzi považována za vhodná jen na krátkou dobu (krmení, dozor), protože většina diskutujících uvádí, že nejdou úplně do lehu a nejsou vhodná pro dlouhodobé ležení; některá lehátka značky Jané byla vnímána jako bytelnější a umožňující úplný leh.
- Košík/proutěný korbový koš se v diskuzi často uvádí jako praktické řešení do cca 3–5 měsíců a lze ho levně sehnat v bazarech (ceny použitého košíku často uváděné 1 000–1 500 Kč, nabídky i kolem 2 500 Kč kompletní).
Nejčastější otázky
Q: Jaké mobilní řešení použít přes den v obýváku, když chci mít dítě u sebe?
A: Diskuze doporučuje košík (proutěný korbový koš) do cca 3–5 měsíců, cestovní postýlku (travel crib) pro přemísťování po bytě nebo velkou hrací deku; jako dočasnou možnost byla zmíněna i porodnická postýlka k pronájmu od firmy Linet (u jedné účastnice za 500 Kč).
Q: Je lehátko bezpečné pro celodenní používání novorozence?
A: V diskuzi mnoho rodičů uvádí, že lehátko není na celý den vhodné, protože většina modelů nejde do úplného lehu a neposkytuje pevnou rovnou podložku; Fisher Price je zmiňováno jako běžné lehátko používané na krátké intervaly, zatímco Jané se zmiňuje jako typ, který lze položit do úplného lehu.
Q: Do jakého věku je košík praktický?
A: V diskuzi rodiče uvádějí, že košík obvykle vyhovuje do přibližně 3–5 měsíců; konkrétně byly zmíněny hranice „do cca 4 měsíců“ až „do 4–4,5 měsíce“, poté dítě většinou roste a košík přestane stačit.
Q: Jaké levné zdroje pro košík nebo postýlku doporučují rodiče?
A: Doporučované zdroje jsou bazary na Seznam.cz a Sbazar.cz, inzeráty na Modrém koníku a prodeje mezi rodiči; zmíněné ceny použitých košíků byly často 1 000–1 500 Kč, ojediněle i 2 500 Kč kompletní.
Q: Co použít místo ohrádky, pokud chci dítě zabezpečit na krátký čas při domácích pracech?
A: V diskuzi doporučovali nafukovací bazének s dekou a hračkami (zmíněna cena cca 120 Kč u jednoho uživatele), cestovní postýlku, nebo krátkodobě lehátko; některé rodiny používaly i velké matrace na zemi nebo hrací deku.
Q: Lze si půjčit porodnickou postýlku a za jakou cenu?
A: V diskuzi byla uvedena možnost pronájmu novorozenecké/postýlky od firmy Linet; jedna účastnice uvedla, že ji měla „za 500“ (uvedeno jako cena pronájmu).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnozí diskutující doporučují používat lehátko jen na nezbytně nutnou dobu a preferují pevnou rovnou podložku na spaní (postýlku nebo plně sklápěcí postylku).
- Košík je v diskuzi považován za praktické přenosné řešení pro první měsíce (cca 3–5 měsíců).
- Cestovní postýlka nebo porodnická postýlka k pronájmu jsou vnímány jako užitečné pro přemísťování dítěte po domě a návštěvy.
Sporné názory
- Ohrádka: někteří rodiče ji považují za nezbytnou pro bezpečnost a krátkodobé odložení, jiní ji kritizují jako „omezující“ a preferují volný pohyb dítěte a dozor na dece.
- Lehátko: část diskutujících tvrdí, že je v pořádku pro delší denní používání (pokud jde do lehu), jiní tvrdí, že odborníci doporučují lehátka pouze krátkodobě a pro páteř nejsou ideální.
- Košík: pro někoho je košík jasná volba a dítě v něm spí spokojeně, jiní zmiňují, že dítě v košíku rychle vyroste nebo se tam necítí dobře.
Otevřené otázky
- Jaký je přesný věkový či vývojový limit, kdy košík přestává být bezpečný nebo vhodný (3, 4 nebo 5 měsíců)?
- Jaká konkrétní lehátka/tipy jsou na trhu opravdu schopna zajistit úplný a pevný leh jako postýlka (např. které modely Jané)?
- Jsou pronájmy porodnických postýlek (Linet) běžně dostupné ve všech regionech a za jaké aktuální ceny?
- Jaké rozměry ohrádky jsou optimální pro kombinaci bezpečnosti a praktičnosti v menším bytě (např. 78×98 cm vs větší)?
Zmíněné značky a firmy
Linet, Fisher Price, Jané, NATTOU, Babymoov, Tiny Love, Canpol Babies, Modrý koník, Seznam.cz (bazar), Sbazar.cz, Matysek / mimishop, Slune‑cz, Dětský dům, Maxiobchodak, aaakocarky.cz, e‑certik.cz, Babydream.cz, Ikea
Zmíněné produkty a metody
proutěný košík (korba), cestovní postýlka, porodnická novorozenecká postýlka (pronájem Linet), polohovací ohrádka s polohovacím dnem, lehátko (Fisher‑Price houpací/vibrační), Jané lehátka s možností úplného lehu, hrací deka (Nattou, Tiny Love, Canpol Babies), nafukovací bazének jako improvizovaná ohrádka, zavinovačka, postýlka na kolečkách, Ikea postýlka přestavěná na ohrádku, matrace na zemi, ohrádka Comfort (Maxiobchodak), chodítko, bazarové nákupy použitých košů
Místa a osoby
České Budějovice, Plzeň, Praha, Nová Role, Modrý koník, Linet
Beru, jak jsem psala, máme byt 2+1 a postýlka bude v ložnici. A taky mě samotné přijde, že by v tak malém bytě byly 2 postýlky trochu moc. A navíc, kdyby byla v obýváku, tak už se tam nehneme.
Já bych ho pařit na sluníčku nenechala, ale jsem si říkala, že když bude mít tu stříšku nad sebou, tak na něho pařit nebude. Ale asi jo, že 😅 . Já su nezkušená, tak proto se tak blbě ptám 😔
blka... nezapomen ze budes potrebovat taky neco udelat - uvarit, umyt nadobi atd ale i musis na ditko videt, na kosik jsem pripnula takove ty hracky co jsou na kocar - a malej si hral a mela jsem volne ruce, manza s nim doma nebude tak at si mysli... ale ty at mas taky trochu pohodli 😉
Beru, tvé zkušenosti mě dost nahlodávají k tomu košíku. Já jsem si přívě říkala, že na to bych měla šátek a dělali bysme takové věci spolu. A manžel včera říkal, že bude ležet v postýlce v ložnici.
striska je na nic ta je nanejvis proti opaleni ale diteti se muze prehrat organismus a byt dehydrovane, to bych si neriskala ☹ kosik je pojizdny, mensi nez postylka a na 4 az 4,5 mesice, pak ho zas prodas a budes mit maleho treba na dece....
Beru, aha, já jsem myslela, že má takovou funkci jako stříška na kočárku ☹
To je Šimonek v tom košíku? Vypadá fakt spokojeně 🙂
to chci videt jak mimi bude cely den lezet poslusne v postylce 😀 😀 😀 😀 nas maly je hodne hodny ale tak zase ne... to mozna v tech 6 tydnech kdy fakt spi a spi ale pak...?? ja ty satky.. jak chces treba varit se stkem? ja bych se bala ze se mimcu neco stane.. horka para, neco nepozorne schodis...
promysli to 😀 fakt doma s mimi budes ty a ne manza ono se to z dalky keca 😀 😀 😀 😀
jojo to je mazel 😀 ty hrosiky dostal od kamaradu a miluje je od malinka do ted, za par korun a vdecna vecicka 😉
Já vím, že mu se to kecá 😀 . Akorátže já nemám přesvědčovací talent, tak nevím, jak ho na ten košík ukecat. No, budu se asi muset snažit.
To mě u toho šátku taky napadlo - nějaká nehoda ☹
Věcičky za pár korun jsou myslím nejvděčnější. Rozhodně víc, než hračky za tisíce 😎
Ahoj,tak my jsme měli Lucku přes den v kolíbce, a v postýlce spinkala jen v noci. Měli jsem jí tak při ruce. Ale to bylo tak do 3měsíců, pak jsme měli lehátko, tak si lebedila tam. A pak jsme většinou chodili ven, když spinkala, a když byla vzhůru tak jsem jí měla na dece v obýváku. A teď už lozí po celém bytě, ale první spaní má v postýlce v ložnici, a odpolední jsme venku v kočárku.
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
koukej a taky jsem meli kosik od znamej a ne novej a jak stacil 😉
Beru, krásné 😵 . Ono je tomu miminku asi jedno kde leží (jestli v novém nebo starém) 😉
to nepochybuj 😀 😀 😀 😀 a s peknou perinkou to dohonis a le hlavne aby ti to prakticky pomohlo... ono litat se koukat na prcka kazde 2 minuty do jine mistnosti je na palici a budes ho chtit mit pod dohledem... 😉 a taky mi prijde ze to trochu vylucuje maleho z rodinneho zivota.. my koukali s manzou na Tv nebo si povidali a malej lezel vedle nas v kosiku 😎
Beru, to máš asi pravdu, že by se mohl cítit odstrčeně ☹ . Já to ještě důkladně promyslím a asi pomalu začnu manžela připravovat 😅
Dá se koupit i nějaký prastarý hluboký kočárek na doma... Nebo my měli jenom korbu z té koženkové liberty, co jsem se v ní vozila snad já=), přítel ukutil "podvozek" s kolečkama, já ušila nařasený kanýr a hotovo... Ty košíky jsou krásné, ale pro nás by byl i za 1500 moc drahý 🤐
Ahoj, tak naše malá přes den chodí spát do postýlky do ložnice, ač máme v obýváku cestovní postýlku, ale tam ji odkládám minimálně. Když byla malinká tak jsem ji dávala na rozloženou sedačku na hrací deku, teď už bydlí zásadně na zemi, povlíkla jsem jí vatelín , takže tam má teploučko a může si dělat čoro moro 😀
Lehátko máme od FP a ač na něm uvádí od 0 měs., tak si nemyslím, že je pro mimi na dlouhou dobu opravdu dobré, protože ta záda nejsou pevná, ale jen látková a do úplného lehu dát nejde. Dávám ji tam jen na dobu nejnutnější, tzn. krmení nebo když se potřebuju osprchovat apod. Jinak ne. Ale pak jsem viděla lehátka např. od Jané a ty úplně do lehu jdou a vypadají fakt bytelně, takže do toho bych šla příště asi spíš.
eaty - košík je fajn, ale většině známých se tam mimi moc douho nevešlo a pak to budeš řešit znovu 😅
do 5m se vejde mimi do kosiku urco, pak uz muze na deku na zem ale takhle male bych se na zem bala dat ze prochladne, prece jen se neumi jeste tak zahrat a nepohybuje se, pak kdyz se prevarci a tak , uz je to o necem jinem 😅
Napíšu ti možnosti.
1)postýlku na kolečkách (využívám já a max. spokojenost)
2) dvě postýlky
3)používej doma kočár (kup někde nějakej levnej,ojetej a používej ho jen na doma)
4)pořiď si košík
5)dej miminko na sedačku.Ale to není moc dlouho využitelné.Až se ti bude obracet,tak to už bude nebezpečné
6)dej na zem peřinu a udělej mu místo na hraní tam
lehátko bych nepoužívala na celý den.Žádné nejde úplně do lehu.Mám ho a využívám,ale není to na celý den.Jen občas tam malýho dám a houpu ho.Třeba si tam i schrupne,ale nikdy ne na dlouho.
kámoška ten košík měla a nikdy ho nepoužila a když jsem se ptala proč, říkala , že na mimi nevidí a že si ho chce prohlížet jak je hezké, a když se nabažila , tak už mu byl malej, tak si to rozmyslete ,aby to nebyla škoda peněz. Možná je lepší koupit chůvičku- stejně se hodí na dovolené a klidně deset let. A dá te ho spát do ložnice a když jsou mimi tak 2 měsíce , tak už leží na hrací dece s hrazdičkou
Začala jsem uvažovat nad koupí takové ohrádky http://www.maxiobchodak.cz/detail/detska-ohradk... . Ze začátku by v ní miminko leželo přes den a až by bylo větší, tak by si v ní mohlo i hrát 🙂
ty kolečka jsou praktický...ale já půjdu spíš do košíku nebo kolébky na kolečkách.Chci to jen na prvních max 6 měsíců na popojíždění po doma....,pak už to stejně leze všude a já děti nikam nezavírám...nějak nemám potřebu je omezovat v rozletu.. 😀

http://detsky-nabytek.sbazar.cz/kosik-pro-mimin...
http://detsky-nabytek.sbazar.cz/kosik-pro-mimi-...
http://detsky-nabytek.sbazar.cz/prouteny-kosik-...
http://detsky-nabytek.sbazar.cz/postylka-tepla-...
http://detsky-nabytek.sbazar.cz/kosik-na-mimink...
http://detsky-nabytek.sbazar.cz/prodam-prouteny...
😉