Moje dítě hodně zlobí. Jak to zvládat?
Ahojte,
mému synovi jsou 4 roky a bývá hodně zlobivý. Vzteká se, nechce pochopit, že něco nejde, začíná být trucovitý. Ve 2,5 letech prohodil skleněné dveře košem. V poslední době se to zlepšuje, ale pořád se objevují "špatná" období se záchvaty. Vztekání částečně souvisí s opožděným vývojem řeči, resp. se smíšenou dysfázií, kterou má.
Částečně se ale jedná taky o povahový rys (zřejmě genetika). Přivítám zkušenosti ostatních maminek, jak vzteky zvládat, případně úplně eliminovat. 😕
Stručné shrnutí
- Časté záchvaty vzteku u předškolních dětí bývají spojeny s opožděným vývojem řeči (smíšená dysfázie) nebo poruchami typu LMD/hyperaktivita; v praxi rodiče využívají vyšetření u logopeda, neurologa a pedopsychiatra.
- V domácí praxi rodiče v diskusi doporučují behaviorální metody: důslednost, timeout (kút) cca 5 minut, nabízení volby ze dvou možností, ignorování předvádění, zapojování dítěte do domácích prací a práci s pracovním sešítkem; často citovanou knihou pro rodiče je Malý tyran.
- Klinické a kontroverzní intervence z diskuze zahrnují užití nootropik (Nootropil vylétané rodiči), psychofarmak předepsaná některým rodičům a jednou zmíněný fyzický zásah (strčení hlavy pod studenou vodu), který diskutující považovali za sporný a doporučovali konzultaci s odborníkem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy vyhledat pedopsychiatra nebo psychologa pro dítě se silnými záchvaty vzteku?
A: Rodiče v diskuzi uváděli návštěvu pedopsychiatra už od 2,5 roku; doporučují také konzultace u neurologa a logopeda a případné vyšetření v pedagogicko‑psychologické poradně; při opakované agresivitě někdo zmiňoval možnost poslat dítě na dětskou psychiatrickou kliniku.
Q: Jaké domácí výchovné metody fungují proti záchvatům vzteku?
A: V diskusi byly konkrétně uváděny metody: nabízet dítěti výběr ze dvou možností, ignorovat divadlo, časový trest (kút) cca 5 minut nebo odtažení bez komentáře, pevné objetí (terapie pevným objetím), zapojení dítěte do drobných domácích prací a denní rutina s pracovním sešitem; kniha „Malý tyran“ byla několikrát doporučena jako zdroj konkrétních postupů.
Q: Pomůže logopedie nebo speciální školka u dítěte s opožděním řeči a vzteky?
A: Diskuse zmiňovala logopedickou poradnu a návštěvy v pedagogicko‑psychologické poradně jako standardní kroky; někteří rodiče uváděli plánovaný přechod dítěte do speciální školky od září jako součást podpory vývoje a chování.
Q: Jaká medikace se objevila v diskusi a kdy ji rodiče zvažují?
A: V příspěvcích rodiče zmiňovali nootropikum Nootropil podávané dítěti a také, že některým rodičům lékař předepsal léky na nervy; psycholog nebo psychiatr v jednom příspěvku neu potvrdil LMD a doporučil případné další vyšetření kolem 5 let.
Q: Jak postupovat při návštěvách, kde jsou malá miminka?
A: Rodiče doporučovali omezit návštěvy u domácností s novorozenci, pokud starší dítě vykazuje neklidné a impulzivní chování; v diskuzi popsaný incident s přeletem na sedačku ukázal riziko a vedl rodiče k opatrnosti a bezpečnému ukládání miminek.
Q: Jsou některé fyzické zásahy proti vzteku v pořádku?
A: V diskuzi byla jedna zmínka, že lékařka navrhla „strčit hlavu pod studenou vodu“ jako přerušovací techniku; tento postup byl v diskusi označen jako kontroverzní a diskutující doporučovali takové fyzické zásahy konzultovat s odborníkem, protože nejsou univerzálně akceptované.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důslednost a pevné hranice v domácí výchově jsou klíčové při zvládání častých vzteků u předškolních dětí.
- U dětí se záchvaty a opožděním řeči se doporučují vyšetření u logopeda, neurologa a pedopsychiatra.
- V jádru rodiče věří, že děti „nejsou zlé“, ale často reagují impulzivně kvůli vývoji nebo frustraci z komunikačních obtíží.
Sporné názory
- Někteří rodiče doporučují „pevné objetí“ jako uklidňující metodu, jiní upřednostňují ignorování a časový trest jako efektivnější.
- Někteří diskutující považují fyzické přerušení záchvatu (např. studená voda na hlavu) za použitelnou metodu na zastavení afektu, zatímco jiní tento postup označují za nevhodný a nebezpečný.
Otevřené otázky
- Do jaké míry dítě „vyroste“ z častých vzteků spojených s opožděním řeči a kdy je potřeba trvalejší psychiatrická intervence?
- Kdy je optimální čas pro specializované vyšetření (psychiatrie/neurologie) u dětí s kombinací dysfázie a behaviorálních problémů?
- Jaká kombinace domácích behaviorálních metod a odborných intervencí je pro konkrétní dítě nejúčinnější?
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník, nataliablahova.blog.sme.sk, pedagogicko-psychologická poradna, logopedická poradna, pedopsychiatrie, neurologie, speciální školka, školka
Zmíněné produkty a metody
Malý tyran, terapie pevným objetím / pevné objatie, časový trest (kút) 5 minut, ignorování předvádění, nabídka volby ze dvou možností, zapojení do domácích prací, pracovní sešitek, Nootropil, homeopatie, Tobiášek, „pan pytel“ (rétorická postava pro spaní), LMD / ľahká mozgová dysfunkcia, hyperaktivita / ADHD, smíšená dysfázie, reflux, studená voda na hlavu (kontroverzní metoda), stopky/hodinky pro odpočítávání trestu
Místa a osoby
Opava
jsme doma...bylo nádhereně...
mars... to je smutné snad se aklimatizujete s novým hafánkem... 🙂
@dandy12 pokud to bylo na mně, není vůbec zač, je mi to líto, protože já se třeba zlobím na malého, ale on jen roste a jsou to určitá období, kterými musí projít každé dítko, a nedokážu si představit, co asi prožíváš, moc Ti z celého srdce přeju fakt jen to nejlepší a ať jste všichni moc šťastní !!!!
já si takové peklo zažila s otcem a teď i s máti, svým dětem dám jen to nejlepší co můžu 🙂
Luci snad to přijde máš ještě dva dny do termínu... ráma na ni nejlépe slaná mořská voda do speje..
@martinka79 no mohlo by to přijít dneska nevím sotva lezu, jsem ráda, že malému pustím pohádky a budu ležet uf ☹
lucie5779:tak že by už konečně???jupíí,zkus si dát teplou lázeň ve vaně,třeba se ti uleví,ale ne horkou at se neopaříš. 😀
tak holky moje dneska jdu na kontrolu do nemocnice a pak dám vědět, jeslti si mě tam nenechají nebo co bude, je mi mnohem lépe, než včeraaaaaaaaaaa huráááá ale rýma ještě je, a moc jsem se nevyspala, tak na mně myslete 😉
lucie5779:budu na tebe mooc myslet,drž se 😀
martinka79:měla bych prosbu marti,ty se orientuješ v to učitelování 😀 do kterého datumu musí být dítě narozené aby mohlo jít ofic.k zápisu do 1.třídy??je to přesně do 1.září nebo je to později??budeš moc hodná když mi to písneš.děkuji 😀 😀
martinka79:mně právě kdosi říkal že je to až do 20,tak se chci zeptat.jde mi o to,že náš kubík je narozený 11.září,měl by ve školce jít už do velčátků,přece nebude s 2letýma-4letýma v maloškách pořád,jenže naše vedoucí učitelka mi jakuba utopila opět v maloškách s tím že je ale jako prostřednák a přitom mladší děti než je on jsou už ve velčákách,je pravda že špatněji mluví,ale ted udělal dost velký pokrok a písmenka který neříkal už říká např L a ted se snaží i R,někde mu to jde někde ne.já mám totiž za to že pokud mi ho opět utopí v těch malochách tak zlenivý a bude se rozmázlet a naše pokroky budou na nic,navíc přece jen v velčákách si tak nehrají a spíše dělají věci potřebné ve škole,to samé se snažíme dělat i my doma s ním.tak to chci právě s učitelkou řešit,ona ho prakticky nezná,malošky nevede a rozhodovala sama bez učitelky od malochů koho si tam vezme a koho ne.jeden chlapeček měl v červenci 5let a mluví snad tisíckrát hůř než kubíček,ale protože je předškolák ve velčákách být musí.pravda je že ona má svoje oblíbence,náš kubík mezi ně nepatří,ale jak říkám nikdy jí nic neudělal a ona ho ani jeden den za celé 3roky ve školce neměla.
Jak byste to řešily vy holky???
@marselina mars. určitě bych si ho nechala zařadit mezi straší.... argumentovala bych tím co tu píšeš... že potřebuje spíše pozitivní vedení a tahouny než být u ml. dětí... a určitě si s pormluv s vaší učitelkou a pak s tou coto rozhodla... chce to, ale načasovata ne za běhu, ale klidně se k ní objednat sjednat si schůzku.... 😉
matrinka79. marti ona právě i uitelka c kubíčka má viděla že jse mz toho fakt padla na hubu že zůstává v malochách,teda v prostřednákách je to fuk,jedna učitelka,jedny aktivity,tak mi říkala at se nebojím že ještě první 2měsíce bývají přesuny,ale určo to tak nenechám už jen kvůli němu má tam nejlepší 2kamarády a i kvůli nám,jako bude besídka a on 120cm čahoun mezi prtatama.
@martinka79
@marselina holky tak na KO velky prd uzavrena branka a nic v patek jdu znova ach jo, to asi fakt bude holkaaaaaaaa a zase bude mit tak 4kg 😕 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
lucie5779:jen at se děvčátko pořádně nastrojí 😀 😀 budu ti ji závidět a 4kg snad neee.
ted kamarádova manželka porodila chlapečka 4415g tož to bych ale rodit nechtěla,by mi zadek upadl 😀 😀 😀 😀 😀 😀
musíte hodně sexovat,dej si tu vanu trošku teplejší ale neopařit!!!!a pak bych vyzkoušela ten nápojík co ty na to???
martinka79:marti hned jak začne školka a to je poslední týden v srpnu ale kubík páč jsem doma může až v září

@dandy12 to je smutný, přeju moc sil a ať se Vám blejskne na lepší časy 🙂