Moje dítě hodně zlobí. Jak to zvládat?
Ahojte,
mému synovi jsou 4 roky a bývá hodně zlobivý. Vzteká se, nechce pochopit, že něco nejde, začíná být trucovitý. Ve 2,5 letech prohodil skleněné dveře košem. V poslední době se to zlepšuje, ale pořád se objevují "špatná" období se záchvaty. Vztekání částečně souvisí s opožděným vývojem řeči, resp. se smíšenou dysfázií, kterou má.
Částečně se ale jedná taky o povahový rys (zřejmě genetika). Přivítám zkušenosti ostatních maminek, jak vzteky zvládat, případně úplně eliminovat. 😕
Stručné shrnutí
- Časté záchvaty vzteku u předškolních dětí bývají spojeny s opožděným vývojem řeči (smíšená dysfázie) nebo poruchami typu LMD/hyperaktivita; v praxi rodiče využívají vyšetření u logopeda, neurologa a pedopsychiatra.
- V domácí praxi rodiče v diskusi doporučují behaviorální metody: důslednost, timeout (kút) cca 5 minut, nabízení volby ze dvou možností, ignorování předvádění, zapojování dítěte do domácích prací a práci s pracovním sešítkem; často citovanou knihou pro rodiče je Malý tyran.
- Klinické a kontroverzní intervence z diskuze zahrnují užití nootropik (Nootropil vylétané rodiči), psychofarmak předepsaná některým rodičům a jednou zmíněný fyzický zásah (strčení hlavy pod studenou vodu), který diskutující považovali za sporný a doporučovali konzultaci s odborníkem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy vyhledat pedopsychiatra nebo psychologa pro dítě se silnými záchvaty vzteku?
A: Rodiče v diskuzi uváděli návštěvu pedopsychiatra už od 2,5 roku; doporučují také konzultace u neurologa a logopeda a případné vyšetření v pedagogicko‑psychologické poradně; při opakované agresivitě někdo zmiňoval možnost poslat dítě na dětskou psychiatrickou kliniku.
Q: Jaké domácí výchovné metody fungují proti záchvatům vzteku?
A: V diskusi byly konkrétně uváděny metody: nabízet dítěti výběr ze dvou možností, ignorovat divadlo, časový trest (kút) cca 5 minut nebo odtažení bez komentáře, pevné objetí (terapie pevným objetím), zapojení dítěte do drobných domácích prací a denní rutina s pracovním sešitem; kniha „Malý tyran“ byla několikrát doporučena jako zdroj konkrétních postupů.
Q: Pomůže logopedie nebo speciální školka u dítěte s opožděním řeči a vzteky?
A: Diskuse zmiňovala logopedickou poradnu a návštěvy v pedagogicko‑psychologické poradně jako standardní kroky; někteří rodiče uváděli plánovaný přechod dítěte do speciální školky od září jako součást podpory vývoje a chování.
Q: Jaká medikace se objevila v diskusi a kdy ji rodiče zvažují?
A: V příspěvcích rodiče zmiňovali nootropikum Nootropil podávané dítěti a také, že některým rodičům lékař předepsal léky na nervy; psycholog nebo psychiatr v jednom příspěvku neu potvrdil LMD a doporučil případné další vyšetření kolem 5 let.
Q: Jak postupovat při návštěvách, kde jsou malá miminka?
A: Rodiče doporučovali omezit návštěvy u domácností s novorozenci, pokud starší dítě vykazuje neklidné a impulzivní chování; v diskuzi popsaný incident s přeletem na sedačku ukázal riziko a vedl rodiče k opatrnosti a bezpečnému ukládání miminek.
Q: Jsou některé fyzické zásahy proti vzteku v pořádku?
A: V diskuzi byla jedna zmínka, že lékařka navrhla „strčit hlavu pod studenou vodu“ jako přerušovací techniku; tento postup byl v diskusi označen jako kontroverzní a diskutující doporučovali takové fyzické zásahy konzultovat s odborníkem, protože nejsou univerzálně akceptované.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důslednost a pevné hranice v domácí výchově jsou klíčové při zvládání častých vzteků u předškolních dětí.
- U dětí se záchvaty a opožděním řeči se doporučují vyšetření u logopeda, neurologa a pedopsychiatra.
- V jádru rodiče věří, že děti „nejsou zlé“, ale často reagují impulzivně kvůli vývoji nebo frustraci z komunikačních obtíží.
Sporné názory
- Někteří rodiče doporučují „pevné objetí“ jako uklidňující metodu, jiní upřednostňují ignorování a časový trest jako efektivnější.
- Někteří diskutující považují fyzické přerušení záchvatu (např. studená voda na hlavu) za použitelnou metodu na zastavení afektu, zatímco jiní tento postup označují za nevhodný a nebezpečný.
Otevřené otázky
- Do jaké míry dítě „vyroste“ z častých vzteků spojených s opožděním řeči a kdy je potřeba trvalejší psychiatrická intervence?
- Kdy je optimální čas pro specializované vyšetření (psychiatrie/neurologie) u dětí s kombinací dysfázie a behaviorálních problémů?
- Jaká kombinace domácích behaviorálních metod a odborných intervencí je pro konkrétní dítě nejúčinnější?
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník, nataliablahova.blog.sme.sk, pedagogicko-psychologická poradna, logopedická poradna, pedopsychiatrie, neurologie, speciální školka, školka
Zmíněné produkty a metody
Malý tyran, terapie pevným objetím / pevné objatie, časový trest (kút) 5 minut, ignorování předvádění, nabídka volby ze dvou možností, zapojení do domácích prací, pracovní sešitek, Nootropil, homeopatie, Tobiášek, „pan pytel“ (rétorická postava pro spaní), LMD / ľahká mozgová dysfunkcia, hyperaktivita / ADHD, smíšená dysfázie, reflux, studená voda na hlavu (kontroverzní metoda), stopky/hodinky pro odpočítávání trestu
Místa a osoby
Opava
@draga ale jo jsou, ale nevim zda obcas me boli bricho se zacpy, nebo posliky, jsem zvedava na zitrejsi ko, boli me snad cely spodek, zadek a citim tlaky ale co z toho kdyz se nic nedeje, citim se fakt uz dost mizerne, nespim potim se nohy natekaji jsem uz neohrabana hruza, takhle mi u prvniho vubec nebylo ach jooooooooooooo ☹
ale prd, to si taky pořád říkám a nic z toho, nespím a chodím pořád čůrat a to je tak všechno 🙄
martinka79: ach jo ty mandle,nám je asi blbě vytrhli tak doufám že na tom budete líp než my 😉
lucie5779:no já budu taky čekat na sms,už ted jsem napnutá jako bych měla jít rodit já sama 😀
draga: já myslím že ho galiosce vemou do školky,náš kubík měl 2roky kdy začal chodit taky do školky,sice jen těch 5dnů v měsíci ale zaplat pán bůh za ně 😀 třeba má mateřskou jen na 2roky a to ho vzít musí potom na celé dny 😒
@marselina našeho prdelína vzali do školky taky, jinak na mandle se netěším,a le doufám, že to bude Ok. 😉 vykultivují mu mandli a udělají z toho vakcínu... co mu otom budeme dávat. 😉
ty jo holky to jste měli štěstí tady vůbec školky neberou mladší děti 3 let a i když malýmu byly 3 v únoru neměli jsme šanci...až letos 😉
tak za chvíli vyrážíme...myslete na mě 🙂)
co ta Luca?
@draga Luca žije odešla jí zátka na kontrole řekli že zítra nástup jinak kdyby změna tak jeste dneska at uz to mame za sebou, já holky napísu jedné z Vas mám na vas vsechny mobil, ale tak zase nejsem milionar ze ? tak se nezlobte ju, a pak uz tu zase budu s Váma a doufam ze co nejdriv papapapa 😝
@lucie5779 drž se
Jinak krásný den, já právě lenoším u Tv a za chvilu půjdu uklízet dům.. odpoledne mě čeká malé posezení malá diagnostika
Ahojte, tak uz som asi dost zufala. Mame 4,5 rocnu dcerku, je fakt zlata - teda bola, uz si pomaly ani nespominam ☹
Je to sikovne, inteligentne dievcatko, ale posledne 3 mesiace sa s nou neda komunikovat, stale odvrava, sustavne nas provokuje . svojimi recami, sposobom ako to hovori, a hlavne provokuje svojho 2,5 rocneho brata, ktory na nej visi.
Ked ju pekne upozornim, ze prekracuje medze, tak len nieco odvrkne a ma silacke reci, hanbim sa s nou chodit do obchodov - lieta tam, a samozrejme syn za nou, proste je uplne ako odtrhnuta z retaze, vsetko chce robit len po svojom. A hlavne nechce robit nic, nic sa jej nepaci. je vzdorovita, umrachtana, ked ju upozornim, ze sa nema mrachtat - neprestane. nejde to s nou ani po dobrom, ani po zlom - neplatia prikazy, zakazy nic.
@rozala111 Ahojy nechci být nijak zlá a krutá, ale je to vážně věk a tu platí přísná ruka... a slovo. Opravud dodržovat přesná pravidla a trvat a nich a proto si rozmyslet než něco vyslovíš. uričtě bych její projevy nezjmu a pocitu, že je to nuda čoi zase moc snadné přecházel a apokud by si nechtěla hrát či něco dělat.... ingnoraval bych ji... 🙂 se synem to je těžké jelikož on ji zbožňuje, ale neboj jeho utáhneš na vařenou nudli takže hra... a tvoření a dceru když nechce nech stát opodál... 😉 ona se časem přidá. Je to opravdu těžké období ale drž se... zvládneš to.... 🙂
draga,martinka79:nevím jestli vám lucinka taky psala,ale včera ve 22:15h se jim narodila dlouhoočekávané miminko,holčička sašenka,měří 52cm a váží 3,72kg.velká gratulace za všechny 😀 😀
@marselina jupííííííííííí nepsala,a le čekala jsme že písne někomu z vás...😀 😉 moc moc jí gratuluji. a Sašenka krásné jméno...
holky,kubík je od středečního rána doma,ale on tak hrozně zlobí,vůbec neposlechne ani na 3říkání,ach jo.už at je školka jen se obávám abych neposlouchala pořád jenom stížnosti ☹
@marselina Mars. neboj to je divočina na konci prázdnin...
Já očekávám Mišáčka za chvilku, mám rpo ně navařeno a zítra jedem pro Nikol na soustředění... 🙂
čuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuus všem jsem doma, až se zaběhnu pisnu třřeba večeeeeeeeeeeeeeer
lucie5779:ahoooooooooooojjjjjjjjjjjjjj,vítáme vás tadyy.pak chceme fotečky Sašenky 😀
hoj ženy 🙂 jsme zpět od dědy...jízda vlakem překvapivě ušla 🙂 sice Dála lítal po celým vlaku ale jeli jsme v něm sami tak mi to nevadilo 🙂
moc moc gratuluju Lucince a pr´dolce přeji krásný život 😉


@martinka79 hurá dobré zprávy 🙂 ale ty mandle ☹
@draga určo se ozvu, to pak bude účet za mobil 😀 😀 😀
@galioska co to je donedávna kojeny, jak dlouho uz ho nekojis ? muze to byt i tim, proste mu to chybi to kojeni a proto dela to co dela, ale bude to jiste i obdobi vzdoru, to se holt musi prezit a vydrzet !!! napis o tomto trochu vic
@martinka79 cekej cekej a dekuju ozvu se 😉