Nemůžu se od něj hnout, s každým brečí. Kdy to skončí?
ahoj, mám prosbu, jestli někdo zažívá něco podobného, případně zažil a hlavně kdy to SKONČILO 😉 mám 8 měs chlapečka, narozený jako Rak a ty prý jsou hodně fixovaný celý život na maminku, vím že v tuhle dobu se mluví o separační úzkosti, u nás ale asi od 3 měs. v noci vůbec nechtěl tatínka a tak je to do dneška, jak se manžel přiblíží tak řev a řev ( ani né vztekání, ale pláč a lítost ).
No a teď tak 14 dní je to síla i přes den, nikdo jiný s ním nesmí ani s kočárem, postupně se vracejí s uřveným klukem, kamarádka mi hlídala před obchodem než dojdu pro pečivo - no hrůza, musela jsem ho v tom mrazu pak vytáhnout a pochovat,hroznej pláč při koupání atd.
Ještě tedy pro úplnost, kojím, věnuju se mu, skoro nikam nechodím, že by musel mít strach že zase odejdu, spí se mnou v posteli, je to naše vysněný díte ( 2x jsem potratila ) ale už jsem dost vyřízená, je to nespavec, v noci je co 2 hod. vzhůru takže jedu na 100% ve dne v noci a už mám tedy dost, jak psychicky tak fyzicky.
Aspoň když někdo povozil kočárek, ale to ted taky padlo
☹ máte někdo prosím podobnou zkušenost, kdy to skončí, prostě to vydržet ???
Díky moc a hezký den. 🙂
Stručné shrnutí
- Separační úzkost u kojenců se v diskusi uvádí jako běžné vývojové období, které často začíná kolem 6.–9. měsíce, vrcholí mezi 7.–12. měsícem a u většiny dětí se významně zmírní kolem 1. roku, s možností krátkodobého návratu (u jednoho případu kolem 15 měsíců).
- Doporučené praktické postupy zahrnují postupné zvykání dítěte na jiné pečující osoby v domácím prostředí, nošení v šátku nebo nosítku (Manduca, Ego, krosnička), a cílené použití rozptylovacích technik (odvedení pozornosti, otočení kočáru, chvíle, než si dítě rozkouká).
- Rodiče v diskusi zmiňují dvě hlavní cesty pro noční problémy: zachování kojení a společného spaní na doporučení laktačních poradkyň, nebo cílené odnaučování nočního kojení pomocí uspávacích metod ("5,10,15") a přesunu do vlastní postýlky; obě strategie v praxi provází intenzivní dočasný pláč.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho obvykle trvá separační úzkost u kojenců?
A: V diskusi rodiče nejčastěji uváděli začátek kolem 6.–9. měsíce a zlepšení kolem 1. roku; někteří hlásili trvání jen 2–3 měsíce a v jednom případě dočasné zhoršení znovu kolem 15 měsíců.
Q: Jak dítě postupně navyknout na tatínka a jiné pečující osoby?
A: Doporučuje se nechat návštěvy a jiné pečující v domácím prostředí, nejdřív nechat dítě „rozkoukat“ a teprve potom podat na pochování, neodcházet náhle z místnosti; užitečné jsou společné aktivity tatínka s dítětem (hraní, koupání, plavání) a nošení v šátku nebo nosítku (Manduca, Ego) tak, aby dítě mělo matku v dosahu.
Q: Pomůže společné spaní s dítětem problém vyřešit?
A: V diskusi někteří rodiče a laktační poradkyně doporučovali kojení a bed‑sharing jako uklidňující při nočním krmení, zatímco jiní doporučovali vlastní postýlku nebo postýlku přistavenou k manželské posteli („balkón“) pro lepší spánek rodičů i dítěte; volba byla prezentována jako kompromis založený na rodinných podmínkách.
Q: Jaké konkrétní pomůcky rodiče zmiňovali pro zvládání nároků kojence?
A: V diskusi rodiče uváděli nosítka/šátky (Manduca, Ego, krosnička, šátek na nošení), Chicco jídelní židličku, chodítko, dudlík a čaj pro uklidnění, odsávání/odstříkané mléko pro dočasné odstavení a chod na dětské plavání s instruktorem jako společnou aktivitu.
Q: Kdy vyhledat odbornou pomoc?
A: Rodiče ve vlákně doporučovali konzultaci s pediatrem, laktační poradkyní při kojení a psycholožkou nebo kurz/poradnou pro rodiče při výrazném vyčerpání či prodloužených problémech; setkání v mateřském centru (MC) a skupinová podpora byly zmiňovány jako užitečné zdroje.
Závěry z diskuze
Shoda
- Separační úzkost je považována za běžné vývojové období kojenců, které obvykle vrcholí mezi 7.–12. měsícem a u většiny dětí postupně odezní.
- Postupné zvykání dítěte na jiné pečující osoby v domácím prostředí je preferovaná strategie (ne násilné „otužování“).
- Noční problémy řeší rodiče dvěma hlavními přístupy: zachovat kojení a společné spaní nebo cíleně přejít na vlastní postýlku pomocí uspávacích metod; obě varianty mohou dočasně zvýšit pláč.
Sporné názory
- Spaní v posteli versus vlastní postýlka: jedna skupina zmiňuje podporu laktačních poradkyň pro bed‑sharing při kojení, druhá skupina preferuje vlastní postýlku pro lepší spánek rodičů a dítěte.
- Způsob „otužování“ dítěte: někteří doporučují nechat dítě „rozkoukat“ v domově a vyhnout se nucenému odebírání z náruče, jiní radí agresivnější postupy (nechat vyřvat, metoda 5,10,15) pro rychlejší samostatnost.
- Vliv nočního kojení na fixaci: část rodičů považuje časté noční kojení za příčinu fixace, jiní považují noční kojení za normální a uklidňující a radí jej zachovat.
Otevřené otázky
- Jaká přesná kombinace postupů (nosítko, postupné vystavování, uspávací metoda) je nejúčinnější u konkrétního dítěte s ohledem na jeho temperament?
- Jak minimalizovat psychickou zátěž a spánkový deficit rodičů při zachování přítomnosti matky v době separační úzkosti?
- Jaký dlouhodobý vliv má společné spaní v kojeneckém věku na pozdější samostatnost dítěte?
Zmíněné značky a firmy
Manduca, Ego, Chicco, tn.cz
Zmíněné produkty a metody
Manduca, Ego, krosnička, nosítko, šátek na nošení, Chicco jídelní židlička, chodítko, dudlík, čaj, odstříkané mléko/odsávačka, uspávací metoda "5,10,15", postýlka přistavená k manželské posteli ("balkón"), společné spaní (bed‑sharing), noční kojení, odstavování/noční odnaučování, otočit kočár jako rozptýlení, dětské plavání s instruktorem
Místa a osoby
žádné
když je rozumný a je si jistý, že dělá max pro to, aby si byli s mimčem blízko, pak se odstrčený cítit nebude a počká, až potomek opustí období separační úzkosti. jednoduchý?
u nas v noci vstava skoro jen tatinek...ja do nej vzdycky rejpnu nohou a on jde🙂)) malej ho zboznuje snad vic nez me a ja z toho mam strasnou radost.
midlickova: ono to prejde uvidis. Zatim to musis nejak prekonat, jako my. Taky mame ted s malym v noci boje a zacinam z toho byt psychicky zdeptana. ale stejne mi nic jineho nezbyva nez byt malemu na blizku a utesit ho. to same manzel nekdy ho utesi on a nekdy vylozene vyzaduje moji naruc....Uz aby chrneli celou noc!
ja nevim, kdyz je to jen v noci, tak bych to neresila, hlavne ze pres den je to ok a muze se jit mamina odreagovat... 😉
ahojky: z praxe vím že mezilidské vztahy muzou být hodne komplikované .... vyhradné právo na díte mají oba rodice bez rozdílu ... já se snažím synovi nebránit v žádnem kontaktu s lidmi, i treba ne mne sympatickými ... zatím problém se závislostí nemáme ani z úskostí je to jen na tom rodiči který s ním tráví nejvíce času jak ho vpraví do života a zaradí do kolektivu ...
moji tchyni taky mrzi, ze u ni Davidek breci, ale to snad museji vsichni pochopit, ze on za to nemuze a matka taky ne...nektere dite je takove vic zavislejsi a nektere min...a kamoska mi taky rikala, ze mala byla od malicka mezi lidima, zvykla a v osmem mesici zacala na kazdeho kdo se na ni podival bulet, tak za to mamina nemuze 😕
eppi myslis teda jako, ze ta uzkost vznika kvuli matce jo? ja si to prave nemyslim...myslim, ze se to muze stat i tem, kteri v kolektivu sou porad, ale pak prijde toto obdobi ne?
ale nezlob s e to je podle me neco jinyho, to jsou porad lidi cizi ale tatinek je s mimcem v byte kazdy den... to je prece rozdil nas malej taky u babi kouka pul hodky nez si uvedomi kde je a pak se uz rehta, ale tam jezdi na vikendy vzdy v patek,...
beru ale dyt to ma jen v noci, pres den je to ok, tak to mi prijde v pohode ne? v noci asi potrebuje maminku, byl na to zvykly celou dobu, kdyz ho kojila vis jak...ale kdyz pres den nema s tatinkem problem, tak si myslim,ze to neni zadna tragedie 😕
rika se ze kolem 8 mesice, si mimca zacinaji vsimat a vybirat lidi, kteri sou jim sympatictejsi. ti co sympaticti nejsou, tak na ty reaguji placem. Ono to fakt prejde....mama rikala ze me taky nemohla dat z ruky a ze me ani nikdo jiny nemohl vozit v kocarku....ze sem byla strasne urvana jen jak se na me podival nekdo jiny treba i babicka. Takze me mela na krku porad. A ted jaka sem spolecenska🙂
alishia ja se toho prave desim, ze to jednou prijde a tchyne to neprezije...ona furt rika, at uz chodime ven mezi lidi, at uz je teplo, at si zvyka...ale jeste nevi o tom, ze se taky muze stat, ze ho nebude moc ani vozit!!! to ju klepne, jestli nas to taky potak v tom osmem mesici 😖
Spis jde o zvyk na prso, potrebuje se u nej uklidnit. Takze tatinek je proste na den...v tomhle nepomuze. Mozna bych zkusila davat caj a dudlik.
to jo ale stejne bych se bala to nechat ze to preroste v neco vetsiho ☹ ja tohle teda neznam, nas se smeje i na Dr kdyz jdeme ockovat 😀
mallorry: no my jsme kolem toho 8m. taky občas brečeli na cizí lidi ale brala jsem to jako normální v tomto vývojovém období, čím jsme starší tak tím je Míša více otrkanejší a nemáme s tím problém. No myslela jsem to tak že dítko pokud více času trávi pouze z jedným rodičem tak se na nej hodne psychicky upne, ale povetsinou práve ten rodič na to dítko ... píšu všeobecne, nevím jak to u vás probíha
ja bych se predem nedesila, nema to cenu, kazde dite to tak nema, ja zase jako mala mohla byt s kymkoliv a kdekoliv, proste orazene dite.... 😀 😀 😀
beru nas malej se taky smeje na doktorku, postacku, na kazdeho...ale ti nechodijou misto prsa v noci k postylce vis co...
jestli teda ta dotycna odnaucuje od prsa, tak je to pry uplne normalni,ze dite breci...kamoska prave musela spat tri dny mimo loznici a uklidnoval tatinek, byly to tri dny revu, ale pak byl klid...mne to prijde teda uplne normalni, jestli odnaucujou od prsa, ze proste rve a dozaduje se maminky
mallorry: a jak casto vidi tchyni? Ja si taky myslim ze malej bude u tchyne rvat, ale ten ji vidi jednou za mesic. Budes muset na prochazky s nimi. ALe neboj se, ono se to nejak zvladne.
eppi no ale ve vetsine pripadu je vice s ditkem matka, tak se upina vetsina deti na ni ne? tatka byt doma preci nemuze 😅
jako ja pocitam s tim, ze malej bude taky plakat v tom obdobi, ale prave nechci poslouchat reci, jak je na me zavislej a podobne, chci aby lidi vedeli, ze je to proste normalni v tom veku
nevim jeslti odnaucuji od prsa....ale myslim si ze ta zavislost spis nez na mamince je na prsu, citit maminku a uklidnit se prsem.
mallorry: no tak jim to rekni🙂 nebo to malymu nalep na celo🙂 ,, Je to normalni v tomhle veku, ze rvu´´ 🙂 aby to lidi vedeli🙂))
nema cenu se desit dopredu, ja si taky myslela ze malej se bude bat a kdepak je spolecensky.
alishia jednou tydne vozi a vidi ho a jednou za 14 dni jdou na navstevu delsi...
ale moji mamku a tatku vidi jednou za dva mesice a je v klidu...protoze se s nima vidime v kuse celej vikend, tak si na ne staci zvyknout a pak se muze i chovat...
kdezto tchyne prijde na dve hodky, tak musi tu hodku cekat, az se rozkouka a pak si ho muze vzit a je jakz takz v pohode, ale kdyz si ho veme hned jak prijde, tak se rozbreci...rikam jim to furt, na neho se musi pomalu, musi se rozkoukat...
a zase nechci tu mit tchyni denne jen proto, aby si na ni Davidek zvykl tak jako na me 😅
alishia, aby ses nedivila za par tydnu, ti zacne rvat a budes tady denne zadat o rady 😀 😀 😀 😀 😉
jo nejak se to zvladne... 😉 preci jenom, nechci aby byl na me zavislej...
mallorry: tak to chapu🙂)) Treba mu neni sympaticka hned ale az po chvili no🙂 me taky tchyne neni moc sympaticka.)
mallorry: je to mozne, ze s tim jeste zacne...ale proc se desit dopredu? my mame ted uplne jiny problem.... ale to sem nepatri.
ja si teda myslim, ze pokud mimco dobre zvlada oba rodice, tak je to to nejdulezitejsi....aspon se muzou ti dva stridat o peci, ale kdyz je ditko porad jen nalepene na mame, tak je to blby...to si pak ani sama nedojde na zachod. takhle to ma jedna moje znama, uz od mala, je na ni jeji holcicka prilepena....to byl pro me odstrasujici priklad.)
eppik dobrej vztah mame, ona je moc hodna...ale jediny co me trosku jako stve je to, ze Davidek je jejich prvni a jediny vnouce a asi jim i zustane, tak sou na neho strasne nateseni, ja to chapu, ale ze zacatku mi to delalo problem, nechtela jsem ho totiz nikomu pucovat na chovani 😀 😀 😀 a navic jsou starsi (62 let), takze se jako vic bojim no, kdyz ho chovaji nebo tak...ale musim se toho strachu zbavit...oni nejsou spatni, jen sou v duchodu a kdybych ja chtela, tak tchyne vozi denne a je tu taky denne 😅
alishia to jo, ja sem rada, ze aspon u tatky je v klidu porad...takze muzu nekam jit...ale taky bychom chteli jit nekdy nekam sami...no snad to prijde...ale davidek nema problem ten, ze by rval a rval, on asi jen potrebuje cas, treba hodinu se rozkoukat, pak ho muzou babicky chovat, to jo...ale na hlidani to jeste dlouho nevidim, bojim bojim...leda ze by spal 😀

ja si opravdu myslim ze problem je spis v mamine ☹