Nepase a nepase. Poraďte
ähoj holky, malej nám vůbec nechce pást koníky, i když hlavu drží dobře - prostě když ho dám na bříško, tak třeba 5-10 sekund vydrží, ale pak mu hlava spadne a "ryje" do deky. Jinak sa pohybem žádný problém - přitahujem ho do sedu, to se mu moc líbí....když ho mám opřeného o kolena, tak se snaží dostat z polosedu do úplného sedu a to celkem úspěšně 🙂
Jo a taky by mě zajímalo, kdy by se měl otáčet na bok, bříško, záda, kdy může sedět a kdy by mohl začít lézt (samozřejmě vím, že každý dítě to má jinak, stačí mi to vědět jen zhruba). Díky moc za případný rady 😉
Stručné shrnutí
- Gymnastický míč (gymbalón), válec na lezení a cílené masáže krčních a zádových svalů jsou v diskuzi uváděné jako konkrétní pomůcky a metody pro nácvik „pasení koníčků“ a posilování zádíček.
- Vojtova metoda a rehabilitace jsou v diskuzi doporučovány u opožděného pasení; rodiče hlásí zlepšení během týdnů až několika měsíců při pravidelném cvičení (příklady frekvence v diskuzi: 4× denně, 6× denně, nebo 1× za 3 týdny návštěva rehabky).
- Široké balení / „Frejka“ je v diskuzi uváděno jako faktor, který může pasení zpomalit; někteří pediatři doporučují široké balení jen na noc nebo jeho postupné omezování, názory se liší.
Nejčastější otázky
Q: Kdy by mělo miminko zvládat pasení koníčků a další motorické milníky?
A: V diskuzi byly uvedeny orientační termíny: otáčení na bok kolem 5. měsíce, přetáčení ze zad na bříško kolem 6. měsíce, z bříška na záda kolem 7. měsíce, plazení/kolínkování kolem 8. měsíce a lezení kolem 9. měsíce; pediatrická kontrola pasení se obvykle provádí při 3měsíční prohlídce.
Q: Jaké konkrétní pomůcky a cviky pomáhají naučit pasení?
A: Konkrétně se doporučují gymbalón (gymnastický míč), válec na lezení nebo nafukovací buben, „letadlo“ (nošení na prsou/na břiše rodiče), masáže páteře a krku, přidržování zadečku nebo nožiček pro změnu těžiště a motivace hračkami či zrcadlem.
Q: Kdy posílá pediatr dítě na neurologii nebo rehabilitace a co tam obvykle dělají?
A: V diskuzi rodiče uvádějí, že pediatři často doporučí rehabilitaci nebo neurologické vyšetření pokud pasení výrazně zaostává kolem 3.–4. měsíce; v rehabilitaci je běžná Vojtova metoda (tlakem na body spouští reflexní pohyby) a ukázky cviků rodičům s instrukcí frekvence (př. 4× denně) nebo pravidelnými návštěvami.
Q: Ovlivňuje široké balení (Frejka, frejková dečka) schopnost pást koníky?
A: Ano; v diskuzi několik rodičů a lékařů uvedlo, že dlouhodobé široké balení může zpomalit pasení, doporučení se liší: někteří lékaři zakazují sundávání, jiní radí široké balení používat jen na noc nebo ho naopak omezit, protože rodiče hlásili zlepšení po jeho sundání.
Q: Jak často a jak dlouho mám dávat miminko na bříško?
A: Rady v diskuzi: dávat „co nejčastěji“ v krátkých intervalech (např. 5–10 minut před kojením nebo několikrát denně); konkrétní doporučení zmíněné rodiči: minimálně 6× denně na chvilku, nebo přímo před každým přebalením/krmením postupně prodlužovat dobu.
Q: Jak se cvičí na gymnastickém míči (gymbalónu) pro nácvik pasení?
A: Praktický popis z diskuze: položíte dítě na bříško na míč, pevně držíte za kyčle/zadeček a pomalu kutálíte míčem dopředu/do zad a do stran; začít pomalu s malými pohyby, očekávat možný odříhnutí nebo ublinknutí a položit pod miminko plínku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pasení na bříšku je důležité pro další motorický vývoj (vytahování na natažené ruce, otáčení, kolínkování, lezení).
- Gymbalón, válec na lezení, masáže a motivace hračkami jsou opakovaně zmiňované a rodiči považované za užitečné pomůcky.
- Pokud pasení výrazně zaostává, běžným postupem je upozornění pediatra a případné poslání na rehabilitaci nebo neurologii.
Sporné názory
- Vojtova metoda: někteří rodiče a terapeuti ji doporučují jako efektivní nástroj s rychlými výsledky, jiní ji vnímají jako „drastičtější“ zásah a diskutují, kdy ji zahájit.
- Široké balení („Frejka“, frejková dečka): v diskuzi jsou protichůdné praktiky — někteří lékaři jej doporučují preventivně, jiní radí jeho omezení, protože může bránit pasení.
Otevřené otázky
- Přesný čas pro odeslání na neurologii u jednotlivých dětí (kdy intervenovat versus „čekat a pozorovat“).
- Jak dlouho přesně cvičit Vojtovu metodu u konkrétních poruch a kdy ji bezpečně ukončit.
- Míra vlivu širokého balení na dlouhodobý motorický vývoj při různých typech postavení kyčlí a svalového napětí.
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník, sedmikraska.mb-net.cz, zbozi.cz, horolezci.cz, pediatriepropraxi.cz, zdravcentra.cz, Arpida, Kaufu (Kaufland), Motol
Zmíněné produkty a metody
gymbalón (gymnastický míč), válec na lezení (válec), nafukovací buben/overball, Vojtova metoda (Vojtovka), široké balení / Frejka (frejková dečka), „letadlo“ (nošení na prsou), plavání ve vaně, masáže krčních a zádových svalů, přidržování zadečku/nohou, přitahování za ruce do sedu (lékařská metoda), HEXA (očkování)
Místa a osoby
Brno, Arpida, Kaufu, Motol, Modrý koník
Jojo,taky jsme nepasli,jeste ve tretim mesici nam to nic nerikalo..ale pak si na nas pani doktorka vymyslela vojtovku a do tydne se vse obratilo o 100% a ted jsme prvotridni pasaci..
siss chytni ho za prdku a plácni ho na válec, a kutálej 😉 klidně i víc..na tohle trénování pasení je o kapku lepší gym balon nebo overball, protože můžeš vychylovat i do strany a tak trénovat všechny skupny zádových svalíků, ale nevadí válec taky poslouží. my ho používáme teď na tu podporu lezení-já ho vychýlímtak, že se musí opřít o ručičky-jak tu někdo popisoval-jakoby trakaře, ale zatim to moc nepomáhá 😀
Ve 4 měsících by se už opravdu pást mělo a kontrolovat by to doktorka měla, při přitahování se zjišťují jiné svaly než ty co se používájí při pasení. Rada od doktorky na přitahování do sedu..že se nacvičí pasení, je blbost-nacvičí se jen to přitahování ale to k ničemu není. A jak psala lendy na sezení je spousta času a zbytečně se zatěžuje páteř a navíc demotivujete k samostatné vyvýšené poloze jakým je pasení, pak lezení a sezení-ať na to přijdou sami a pokud to nejde, tak vojtovku. 🙂
my sme teď momentálně pozadu s tim kolínkováním, ale stále ještě v limitu, Oli by už rád lezl, ale je těžkej a nejde mu to, tak se rozčiluje 😝
Jo a jak tu někdo popisoval blbé pasení-že dává jednu ručku dozadu-to Oli dělal taky a je to fakt blbě-souvisí to s největší pravděpodobností s predilekcí (už od malinka se preferovala jedna strana na kterou mělo mimčo otočenou hlavičku), kterou doktorka neposlala na rehabilitaci. My sme nerehabilitovali-pač samozřejmě kovářova kobyla...tak sme možná zadělali na skoliozu-sem pako, měli sme chodit, jenže mamča alias neurolog nebyla přísná a nenutila mě
😝
ronie, ale u mamky máte naprosto famózní rehabilitaci 😀 , v úterý jsme tam byli a strašně moc mi tam pomohli 😵
a jinak k tématu: nám až teď bylo řečeno, že v poloze na bříšku je David špatně, tím pádem toto první vzpřimování je blbě a od toho se odvíjí další věci, které samozřejmě taky nedělá úplně dokonale jak by měl. Takže já jsem moc ráda, že chodíme na rehabilitaci, alespoň vím, jak na tom jsme a co je špatně a co dobře...jelikož jak to tak pozoruji i u jiných mamin a různých pediatrů, někteří mudr. stačí, že dítě pase nebo se otočí, ale už neřeší, jak to dělá a jestli to je správně nebo ne...což je asi chyba... 😝
ahojky, řekne mi někdo jak často mám malého nechávat na bříšku trénovat zvedat hlavičku a posilovat zádíčka? Dávám ho na bříško před každým kojením, kromě noci ovšem 😀 , asi na 5 - 10 minut. ne že by u toho brečel, i když taky se stane, ale moc se mu to nelíbí a hlavičku zvedne tak na půl, položí ji a pak otočí na d¨ruhou stranu.... takže nic moc...... Je nám 5 týdnů
gilotek jste ještě malinký, takže to co umí je naprosto v pořádku. Na bříško ho dávej co nejvíce vlastně kromě doby kdy spí tak by měl být pořád na bříšku. Pokud se mu to nelíbí, tak ho to naučíš tak, že ho budeš dávat na bříško na tak dlouho dokud nezačne protestovat, potom ho obrátit, zabavit a za chvíli zase. Opravdu co nejvíce. Pokud nemá reflux a neblinká ti nějak hodně a přibírá v pořádku tak ho můžeš dávat na bříško i po krmení po takové čtvrt hodině je to ok-něco vyblinká, ale to nevadí 😉 Snaž se ho hodně motivovat pasením z očí do očí 😀 Lehni si naproti němu, aby tě viděl a povídej mu něco a ukazuj 😉 Také je dobrý gym balon-tím nic nezkazíš a pasení se tím krásně natrénuje.
gilotek položíš ho na balon, držíš za kyčle a kutálíš do všech směrů a jak vychyluješ, musí mimčo zapojovat svalíky, aby jako nespadlo(ono nespadne pač ho hodně držíš 🙂 ) Koulíš dopředu, do zazadu, ale i a hlavně do stran a i na záda ho na tom můžeš položit-to se většinou ze začátku nelíbí. Začni pomalinku, malými pohyby, aby se Martínek nevylekal 😉 čekej že si ublinkne-můžeš na míč dát plínku, ale to se mi moc neosvědčilo.
holky my to podle me taky delame blbe a dr. stašilo že u toho zvedá hlavu... ruce ma ale v pest a jednu natahuje... tak jsem se ptala a dr. mi rekla, že je to ok...???
bramburko je ještě čas, on pěstičku povolí-snaž se ho motivovat tak, žemu budeš dávat ruzné hračky, aby si je musel brát do ručiček 😉
jo tak to jo-oni většinou strašně rychle doženou co nemohli dělat s tím balením, takže to půjde teď už všechno krásně-tak gratuluju k tomu bezbalíkování 😀 😀 To je úleva -nebalit a vidět malýho s menšim zadečkem než má Ferda mravenec 😀 😉 viď?
ronie: ted je mu najednou zase oblečení 62 😅 😅 😅 přetáčí se i na bok..furt kope..je jak šídlo 😅
ahoj, máme pořád problémy s pasením. Ne, že by to nešlo, ale mám pocit, že se malé nechce. Když ji otočím na bříško, tak chvíli kouká se zvedlou hlavičkou a pak si to rozmyslí, buchne s ní a začne řvát. Ted se mi začala přetáčet na bok a zvedá hlavu do boku místo dopředu. Jednu ruku si víc natáhne aby se zapřela a zvedá se...nemáte nějaký recept. Dr. mi řekla, že ji mám nechávat ležet často na bříšku, ale ona hned usne a nezvedá. ☹
dzej:to je dobře,že spí na bříšku,vydrž,to je začátek,že usne a pak se jí to začne i líbit na bříšku a začne "pást".My měli podobný problém a já pořád dávala na bříško a zkoušela i vydržet když kňučela a za hodku jsem to zkusila znovu.
ahoj, taky máme problémy s pasením koníků.Dr.nás poslal na rehabku a tya mi řekli jen ať ho dávám na bříško a zvedám za ruce do sedu (což jsem si dnes přečetla,že je dost nevhodné). CHodíme tam 1x za 3 týdny a už jsme byli 2x. Malinko se zlepši,už alespoň nekřičí když ho tak položiml.když se mu chce,chviličku vydrží se zvednutou hlavičkou,ale musím mu dávat pod sebe ruce,ptž se mu pořád rozjíždí od sebe.Pak si ale položí hlavu a začne si hrozně cucat prsty a nebo se chce plazit. všeho se chytá a přisunuje se po dece v leže. Znáte nějaké cviky?
Holky jak casto bych mela davat na brisko???Mala pase ale jen chvilicku 1-2minuty...
my taky tak max půl minuty ☹ já to zkouším skoro celý den...ale nelíbí se jí to. Jak začne hodně řvát tak ji otočím na záda nebo pochovám. Dneska jsem zkusila v kočárku venku - sundala jsem tu - nevím jak se to jmenuje - kryt nad korbou, malou jsem hodila na břicho a koukala teda docela dlouho, pak sebou švihla a řvala jak tur tak jsem ji pak nechala už na zádech. 😒
dzej, dnes jsem si nechala od manžela přivést ten gymnastický míč a dala jsem ho na něj bříškem a moc se mu to líbí.zkus to taky.krásně držel hlavu a vydržel to dlouho
ewuli ten míč jsme zkoušeli, moc se jí nelíbí a vydrží míň než na dece. Asi má slabý svaly na zádech, nožky jí lítají ve vzduchu a na tom balonu jak jsou dolů tak je to pro ni asi moc těžký. Máme takovej nafukovací buben, tak na tom je to lepší...ale pořád žádná sláva, některý děti už pasou od dvou měsíců ☹
jaké si s ní dělala cviky na tom míči? já ho na to jen položila a trochu s ním pohybovala.dá se na tm dělat i něco jinýho?

iza: no tenhle doktor chce, aby to nosil furt... 😉 každej doktor ti řekne něco jinýho...ale dodržuju, co mi řekl 😉