Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?
Ahoj,
mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.
Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?
Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂
Stručné shrnutí
- Úvaz „kříž s kapsou“ je v diskusi uváděn jako varianta použitelná už od 2–4 týdnů věku a často dobře rozkládá váhu nosíče i zajišťuje podporu hlavičky a zádíček dítěte.
- Kolíbka (šikmý pruh/kolébkový úvaz) se používá od narození některými rodiči, ale část diskutujících ji považuje za méně pevnou; pro děti s rizikem luxace kyčlí je v diskusi zmíněna výhoda „kapsy/kříže“, který udržuje kyčle v abdukci.
- V Praze a okolí jsou zmíněné kurzy a kamenné prodejny pro vyzkoušení a nácvik vázání (např. kurz Hanky Škubalové v Áčku na stránce www.materstvi.cz, prodejny Vatanai, Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz a prodej Medley na www.medley.cz).
Nejčastější otázky
Q: Od kdy lze dítě nosit ve šátku vertikálně (svisle)?
A: Diskuse uvádí, že kříž s kapsou se používá už od 2–4 týdnů věku; některé rodičky zmiňují vertikální nošení od 4 týdnů, zatímco někteří odborně orientovaní diskutující doporučují čekat do doby, kdy dítě bezpečně drží hlavičku.
Q: Jakou délku šátku zvolit pro dospělého střední výšky a pro muže?
A: V praxi diskutující doporučují 4,5–4,7 m jako běžnou délku pro dospělé, pro vysoké muže nebo pokud chcete výraznou rezervu se často volí 5 m; guatemalské šátky mohou být reálně o něco delší než je uváděná délka.
Q: Které typy nosítek jsou vhodné pro novorozence a které spíše pro starší děti?
A: V diskusi je shoda, že pro nejmenší děti je nejvhodnější klasický tkaný šátek (kolébka nebo kříž s kapsou); babyvak se ukazuje jako praktický pro přenášení a doma; klokanka některé diskutující považují za méně vhodnou a Ergo Carrier/Mei Tai jsou doporučeny spíše pro děti, které už drží hlavičku.
Q: Jak řešit přehřívání a pocení při nošení ve šátku?
A: Doporučení zahrnují tenčí „letní“ šátky, vrstvení oblečení (pro dítě i nosičku), používání funkčního oblečení z moiry (moira), a specializovanou „satkovací“ bundu / mam coat nebo ksiltovku/čepici s kšiltem pro stínění; v diskusi byl zmíněn také Hoppediz Schnuffel/Spucktuch jako praktická pomůcka.
Q: Kde v Praze lze šátky koupit nebo vyzkoušet a kde jsou kurzy?
A: V diskusi byly uvedeny prodejny a zdroje: Vatanai (www.vatanai.cz), Didymos (http://www.didymos.cz), Sanami (Praha 7, www.sanami.cz), vbavlnce.cz (Florenc), Vlčí mák (vlcimak.arcs.cz), prodej a kurzy Mamanti (Petra Sovová) a kurz Hanky Škubalové v Áčku na www.materstvi.cz.
Q: Jak rychle se naučit vyvázat a jak vyndat spící dítě, aniž by se probudilo?
A: Rada z praxe: trénovat nácvik vázání bez dítěte i s panenkou, mít vyhrazený prostor kam dítě se šátkem položit, a používat variantu „kříž dospod / kapsa navrch“ pro snadnější vyjmutí; účast na kurzu nebo nácvik s zkušenou maminkou výrazně zrychlí osvojení techniky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Šátek umožňuje blízký kontakt, často pomáhá s usínáním dítěte a zmírňuje problémy s bříškem a prdíky.
- Kříž s kapsou je často popisován jako pohodlný pro nosičku i dítě a jako varianta, kterou lze používat brzy (od několika týdnů).
- Pro vyzkoušení a nácvik vázání jsou doporučovány kurzy a kamenné prodejny (možnost vyzkoušení šátku před nákupem).
Sporné názory
- Někteří rodiče považují kolíbku za bezpečnou a pohodlnou od narození, zatímco jiní ji považují za méně pevnou a preferují svislé úvazy (kříž/kapsa).
- Jedna skupina preferuje investici do dražších značkových šátků (Vatanai, Didymos), druhá uvádí, že levnější Medley poskytuje adekvátní vlastnosti.
- Někteří diskutující nosí vertikálně již od 2 týdnů, zatímco jiní doporučují počkat, až dítě bezpečně drží hlavičku.
Otevřené otázky
- Jak dlouho denně je optimální nosit dítě ve šátku, aby to bylo prospěšné a bezpečné?
- Kdy přesně je bezpečné dítě nosit čelem ven (úvaz „Budha“), respektive kdy je vhodné přejít na nošení na zádech?
- Jak vybrat ideální délku šátku pro konkrétní postavu (výška 176 vs. 183 cm) s ohledem na materiál a značku?
- Jaké jsou dlouhodobé dopady častého nošení ve svislé poloze na vývoj páteře a kyčlí u dětí s růzícími se doporučeními?
Zmíněné značky a firmy
Vatanai, Mamanti, Materstvi.cz (Hanka Škubalová, kurz v Áčku), Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz, Medley (medley.cz), Storchenwiege, Hoppediz, Ergo Carrier, Mei Tai, Babyvak
Zmíněné produkty a metody
kříž s kapsou, kolíbka (šikmý pruh / kolébkový úvaz), úvaz Budha (čelem ven), nošení na zádech, babyvak, klokanka, Ergo Carrier, Mei Tai, guatemalský šátek, Vatanai Tibet, Medley tkaný šátek, Hoppediz Schnuffel/Spucktuch, satkovací bunda (mam coat), moira (funkční oblečení), abdukční dečka
Místa a osoby
Praha, Praha 7, Letná, Florenc, Hanka Škubalová, Petra Sovová
A k tomu pohybu - Nelča je dost živá, ale v šátku vytuhne během dvou minut - většinou tak do pěti vteřin - a jen slastně oddychuje 😀 😀 😀
Až budeš znovu těhu, tak už budeš mít elastický naštěstí doma... 😀 (ale chápu, jak jsi to myslela)
Noelko jestli já ten šátek nemám od tebe. Koupila jsem si ještě v těhu šátek na MMB a je to spíš pružné plátno,moc nepružil. Vázat se ale dal. No a nedávno jsem si koupila quatemalský a to je pošušňáníčko. Je krásně měkoučký,pružný a díky tomu se dobře váže...jsem moc spokojená 😵
Pap, prodala jsem ho kamarádce - nejdřív jsem ji ale upozornila na to, co mi na něm vadilo. Chce ho ale používat jen jako nouzovku, tak jí to prý stačí. Já šátkuju dost často, takže mi už opravdu nevyhoval.
Jj - úplně ti rozumím - to je pohodička, viď, když najednou přičichneš k něčemu lepšímu 😀 😀 😀 Taky jsem si blažila a blažím dosud 😎
Noelko ten můj zase tak hrozný není,jen je to prostě jiný kafe oproti tomu quatemalskému. Já taky šátkuju často a v dlouhých časových úsecích. navíc ten quatemalský je širší a líp to podle mě rozkládá váhu na zádech.
přišlo mi,že u toho pevnějšího to dá víc práce dobře to utáhnout,ať to pěkně drží hlavičku,s tím pružnějším to jde líp.
A nám je ten pevný už stejně krátký,nový bysme potřebovali tak jako tak 😉
Holky znáte šátky typu Mam??? Máte některá z vás s nim zkušenost? prý se doporučují na pidi mimi a časem je třeba dokoupít už ten pevnější.
Ach jo, tak to jsem si naběhla 😔 ☹ 😒 Pravda, šátek nemám, ale zase mám přečtené diskuse na nošení (velmi nakažlivé 😀 ) a myslím, že to stačí, aby člověk poznal co je špatně na úvazu. Prostě je mi ten jejich web nesympatický, nevím ani proč, jejich šátky jsem neviděla, ale musím říct, že mi připadá, že to dělají pro peníze a ne pro děti. Když to srovnám s nošením, kde se o to ta maminka stará, má tam videa, úvazy, no prostě šátkovací ráj. 🙂
Mihapiho, na MaM se mi moc líbí ta jejich čepička dráček a botičky a šátek se obecně velmi chválí 😎
Mihapiho, MaM je stejný typ šátku jako Moby, který mám. Taky jsem se rozhodovala mezi těmito dvěma šátky a nakonec zvítězil Moby, protože jsem jej objednávala v době, kdy Nelče už bylo přes měsíc a já chtěla, aby nám déle vydržel (údajně by měl být Moby pevnější než MaM). Moc dobře se s ním váže - opravdu při vázání pomáhá 😉
Koukam holky, ze ty satky jsou hotova veda, jesteze jsem to nevedela, kdyz jsme kupovali ten nas 🙂))
gedren>> presne. ona to veda nebyla, kdyz jsme rodily. to se tedka vsecko vyrojilo nove, ne? mam pocit, ze se to absolutne neda stihat sledovat. 😅
ale jakápak věda? 😀 jsou holky, co prostě šátky tak milujou, že si prostě jeden po druhém seženou a pak nám nezkušeným řeknou tohle:
http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&f...
a tohle
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=74
a je vystaráno 😀 😀 😀
jsou po celém netu, nedají se přehlédnout 😀
Ale vážně, celkem mi to pomohlo a i ty jejich fotky a videa, jak vázat. Je to suprový.
Naty děkuju za odpověď. Já zatím beru ten elastický a pak uvidím. Nechci o tom dlouze přemýšlet, protože se máme tak, že přes den nespíme a chcem pít, dudlat, chovat na tygříka, pak opřít zádíčkama a u toho chodit, sedět.., dělat opičky, chcem vykakat, chcem usnout.. a tak furt dokola. No znáš to. 🙂))
lišticko, jsou to holky šikovný. Ty už maj to vázání v ruce 🙂))
noel, nahlodala jsi mě, ani bych nevěděla, že nějaké elastické existují a šup, už se veze českou poštou 🙂)) expedice do 3 dnů mě přesvědčila. čekám na něj jak na smilování! Ať nám oběma pomůže! Taky jsem se se šátkem mohla rozhoupat dřív :-/
mihapiho, moby už se veze, dám ti vědět, jak to dopadlo. 😉 mam earth možná je taky pevnější.. těžko říct 😀
jinak koukni třeba sem
http://www.nosenideti.cz/phpbb/viewforum.php?f=1
další debaty si najdi na googlu. na emiminu atd. určitě něco vyštracháš.
Jana.1 tak na nosenideti.cz jsem se už trošku "zabydlela" a holky poradily. Je fakt, že jsou šílenky a mají třeba 3 a více šátků, tak mi zatím bude stačit ten jeden 😀 . Jsem rozhodnutá pro Moby a podle toho jak se nám bude dařit a jak to se šátkováním budemem provádět dále, tak si pořidím šátek jiný...
a na objednávku mám zatím čas do ledna... takže pohoooooooooooodiiiiiiiiičkaaaaaaaaa 🙂 😎
Mihapiho a jaká barva se ti líbí? Mně docela indigo a nefrit, ale chtěla bych to vidět naživo... Občas hlodá i ta oranžovka, ale asi budu radši spíš nenápadná. No proberu ještě s manžílkem, doufám, že bude nosit taky. MaM earth se mi taky nejvíc líbí v modré.
Já mám času ještě o měsíc víc... tak třeba ještě párkrát změním názor... 😀
Lištičko, já už mám hlavu tak zaplantanou, že už se jinak rozhodovat nechci 😀 . Dneska byla docela perná noc, tolik šátku pohromadě jsem v životě ještě neviděla 🙂
Moby se mi barevně líbí ten nefrit i indigo, tak to máme stejné. barevně taky ten přírodní, ale asi je to nepraktické a docela i ta oranž... ale asi stejně budu vybírat z těch prvních dvou...
A Mam earth taky modrý 😀 . A úplně barevně nej se mi líbí Vatani Kipawa modrá a Didy vlny voda... nádhera... ale to až někdy ...
U nás je právě v pá kurz na vázání, tak uvažuji zda tam půjdu, jestli to do ledna náhodou nezapomeu 😀
Co se týká MM tak jsem se ho ptala, zda bude taky nosit, tak se tvářil tak nějak "divně", prý má strach, že se mu to rozváže, snad ho ještě přesvědčím at nejsem na to sama ☹
mihapiho, jo tak tys chtěla znát ještě další zkušenosti.. 😀 já už obědnala moby námořnickou modř (oranžový expedice do 14 dnů, tento do 3 😉 ). Jo jo 😀 čas ještě chvíli máš 😀 😀 To já v těhu nad šátkem vůbec nepřemýšlela a jak jsem dopadla 😝
Ahoj satkarky, mohly byste mi poradit? Je vhodny uvaz kriz s kapsou pro moji prcku? Ja ted pouzivam kolebku v krizi, ale obcas to mam takove volne a zda se mi, ze je v tom nejaka zkroucena. V tom krizi s kapsou je dite ale ve svisle poloze, nevadi to?
bože! objednala
knuffel, osobně zatím nevím.. jen to, co se píše na těch stránkách se šátky
http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=1&cln=5
http://www.isatky.cz/index.php?page=uvazy&sessi...
Mihapiho, tak šátky jsem ve snu ještě neviděla, ale látkové plenky už jo... 😀
Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jak vychytat, aby nám oběma nebylo horko 😉 Největší dilema teda řeším s nožičkama - ťapinkama 😵 Capáčky jako botky jsem nesehnala, tak to řeším s ponožkama chlupáčkama - dnes punčošky, slabý ponožky a chlupáčky 😵 Poradíte mi nějakou vychytávku?
Natalien, tak já dávám pořád dupajdy a pod ně už nic. Teda třeba včera v lese, měl na sobě jenom tričko s dlouhým a dupajdy. Nic víc, nic míň. Ale ještě jsem měla v záloze mikinu, punčošky, ale nic jsem nedávala navíc. Trošku se bojim zimy, no to už vůbec nevím, co budeme oblíkat. Ale horko nám nebylo a zima taky ne. Hodně se chválí ta Moirová kombinézka.
Jinak o šátkách se mi taky už zdá, teď se v tom nimrám to je děs. Hlavně potřebuju vymyslet jak to udělat, abych měla dobrý šátek a nestál tolik. Z druhé ruky nechci. Aaaach jo.
Bettys, tak to jo, já teda mám obavy taky ze zimy, ty nožky mě prostě leží v hlavě. Ale přišla jsem na to, že jsem v Polsku na tržnici viděla takový capáčky z kůže(?) s chlupem jako jsou ty, co si někdo pořizuje pod stůl, nebo třeba ke krbu, nebo já nevím kam ještě. Tak to si myslím, že by mohlo být ok. Asi se tam sjedu podívat (mám to asi 5km od domu 😵 ) Kombinézu volit nechci, protože když dám stejnou vrstvu Nell jako mám já, tak se strašně potíme na pupíkách 😀 Včera jsme taky byly v lese a to jsem ji dala jen bodýčko, punčošky a takový slabší flísový ovarálek bez ťapiček. Ale třeba dnes měla jen bodýčko s dlouhým rukávem, mikynu a punčošky a na nožky ponožky.
Jo a šátek z druhý ruky bych se taky bála si pořídit, ale zas kdybych věděla od koho je, tak bych se asi nerozmýšlela - už kvůli ceně. Já pořád používám půjčený a nemůžu si ho vynachválit. Po omaku šanami, se mi zas do něj moc nechce 😒
bettys, natalien: co něco takového? http://www.mamaja.cz/scripts/podrobnosti.php?ID...
http://www.bavlna.cz/kojenecke-papucky/
bettys, co to znamená "nestál tolik"? Možná docela dobrý kompromis mezi "levnějšími" a "dražšími" šátky by mohl být Merry Carry...
Myslím, že šátek z druhé ruky nemusí být úplně špatná varianta, aspoň už je zanošený... ale chápu, že někdo nemá použité věci rád.
natalien, a aký úväz viažeš? ak nosíš v kríži s kapsou dnu, tak nožičky sa dajú schovať do šatky, keď je zima 😉

Listicko, byl to obyčejný "šátek" za cca. 600,-, který jsem objednala ještě jako těhotná na MMB, když jsem si nebyla jistá, jestli budeme šátkovat... Vůbec nepružil a po chvíli nošení vypadal jak kus hadru - dost jsem se s ním natrápila 😠 Tak jsem si pak zopakovala, že nejsem tak bohatá, abych si kupovala levné věci 😝 - starý jsem prodala a šla do kvality 😀
Být znovu těhu, tak si rovnou objednávám elastický 😵