Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?
Ahoj,
mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.
Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?
Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂
Stručné shrnutí
- Úvaz „kříž s kapsou“ je v diskusi uváděn jako varianta použitelná už od 2–4 týdnů věku a často dobře rozkládá váhu nosíče i zajišťuje podporu hlavičky a zádíček dítěte.
- Kolíbka (šikmý pruh/kolébkový úvaz) se používá od narození některými rodiči, ale část diskutujících ji považuje za méně pevnou; pro děti s rizikem luxace kyčlí je v diskusi zmíněna výhoda „kapsy/kříže“, který udržuje kyčle v abdukci.
- V Praze a okolí jsou zmíněné kurzy a kamenné prodejny pro vyzkoušení a nácvik vázání (např. kurz Hanky Škubalové v Áčku na stránce www.materstvi.cz, prodejny Vatanai, Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz a prodej Medley na www.medley.cz).
Nejčastější otázky
Q: Od kdy lze dítě nosit ve šátku vertikálně (svisle)?
A: Diskuse uvádí, že kříž s kapsou se používá už od 2–4 týdnů věku; některé rodičky zmiňují vertikální nošení od 4 týdnů, zatímco někteří odborně orientovaní diskutující doporučují čekat do doby, kdy dítě bezpečně drží hlavičku.
Q: Jakou délku šátku zvolit pro dospělého střední výšky a pro muže?
A: V praxi diskutující doporučují 4,5–4,7 m jako běžnou délku pro dospělé, pro vysoké muže nebo pokud chcete výraznou rezervu se často volí 5 m; guatemalské šátky mohou být reálně o něco delší než je uváděná délka.
Q: Které typy nosítek jsou vhodné pro novorozence a které spíše pro starší děti?
A: V diskusi je shoda, že pro nejmenší děti je nejvhodnější klasický tkaný šátek (kolébka nebo kříž s kapsou); babyvak se ukazuje jako praktický pro přenášení a doma; klokanka některé diskutující považují za méně vhodnou a Ergo Carrier/Mei Tai jsou doporučeny spíše pro děti, které už drží hlavičku.
Q: Jak řešit přehřívání a pocení při nošení ve šátku?
A: Doporučení zahrnují tenčí „letní“ šátky, vrstvení oblečení (pro dítě i nosičku), používání funkčního oblečení z moiry (moira), a specializovanou „satkovací“ bundu / mam coat nebo ksiltovku/čepici s kšiltem pro stínění; v diskusi byl zmíněn také Hoppediz Schnuffel/Spucktuch jako praktická pomůcka.
Q: Kde v Praze lze šátky koupit nebo vyzkoušet a kde jsou kurzy?
A: V diskusi byly uvedeny prodejny a zdroje: Vatanai (www.vatanai.cz), Didymos (http://www.didymos.cz), Sanami (Praha 7, www.sanami.cz), vbavlnce.cz (Florenc), Vlčí mák (vlcimak.arcs.cz), prodej a kurzy Mamanti (Petra Sovová) a kurz Hanky Škubalové v Áčku na www.materstvi.cz.
Q: Jak rychle se naučit vyvázat a jak vyndat spící dítě, aniž by se probudilo?
A: Rada z praxe: trénovat nácvik vázání bez dítěte i s panenkou, mít vyhrazený prostor kam dítě se šátkem položit, a používat variantu „kříž dospod / kapsa navrch“ pro snadnější vyjmutí; účast na kurzu nebo nácvik s zkušenou maminkou výrazně zrychlí osvojení techniky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Šátek umožňuje blízký kontakt, často pomáhá s usínáním dítěte a zmírňuje problémy s bříškem a prdíky.
- Kříž s kapsou je často popisován jako pohodlný pro nosičku i dítě a jako varianta, kterou lze používat brzy (od několika týdnů).
- Pro vyzkoušení a nácvik vázání jsou doporučovány kurzy a kamenné prodejny (možnost vyzkoušení šátku před nákupem).
Sporné názory
- Někteří rodiče považují kolíbku za bezpečnou a pohodlnou od narození, zatímco jiní ji považují za méně pevnou a preferují svislé úvazy (kříž/kapsa).
- Jedna skupina preferuje investici do dražších značkových šátků (Vatanai, Didymos), druhá uvádí, že levnější Medley poskytuje adekvátní vlastnosti.
- Někteří diskutující nosí vertikálně již od 2 týdnů, zatímco jiní doporučují počkat, až dítě bezpečně drží hlavičku.
Otevřené otázky
- Jak dlouho denně je optimální nosit dítě ve šátku, aby to bylo prospěšné a bezpečné?
- Kdy přesně je bezpečné dítě nosit čelem ven (úvaz „Budha“), respektive kdy je vhodné přejít na nošení na zádech?
- Jak vybrat ideální délku šátku pro konkrétní postavu (výška 176 vs. 183 cm) s ohledem na materiál a značku?
- Jaké jsou dlouhodobé dopady častého nošení ve svislé poloze na vývoj páteře a kyčlí u dětí s růzícími se doporučeními?
Zmíněné značky a firmy
Vatanai, Mamanti, Materstvi.cz (Hanka Škubalová, kurz v Áčku), Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz, Medley (medley.cz), Storchenwiege, Hoppediz, Ergo Carrier, Mei Tai, Babyvak
Zmíněné produkty a metody
kříž s kapsou, kolíbka (šikmý pruh / kolébkový úvaz), úvaz Budha (čelem ven), nošení na zádech, babyvak, klokanka, Ergo Carrier, Mei Tai, guatemalský šátek, Vatanai Tibet, Medley tkaný šátek, Hoppediz Schnuffel/Spucktuch, satkovací bunda (mam coat), moira (funkční oblečení), abdukční dečka
Místa a osoby
Praha, Praha 7, Letná, Florenc, Hanka Škubalová, Petra Sovová
je niekde podrobne napisane ako sa to viaze?? lebo uazujem nad kupou..ale ktovie ci bduem vediet s tou satkou narabat 😅
Ahoj "satkonosicky"...:o) Hrozne se tesim, az budu mit mimi v brisku a snad jeste vic se tesim, az ho budu moct nosit v satku.. Diky za tipy, rady a nazory - jiste se budou hodit..;o)) Kde se daji poridit kvalitni satky za slusnou cenu? Vite nekdo? Dejte mi tip, prosim.. Bych si ho koupila k lednovym narozkam treba... 😀
zdeni, prekopiruj svoju otazku tu:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
tato diskusia je ziva 😵
lucie.krajcarova • 23tt • Dnes v 10:44
Maminky, chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti s nošením mimi v šátku, jaké šátky doporučujete, na co si dát pozor, odkdy je nošení vhodné? Díky za každý příspěvek.
delfi • 11tt • Dnes ve 13:44
tohle téma je už celkem rozjeté v oddělení volná diskuze - nošení dětí...tak se zeptej tam
Ahoj zkušené maminy 🙂. Chtěla jsem se zeptat. Jsem 14 dní po císaři, za jak dlouho můžu našeho 4kg prcka nosit? 🙂
Ahojky nabízím k prodeji šátek..
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=31056396&tab=0
já objednávala oba své šátky na nosenideti.cz... Je tam i prima diskuze a hóódně návodů i na málo známé úvazy.
Pro začátek je fajn elastik, krásně se váže, je tenký, netlačí a nestojí moc, člověk si to vyzkouší, jestli je šátkování pro něj...
Chce to pročíst si diskuze, mezi šátky jsou obrovské rozdíly, platí bohužel, že za kvalitu je třeba si připlatit. Není to jen kus závěsu, jak se může zdát...
Taky prodávám šátek, elastik Moby, oranžový (resp. cihlový), měli jsme na novoška, ale už jsme přesedlali na Manducu a pevný šátek, páč malý je nějaký přerostlý 🙂
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=30133717&tab=9
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jake mate kdo zkusenosti s bundama na noseni v satku. Samozrejme me zajimaji pozitivni i negativni zkusenosti. Ja premyslim o koupi SusesKinder Deluxe, ale je dost draha ☹
Ahoj,
já jsem si byla zkoušet tuhle od Rebeky. http://www.fler.cz/zbozi?id=468745 Je to moc milá paní, co šije super věci na nošení a navíc je to levnější, než většina bund, co se prodává. Jedinou vadou je, že v těhle bundách můžeš nosit miminko jenom na výšku a protože jsem nosila pořád v kolíbce, tak jsem si ji nakonec nekoupila. Ale zas jde nosit i bez miminka, když se odepne prostřední panel. Kdybys chtěla nosit na výšku (třeba ne jenom v šátku, ale v nějakém ergonomickém nosítku), tak doporučuju.
Snad to teda Rebeka nějak zvládá šít 🙂 Má asi spoustu zakázek. Chce to štěstí 😉
Jo ale jinak když jsem teda nešla do té bundy, tak jsem celou zimu vystačila s manželovou starší bundou. Nechtělo se mi dávat ty prachy za novou... Sice jsem vypadala jak mamut, ale co už...
anicka: diky za tip, vypada zajimave, ale my teda taky zatim nosime v kolibce 🙂 , ja mam vyhlidlou tuhle:
http://www.obchudekzprirody.cz/deluxe-modrocern...
je u ni vyhoda, ze se da nosit jako zimni, jarni bunda i jako fleeska a je k ni spousta doplnku, jenze je dost draha, ale da se nosit i na zadech. Super by ale bylo, kdybych objevila neco podobneho, ale levnejsiho... 😉
Ahojte babulky,
nemate niektora skusenosti so satkou Close Baby Carrier?
Chcela by som si kupit babysatku alebo nejaky nosic, co sa smie pouzivat uz od narodenia.. Viete daco odporucit?
jana, existujú ergonomické nosiče, ktoré možno s novorod vložkou používat od narodenia, ale vačšinou je to miminku nepohodlné - my sme mali Manducu a nešlo to - nakoniec šla z domu a šátkujeme - je to variabilnejšie
Ahoj holky, malá má 4 týdny a od narození šátkujeme. Chtěla jsem se zeptat kolik hodin denně ji tak můžu nosit, jestli to jen nějak omezené. Ona by v tom šátku totiž byla nejradši pořád 🙂
ahoj holky jaký úvaz je nejlepší pro novorozence ? mám pevný šátek.... malej se v šátku většinou rozbrečí a to je jinak klidnej 😖 já potřebuju šátkovat hlavně na venčení psa....tak nevim co s nim....
Katarina: malý byl taky hodně nosící (v podstatě spal více méně jen v šátku), takže jsem ho nosila cca 3h denně určitě, když jsem šli na výlet, tak ještě dýl. Neslyšela jsem o žádném omezení... (Ale znáš to - zlé jazyky tvrdí...)
Kjucukovna: na malé mimi je nejlepší kříž s kapsou, u nás nejdřív s kapsou venku (na kolíbku byl lepší), pak až byl větší (až do teď, i když teď nosím už spíš na zádech) s kapsou vevnitř (líp se mi dotahuje). Malý taky dycky zezačátku plakal, jak jsem vázala, ale pak jak jsem začala chodit nebo skákat na balóně (byla jsem tak u PC), tak se za chvíli uklidnil a usnul...
Jana: my malého nosili od cca 2,5m v manduce s novorozeneckou vložkou a nevypadal, že by se mu to nelíbilo 🙂 V zimě jsme tak i turistikovali (můj muž totiž v životě šátek nezaváže, tak má Manducu)...
Ahojte,
tak dnes sme 1x vyskusali nosic hauck a zozali sme uspech 😀
Ale chcem este vyskusat aj babysatku a nejake ine druhy nosicov. Potom dam vediet, co bolo number 1 🙂
Ahoj holky, kamarádka chce koupit šátek a po mně chce radu 😀 Už jednou jsem jí psala, že já jsem v diskuzích vyčetla, že jsou dobré ty osvědčené značky, jako Storch, Didymos... Ale ona vždycky najde na MMB nějaký levný neznámý a co jí mám na to jako říct 😀 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=29673179&tab=1 Její holčička má necelé 3 měsíce.... Co myslíte?? 😀
maly prcek, tak to je malá v šátku déle. Včera tři hodiny dopoledne, čtyři odpoledne 😕 Ale zase takhle to není úplně každý den, i když často 😔 , v postýlce se furt budí a brečí, v šátku usne a i kdyby jí sřílelo u uší, tak spí dvě, tři hodiny v pohodě.
erinka, já teda nevím, jsem šátkový začátečník, ale osobně bych do ničeho takového asi radši nešla. Koupila jsem elastik Moby na doporučení holek tady a jsem moc spokojená.
Ahojky holky, myslíte, že je vhodný úvaz kříž s kapsou pro 4 týdení miminko? Kolíbka se nám ani trochu nelíbí a v tomhle byla spokojená a klidná až usnula. jen se bokjím jestli na to není moc malá... I když veliký jsme dost 🙂
Ale podmínkou je perfektně provedený úvaz s dobrou oporou hlavičky 😉 Osobně zastávám názor, že vertikálně pokud možno nosit raději později, ale hodně maminek nosí vertikálně už novorozence.
zdeniii, my nosíme vertikálně od 4 týdnů kvůli kyčlím 😉 Kačence se v kolíbce sice líbilo mooc, ale dostala široké balení, tak ji radši nosím s roztáhnutýma nožičkama, je třeba ale fakt vázat pevně.
holčinky, můžu vás poprosit, jaký šátek by jste doporučily?já uvažuji o medley, tkaný, Matýsek je kus chlapa a luxovat sním na ruce je fuška 😖
jaké používáte vy, a vaše zkušenosti prosím

holky, jak se perou satky? mam jeden pujceny a asi bych ho mela pred vracenim vyprat. na kolik stupnu to muzu dat a hlavne jaky praci prostedek pouzit? a muze se i zehlit? je to takovy hrubsi - made in guatemala