Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?
Ahoj,
mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.
Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?
Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂
Stručné shrnutí
- Úvaz „kříž s kapsou“ je v diskusi uváděn jako varianta použitelná už od 2–4 týdnů věku a často dobře rozkládá váhu nosíče i zajišťuje podporu hlavičky a zádíček dítěte.
- Kolíbka (šikmý pruh/kolébkový úvaz) se používá od narození některými rodiči, ale část diskutujících ji považuje za méně pevnou; pro děti s rizikem luxace kyčlí je v diskusi zmíněna výhoda „kapsy/kříže“, který udržuje kyčle v abdukci.
- V Praze a okolí jsou zmíněné kurzy a kamenné prodejny pro vyzkoušení a nácvik vázání (např. kurz Hanky Škubalové v Áčku na stránce www.materstvi.cz, prodejny Vatanai, Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz a prodej Medley na www.medley.cz).
Nejčastější otázky
Q: Od kdy lze dítě nosit ve šátku vertikálně (svisle)?
A: Diskuse uvádí, že kříž s kapsou se používá už od 2–4 týdnů věku; některé rodičky zmiňují vertikální nošení od 4 týdnů, zatímco někteří odborně orientovaní diskutující doporučují čekat do doby, kdy dítě bezpečně drží hlavičku.
Q: Jakou délku šátku zvolit pro dospělého střední výšky a pro muže?
A: V praxi diskutující doporučují 4,5–4,7 m jako běžnou délku pro dospělé, pro vysoké muže nebo pokud chcete výraznou rezervu se často volí 5 m; guatemalské šátky mohou být reálně o něco delší než je uváděná délka.
Q: Které typy nosítek jsou vhodné pro novorozence a které spíše pro starší děti?
A: V diskusi je shoda, že pro nejmenší děti je nejvhodnější klasický tkaný šátek (kolébka nebo kříž s kapsou); babyvak se ukazuje jako praktický pro přenášení a doma; klokanka některé diskutující považují za méně vhodnou a Ergo Carrier/Mei Tai jsou doporučeny spíše pro děti, které už drží hlavičku.
Q: Jak řešit přehřívání a pocení při nošení ve šátku?
A: Doporučení zahrnují tenčí „letní“ šátky, vrstvení oblečení (pro dítě i nosičku), používání funkčního oblečení z moiry (moira), a specializovanou „satkovací“ bundu / mam coat nebo ksiltovku/čepici s kšiltem pro stínění; v diskusi byl zmíněn také Hoppediz Schnuffel/Spucktuch jako praktická pomůcka.
Q: Kde v Praze lze šátky koupit nebo vyzkoušet a kde jsou kurzy?
A: V diskusi byly uvedeny prodejny a zdroje: Vatanai (www.vatanai.cz), Didymos (http://www.didymos.cz), Sanami (Praha 7, www.sanami.cz), vbavlnce.cz (Florenc), Vlčí mák (vlcimak.arcs.cz), prodej a kurzy Mamanti (Petra Sovová) a kurz Hanky Škubalové v Áčku na www.materstvi.cz.
Q: Jak rychle se naučit vyvázat a jak vyndat spící dítě, aniž by se probudilo?
A: Rada z praxe: trénovat nácvik vázání bez dítěte i s panenkou, mít vyhrazený prostor kam dítě se šátkem položit, a používat variantu „kříž dospod / kapsa navrch“ pro snadnější vyjmutí; účast na kurzu nebo nácvik s zkušenou maminkou výrazně zrychlí osvojení techniky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Šátek umožňuje blízký kontakt, často pomáhá s usínáním dítěte a zmírňuje problémy s bříškem a prdíky.
- Kříž s kapsou je často popisován jako pohodlný pro nosičku i dítě a jako varianta, kterou lze používat brzy (od několika týdnů).
- Pro vyzkoušení a nácvik vázání jsou doporučovány kurzy a kamenné prodejny (možnost vyzkoušení šátku před nákupem).
Sporné názory
- Někteří rodiče považují kolíbku za bezpečnou a pohodlnou od narození, zatímco jiní ji považují za méně pevnou a preferují svislé úvazy (kříž/kapsa).
- Jedna skupina preferuje investici do dražších značkových šátků (Vatanai, Didymos), druhá uvádí, že levnější Medley poskytuje adekvátní vlastnosti.
- Někteří diskutující nosí vertikálně již od 2 týdnů, zatímco jiní doporučují počkat, až dítě bezpečně drží hlavičku.
Otevřené otázky
- Jak dlouho denně je optimální nosit dítě ve šátku, aby to bylo prospěšné a bezpečné?
- Kdy přesně je bezpečné dítě nosit čelem ven (úvaz „Budha“), respektive kdy je vhodné přejít na nošení na zádech?
- Jak vybrat ideální délku šátku pro konkrétní postavu (výška 176 vs. 183 cm) s ohledem na materiál a značku?
- Jaké jsou dlouhodobé dopady častého nošení ve svislé poloze na vývoj páteře a kyčlí u dětí s růzícími se doporučeními?
Zmíněné značky a firmy
Vatanai, Mamanti, Materstvi.cz (Hanka Škubalová, kurz v Áčku), Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz, Medley (medley.cz), Storchenwiege, Hoppediz, Ergo Carrier, Mei Tai, Babyvak
Zmíněné produkty a metody
kříž s kapsou, kolíbka (šikmý pruh / kolébkový úvaz), úvaz Budha (čelem ven), nošení na zádech, babyvak, klokanka, Ergo Carrier, Mei Tai, guatemalský šátek, Vatanai Tibet, Medley tkaný šátek, Hoppediz Schnuffel/Spucktuch, satkovací bunda (mam coat), moira (funkční oblečení), abdukční dečka
Místa a osoby
Praha, Praha 7, Letná, Florenc, Hanka Škubalová, Petra Sovová
ikuska, jestli se nepletu, tak babyvak se neváže, ale je to jen takový jako pytel, do kterého se miminko položí? nevím, nikdy jsem ho v ruce neměla, jen jsem ho viděla na fotce na netu. Ale šátek je pro miminko rozhodně lepší a neboj se, to zvládneš🙂
ahoj holky,
nemate nekdo zkusenosti s nositkem ergo carrier? Jsem si rikala, ze kdyz jsem takovy drevo a nedari se mi nosit na zadech v satku, tak do toho asi pujdu...
Holky, kdy dítě drží fakt bezpečně hlavičku, abych se nemusela bát, když jí mám v kříži a nemá přetaženej hadr přes hlavu???
tiki, moja šári drží hlavičku pekne od 3,5 mesiaca - približne odvtedy aj výrazne nechce mať v šátku ten "hadr přes hlavu", naopak chce sa pozerať von a s hlavičkou otáčať podľa chuti. hlavičku jej v šátku zasuniem do kríža teraz už len keď zaspí.
To já bych jí taky ráda podpírala, ale většinou to jde, až když Zdíša usne. Protože jinak jí tím vždycky hrozně naštvu ☹ . Ale je to fajn, že už se to držení blíží 😉
Prosím vás od kdy cca nosíte mimča v šátku? Já už to pár dní zkouším,ale jen na chvíli, protože Hugoušek se na to zatím moc netváří,teda na kolíbku, úvaz v kříži jsem zkusila jen jendou a přišlo mi,že je to nějak těsné,ale nevím,jestli to tak náhodou nemá být. Vždycky když ho tam dám,začne za chvíli brečet a ukáže se,že zrovna potřebuje něco jiného než nocit (přebalit,nakojit). Nejsem nějak schopná vystihnout pravý moment kdy ho tam začítá dávat. Nebo je prostě zatím málo vzhůru 😀
papayo, ja som dávala malú do "kolísky" od troch týždńov, ale nie každý deň - páčilo sa jej to tak max na trištvrte hodinku, potom sa zobudila a chcela buď papať alebo tiež plienka. pravidelne ju nosím až od 6 týždňov v kríži s kapsou vnútri.
aha, a ešte - kríž s kapsou musí byť tesný, kvôli chrbátiku a hlavičke.
ale hugoš je ešte strašne malý na dlhšie nosenie. ja som prvé týždne každú chvíľu kojila, tak to nosenie bolo skutočne len prerušované. malá bola kľudná skôr keď som ju mala pri sebe len tak bez šátku - ležala mi "na klíně", na vankúši a pridržovala som ju rukou, buď spinkala, alebo pila (to sa striedalo tak á 20min), takto sme strávili dokopy aj 6-7 hodín denne.
gedren, pozerám že tie naše deti majú celkom podobný osud 🙂 .
a jak sa to má robiť správne - to kojnie v šátku ? pýtam sa len tak pre info, už s tým asi nezačneme. ale práve ani šárike sa to moc nepáčilo keď som dáááávno urobila nejaké dva pokusy.
Papayo, ja nosim tak od dvou az trech tydnu v krizi s kapsou, ten uvaz s kapsou vevnitr jsem se ale nenaucila ☹. Parkrat jsem Zdisu mela i v kolibce, ale kriz mi prijde lepsi. Jinak s vystizenim vhodne doby - ja davala do satku, jen kdyz byla Zdisa cerstve nakrmena a prebalena, protoze se mi nechtelo ji zase za deset minut vyndavat.
Klidne to zkousej jen na chvilku, at si postupne zvykate...
no mne (a aj Maťkovi) sa na nosení páčilo asi najviac to, že sme sa mohli v kuse kojiť. Ale nosila som vtedy len v babyvaku, uvidíme ako nám to pôjde v šatke s ďalším bábenkom...
My trávíme s šátkem půlku dne🙂 Horší je to teď v těch vedrech☹ Koupila jsem proto bodíčko z moiry-ale zatím ho stihla mít jen 1,protože si ho pak děsne zblila🙂
V kolíbce se jí nelíbilo,ale v kříži vydrží spátn 3-4hod. U manžela tak 2,asi to neumí...Sice se vrtí a občas probouzí(Asi čůrání bezplenkářky🙂ale když si představím to tóčo po probuzení,tak ji tam raději nechám co nejdýl a na čůrání nevytahuju).
Když ji do šátku dám,většinou ale chvilku protestuje,musí se uspat buď chozením a plácáním na zadeček nebo skákáním na baloně.
kojit v šátku si teda nedovedu představit,jdu mrknout na ten odkaz
uff, to jste mě uklidnily, já chtěla právě začít co nejdřív ať si zvyká (a taky moje záda ať si zvykají) a nějak jsem si myslela,že ho tam frknu a on bude hned brumlat blahem 😀 😀
Juli si teda v šátku chrochtala hned od začátku - začali jsme nosit asi v 7 týdnech a hned v kříži s kapsou venku (ten druhý jsem se nebyla schopná naučit), protože kolíbka ji nijak nenadchla. Nosili jsme a nosíme hlavně venku, doma jen v případě nouze při vaření 😉 Začínali jsme asi s hodinovým nošení denně - máme psa, takže dlouhé procházky, pak jsme taky často chodili se šátkem na delší výlety a všestranná spokojenost. Teď už v šátku zas až tak často nespí, většinou si prohlíží okolí.
Lusinta, až bodýčko vypereš a začneš užívat😉, písni, jestli to má nějaký efekt, pořád o něm uvažuju🙂a když jí dáš moiru, máš ji taky i ty?
ahojky kebulko, tak já mám doma, jak babyvak, tak i šátek. Když byla Zoe malinká, tak jsem ho využívala málo, ale nejvíc si ho užíváme nyní. Já například babyvak používám místo klokanky, prostě když potřebuji jenom přenést malou třeba z auta do obchodu nebo prostě jenom na přenos (se šátkem by to bylo na dlouhé lokte) 😎 a taky ho nejvíc využiji doma, když je malá nemocná, tak ji nosím nebo když potřebuji udělat něco v kuchyni a ona nechce sedět v židličce. ale šátek je perfektní, když jdu honem na rychlo nebo jenom na poštu či do sámošky poblíž. Zoe je 8 měsíců stará a dávám ji pouze do úvazu křížového. Má totiž mnoho využití, můžeš malého dát buď jakoby do kapsy, nebo na stojáka obličejem k tobě, nebo odličejem dopředu. Nejlepší je, že je v teplíčku. Máme Vatanai Tibet a malá si zatím neztěžuje 😀
Hurááá, musím se pochlubit, Hugo je v šátku a dokonce usnul 😵 😵 No na nás je to výkon, páč on dopoledne vůbec nespí 😝
Akorát mám menší dilema. V kolíbce ani v kříži s kapsou venku být nechtěl, tudíž polohy pololežmo bojkotuje. Zkusila jsem kžíž s kapsou uvnitř a ta se mu evidentně líbí. Jen nevím,jestli je to pro takhle malé mimčo vhodné, aby byl vlastně nastojáka.Trochu se mu kinklá hlavička,tak jsem mu jí podpírala rukou a teď jí má opřenou o mojí hruď. Myslíte,že je to v poho,když je svisle?zase si říkám,že kdyby mu to bylo nepříjemné,tak neusne...
Jinak je to bezva, zvládla jsem pověsit prádlo 😀 😀 Jak dokážou maličkosti potěšit 😎 😀
ahojky papaya, malá měla tuto polohu taky nejraději. Ale v úvazech píší, že by se tahle mělo nosit miminko až od jednoho měsíce. Ale my jsme taky nosili dřív 😝 Myslím, že na chvíli to ničemu nevadí, ale nejsem odborník 😅
Papayo, vzdyt kriz s kapsou uvnitr i ven je uvaz, kde je dite ve svisle poloze, ne 😨 ? Ale my jsme v tomhle veku v krizi s kapsou uz obcas nosili a pise se, ze je to nezavadne. S tim utahovanim hlavicky mi to taky obcas neslo (ted to nejde uz tuplem, ale proto, ze s ni Zdisa furt mrska 😉 ), trvalo to chvili, nez jsem se vycvicila. Takze kdyz jsem to malo utahla, musela jsem holt jednu ruku vyradit napul z provozu, protoze jsem pri kazdem pohybu pridrzovala hlavicku 😒
Tiki já viděla návod na novorzence, kdy se do kříže s kapsou venku dávalo mimčo trochu šikmo,že tam leželo jako v kolíbce,ale se Hugovi nelíbí.
Nomísku já to mu taky rozumím jak koza petrželi,tak si nejsem jistá 😅 No ale když chrupká..... on jinak dopoledne fakt vůbec nespí,tak čumím, asi je rád,že je u mámy, to by možná vysvětlovalo i to jeho věčné nasávání...momentálně jsem ve stavu,že je mi jedno,jestli je to zdravé nebo ne, protože je na něm vidět, jak je spokojený. Zkusím ještě pohledat na netu....
tak to si myslím, že je stejně nejdůležitější, ne?? 🙂 hlavně, že je spokojenej, asi mu chybí ta blízkost 😵 já malou začala nosit až teď pořádně a pořád mi brečí a už si ani nevydrží hrát. Do města už chodíme jedině v šátku 😖 to bude hrůza až budu muset tahat 10 kg 😀 😀 😀 😀
tak tohle jsem našla:
Kapsa s křížem venku
Tento úvaz se hodí pro úplně malá miminka i pro velké děti. Je velmi výhodný pro nosiče, protože skvěle rozkládá váhu. Je taky výhodný pro miminko, protože šátek utahujete teprve když do něj umístíte dítě. Tím je zajištěno, že bude mít správnou podporu zad i hlavičky. Pro novorozence s luxací kyčlí je výhodnější nežli kolíbka. Děti v něm mají kyčle v podobné poloze, jakou jim zajišťuje např. abdukční dečka. V zimě můžete dítěti schovat nohy do kapsy, bude vás objímat jako medvídě strom, proto se tomu říká "na medvěda".
Nevýhodou úvazu je to, že čilejší miminka, která chtějí mít přehled o dění kolem sebe, se z úvazu často vyklánějí, zaklánějí hlavičku a všelijak jinak se vrtí, aby si zabezpečila dostatek výhledu. Pokud máte takový problém, je na čase naučit se dítě vázat na záda.
Nomísku já ten šátek taky právě využiju do města, páč to máme do centra docela kus a jinak bych musela vythaovat z auta kočár a skládat ho,takhle tam dojedeme, nasadíme fešáka do šátku a je to...
aha tak to je asi jiný úvaz než co myslím. Já mám totiž Vatanai a tam je taky kříž, ale asi jiný.
My to do města máme jenom asi kilometr. Bydlíme totiž v maloměstě 😀

lenchita,. mne tie uvazy pridu tazke vobec asi vsetky..a to som bola zrucna skautka, a ani uzly mi nerobili problem....myslis ze babyvak je jednoduchsi na uvazy?