Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?
Ahoj,
mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.
Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?
Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂
Stručné shrnutí
- Úvaz „kříž s kapsou“ je v diskusi uváděn jako varianta použitelná už od 2–4 týdnů věku a často dobře rozkládá váhu nosíče i zajišťuje podporu hlavičky a zádíček dítěte.
- Kolíbka (šikmý pruh/kolébkový úvaz) se používá od narození některými rodiči, ale část diskutujících ji považuje za méně pevnou; pro děti s rizikem luxace kyčlí je v diskusi zmíněna výhoda „kapsy/kříže“, který udržuje kyčle v abdukci.
- V Praze a okolí jsou zmíněné kurzy a kamenné prodejny pro vyzkoušení a nácvik vázání (např. kurz Hanky Škubalové v Áčku na stránce www.materstvi.cz, prodejny Vatanai, Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz a prodej Medley na www.medley.cz).
Nejčastější otázky
Q: Od kdy lze dítě nosit ve šátku vertikálně (svisle)?
A: Diskuse uvádí, že kříž s kapsou se používá už od 2–4 týdnů věku; některé rodičky zmiňují vertikální nošení od 4 týdnů, zatímco někteří odborně orientovaní diskutující doporučují čekat do doby, kdy dítě bezpečně drží hlavičku.
Q: Jakou délku šátku zvolit pro dospělého střední výšky a pro muže?
A: V praxi diskutující doporučují 4,5–4,7 m jako běžnou délku pro dospělé, pro vysoké muže nebo pokud chcete výraznou rezervu se často volí 5 m; guatemalské šátky mohou být reálně o něco delší než je uváděná délka.
Q: Které typy nosítek jsou vhodné pro novorozence a které spíše pro starší děti?
A: V diskusi je shoda, že pro nejmenší děti je nejvhodnější klasický tkaný šátek (kolébka nebo kříž s kapsou); babyvak se ukazuje jako praktický pro přenášení a doma; klokanka některé diskutující považují za méně vhodnou a Ergo Carrier/Mei Tai jsou doporučeny spíše pro děti, které už drží hlavičku.
Q: Jak řešit přehřívání a pocení při nošení ve šátku?
A: Doporučení zahrnují tenčí „letní“ šátky, vrstvení oblečení (pro dítě i nosičku), používání funkčního oblečení z moiry (moira), a specializovanou „satkovací“ bundu / mam coat nebo ksiltovku/čepici s kšiltem pro stínění; v diskusi byl zmíněn také Hoppediz Schnuffel/Spucktuch jako praktická pomůcka.
Q: Kde v Praze lze šátky koupit nebo vyzkoušet a kde jsou kurzy?
A: V diskusi byly uvedeny prodejny a zdroje: Vatanai (www.vatanai.cz), Didymos (http://www.didymos.cz), Sanami (Praha 7, www.sanami.cz), vbavlnce.cz (Florenc), Vlčí mák (vlcimak.arcs.cz), prodej a kurzy Mamanti (Petra Sovová) a kurz Hanky Škubalové v Áčku na www.materstvi.cz.
Q: Jak rychle se naučit vyvázat a jak vyndat spící dítě, aniž by se probudilo?
A: Rada z praxe: trénovat nácvik vázání bez dítěte i s panenkou, mít vyhrazený prostor kam dítě se šátkem položit, a používat variantu „kříž dospod / kapsa navrch“ pro snadnější vyjmutí; účast na kurzu nebo nácvik s zkušenou maminkou výrazně zrychlí osvojení techniky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Šátek umožňuje blízký kontakt, často pomáhá s usínáním dítěte a zmírňuje problémy s bříškem a prdíky.
- Kříž s kapsou je často popisován jako pohodlný pro nosičku i dítě a jako varianta, kterou lze používat brzy (od několika týdnů).
- Pro vyzkoušení a nácvik vázání jsou doporučovány kurzy a kamenné prodejny (možnost vyzkoušení šátku před nákupem).
Sporné názory
- Někteří rodiče považují kolíbku za bezpečnou a pohodlnou od narození, zatímco jiní ji považují za méně pevnou a preferují svislé úvazy (kříž/kapsa).
- Jedna skupina preferuje investici do dražších značkových šátků (Vatanai, Didymos), druhá uvádí, že levnější Medley poskytuje adekvátní vlastnosti.
- Někteří diskutující nosí vertikálně již od 2 týdnů, zatímco jiní doporučují počkat, až dítě bezpečně drží hlavičku.
Otevřené otázky
- Jak dlouho denně je optimální nosit dítě ve šátku, aby to bylo prospěšné a bezpečné?
- Kdy přesně je bezpečné dítě nosit čelem ven (úvaz „Budha“), respektive kdy je vhodné přejít na nošení na zádech?
- Jak vybrat ideální délku šátku pro konkrétní postavu (výška 176 vs. 183 cm) s ohledem na materiál a značku?
- Jaké jsou dlouhodobé dopady častého nošení ve svislé poloze na vývoj páteře a kyčlí u dětí s růzícími se doporučeními?
Zmíněné značky a firmy
Vatanai, Mamanti, Materstvi.cz (Hanka Škubalová, kurz v Áčku), Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz, Medley (medley.cz), Storchenwiege, Hoppediz, Ergo Carrier, Mei Tai, Babyvak
Zmíněné produkty a metody
kříž s kapsou, kolíbka (šikmý pruh / kolébkový úvaz), úvaz Budha (čelem ven), nošení na zádech, babyvak, klokanka, Ergo Carrier, Mei Tai, guatemalský šátek, Vatanai Tibet, Medley tkaný šátek, Hoppediz Schnuffel/Spucktuch, satkovací bunda (mam coat), moira (funkční oblečení), abdukční dečka
Místa a osoby
Praha, Praha 7, Letná, Florenc, Hanka Škubalová, Petra Sovová
tiki,
souhlas, kříž s kapsou mi příjde jako ideál...a odkdy jsi dávala Zdíšu vertikálně?
Ale i kdyby mi kolíbky nešly, možná se krátký šátek osvědčí u většího děcka na krátké poponášení, úvaz koník 😉 vypadá hezký, rychlý a praktický.
Sariku, asi od dvou tydnu, ale to jen malo, casteji jsem ji tam mela tak od tri az ctyr tydnu.
právě mi přišel indický 4m šátek a je mi krátký ☹ ☹ ☹
neuvážu kříž s kapsou ☹ fakt se divím, jsem vel. 38 a břicho zatím nemám 😕 možná jsem málo utahovala.
blbé je, že už mám objednaný ještě jiný šátek - 4,2m, to bude natěsno. Vědět to dřív, objednám pětimetrový.
ale zkoušela jsem ostatní úvazy (s mojí 5-kilovou kočkou, která se mosí docela ráda 😀 ) a jednoduchý kříž, klokan, kolébky jsou v pohodě....prodávat ho nebudu.
šarik, a jak si vysoká ? ja mám tiež veľkosť 38 a zo 4,3m guatemalského šátku uviažem kríž s kapsou ešte so slušnou rezervou, tak sa mi to nejak nezdá s tým tvojim indickým. asi fakt málo uťahuješ. a má naozaj 4m, premerala si ho?
Sage, ony ty guatemalske satky pry byvaji trosku delsi, nez je udavane, zatimco delka tech indickejch je plus minus. Takze to muze byt tim.
znovu: PRÝ je 4 metrový, a složený na půl je od země o něco vyšší než já....měřím asi 178cm. OK, já ho ještě přeměřím (ale čím, metr není 😕 jo pravítko pomůže 😉 .
Moc volné to asi nebylo, protože mi z něj kočka nepadla ani při předklonu 😀 jenom ty cípy, co se mají zavázat za zády, jsem jí musela zavázat vpředu "pod zadečkem" 😀
ještě mě ale napadlo, jestli to není tím, že jsem ji uvázala moc nízko...zkusím co nejvýš jak to půjde, až nad svůj pas, to by mi mělo 40-50cm z šátku ušetřit 🙂
no nevím jestli budu mít odvahu mimčo mačkat více 😀 kočku už mám ošahanou a vím co snese....myslím že to vázání výše pomůže - a jinak jednoduchý kříž taky není špatný
To je neuveritelne, jak porad prichazim k necemu novemu.
Poridila jsem si uz klokanka. Zasadne jsem byla proti kupovat satky kvuli tomu, ze by se male prohibala zadicka. My evropane mame jinou kostru nez treba indove. Jsou mnohem vice ohebnejsi. Urcite je dobre nosit detatko blizko sveho tela. Pro oba je takovy kontakt moc dulezity.
Nasla jsem si ten guatemalsky satek na internetu. To dite v tom vypada jako obesenec a hrozne napresovane.
ahojte, nas na kurze dost presvedcili na tie satky, aj sa mi to zda super a prakticke, len si neviem predstavit 1 vec: ako sa to kazdu chvilu uvolnuje, ako to riesite vonku, v meste, ked si potrebujete previazat tu satku, kam date zatial mimco? 😕
ahoj holky.
Potrebovala bych poradit s delkou satku, kterou bych si mela koupit. Merim 173 cm a velikost mam nahore tak 40 a od pasu dolu 38🙂
ahojte, aj my už šatkujeme ostošesť, bála som sa, že si na šatku nezvyknem, keď som už bola naučená na babyvak, ale hneď som si ju zamilovala. Nosí sa v nej ešte pohodlnejšie a v pohode sa aj kojíme 🙂 ale som rada, že mám aj vak, ten je zas dobrý na doma, alebo prenášanie do auta, keď nemám čas viazať
Kett, ja mam 176 cm, velikost nahore a dole nevim, to jsem nikdy nezjistila, ale spis hubena 🙂 , mam 4,6 m a jeste je rezerva. Ten by Ti jiste stacil. Ono je nejlepsi si to zkusit - kdyby ses treba domluvila s nejakou "satkovaci" mamkou z Prahy. Ja si satek zkousela primo v obchode, ale s osmimesicnim brichem, takze to stejne asi moc presne nebylo 🙂 .
holky, diky. Zvazovala jsem mezi 4 a 4,5 metrovym, takze pujdu asi do toho 4,5 metroveho
ahojky kett, já mám 4,7 m a vyhovuje mi tedy velice. Myslím si, že je zase lepší delší, jelikož ho můžeš kdyžtak obvázat okolo sebe, když budeš mít konec moc dlouhý. Ale když budeš mít krátký, tak ho nijak nenastavíš 😲
kett, když si uváži nějaký úvaz, který je spíš pro ty 2,5 m , tak si ho obtočím kolem sebe a zavážu třeba za zády. U některých úvazů i píší, že pokud máte delší šátek, tak ho můžete schovat tak a tak. Já mám teda Vatanai Tibet a tam to není, ale na internetu jsou úvazy od jiných značek a tam to třeba je. 😎 😎 😎
Ahoj holky, náhodou jsem vás objevila 😉. Už jsem psala do diskuse "Baby šátky", ale ráda se přidám i k vám 😉.
Chtěla jsem se zeptat. Mám možnost koupit starší šátek od Storchenwiege, ale je dlouhý jen 3,15m. Myslíte, že ho užiju??? Měřím jen 162 a před těhotenstvím jsem měla konfekční velikost 36. Určitě bych pak musela koupit ještě jeden větší pro taťku 😉 a pro mě na později. Jen mě zajímá, jestli s 3,15metrovým šátkem něco uvážu. Nikdy jsem to nezkoušela. Zase si říkám, že na první měsíce by byl dobrej a 5m bych měla hrozně velkej, ale nevim. Díky moc za vaši radu.
Díky Gerdren za radu. Asi do něho půjdu a přinejhorším ho zase dál prodám. Stojí 900 Kč, od Storchenwiege jsou dost drahý, takže to snad není zase tak moc. Prý je jak nový, tak uvidím.
ahojki holky nam zrovna tenhle tyden v kurzu rikali, ze satky jsou oka, pokud je opravdu umite dobre uvazat, jinak ne..lepsi jsou urcite babywaky, to uz je vlastne satek uplne pripraveny pro mimiska, akorat si to date kolem krku a muzete jit 😉 ale jeste jsem se nedivala kde ho sehnat, ale na netu nekde urcite budou
Lajlo, vyzkoušela jsem x nosítek a musím říct, že babyvak není nic moc. Zatěžuje nerovnoměrně páteř (tvoji), protože ho máš jen přes jedno rameno a pokud se chceš ohnout, musíš mimčo přidržovat, aby se ti nevykutálelo. Ale na krátké procházky dobrý. Pokud se nechceš šmodrchat se šátkem kup si raději Ergo Carrier (je tam i vložka pro novorozence, ale ta se mi zdá trochu vachrlatá a nemám s ní zkušenosti) nebo nějaké Mei Tai (nevýhodou je, že tam mimčo musíš dost soukat 😉 . Ergo a mei tai bych ale doporučila pro děti, co drží hlavičku. Na úplně nejmenší děťátko je asi fakt nejlepší šátek.
hm johando to me nenapadlo..jedine mozna stridat ramena..ono asi vsechno ma svoji pro a proti ☹ 😒 na ten Ergo Carrier se mrknu, diky za radu..a mozna to chvili vydrzim bez niceho 😉
lajlo, s johadou úplně souhlasím. Nosila jsem do tří a půl měsíce věku Karolínu v šátku tzv. v kolíbce, to znamená stejně jako v babyvaku, přes jedno rameno a záda mně bolela hrozně, ačkoliv jsem ramena pravidelně a pečlivě střídala. Pak jsem se naučila vázat Káju pevně do svislé polohy a v té ji nosím bez potíží téměř denně ještě teď.
ono se dá uvázat kříž s kapsou (tudíž je šátek přes obě ramena a váha je víc rozložená) a dát tam mimčo jako do kolíbky 🙂 jinak na vázání šátků jsou i kurzy, sice né všude,ale jsou 😎

gedren máš recht, teď na to koukám 😀 😀