Pevné zavinování miminka až do 4. měsíce. Co myslíte?
Co si myslite o tom, kdyz se miminko pevne zavinuje? Az treba do 4 mesice? Nase mala spinka zabalena v rucniku, napevno aby sebou ve spanku tolik nemlela a nebudila se ruckama. Ale ten rucnik je asi moc teply, takze jdu tento tyden do poradny (v NL) kde mi pujci specialni "hadru"do ktere se zabaluje. Jen nevim zda je to pro mimi az zas tak moc dobre, nekde na ceskym netu jsem cetla ze ne. Tady v NL to ale celkem doporucujou, kdyz nemuze mimi usnout. Co myslite?
Stručné shrnutí
- Pevné zavinování se v praxi používá jako metoda ke snížení náhlých pohybů rukou, které miminko budí, a rodiče v diskusi uváděli, že zlepšuje usínání zejména v prvních měsících (běžně do cca 3–6 měsíců) pomocí velké pleny, klasické zavinovačky, rychlozavinovačky, SwaddleMe nebo Red Castle Miracle Blanket.
- V létě rodiče doporučují lehčí a prodyšné materiály nebo přechod na spací pytel či fusak; v diskuzi byly konkrétně zmíněny bavlněné zavinovačky, varianty Miracle Blanket s volnými nožkami a merino zavinovačky jako způsoby snížit přehřátí.
- Metody pro odstavení od zavinování v praxi zahrnují postupné uvolňování zápěstí, použití „pelíšku“ (pléd/perina) pod miminko, přechod na spací pytel nebo vaku a očekávané přechodné zhoršení spánku po několik dní.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho je běžné zavinovat miminko?
A: Rodiče v diskuzi uváděli nejčastěji období cca 3–5 měsíců; někteří zmínili zavinování až do 6–10 měsíců. V diskusi byla zmínka o doporučení od Karp (kniha "Nejšťastnější miminko..."), která naznačuje přestávat kolem 3. měsíce, a poradkyně přes psychomotorický rozvoj Blanka Sudíková uvedla, že „záleží jen a jen na dítěti“.
Q: Jak správně zavinout plenkou podle postupu, který byl v diskuzi popsaný?
A: Konkrétní postup z diskuse: položte čtvercovou přikrývku s vrcholem přeloženým dolů, položte miminko krkem na horní okraj, pravou ruku podél těla, přitáhněte pravý roh 5–10 cm od pravého ramene pevně dolů a zastrčte pod levý zadek, přikryjte levou ruku spodním rohem a zastrčte, poslední roh přetáhněte přes tělo jako pásek a zastrčte (postup převzat z návodu sdíleného v diskuzi).
Q: Jak vybrat zavinovačku na léto, aby se miminku nebylo horko?
A: V diskuzi rodiče doporučovali lehké bavlněné zavinovačky nebo varianty s volnými nožkami (u Red Castle Miracle Blanket), alternativou jsou tenké merino nebo bambusové obklady; konkrétní zmíněné zdroje a značky: Miracle Blanket (Red Castle), BambinoMerino a obchody Naturtex, Veselepleny, Branakdetem, Anavy.
Q: Je lepší zavinovat do obyčejné pleny nebo koupit speciální SwaddleMe/Miracle Blanket?
A: V diskusi rodiče používali obě varianty: klasická čtvercová tetra plena (např. 120×120) + krajková zavinovačka byla běžné řešení a mnoha rodičům fungovalo; někteří preferovali SwaddleMe nebo Red Castle Miracle Blanket; uživatelé upozorňovali, že fleecové verze se mohou rychle vytahat a bavlněné varianty jsou trvanlivější.
Q: Jak postupovat při přechodu z pevného zavinování na nezavinování?
A: Uvedené postupy z praxe: dát pod miminko perinu jako „pelíšek“, přejít na spací pytel nebo vak, postupně uvolňovat ručičky nebo nechat zavinování jen do krmení; rodiče popisovali, že přechod může trvat 2–7 dnů a krátkodobě se může zvýšit četnost nočních buzení.
Q: Kde koupit Red Castle Miracle Blanket a jsou nyní nějaké akce?
A: V diskusi byla konkrétně zmíněna koupě Miracle Blanket v obchodě Trendy Baby u OC Chodov; jedna účastnice uváděla slevu „20 % na vše v rámci dnů Mariane“ v tomto obchodě (informace z osobního sdělení v diskuzi).
Závěry z diskuze
Shoda
- Pevné zavinování pomáhá mnoha miminkům uklidnit se a usnout snížením nechtěných pohybů rukou.
- Materiál a utažení zavinovačky se mají upravovat podle teploty (v létě lehčí bavlna, možnost volných nožiček nebo přechodu na spací pytel).
Sporné názory
- Někteří rodiče doporučují zavinovat „až do půl roku nebo déle“, zatímco jiní (a některé odborné zmínky) radí přestat kolem 3. měsíce; obě pozice byly v diskuzi prezentovány jako možné přístupy.
- Někteří uživatelé praktikují v noci minimální péči (nepřebalovat), jiní upozorňují na riziko zánětu močových cest nebo opruzenin při dlouhém nevýměněném plenování (v diskusi existují obě zkušenosti).
Otevřené otázky
- Přesné optimální stáří pro definitní ukončení zavinování bez dlouhodobých následků není v diskuzi jednoznačně vyřešeno.
- Jaký je objektivní dopad pevného zavinování na motorický vývoj a termoregulaci u různě citlivých dětí, zůstává v diskuzi otevřené (různé zkušenosti rodičů).
Zmíněné značky a firmy
Red Castle, SwaddleMe, Trendy Baby, OC Chodov, Mimibazar, MojeBetynka, Naturtex, Veselepleny, Branakdetem, Anavy, NaturalBabyShower, BambinoMerino, Emitex, Trendy Baby (obchod)
Zmíněné produkty a metody
Red Castle Miracle Blanket, SwaddleMe, rychlozavinovačka, klasická krajková zavinovačka, tetra plena 120×120, spací pytel (spací vak), fusak, elastické merino zavinovačky, BambinoMerino, metoda Dr. Karp (Nejšťastnější miminko), bílý šum, dudlík, perina jako „pelíšek“ pod miminko, široký pás na suchý zip pro stažení, postup zavinování popsaný v diskusi (krok za krokem), nepřebalovat v noci (praxe), odříhnutí přes rameno při zavinutém miminku
Místa a osoby
Blanka Sudíková, Karp, OC Chodov
@zuzkkkaaa 😅 Já nic z ikei nemám 😅 Připadam si jako debil, Fildas už má 8kg a já už fakt nevim, jak ho stáhnout. MAnžel dneska nad ránem to dítě, chudáka, obmotal kobercovkou -ovšem fungovalo to 😀 Já už fakt nevim, čim ho svázat, vždycky tu jednu ruku vymorduje a mává a mává... 😝 Co myslíš, vyrostou z toho nebo je to musíme odnaučit?
No my jsme takto balili i Evičku a pak jednoho dne, myslím, že kolem půl roku jsem jí dala do pytle a v pohodě.
Ale malej na to ještě není ready. Zkus si ušít ten pás na širokej sucháč, je to super 😵
@dlabinecka
@zuzkkkaaa No...já teda musim přiznat, že co se šití týče, tak jsem na tom dost mizerně 🙂 Zatim to spíš vypadá na vykoupení kobercovky v širokém okolí 😅 MY jsme taky Elišku balili -přesně do půlroka, ale u ní to bylo z maličko jiného důvodu. A prostě z toho vyrostla. mě pořád něco ve mě říká, že to bude stejné -prostě z toho jednou vyroste, ale jsem asi jediná, kdo si to myslí a všichni do mě hučej, že jsem si ho naučila a že ho musím odnaučit....
@dlabinecka jasně, no vypadá to asi tak, že jsme asi 6týdnů už ve spacím pytli🙂 díky bohu, prostě jsem byla nekompromisní a vydržela (budil se asi 4krát za noc s pytlem) ale asi po 2 dnech to zkracoval nejdřív 3 a ted už se budí jednou nekdy dvakrát třeba kolem 3 a pak kolem 6 nebo půl 7 ránko a někdy ještě usne, někdy si chce vykládat..jak kdy🙂
@tehuli Aha, takže myslíš, že si zvyknul? Já pořád váhám, jestli ještě svazovat, nebo se prostě zaseknout a zkusit ho naučit bez...
@dlabinecka zkus to naučit ho bez..já se taky bála, ale dobrý, dávám mu to do postele na bok celej peřinu jeho srolovanou a on si do ní jakoby schovává obličejí a z druhé strany mu přehodím přes ručku a část obličeje ještě plínku a takto mi spinká a usnul tak hezky i když byl bdělej a neusnul mi přímo při kojení🙂
@tehuli Fildásek usíná normálně v postýlce. Má tam usínáčka, který hraj, má kolíbku, tak ho občas pohoupu... No, uvidim, asi se do toho taky dáme, už je prostě nesvázatelnej. Asi to zkusíme a uvidim, jak bude spát. Díky moc 🙂
@dlabinecka jen vytrvej on bude třeba neklidnej fakt ty dva dny ale postupně to bude lepší a lepší nebo mu udělej takové jakoby z obou stren peřinové zábrany🙂 a to ho bude jakoby "svírat" z obou stran.
@dlabinecka jj zkus já měla první noc nervy anemohl spát a chodila jak myška at ho nevzbudím🙂 ale předtím to bylo horší já k němu za noc xkrát vstala protože už se z té zavinovačky vykopával ven:( tak to bylo horší ted ho dám do vaku a pak nakojím a dokrmím UM a spinká🙂
dej vědět
@tehuli Když on asi nemá potřebu být zachumlanej, ale prostě ho ty ruce obtěžují.. Ale mohla bych zkusi mu dát peřinu na široko a po stranách jí stočit.. Zkusim to, díky moc. Snad se taky chytne a půjde to .Mě jenom děsí to, že jak si tu ruku vytáhne, tak je vzhůru. Ale zase třeba v kočárku je to o něco lepší....
@tehuli Takže když se vykopal, tak byl vzhůru a v takhle je to lepší? U nás teda dobrý nohy, těma nešije, ale ty ruce...
@dlabinecka jj on parkrát jakoby kopne🙂 ale ve vaku má místo tak já mu to pak jen natáhnu ten vak at ho nemá pod nohama zmuchlanej a dám mu z té strany postýlky tu peřinu smotanou a on má pod tím jakoby tu ručku pod tou peřinou tak zkus a pak třeba jednu stranu uber a nech mu jen na jednu ruku a dej mu do ní plínku třebas. a uvidíš.
@tehuli Díky za tipy, něco zkusíme a uvidíme. Snad se toho taky zbavíme. Poslední dobou mě pěkně zlobí, rošták jeden, příkrmy nechce, blinká, zavinujem...
@dlabinecka my taky s příkrmama bojujem druhý týden teprv, včera měl mrkev a brambor poprvé ale jak to udělám husté tak to nechce:( musím to uděla řídke a dávám tam třeba i MM nebo UM a je to spíš jak taková omáčka jinak mi to nechce sníst a xichtí se a vyplivuje to:/
Ahoj holky, přidávám svoji zkušenost. Náš malej vydržel spát zavinutej asi 3 týdny, pak s sebou hrozně šil, kopal a budil se asi po hodině a půl. Tak jsme zavindu vypustili, dostal peřinku, polštářek, plínečku muchlačku, najednou měl prostor a interval ve spaní se postupně prodlužoval. Teď mu budou 4 měsíce a dá i 7 hodin spánku v kuse 😉
Ptám se..... stačí na zavinovaní obyčejná plena (jaký rozměr?) nebo je lepší koupit zavinovačku Swaddle me apod?
@eicul82 to nevím...měla jsem koupenou zavinovačku (my first year nebo tak něco) a ta se mi neosvěčila...tak jsem použila ten povlak a spokojenost...na zavázání plínku, nožičky volné...a myslím,že do toho 4.měsíce...pak začaly růst zoubky a přestalo se to i líbit...A taky objevila paleček,kterým se uklidňovala...😀 Naštěstí se to sama odnaučila...
Malé bude 6 měsícu a zavinuji pořád, nevyspala by se a budila by se ručičkama, je na to zvyklá a spí takhle i pres den...mám swaddle me zavinovačku a naprostá spokojenost 🙂
Ahoj,je tady nektera maminka,ktera zavinovacku nebo rachlozavinovacku pouzivala jen v porodnici a doma pak ne...anebo doma jen minimalne? Ja malou zavinuji do rychlozavinovacky,ale jen minimalne...pokazde na spaní,jinak moc ne,...kojim a to mam malou bez zavinovacky,pak i delsi dobu po kojeni ji mam u sebe bez zavinovacky,i kdyz obcas chovám....Vadí to hodne?
@missymici ahoj, mladší se narodil v srpnu, takže jen lehké dečky 😀 ale vyžadoval pevnější zavinutí. A starší, ten i v porodnici musel mít tu zavinku jen tak aby ho přikryla, rozhodně žádné vázání přes ruce, ten to nesnesl. Každé dítko to má jinak a ty mladší sourozenci jsou dost otevření už od narození v tom, co nám dovolí 😀 😀 já bych se tím nestresovala, je celkem teplo a jestli Bianka nechce být svázaná, tak ji nevaž.
@missymici naše nejstarší byla absolutně nezavinovací typ! Už v porodce řvala jak praštěná, když ji zamotali. Doma to stejné, takže jsem zavinky měla jen jako podložku. Dodneška nesnáší pevné objetí a mazlení, někteří na to nejsou a potřebují svůj prostor, který není omezován zavinkou nebo něčíma rukama.
Nevadí to, proč by mělo?
@timbouctou Dik za odpoved....no nejak moc ji to nevadi kdyz jde spát,ale kdyz je vzuhu,mám pocit ze je klidnejsi,kdyz je bez zavinovacky a citi me vic,kdyz ji chovam....A taky to teplo.... Kluka jsem zavinovala hodne dlouho...teda asi do 5mes.a to na pevno plánou pres ruce,...byl pravej opak.Bianka moc nesnese kdyz má neco pres ruce,i klasickou dekou kdyz ji prikreju okamzite si ruce vynda a muzu ji zakryvat 50x za minutu,pokazde hned ruce vynda,na pevno ji nevazu....to ma zachvaty breku.Kdyz ji chci vice prikrejt,tak az kdyz uz tvrde spi.... Ja jen,jestli tim pak netrpá její zádička...?! 😒

@dlabinecka jasně taky pořád balím, včera jsem poprvé nezabalila, a manžel se odstěhoval z ložnice 😀 😀 Takže dnes opět stahovačka.
Já balím do flísové deky ikea vitamer, takovou tu co má každej 😀 + velmi důležité, ušila jsem si takovej širokej pás na suchý zip a tím ho pak ještě stáhnu co to jde 😉 a drží 😀