V těhotenství jsem protivná na druhé dítko
ahoj maminky, nevím jak začít, ale jsem na začátku těhu, posl,mens. 3/9 na usg jdu až 21.10. takže se vše dozvím, od začátku je mi tak nějak blbě od žaludku, musím být přejedená aby mi nebylo zle, jsem děsně unavená a sama sobě protivná, do toho všeho mám doma 3.5 letého kloučka, který nechodí do školky a neumím to nějak skloubit, po obědě ho odbydu televizí a natahnu se na gauč a jsem na něj protivná, když mu třeba něco dýl trvá nebo tak, pak mě to samozřejmě mrzí. máte to taky některá takhle, nebo jsem nemožná matka jen já?????
Stručné shrnutí
- V raném těhotenství běžně způsobují nevolnosti, únava a hormonální změny zvýšenou podrážděnost vůči staršímu dítěti; jako praktická řešení se uvádějí krátké odpočinkové rituály, občasné hlídání a úprava denního režimu.
- Pro skloubení péče o batole a těhotenství pomáhá nošení v nosítku ("babysatka" nošená pod bundou), plánované venkovní aktivity a dostupné malé svačiny u postele (např. cereální polštářky, sklenice mléka a sušenky).
- Vyšetření a postupy v praxi se lišily; glukózový screening byl v diskuzi popisován s odběrem krve před nápojem a následným odběrem po 1–2 hodinách (pití v 0,5 l nebo ve velkém hrnku), epidurál byl uváděn jako výrazná úleva (u jedné ženy při ~6 cm), a za péči "soukromého" lékaře v jednom příspěvku autorka uvedla platbu 10 000 Kč.
Q: Jak zvládat nevolnosti a podrážděnost v raném těhotenství při péči o batole?
A: Doporučují se krátké odpočinkové rituály a malé svačiny při ruce; v diskuzi konkrétně zmiňovali "cereální polštářky", "sklenici mléka v lednici" a "sušenky u postele" a také časově omezené hlídání, aby matka mohla dvacet minut zdřímnout.
Q: Jak chodit ven v zimě s těhotným bříškem a batoletem?
A: V diskusi byla doporučena nosítka ("babysatka") nošená pod větší bundou tak, aby bylo dítě oblečeno jako doma; zároveň se zmiňovalo řešení, že miminko může být v kočárku a batole venku staví sněhuláka nebo sáňkuje.
Q: Jak probíhá glukózový screening v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: V praxi v příspěvcích uváděli odběr krve nalačno před vypitím glukózy, následné vypití nápoje (někdo popisoval 0,5 l vody, jiní "velký hrnek") a další odběry po 1 až 2 hodinách; konkrétní postup (1hodinový vs. 2hodinový) se mezi příspěvky lišil.
Q: Kdy lze v porodu požádat o epidurální anestezii?
A: V diskuzi jedna zkušená matka uvedla, že jí byl epidurál podán při otevření na přibližně 6 cm; zároveň byly zmíněny rozdíly v dostupnosti — některé pracoviště vyžadují anesteziologa a kvalitu výkonu doporučovali ověřit.
Q: Co pomáhá u dítěte při zvracení podle zkušeností z diskuze?
A: Jako praktická opatření zmiňovali podávání coly po lžičkách, hořkého čaje, suchého pečiva (piškoty, rohlík) a v některých případech jablka; cola v jednom příspěvku rychle zastavila zvracení, ale zároveň dítě krátce "nabudila".
Q: Jak se odstřihává dudlík jako metoda odvykání?
A: V diskuzi popisovali postup postupného stříhání dudlíku po milimetrech během týdne až měsíců, až dudlík ztratil funkci, přičemž některé matky uvedly, že to vedlo k ukončení nočního dudlání bez výrazného pláče.
Q: Kolik stojí "soukromý" lékař u porodu podle zkušeností z diskuze?
A: Jedna uživatelka uvedla, že za svého soukromého gynekologa zaplatila 10 000 Kč za vedení porodu; další příspěvek zmínil poplatky kolem 100–200 Kč za dodatečné ultrazvuky jako běžnou praxi.
Závěry z diskuze
Shoda
- Únava, přejídání se, nevolnosti a hormonální změny v raném těhotenství běžně zvyšují podrážděnost vůči staršímu dítěti.
- Krátké odpočinkové rituály, pravidelné malé svačiny u postele a občasné zajištění hlídání se opakovaně uváděly jako užitečné praktiky.
- Nošení dítěte v nosítku ("babysatka" pod bundou) a plánování venkovních aktivit pomáhají skloubit péči o batole a těhotenství.
Sporné názory
- Druhé těhotenství: někteří popisovali méně nevolností a větší pohodu než u prvního těhotenství, jiní hlásili horší nevolnosti a větší únavu.
- Protokol glukózového screeningu: jedni popisovali odběr krve před nápojem a 2hodinový test, druzí uváděli hodinový odběr po vypití; množství tekutiny se uvádělo jako 0,5 l i „velký hrnek“.
- Hodnota placení „soukromému“ lékaři: někteří považovali poplatek (v jednom případě 10 000 Kč) za investici do zkušeného vedení porodu, jiní zmiňovali rozdílné dostupnosti a ceny.
Otevřené otázky
- Jak nejlépe připravit batole na příchod sourozence, aby se necítilo odstrčené, zůstává individuální a bez jednoznačné univerzální metody.
- Kdy přesně a za jakých podmínek je v konkrétní porodnici dostupný epidurál a jaká je kvalita provedení u méně zkušeného personálu.
- Jaký konkrétní protokol glukózového screeningu (1h vs. 2h, objem nápoje) platí na konkrétních gynekologických pracovištích.
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik.cz
Zmíněné produkty a metody
cereální polštářky, sklenice mléka a sušenky u postele, zázvorová lízátka, babysatka (nošení pod bundou), kočárek, cola po lžičkách, hořký čaj, piškoty, rohlík, jablko, glukózový screening (1h/2h varianta), pití glukózy v 0,5 l nebo ve velkém hrnku, epidurální anestezie (epidurál), střihání dudlíku jako metoda odstavení, UM (umělé mléko), kojení, klystýr, revize
Místa a osoby
Beskydy, Itálie, Ostrava
kamarádky mi doporučují toto,že je to výborná věc právě i na rýmu a použití je na více nemocí tak jsem uvažovala koupit aromalampičku a při rýmě by to mohlo fungovat:
Maru no když nedostane pokutu tak mu to i prominu 😀 byl jeden čas kdy nosil domů pokuty furt 😝 myslela jsem si, že ho roztrhnu! 😝
Mě se moc líbí jak budete mít obě dvě děti v červenci 😵 nádherné 😵
Vypadá to pěkně, my naštěstí na rýmu trpíme vyjímečně, tak já ani nevím co jak funguje 😅 a malá už díkybohu umí smrkat, naučil jí to tatínek když jsem byla v porodnici 🙂 ale i tak dokáže být dítě pěkně protivný s rýmou co 😅
Kristy, sex??? To je momentálně pro mě cizí slovo 😅 😀
My potničky neměli nikdy. A to je Filípek v srpnu. Musím říct, že ani opruzeniny. Což jsem se divila. Já ho mazala rybilkou, ta je fakt dobrá.
no a víš co Kristo? ty pokuty rozdává můj MM 😅 😅 😅
jj to se líbí i mě i MM tak jsme si to přáli a neuvěřitelné jak se nám to povedlo,no já doufám že to nebude rychlík jako Domi a ten červenec to opravdu bude,mě hrozně lákají společně oslavy narozenin a tak 🙂
My jsme měli rýmu asi už 4x a to 3x od zubů 😝 smrkat umíme jen ve vaně já nevím proč to neumí i normálně 🤐
ren tak rybilku jsem dostala v tom boxu jak dávají v porodce no a letěla do koše 😅 😅 mě to tak strašně smrdí že jsem fakt nemohla 🙄 opruzeniny taky netrpíme párkrát se mu zapařil zadeček (jak jinak od zubů) a pomohl zázračný pytiol 😵
Tak co se týče opruzenin, užila jsem si své, sama jsem si už myslela, že jsem špatná matka, Kristý byla a je hrozně háklivá, stačí jedna horší stolice a má opruzenej zadek tejden 😖 a jako malá byla opruzená opravdu pořád a malej ťuk ťuk ani jednou!!!! 😲 🙂 tak snad nejsem špatná matka, je to o tý kůži a taky ty krémy střídáme, myslím si, že na co si tělo zvykne to potom neléčí.
Maru tak ještě že jsem tady policajtům nenadávala až někam na půdu co 😀
MM si za to pochopitelně může sám, ale i jeho zaměstnavatel, chtějí aby stíhali kopec věcí ale nikdo jim neřekne jak a jediné řešení je jet jako blázen! Uznávám že když někdo řídit umí (a on to fakt umí) tak je to lepší než nějakej slimák co ani nevybere zatáčku, ale ať by řídil sebelíp tak ho může nabourat někdo jinej a zabít a radši dál nemyslet 😔
Jo jinak Rybilka mi taky smrdí, ale povznesla jsem se 😀 a fakt je dobrá 😉 nebo typická mastička z lékárny, ale drahota neskutečná! 😠
jen klidně nadávej však jsem zvyklá nadává každý 😉
jj to taky říkám kdvž jezdí rychle tak ať to umí a jak to umí tak držím pusu 😉 a o tom jak píšeš,že ho může někdo někde nabourat bez jeho přičinění tak to je moje noční můra navíc vím jak MM honí přestupce v autě a jak jezdí šíleně na majáky tak jsem kolikrát na trní jak je v práci a někdo zvoní,mám černé myšlenky a vůbec nevím proč 😨
No nic vzbudil se mi malý tak jdu konat povinnosti,mějte se pěkně Kristo držím moc palečky u DR. a dej vědět hned jak dojdeme z venku tak mrknu jak to vypadá 😉 papa
No Maru to je strašný a taky když se prostě najde idiot s blbou náladou a tomu policajtovi ublíží už jen protože má tu uniformu... ale opravdu radši na tohle nemyslet, nemluvit, jinak pak má člověk blbé myšlenky 😉
Já jim nenadávám, mě policajti nevadí, já jsem pokutu nikdy nedostala, no teda jednu 😖 a hned 2,5tis. za velkou bouračku, ale jinak nic 😉 🙂 akorát se klepu jako ratlík při kontrole 😀 jako kdybych měla v kufru mrtvolu nebo co 😀 ale já moc nejezdím, tak mi to může být fuk 😅
Děkujeme za palečky, já se určitě ozvu 😲 🙂
Kristo, pani mi jasne a strucne napsala, ze utnout krmeni, ze akorat ucucava, ze stejne neji, tim se ty prdy jeste zhorsuji, protoze poradne nesaje, tj. saje vlastne napul a napul mu tam jde vzduch=prdy, a ze si me proste omotava do svych sparu. Napsala jsem ji miry Justyny a jasne mi napsala, ze je akorat (Luky je nadmirac) a ze zadny krmeni.
Takze proste vyrvat. UM mi prijde blbost.
Tak jsem vas jeste tak prolitla - UM ani kasi, to delaly nase babicky a maminky 😖 , ze nas prezraly do komatu 😕 😅
Kojeni je dostatecna strava pro dite klidne do trictvrte roku, jenom. Hlavne, kdyz je Luky takovej jakej je. Proste si z tebe, Kristo, udelal otroka. Kdyz se to rozhodnete radikalne resit, tak tyden to bude hruza, ale pak prijde vykoupeni.
Jinak za sebe neumim poradit.
Drzim palce, at vyberete neco, co je pro Vas nejzajimavejsi a nejprijemnejsi.
Dneska nejak nestiham a vy jste toho zrovna tolik nakecaly:(
Ja se pustila s Justynkou do trideni oblecku pro mimino, jsme samy doma, bez programu, uz nekolikaty den, tak mi hrabe a uz jsme protivny jedna druhy, tak asi trochu predcasne, ale zkusime neco udelat, obe nas to zabavi.
Tak pa
Tak mi holky Sabinka moc nespala ☹ Zato Sofince je dobře s tatínkem v ložnici 😀
Jinak se mi mamka právě vě městě ptala na ten Olynth Aromatherapy a opravdu už se nevyrábí. Paní magistra tam i volala. Tak akorát, kdyby měli někde ještě v zásobě.Zkusím zajít tady k nám do lékárny, třeba tam nějaký ještě budou mít.
Mahu ano "bohužel" vím moc dobře že máš ty i ta pani pravdu, jen teďka nevím kde odlišit tu hranici kdy mě chce jen cucat a kdy má fakt hlad???!! Co myslíš? Jako utnout kojení úplně v noci? Ty jsi to tenkrát udělala? Já ano ale až v 10ti měs. to mi přišla už dost na to velká... ona nám tohle Kristý začla dělat po půl roce, přesně to samý, akorát že pak už ani to prso nechtěla a totéž mi dělal Luky dneska v noci. Psala jsem si o tom s manželem přes SMSky dneska a nevíme jak to řešit, vzbudí nám Kristý když bude řvát jak na lesy 😒 což on fakt umí. Jen mi teda prosímtě ještě řekni jak s tím jídlem, sebrat úplně nebo nakojit třeba po třech hodinách? To on potom zase nepochopí, proč někdy dostane a jinde ne a bude řvát akorát víc ne... a neni malinkej nedat mu už v noci?
Devi on ten spánek je hrozně proměnlivej, u nás pořád ubývá za chvilku mi bude chodit jako Kristý jednou denně ne 😅
Kristo, stanovila bych si hranici - v Lukyho veku a vaze!! - jednou za noc. Nebo udelej kompromis a udelej dvakrat za noc a za tyden to optimalizuj na 1x za noc. Do mesice bys pak uz nemela v noci kojit, hlavne opravdu pri jeho vaze je to holej nesmysl a neni to o hladu. Kojeni nenahrazovat UM, vodou, nicim. Kdybys nedavala prso, budes nosit lahve aj. a zase si na sebe usijes novej bic.
Ja to tak tenkrat udelala. Prave pisu - tyden hruzy, sousedi se nas ptali, byli jsme na socialku (ale to jsme byli vzdy, ale najednou byla vic slyset, jak celou noc nesala kozu...a nemela zacpana usta), ale pak perfektni. Hlavne fyzicky mi bylo lip.
Tusim, ze i na tom kojeni.net najdes v sekci otazek a odpovedi neco ve smyslu Neunosne nocni kojeni a tak.
Ano, s druhym ditetem je to horsi, taky nevim, jak to delat.
Dr. mi radil zapojit celou rodinu, odejit, nechat hlidat babicku, protoze ty deti nekdy rvou hrozne. Tak by treba mohla Kristy tam?!, tezko radit. Nebo se holt nevyspite nikdo a Kristy to tech par dni dospi pres den?!, neumim poradit, je to moc slozity jeste s tim druhym ditkem.
http://kojeni.net./databaze.php?mc=27
spousta dotazu na nocni kojeni, mj. i u 3-4mes mimin.
Spousta jich spi bez kojeni uz dlouho. Naopak je to problem maminek, ktere maji treba i tendenci je budit.
Email: jirina.mrazkova@seznam.cz - Využívejte, prosím, tento email jen v případě nutnosti. Těch dotazů přes email chodí neúměrné množství a již se to nedá zvládat. Pokud není dotaz akutní, tak prosím počkejte, v případě uzavření poradny, až se zase odblokuje (limit 10 dotazů denně). Děkuji za Vaše pochopení.
ICQ: 213-655-097 ICQ Status
na tento mail jsem pani psala, asi i po limitu, a odepsala mi obratem a byla moc mila. Jasne jsem formulovala, kolik Justynce je, kolik merila a vazila pri narozeni, v dany moment, a jaky mame problem - tj. 4-5 hod v noci prokojenych, u nas v posteli, rve, nelze utisit. Ma hlad? Nema hlad? Prdy?
Odepsala, ze ji prdy zpusobuju sama tou prehnanou laktaci, odriznout od kojeni, a vydrzet. Zkus ji napsat, uklidni te to a verim, ze i podpori.
Mahu já tam právě dneska pročítala ale snad jen jeden dotaz jsem stihla a moc jsem z toho chytrá nebyla, jen vím že ta UM nepomůže, jen jsem to prostě chtěla zkusit, ono logicky když to dítě přibývá a pak se ti budí jen aby si pocucalo co hodinu tak prostě opravdu hlad mít nemůže, je mi to jasný, jen se bojím toho učení v takhle malým věku a sama nevím kdy mu prostě dát, dejme tomu když se mi vzbudí prvně v těch 22h jak se budí, to je cca po 3h, dát / nedát??? Nechat vyřvat a dát mu třeba až o půlnoci??? A pak třeba až ráno, to je asi morbidní, no já vůbec nevím ☹ u Kristý to bylo jiný, byla větší, doufala jsem že aspoň jedno dítě tohle pochopí samo 😔
Moc děkuju za rady, jdu tam ještě juknout!
Marus, svym zpusobem je obrovska pohoda davat UM (proto spousta nasich maminek nekojila, po Sunaru se super spi, celou noc, kdezto na kojeni se ti dite budi a tak), takze kojeni je opravdu kumst. Ja casto az zavidela holkam, co nekojily, neumej si vubec predstavit, co to je:(, nemyslim to spatne, myslim to tak, jak to je.
Kristo, dala bych mu v tech 22h a pak az rano, nad ranem, treba ve 4 - 5, po kojo usne a rano uz klasika den po 3-4 hod.
Me na tom nic morbidniho neprijde. Naopak mi prijde morbidni celou noc kojit...:(
Proste udelas kompromis pro vas oba, neprijde mi na tom nic tak hroznyho pro Lukyho.
Jde jen o tebe, jestli uz opravdu nemuzes, tak do toho pujdete, me do toho dohnala uz total bezmoc a vycerpani.
mahu já boužel neměla na výběr zda kojit či nekojit,boužel po týdnu nekojení z důvodu co malý ležel na jipce se mi nevytvořilo mléko a mohla jsem odstřikávat jak jsem chtěla,stimulovat bradavky a pravidelně co 3 hodiny i v noci je div ždímat a nic,byl zázrak jak jsem přinesla malému na jipku 20 ml mléka 😔 a tak to bylo celých 6 týdnů dal si ode mě tak dvacku víc jsem prostě nevymáčkla ani odsávačkou ani ručně a zbytek UM až došlo úplně 🤐 teď si to chci vynahradit 😉
Maru, jasny, vetsina holek, co nekojila, tak to tak proste bylo a "nemohly" za to. Ted si to urcite vynahradis a budes mrkat na drat 😵 😀 😵
Ahoj holky,
řešíte kojení, vidím. Já kojila rok a půl, ale co jsem se s tím natrápila a Neli se u toho navztekala...Jinak Kristo soucítím s tebou, tohle přesně bylo u nás, nakonec to skončilo tak, že jsem v noci kojila snad co 20 minut. Takže malá u mě v posteli, já prso permanentně venku a prostě jak se poloprobudila, tak si pocucala a já u toho klimbala. No hrůza, byla jsem jak chodící mrtvola. Utnuli jsme to tak, že prostě v tom roce jsem šla spát do jiného pokoje, v noci k ní šel manžel, řekl, že maminka ani mlíčko není, ona si pořvala, trvcalo to 3 noci a byl klid. Ale nebylo to tak, že by se v noci nevzbudila vůbec, doteď se jednou až dvakrát vzbudí, ale nedávám nic, ani vodu...
Jdu koupat, tak zatím pááá
Ahoj holky, pravidelne nakukujem, či už náhodou nemáme nový prírastok a ono zatiaľ nič...
Mahu, mne to taká obrovská pohoda zase neprišla, dávať UM. Musíš vstávať, nachystať mliečko, vyvárať flaše, prevárať vodu. A v noci mi syn vstával aj na UM každé tri hodiny až do 10 mesiacov. Bol ako hodinky.
Teraz som zatiaľ moc šťastná, že kojím až na prdíky, teda skor na neprdíky ☹.
Ahoj holky,
tak já kojila plně 4 měsíce, malá pak začínala málo přibírat, takže jsem dávala na noc pak sunar a kojila přes den do 7 měsíců. Ale v noci jsem s kojením problém neměla, malá se budila max 2x. Kolem půl jedné druhé a pak až k ránu. To samé vlastně skoro Sofinka. Nakojím ji než usne = kolem desáté a pak vstává třeba až kolem třetí a pak tak v sedm. Tak doufám, že ji to vydrží.
Kristy - já ti to vůbec nezávidím a znovu opakuji, že máš můj obdiv, že to zvládáš. Já jsem právě měla strach, že mi to moje druhé dítě "vynahradí" i za Sabinku, ale zatím naštěstí ne.
Jak sleduju, tak kojení je jedna velká věda. 😕 Já kojila týden a bylo vymalované ☹ Nebylo co ☹
Mario, tak jsi byla ta svetla vyjimka, co se mimi budilo i po UM. pak je to bohuzel tak, jak pises. Vse ma sva pro a proti. Ale vetsinou UM zabere a dite fakt spi.
Ale treba kdyz zenska chce prestat kojit a dite je zvykly se budit na kojeni, tak se budi i na UM.
Holky, ono je to fakt tak individualni..., co zenska a mimi, to jinej ritual.
Hlavne aby neco zabralo a bylo lip🙂

no právě mě přijde že dobré věci stahují z trhu a špatné nechávají 😝
jj Domi byl v červenci takže potniček milion a druhé bude mít taky,je mi to jasné 😎
no to je fakt těžké jak máš MM řidiče to stačí jedna policejní kontrola a už má skluz 😅 ale stihne neboj na špatné věci myslet později jakože by to třeba nestihl 😉