V těhotenství jsem protivná na druhé dítko
ahoj maminky, nevím jak začít, ale jsem na začátku těhu, posl,mens. 3/9 na usg jdu až 21.10. takže se vše dozvím, od začátku je mi tak nějak blbě od žaludku, musím být přejedená aby mi nebylo zle, jsem děsně unavená a sama sobě protivná, do toho všeho mám doma 3.5 letého kloučka, který nechodí do školky a neumím to nějak skloubit, po obědě ho odbydu televizí a natahnu se na gauč a jsem na něj protivná, když mu třeba něco dýl trvá nebo tak, pak mě to samozřejmě mrzí. máte to taky některá takhle, nebo jsem nemožná matka jen já?????
Stručné shrnutí
- V raném těhotenství běžně způsobují nevolnosti, únava a hormonální změny zvýšenou podrážděnost vůči staršímu dítěti; jako praktická řešení se uvádějí krátké odpočinkové rituály, občasné hlídání a úprava denního režimu.
- Pro skloubení péče o batole a těhotenství pomáhá nošení v nosítku ("babysatka" nošená pod bundou), plánované venkovní aktivity a dostupné malé svačiny u postele (např. cereální polštářky, sklenice mléka a sušenky).
- Vyšetření a postupy v praxi se lišily; glukózový screening byl v diskuzi popisován s odběrem krve před nápojem a následným odběrem po 1–2 hodinách (pití v 0,5 l nebo ve velkém hrnku), epidurál byl uváděn jako výrazná úleva (u jedné ženy při ~6 cm), a za péči "soukromého" lékaře v jednom příspěvku autorka uvedla platbu 10 000 Kč.
Q: Jak zvládat nevolnosti a podrážděnost v raném těhotenství při péči o batole?
A: Doporučují se krátké odpočinkové rituály a malé svačiny při ruce; v diskuzi konkrétně zmiňovali "cereální polštářky", "sklenici mléka v lednici" a "sušenky u postele" a také časově omezené hlídání, aby matka mohla dvacet minut zdřímnout.
Q: Jak chodit ven v zimě s těhotným bříškem a batoletem?
A: V diskusi byla doporučena nosítka ("babysatka") nošená pod větší bundou tak, aby bylo dítě oblečeno jako doma; zároveň se zmiňovalo řešení, že miminko může být v kočárku a batole venku staví sněhuláka nebo sáňkuje.
Q: Jak probíhá glukózový screening v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: V praxi v příspěvcích uváděli odběr krve nalačno před vypitím glukózy, následné vypití nápoje (někdo popisoval 0,5 l vody, jiní "velký hrnek") a další odběry po 1 až 2 hodinách; konkrétní postup (1hodinový vs. 2hodinový) se mezi příspěvky lišil.
Q: Kdy lze v porodu požádat o epidurální anestezii?
A: V diskuzi jedna zkušená matka uvedla, že jí byl epidurál podán při otevření na přibližně 6 cm; zároveň byly zmíněny rozdíly v dostupnosti — některé pracoviště vyžadují anesteziologa a kvalitu výkonu doporučovali ověřit.
Q: Co pomáhá u dítěte při zvracení podle zkušeností z diskuze?
A: Jako praktická opatření zmiňovali podávání coly po lžičkách, hořkého čaje, suchého pečiva (piškoty, rohlík) a v některých případech jablka; cola v jednom příspěvku rychle zastavila zvracení, ale zároveň dítě krátce "nabudila".
Q: Jak se odstřihává dudlík jako metoda odvykání?
A: V diskuzi popisovali postup postupného stříhání dudlíku po milimetrech během týdne až měsíců, až dudlík ztratil funkci, přičemž některé matky uvedly, že to vedlo k ukončení nočního dudlání bez výrazného pláče.
Q: Kolik stojí "soukromý" lékař u porodu podle zkušeností z diskuze?
A: Jedna uživatelka uvedla, že za svého soukromého gynekologa zaplatila 10 000 Kč za vedení porodu; další příspěvek zmínil poplatky kolem 100–200 Kč za dodatečné ultrazvuky jako běžnou praxi.
Závěry z diskuze
Shoda
- Únava, přejídání se, nevolnosti a hormonální změny v raném těhotenství běžně zvyšují podrážděnost vůči staršímu dítěti.
- Krátké odpočinkové rituály, pravidelné malé svačiny u postele a občasné zajištění hlídání se opakovaně uváděly jako užitečné praktiky.
- Nošení dítěte v nosítku ("babysatka" pod bundou) a plánování venkovních aktivit pomáhají skloubit péči o batole a těhotenství.
Sporné názory
- Druhé těhotenství: někteří popisovali méně nevolností a větší pohodu než u prvního těhotenství, jiní hlásili horší nevolnosti a větší únavu.
- Protokol glukózového screeningu: jedni popisovali odběr krve před nápojem a 2hodinový test, druzí uváděli hodinový odběr po vypití; množství tekutiny se uvádělo jako 0,5 l i „velký hrnek“.
- Hodnota placení „soukromému“ lékaři: někteří považovali poplatek (v jednom případě 10 000 Kč) za investici do zkušeného vedení porodu, jiní zmiňovali rozdílné dostupnosti a ceny.
Otevřené otázky
- Jak nejlépe připravit batole na příchod sourozence, aby se necítilo odstrčené, zůstává individuální a bez jednoznačné univerzální metody.
- Kdy přesně a za jakých podmínek je v konkrétní porodnici dostupný epidurál a jaká je kvalita provedení u méně zkušeného personálu.
- Jaký konkrétní protokol glukózového screeningu (1h vs. 2h, objem nápoje) platí na konkrétních gynekologických pracovištích.
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik.cz
Zmíněné produkty a metody
cereální polštářky, sklenice mléka a sušenky u postele, zázvorová lízátka, babysatka (nošení pod bundou), kočárek, cola po lžičkách, hořký čaj, piškoty, rohlík, jablko, glukózový screening (1h/2h varianta), pití glukózy v 0,5 l nebo ve velkém hrnku, epidurální anestezie (epidurál), střihání dudlíku jako metoda odstavení, UM (umělé mléko), kojení, klystýr, revize
Místa a osoby
Beskydy, Itálie, Ostrava
Tak drobátko malinké je HOnzík 😵 😵 Gratuluji moc smardi!!!!
no jo tyto okna jsou na pěst,hrozné prostě 😠
no už slyším malého si tam broukat tak už je po spinkání taky 🙂 děti ti spí,ale fakt nějak chvilinku to si ani nesedneš,co?
ju, tak Smardik uz to ma taky za sebou, dalsi drobny nynynyny miminko, Honzicek, uz se na nej moc tesim 😵
Lollaj, to je moc dobre!!! 😵
tak ted uz fakt jen Pazhitka, pocitam to dobre?
Maru no jen jsem ho přenesla, spal tak 15min. 😅 no nic no, ale noc byla lepší, tak si asi nemůžu stěžovat 😝
Mahu jo ta by měla být další na řadě! 🙂
Jinak tu byla pazhitka včera tak si myslím že zatím nic a že mi fakt písne potom 🙂
Ahoj holky,
já nějak nestíhám. Ted jsem tu měla kámošku s malým. A taky jsem zvědavá, jestli usne Sabča v pokojíku nebo mi zase něo strhne. Takže Sabi leží, za to SOfi se právě probrala, takže zase poletím.
Smardi gratulujeme k miminku, hodně štěstíčka!!! 🙂
Lollaj - to je skvělé řešení, určitě si manža z toho vezme ponaučení a už se to nestane!!! Držím palečky!!!
Odpo se hcystám na cvhíli ven se Sabi, asi jen za barák.Sofinku nechám manžovi na tu půl hodinku jak vstane. Ještě to chudák neví, nestačila jsem mu to než zalehl říct 😀
Jinka u nás noc klasika - Sabi vstala v 6:30 a SOfi od 20:00 hodin co usla až v 4:30 opět 😀
Maru, Kristi - díky, myslela jsem si to. Samo i u nás vidí malá tátu jen tak hodinu až dvě denně, jinak jsme jen samy spolu. Já doufám, že druhý těhu bude taky v pohodě, stejně jako první.. 😉
Maru co vůbec vaše vyrážka, jak to vypadá!!?? 😲 povídej, jsem zvědavá 😀
Mě se děcka taky dneska budí na střídačku nebo lépe řečeno malej nespí a furt tlačí nebo co 😅 no nevím co je to za den, ale nic moc, odpol. musím k Dr., tak si tam odpočinu 😅
Pajinko určitě bude 😵 a jaký bylo to první, pohoda nebo nějaký zvracení atd.? 😅
Kristo je pryč zůstala jen klasika suché fleky na nožičkách,takže reakce ale po čem jsem nevypátrala 🤐
Maru a ty suché fleky to je už dobrý jo? No tak uvidíte příště jestli třeba něco zopakujete, taky to fakt mohlo být k těm zoubkům, hlavně že je to pryč ne! 🙂
ahojky holky, prosím měla bych radu, mám dvouletou dcerku te´d jsem v 8tt moje dcerka má 13 kg všude se píše jak těhulky můžou max nosit jen 5 kg mám trochu strach aby se něco nestalo, prtoože mlaou víceméně člověk poponáší pořád, do postýlky jí dát, do vany jí dát do jídelní židličky jí dát, do autosedačky..jak jste to měli vy prosím??
NO je sušší ale to je celou zimu hlavně ty červené fleky jsou pryč a nožičky zůstali takové jaké byli před tím osypáním,bříško je už čisté na dotek ještě drsnější. Jestli zoubky nevím ale je pravda že 2 noci úplně super tak třeba jo 😉 ale je divné že ať cokoli se děje tak to odnese jeho pokožka ta je hrozně citlivá 😕
Mona já tahala "jenom" 9kg-11kg když jsem byla těhotná, ale i tak jsem se snažila aby běžný činnosti už dělala sama, zvedala jsem fakt jenom když se chtěla mazlinkovat, do postýlky (později se naučila ve velké, takže tam jen chvilku), do židličky, vany, jinak když jsem chtěla někam popojít atd. tak jsem ji fakt nutila chodit nebo jsem ji dala do kočárku než bych ji tahala 😅 tělo je podle mě na tu zátěž zvyklý a já jsem nehodlala malou začít úplně ignorovat "jenom" protože jsem znova těhotná 🙂
Ahoj mono pár řádků výše jsme to řešili 😉 Jak jsem psala zatím se vůbec neomezuji,Domi má 12kg a nosím ho nonstop denně v noci furt 😉
děkuji, no já si to právě taky moc nedovedu představit, malá je ještě na svůj věk taový trdlo, a asi bych ji nenechal lízt sama🙂asi ano tělo je svým způsobem zvyklí že???moc děkuji jste hodný, mě to tak ted napadlo, právě a přemášlela sem. 😉
Jéé, tak přece máme ještě jedno ledňátko 😵 😵 😵 Smardik, moc gratuluji k Honzíkovi a hlavně ať jste zdraví!!!!!!
snezenko, malý je taky slaďoučký, člověk by to umačkal, co? 😅 😵 😵 😵
tak ještě pazhitka a pak dlouho asi nic nebo jsem na někoho zapomněla?
Mona pokud nemáš rizikový těhu, nějaký krvácení, otevírání se (což ti rozhodně nepřeju) tak platí určitě všeho s mírou 🙂
Maru a teploty předtím neměl viď?
kristo neměl vůbec 😨 prostě nic jen jedna noc katastrofa to jak jsem spala s malým v obýváku a on na mě a hned ten den mu vyskákala ta vyrážka,večer jsem mu dala jen jednou fenistil a druhý den to bylo oki a už jsem ani večer fenistil nedala,pořád ho jen promazávám i 3x denně 2x 100% 😉
Maru tak to fakt byla reakce na něco, možná se to mohlo právě i s těma zubama spojit a samo o sobě by to nic neudělalo, těžko říct, já sama jsem byla na aler. testech a vidím na sobě že mi dělaji problém věci na který alergická nejsem 😅 tak babo raď 😅
krista no jsme na zacatku v8tt ale to vidite 😀 😀 a zatim je vse oukej, 😉 🙂 jojo urcite vseho s mirou .-) 😀 😀
Ahoj holky,
mám jen jeden blbý dotaz. .Nevíte, zda je normální, že trošičku krvácím i po šestinedělí?třeba jeden den ne, pak jo,......jsem z toho trošku nervozní ☹ ale nechci volat zatím dr. nic mě nebolí
Maru no paráda 😵 já ty pětky nechci 😅 😅 😅
A jakto že je máte tak brzo 😲 kdy mu vyrostl první zub? 🙂
Mona tak neni důvod mít černý myšlenky, určitě bude dobře 🙂
Devi vzhledem k tomu že máš hodně krátce po tom šestinedělí tak bych řekla, že to ještě může být nebo se třeba i tělo vrátí do normálu, někdo u kojení MS nemá, ale ty kojíš v noci dost málo (někde jsem četla že musíš kojit každý asi?? 3h, aby se pak se do těla nedostal ten Prolaktin - nebo jak 😅 a tím pádem přijde ovu a MS) tak aby ti třeba MS už nepřišla...
devil to netuším teda vůbec ☹
Kristo první zub měl v 5m a hned najednou dva,tak co já vím proč je má tak brzo ale už ať jsou všechny venku 🤐 No a když si vezmu že narozený 6 týdnů dříve tak by měl zub ve 4m tak možná proto.
Tak snad máš Kristy pravdu - mě nic nebolí, měla jsem jít původně dnes na kontrolu, kam jsem se objednala v pátek, ale zase jsem právě začala po dvou dnech, tak nevím teda co to jo. Jestli právě MS nebo ještě očistky. No počkám tak týden ještě a uvidím. Díky.
Maru asi jo, asi to bude proto, naší malý teda začly až v 9,5měs., už teda ale dohnala ostatní děcka v jejím věku, jen jsem všude četla že 5tky jsou až ke třem letům tak abych se taky nedivila 😅 ale zatím fatk nemá nic vidět, může to jít zase k Priorixu až ho dostane a já se odstěhuju 😀
Devi uvidíš sama nebo pro svou jistotu si tam můžeš cinknout, já to teda po druhý neměla, ale prvně jsem špinila ještě dlouho po šestinedělí 🙄
ahoj ve spolek 🙂
Kristul tak jak to jde? Co deticky, jak to zvladas?
Ja uz pomalu zacinam panikarit jak ja to nase zlobidlo zvladnu az se maly narodi. Phoebe je ted jak utrzena od retezu, desne zlobi, neposloucha, mam pocit, ze se asi zblaznim..a taky jsem se pristihla, ze na ni vpodstate porad zvysuju hlas protoze fakt desne zlobi 😒 SI rikam, ze z ni jeste predcasne porodim..
mona, gratulace k tehulkovani - pamatuju si te jeste z diskuze miminko cekam kazdym dnem..to uz je ale vecnost, co?
Jinak bych se toho zvedani nebala...ja mam dite 11ti kilovy a od zacatku jsem se nijak neomezovala, jak rika Krista, jestli nemas rizikove nebo tak tak se vubec neboj...ono je to pry tak, ze telo je ted na tu zatez ( zvedani ditete atd) zvykle, takze je to jine nez v prvnim tehu. Ja malou taham porad, zvedat do postylky, zidlicky, na kuchynskou linku, nebo pomazlit atd atd a to od zacatku tehu, proste jen at ti neskace po brise atd a vse bude ok 🙂
Mě Kristý i po tom břiše skákala, ještě při porodních bolestech mi na pupku spala a já řvala tiše 😅 😀 🤐
Mufi díky za optání, někdy je to lepší, jindy horší, Kristý je taky neskutečně divoká, už nějak ztrácím naději (😀) že s věkem bude líp, to bude asi horší, několikrát denně padá, všechno dělá naopak, lítá ze strany na stranu, no hyperaktivní strašně 🙂
A co ty jak se cítíš, téměř ve finiši? 🙂

Míry už tam máš taky Maru 😀
Mokrou hlavu za chvíli vyfoukanou 😀 😀 😀 no to mě fakt pobavilo ale pamatuju si to u nás to jo 😅 ticho mít určitě budete, i teplo a hlavu si budeš muset foukat fénem 😀 😉
Ty jo paráda jak chrupe, Kristý spí 20min. cca a malýho jsem přenesla z kuchyně v lehátku a byl nějak ticho a otočím se a on taky chrápe a bez dudlíku a teď se otočím a on kouká 😅