V těhotenství jsem protivná na druhé dítko
ahoj maminky, nevím jak začít, ale jsem na začátku těhu, posl,mens. 3/9 na usg jdu až 21.10. takže se vše dozvím, od začátku je mi tak nějak blbě od žaludku, musím být přejedená aby mi nebylo zle, jsem děsně unavená a sama sobě protivná, do toho všeho mám doma 3.5 letého kloučka, který nechodí do školky a neumím to nějak skloubit, po obědě ho odbydu televizí a natahnu se na gauč a jsem na něj protivná, když mu třeba něco dýl trvá nebo tak, pak mě to samozřejmě mrzí. máte to taky některá takhle, nebo jsem nemožná matka jen já?????
Stručné shrnutí
- V raném těhotenství běžně způsobují nevolnosti, únava a hormonální změny zvýšenou podrážděnost vůči staršímu dítěti; jako praktická řešení se uvádějí krátké odpočinkové rituály, občasné hlídání a úprava denního režimu.
- Pro skloubení péče o batole a těhotenství pomáhá nošení v nosítku ("babysatka" nošená pod bundou), plánované venkovní aktivity a dostupné malé svačiny u postele (např. cereální polštářky, sklenice mléka a sušenky).
- Vyšetření a postupy v praxi se lišily; glukózový screening byl v diskuzi popisován s odběrem krve před nápojem a následným odběrem po 1–2 hodinách (pití v 0,5 l nebo ve velkém hrnku), epidurál byl uváděn jako výrazná úleva (u jedné ženy při ~6 cm), a za péči "soukromého" lékaře v jednom příspěvku autorka uvedla platbu 10 000 Kč.
Q: Jak zvládat nevolnosti a podrážděnost v raném těhotenství při péči o batole?
A: Doporučují se krátké odpočinkové rituály a malé svačiny při ruce; v diskuzi konkrétně zmiňovali "cereální polštářky", "sklenici mléka v lednici" a "sušenky u postele" a také časově omezené hlídání, aby matka mohla dvacet minut zdřímnout.
Q: Jak chodit ven v zimě s těhotným bříškem a batoletem?
A: V diskusi byla doporučena nosítka ("babysatka") nošená pod větší bundou tak, aby bylo dítě oblečeno jako doma; zároveň se zmiňovalo řešení, že miminko může být v kočárku a batole venku staví sněhuláka nebo sáňkuje.
Q: Jak probíhá glukózový screening v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: V praxi v příspěvcích uváděli odběr krve nalačno před vypitím glukózy, následné vypití nápoje (někdo popisoval 0,5 l vody, jiní "velký hrnek") a další odběry po 1 až 2 hodinách; konkrétní postup (1hodinový vs. 2hodinový) se mezi příspěvky lišil.
Q: Kdy lze v porodu požádat o epidurální anestezii?
A: V diskuzi jedna zkušená matka uvedla, že jí byl epidurál podán při otevření na přibližně 6 cm; zároveň byly zmíněny rozdíly v dostupnosti — některé pracoviště vyžadují anesteziologa a kvalitu výkonu doporučovali ověřit.
Q: Co pomáhá u dítěte při zvracení podle zkušeností z diskuze?
A: Jako praktická opatření zmiňovali podávání coly po lžičkách, hořkého čaje, suchého pečiva (piškoty, rohlík) a v některých případech jablka; cola v jednom příspěvku rychle zastavila zvracení, ale zároveň dítě krátce "nabudila".
Q: Jak se odstřihává dudlík jako metoda odvykání?
A: V diskuzi popisovali postup postupného stříhání dudlíku po milimetrech během týdne až měsíců, až dudlík ztratil funkci, přičemž některé matky uvedly, že to vedlo k ukončení nočního dudlání bez výrazného pláče.
Q: Kolik stojí "soukromý" lékař u porodu podle zkušeností z diskuze?
A: Jedna uživatelka uvedla, že za svého soukromého gynekologa zaplatila 10 000 Kč za vedení porodu; další příspěvek zmínil poplatky kolem 100–200 Kč za dodatečné ultrazvuky jako běžnou praxi.
Závěry z diskuze
Shoda
- Únava, přejídání se, nevolnosti a hormonální změny v raném těhotenství běžně zvyšují podrážděnost vůči staršímu dítěti.
- Krátké odpočinkové rituály, pravidelné malé svačiny u postele a občasné zajištění hlídání se opakovaně uváděly jako užitečné praktiky.
- Nošení dítěte v nosítku ("babysatka" pod bundou) a plánování venkovních aktivit pomáhají skloubit péči o batole a těhotenství.
Sporné názory
- Druhé těhotenství: někteří popisovali méně nevolností a větší pohodu než u prvního těhotenství, jiní hlásili horší nevolnosti a větší únavu.
- Protokol glukózového screeningu: jedni popisovali odběr krve před nápojem a 2hodinový test, druzí uváděli hodinový odběr po vypití; množství tekutiny se uvádělo jako 0,5 l i „velký hrnek“.
- Hodnota placení „soukromému“ lékaři: někteří považovali poplatek (v jednom případě 10 000 Kč) za investici do zkušeného vedení porodu, jiní zmiňovali rozdílné dostupnosti a ceny.
Otevřené otázky
- Jak nejlépe připravit batole na příchod sourozence, aby se necítilo odstrčené, zůstává individuální a bez jednoznačné univerzální metody.
- Kdy přesně a za jakých podmínek je v konkrétní porodnici dostupný epidurál a jaká je kvalita provedení u méně zkušeného personálu.
- Jaký konkrétní protokol glukózového screeningu (1h vs. 2h, objem nápoje) platí na konkrétních gynekologických pracovištích.
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik.cz
Zmíněné produkty a metody
cereální polštářky, sklenice mléka a sušenky u postele, zázvorová lízátka, babysatka (nošení pod bundou), kočárek, cola po lžičkách, hořký čaj, piškoty, rohlík, jablko, glukózový screening (1h/2h varianta), pití glukózy v 0,5 l nebo ve velkém hrnku, epidurální anestezie (epidurál), střihání dudlíku jako metoda odstavení, UM (umělé mléko), kojení, klystýr, revize
Místa a osoby
Beskydy, Itálie, Ostrava
jo @kackadu, chtěla jsem Ti pochválit pupíkatý fotky, jsou moc hezký a Tob to vážně sluší!! 🙂
@snehurka11111 my budeme mít bez jednoho měsíce taky tříletý rozdíl a doufám, že to půjde 😀
Ahojky
Tak se hlísím po poradně.Doktorka byla hrozně překvapená co tamn ještě dělám.Prohlídla mi a řekla že je to na porod-ale to už řiká měsíc takže jsem to docela i čekala.Ale musim říct že je mi od rána tak nějak divně.Nevydržim sedět,mam takový tlaky všelijaký...Už si teroufám říct kdy ser začne něco dít.
@wolfi co ty?Jak jsi dopadla??
katu - ten konec je náročnej, viď.. Tak snad to stihneš aspoň do konce srpna 😉
já jdu na kontrolu v pondělí a dostanu papíry k mateřský, tak jsem zvědavá 😀
@wolfi jůůůů wolfi moc děkuju 😵 Chtěli jsme udělat památku, už je to asi fakt naposledy 😅 . Jak jsi dopadla na kontrole?
Já byla na kontrole v pondělí a čípek se tím ležením zavřel takže dobrý a hlavička ani není zapasovaná moc dole, takže já tady ještě nějakej pátek strašit budu. Jsem říkala napřed panika že ve 32 týdnu rodím a ve finále budu ve 40 týdnu lozit po stropě abych nepřenášela 😅 ,
holky vy to tady uplně teda flákáte 🙂 Jediná katuska85 má omluvenku a doufám, že už se jejich mimčo rozhodlo vylézt na svět 😵 . Tak přeju hezkej víkend, i když počásko bude asi nic moc. 😒 tady to léto je vůbec vopruz s tím počasím. Ale tak strašně to zase uteklo. Za chvilku už vánoce! 😀
ahoooooj všem 🙂
Tak už jsem doma čtyří 🙂 Matýsek se narodil se po velice krátkém porodu 26.8 ve 4:35hodin s 50cm a 3450gramy 🙂ú dneska nás postili,až bude čas napíšu jak to probíhalo
@katuska85 Veliká gratulace!!!!!!!!!!
zrovna jdu nakouknout a tady taková novinka 😵 😵
Jinak my se máme dobře,už máme nějaký ten řád a vládu pevně držím v rukách jen my malá docela dost pláče,trpí na koliku tak šátkuji a jen díky šátku jsem schopná uvařit 😵
Dneska jsme měli vítání občánků a obě děti to krásně zvládli bála jsem se nějakého řevu,ale dobrý Natoušek spinkala a Domi zlatíčko hačal a koukal 😎
Tak kdo je na řadě teď??
@maruska39 : Maruško, taky mi to přijde nějaká rychlovka 😅 Po pravdě, už teď se Vánoc děsím. S Ameli po porodu jsem byla takový nespokojený králíček, tak už se vidím, jak mi zas bude všechno vadit 😅 Na štěstí v podstatě nebudu muset nic řešit... Cukroví mi napeče přítelova mamka, večeři dělá můj otec a stromeček prý obstará přítel... Tak snad to nějak zvládnu i bez nějakých depek... Nevíte náhodou o nějakých vhodných homeopaticích??
@katuska85 Tý jo Katuu tak SUPERRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MOC gratuluju! Tak to byla mega rychlovka že už jste i doma. Tak apson nějaké pozitivní a povzbudivé zprávy. Už se MOC těšíme, až nám napíšeš jaký to bylo. Tak si užívejte že jsme komplet rodinka, hlavně ať jste zdraví, pěkně papáte, spinkáte.....moc Vám to přeju. Mějte se krásně, myslíme na Vás 🙂
@maruska39 tak to jste šikulky, že už máte i režím. Maruško budiž Ti útěchou jedna věc. Můj osobní průzkum říká, že miminka co pláčou první tři měsíce, tak po třech měsících jsou zlatíčka. Náš byl svatej první tři měsíce a pak do roku peklo a řval celý noci. A víš jak ten čas letí.....už jsi zkušená maminka, tak je vidět, že Tě nějaká kolika nemůže rozházet. Kdyby to neustávalo, tak nám hondě na bříško pomohly ty probiotické kapky. Ale ono se to určitě všechno srovná. Já jsem zvědavá na nás jak to budeme zvládat. 😕
@andu aspoň máš ještě trochu času, my máme ale termín za měsíc a já se na to ještě nějak necítím?! 😕 Hodně doporučují tu Arnicu k porodu a i po porodu, že pomáhá k hojení. Dostala jsem v lékárně takovou brožuru homeo v těhu tak tam mrknu. A na co by jsi ty homeo chtěla? Jako na psychické stavy? A nebo pak po porodu navšítvit nějakou homeopatku, aby Ti dala něco na míru.
ahoj holky 🙂
@katuska85 moooc gratuluju!!!! 😵 závidím krátký porod a těším se na fotky a info 😉
@maruska39 , ahoj neksutečný, že Natálka má už měsíc pryč... 🙂 a vítání občánků muselo být hezký 🙂 u nás se nic takovýho nedělá.. ☹
ad homea: ve středu se chystám do lékárny pro tu arnicu tak jsem zvědavá 🙂
a jinak hlásím, že mě každý večer berou poslíčci.. a nic příjemnýho teda 😝
@kackadu no tak probiotické kapičky užíváme od 2 týdnů a je pravda,že s celodenního pláče zůstalo jen občasné zakřičení a jen tou kolikou řekla bych,kapky jsou super,ale taky nejsou všemohoucí.Už se těším až kolika ustoupí a já budu mít zlaté miminko jak píšeš,no ale Domi byl zlatý jak první 3 měsíce tak až do dvou let,teď máme období vzdoru,vztekáme se a vztekáme a neposloucháme 😝
@wolfi Ty brďo už každej večer jo 😕 to je teda nepříjemný. Snad to k něčemu bude a aspon se Ti samo rozběhne. Co vís si přát....Já už chci pomalu vysadit to magnezko, protoze jak jsem ten týden ležela, tak se všechno zklidnilo a tak si říkám, aby se tomu miminku vůbec chtělo ven. Já nechci přenášet!!!!! 🙄
HOlky tak já dnes dostala menstruaci,to je humus plně kojím na prsu je pořád a bez tak jsem to dostala to mě se.e!! Už jsem se loučila s vložkou a ejhle dneska nášup jako pra.e,mě trefí šlak mě tak leze na nervy už ta pitomá vložka!!!
U Domínka taky tak přesně po 6.týdnech,ale ho jsem nekojila.
@andu No očistky to určitě nejsou,mám to docela silné prostě nefalšovaná menstruace,musím být prostě extra no 😅
Co těhulky na rozpadnutí? žádná změna? a jak se cítíte?
Já vám závidím,že ten konec máte super počasí (jakože chladno) já ho trávila v tropických vedrech a to je nic moc,ale konec těhu je sám o sobě nic moc ať vedro nebo zima 😉
katusko - veliká gratulka k Matýskovi - a super, že to bylo rychlé..
No, tak teď wolfi, kackadu a já 😉 - kackadu - taky nechci přenášet, jednou mi to stačilo - od 37.tt se budu snažit prcka nějak vypudit 😀
Ahoj holky 🙂 mám chvilku čas tak jdu podat info o porodu¨ jak jsem slíbila.
Celou středu jsem měla divný stavy.Spíš psychický,tělesně mi bylo fajn.Odpoledne jsem ještě byli nakoupit,nic nenasvědčovalo tomu že v noci to vypukne 😀 Kolem 7 jsem uspala Elišku dala si sprchu a svalila se k taťkovi na gauč,kolem 11 jsme si šly lehnout a ještě dali sexík.Kolem druhé mě probudili kontrakce,začla jsem měřit a byli rovnou po 4 minutách.Pořád jsem si říkala ono to možná ještě přejde 😅 Míru zatím budit nebudu,něco málo jsem poklidila,kontra už po 3 tak jsem ho probudila,zavolali jsme babičce-mojí mamce a po 3 hodině ráno jsme se vydali do porodky.
Po příjezdu už jsem byla otevřená na 7 cm tak jsem dostala piďi klistýr praskli mi vodu a šlo se nato.Na druhé zatlačení byl Matýsek na světě přesně ve 4:35hod. Byla jsem dost potrhaná takže šití docela síla ale jinak v pohodě.Jsem šťastná že jsem doma a konečně komplet.Eliška je zatím milionová na brášku nedá dopustit,pomáhá přebalovat koupat,kojit 🙂 🙂
Už jsem přidala i nějaké fotky tak jukněte 🙂
Až zas bude chvilku čas přijdu si vás dočíst.
Zatím pa

ahoj,
jéé @katuska85 ahoj , koukám, že jsem se neterfila...ale neboj on ven půjde!! 😉 dej pak vědět jak dopadla KO.
já jdu dnes taky..