Vzala jsem si Araba. Máte též exotiku ve výchově dětí?
Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo z vás zkušenosti s jinou kulturou v manželství nebo partnerství a tudíž i s výchovou dětí. Já sem si vzala Araba, zatím žijeme tady v Čechách, ale brzy poletím s Danim za manželem do Bahrajnu 🙂 Už jsem se setkala s pár odlišnými metodami v péči o dítě, když sem mluvila s tchýní. Např.:dávat pít denně vodu (manžel přivezl nějaký přírodní pití na zažívání), balit těsně mimi do takovýho šátku na spaní (což opravdu pomohlo), pak podáváni baby sušenek ve vodě (to jsem nezkoušela). Hmm, určitě mě čeká plno nových věcí, i obřízka malýho, ta už se prý provádí laserem, tak to bude v poho. Jinak musím dodat, že jsem naprosto spokojená (jen pro jistotu, protože slýchám ruzný věci) 😉
Stručné shrnutí
- V mezinárodních smíšených manželstvích Czech–arab se v praxi objevují odlišné péče o kojence, jako denní podávání vody, použití přírodního pití na zažívání, těsné zavinutí miminka do šátku a namáčení baby sušenek ve vodě, které je třeba předem projednat mezi partnery.
- Obřízka je v muslimských rodinách běžná a účastnice diskuze uváděly, že se v některých případech provádí „laserem“; názor na její vhodnost se v diskuzi výrazně rozchází.
- Úspěch soužití v odlišné kultuře je podle účastnic v diskuzi podmíněn osobními vlastnostmi, kompromisem a ochotou akceptovat zvyky partnerovy rodiny, případně volbou místa bydlení (zůstat v ČR vs. přestěhovat se do země původu partnera).
Nejčastější otázky
Q: Jaké běžné postupy péče o kojence mohou očekávat rodiče v arabských nebo muslimských rodinách?
A: Diskuze uvádí konkrétní postupy: denní dávání vody kojenci, podávání „přírodního pití na zažívání“, těsné zavinutí miminka do šátku pro spaní a namáčení baby sušenek ve vodě.
Q: Provádí se obřízka u chlapců v muslimských rodinách a jakým způsobem?
A: Účastnice diskuze uvedly, že obřízka je v muslimských rodinách běžná a někteří tvrdí, že se „provádí laserem“; zároveň v diskuzi zaznívají i silné protiargumenty a etické výhrady, takže je téma sporné.
Q: Jaké jsou argumenty pro a proti obřízce z diskuze?
A: Někteří diskutující tvrdí, že obřízka má hygienické výhody a může snížit citlivost v dospělosti; jiní ji považují za zásah do těla dítěte a odmítají rozhodovat za dítě, takže názory jsou přímo protichůdné.
Q: Jak řešit výchovu dětí v rodině s různými jazyky?
A: Konkrétní plán z diskuze: matka mluví k dítěti česky, otec mluví urdu a mezi rodiči se často používá angličtina; děti tak mohou vyrůstat trojjazyčně a první mluvní projevy mohou být mírně opožděné, ale zvládnou všechny tři jazyky.
Q: Co je třeba zvážit před přestěhováním do Bahrajnu?
A: Faktické uvedení: Bahrajn je ostrovní stát v Perském zálivu (Manama), je relativně bohatý a hostí i závody F1; v diskuzi se doporučuje zjistit postoj konkrétní rodiny partnera k zvykům a svobodě žen, protože místní zvyky a míra veřejné volnosti se liší.
Q: Jaké faktory podle diskuze ovlivňují úspěch smíšeného manželství?
A: Opakovaně byly zmíněny osobní povaha partnerů, ochota ke kompromisu, tolerance k odlišnostem, znalost rodinných zvyků a případná volba bydlení (zůstat doma nebo žít v zemi partnera).
Závěry z diskuze
Shoda
- Manželství mezi lidmi z rozdílných kultur vyžaduje kompromis, toleranci a domluvu ohledně výchovy dětí.
- Zkušenosti se velmi liší podle konkrétního člověka a rodiny, nelze to paušalizovat pro celý národ.
- Některé praxe péče o dítě v muslimských rodinách (např. obřízka) jsou běžné a rodiče je v diskuzi zmiňovali jako očekávané.
Sporné názory
- Obřízka: někteří diskutující ji popisují jako hygienicky prospěšnou a technicky proveditelnou „laserem“, zatímco jiní ji odmítají jako nevhodný zásah u malého dítěte.
- Přestěhování do země původu partnera: někteří považují život v Bahrajnu/na Blízkém východě za reálnou možnost s kvalitním životem, jiní varují před kulturním šokem a omezenější veřejnou volností žen.
- Srovnání „cizinců“ vs. „Čechů“ v péči o domácnost: část diskutujících tvrdí, že někteří zahraniční partneři více přispívají, jiní uvádějí, že záleží na povaze jednotlivce, nikoli na národnosti.
Otevřené otázky
- Jak by mělo rozhodnutí o obřízce proběhnout právně a eticky v případě rodiny žijící v ČR?
- Jak nejlépe zajistit, aby dítě vyrůstalo bez ztráty kulturní identity jedné nebo druhé strany v trojjazyčném prostředí?
- Jaké konkrétní kroky může rodič udělat před stěhováním do konzervativnější země, aby snížil riziko kulturních konfliktů?
- Jak sjednat role a očekávání ohledně péče o domácnost mezi partnerem a jeho širší rodinou po přestěhování?
Zmíněné značky a firmy
Orbit Housing Association, F1
Zmíněné produkty a metody
obřízka laserem, těsné zavinutí miminka do šátku (swaddling), baby sušenky namáčené ve vodě, „přírodní pití na zažívání“, výchova trojjazyčná (čeština/urdu/angličtina), konverze k islámu
Místa a osoby
Bahrajn, Manama, Perský záliv, Egypt, Káhira, Tunisko, Maroko, Jordánsko, Omán, Sýrie, Pakistan, Libanon, Itálie, Španělsko, Anglie / UK, Londýn, Leamington Spa, Coventry, Brno, New York, Blanka Matragi, Haitham
@kristi tak me napadl, ze hodne holek mi rika, jaky byl Omar Sharif, ja jsem nikdy jeho kouzlo tak moc neobjevila, ale je to taky Egyptan. I kdyz uznavam, ze to neni o osobnim setkani 😀
A pokud ti Egyptani nesedli, tak to preci neni povinny 🙂
Ja mam taky svoje typy (byt to nemam dane fyzicky, me dokaze okouzlit i seredka, pokud ma dostatecne zajimavou osobnost 😀 ), a u nekterych chlapu se jen otrepu hruzou..a jsou holky, kterym se libi, takze coby ne 🙂
Mame nekde dvere zavreny, ale jinde zase.. 🙂
je stale kopa naivnych zien čo si vezmu araba............... a kopa pseudohumannych a kozmopolitnych zien, čo im to schvaluju........... ja hovorim..... ak si nejaka vezme araba (resp. niekoho z uplne inej kultury) nevyčítam jej nič........ ona si svoju naivitu odtrpi kazdy den, kazdu hodinu a sekundu................
....................odporucam, ak si chcete vziat araba, nech sa paci.... chodte s nim do jeho prostredia, zite tam aspon 3 roky a POTOM si urobte dieta...................odporucam, ale ked uz silou mocou ste zaslepene laskou, žite s arabom v europe.......nechodte do jeho materskej krajiny
@awalancha3 proč myslíš,že jsou všechny ženy vdané za araby naivní? Co pak ty, co se dobře a šťastně vdaly? Jako třeba já a spousta dalších žen???? Nechápu " ona si svoju naivitu odtrpi kazdy den" -myslíš každý hezký den,rok strávený s manželem, na který si absolutně nemůžu stěžovat??? Nevím, podle čeho soudíš, možná si sama natrefila na nějakého ničemu, to se může stát každému, ale zase bych neházela všechny do jednoho pytle..já znám spoustu kreténu, ale nejsou to jen arabové, taky češi, SLOVÁCI, poláci, němci, vietnamci... prostě může být odkud chce, to je na člověku...
S manželem pravidelně jezdíme do jeho země, nikdy jsem tam neměla žádný problem, NEVYMĚNILI mě za velbloudy, ani mi neukradl děcko, ani mě nezavírá doma, ani se TAm nezměnil no prostě nic z těch SMĚŠNÝCH pomluv co se o arabech píše, říká....Proč se nemluví o jejich dobrých vlastnostech, zvycích, proč se řeší jen zkušenosti typu knihy "Bez dcerky neodejdu" a podobné? Ono by to bylo asi nudný, poslouchat jak se někdo má fajn, lépe se čtou ty hrůzy, já vím.. Ale jak jsem řekla, jsem šťastně vdaná a nikdy bych neměnila... A lidi co mají předsudky jsou opravdu ubozí...
@doldol Avalancha3 ale nepise, ze vsechny zeny jsou naivni, pise kopa... A ja ac presto take stastne vdana za araba, s jejim prispevkem neprosto souhlasim. Je opravdu tolik naivek co si vemou sveho milacka po sice x letem vztahu, ale s tim, ze se vidi jen na dovolene, takze vztah nevztah a pak se hone divi, kdyz se vlastne teprve poznavaji. Pak jsou takove ktere zarizuji svatbu po 1 dovolene - je to ruzne, ale kolikrat velmi nepochopitelne ☹
@zuzik_p Když se do toho někdo pustí takhle po hlavě, ať pak nese následky.. mě se jenom líbí ta Islamofobie tady v evropě a to, jak všichni mají předsudky vůčí arabům aniž by je znali.... A neříkej, že to tak není.... Já si kvůli tomu zažívala peklo třeba ve škole..učitelé nechápali, jak jsem si mohla toho BEDUINA vzít, že mě zavře v harééému a podobné kraviny sem musela denně poslouchat!!! Lidská omezenost fakt nezná meze....Já ale věřím v to, že jednoho dne všichni uvidí,jak se mýlili...
Nejsou zdejší obavy a předsudky tím jediným pojmenovatelným násilím, plynoucím z rozbujelé představivosti a přežitého židovsko-pohanského strachu, tedy iracionality?
Osobně nevěřím, @doldol, že lidé uvidí a přesvědčíš je, protože nechtějí z podstaty vidět a už vůbec nechtějí ZNÁT. Ale k čemu jejich názorů a "poznání", budeš-li Ty sama šťastná, budeš-li sama vědoucí? (nikoli naivní!) Takovýmto vztahům osobně přeji právě z toho důvodu, že se člověk musí již v základu více konfrontovat (oboustranně) a uvědomovat si kvalitu a hodnotu sebe sama a svého partnera. Hodnotu toho, pro co jsme byli schopni obětovat kus sebe sama! Bůh zaplať za vztah, který prochází prubířským kamenem úcty jednoho k druhému. (Mělo by to být samozřejmostí, že...?) Že vztah může nakonec krachnout, není o ničem jiném, než o tom, že náš partner nebo mi, nebyli jsme schopni přijmout v konečném důsledku za své, co píše krásně, byť již dnes "otřepaně" Exupery: "Navždy musíš nést zodpovědnost za to, co k sobě připoutáš!" (v nejširším slova smyslu)
Jinak názor @awalancha3 není špatný, jen to člověk musí zase pojmout tak nějak "jinak".
Co se týká vztahů, tak na světě bude pořád existenciální problém mezi Rusalkami (nechť se jedná o muže či ženu), tedy vnitřním vědomím, co láska skutečně JE, a "lidstvím", tedy co je jen uválený egoismus, naivní a hrubá představa lásky. Ale to je jiné téma..., nemá to nic společného s kulturními rozdíly, tedy tématem! Dokud nebude člověku jediným partnerem Rusalčin Vodník, podle mého poznání, bude se muset pro lásku vždy nějak obětovat, tedy svým způsobem trpět. Jen je potřeba trpět vždy s hlavou nahoře... ...pak to dává smysl!
@kristi mě takle "slizcí" přišli v tunisu. a opravdu tam domorodcům ty pinďouři stáli. některé holky tam běhaly nahoře bez (to mi přišlo v této zemi docela nevhodný) a to se bohužel neovládli. ale zase na druhou stranu náš hotelový resort vč. pláže byl hlídaný. a pokud tam nějaký pinďour vlezl, tak ho vyvedli. ani tam nemusela být žádná hlučná scéna. přes den jsme potkávali na pláži a ve městě jenom samý podobný týpky. ale odpoledne, když chodili lidi z práce, tak se najednou vyrojili velmi slušní lidé. chlapi fakt pěkní, upravení, navonění, v dobře padnoucích oblecích - no jako z filmu 😀 . a i ženy najednou velmi elegantní a krásné (to jsem si uvědomila, že přes den to byly vlastně takový "cigošky").
@vercaberca vidíš a já s jedním tunisanem žiju.Víš co je zvláštní? Když jsme se seznámili s nim a jeho kamarády a tvrdily jim,že mají rádi blondýny,tak se nám vysmáli.Ž e tohle jsme si my tady vymysleli a jedině proč ,tak na blondýny koukají,že jich tam mají opravdu malilinko,ale mají.
Ale čím nás dostali bylo, jako Češky jsme vyhlášené tím,že vždycky,když se začnou kolem nás motat,dostanou,co chtějí. ☹
Takže přesně,jak ty tady o nich píšeš,mluví oni o nás.A je to všude stejné,kluci jen čekají,jak se mění turnusy.
Bohužel tohle jsem viděla i v Chorvatsku a Itálii.
larri, tak to asi nění tak těžké dostat, co chtějí. záleží na tom, kolem jakých češek se motají. pokud jsou to holky, které neznají galantní jednání, tak asi to moc práce nedá. ono to ani nedá moc práce českým klukům 😉 . většinou ta holka podlehne, pokud slyší jen to hezké. ale pokud má holka sebevědomí a možnost si z kluků vybírat, tak si vybírá i za hranicema.
nicméně já jsem si tuhle diskuzi četla, protože mě docela zajímají rozdíly mezi naším myšlením a arabským. ale zrovna tak bych si četla i diskuzi o rozdílech mezi námi a španěly apod. prostě se mi to líbí. já si z jižanských "zvyků" vzala temperament - ten zaručeně vyběhne, jakmile si nějaký chlap v mojí společnosti dovolí koukat po jiných ženách. sice nejsem žádná super kočanda, nicméně tuhle nevychovanost nemíním tolerovat. a to si myslím, že si arabáci ve splečnosti svých žen nedovolí.
já chodím s muslimem z Afghanistanu, ze začátku jsem měla obavy, poznali jsme se ve Španělsku a musím říct že lepší vztah jsem neměla. Je to velice inteligentni,hodný a milý kluk, v domácnosti mi hodně pomáhá a vaří, uklízí. Existují jistě muslimové co se chovají špatně ke svým ženám, ale ten muj mě nijak neomezuje právě naopak.
holky chcela bych se vas zeptat na nazor. byla jsem na dovolene v tunisu. seznamila jsem se tam s animatorem, ma 30 let. za 10dni jsme se sblizili, dala jsem mu cislo i kontakt na fb. kazdy den si piseme. furt mi pise ze sa mam vratit aspon na chvili a potom on prijede jsem. ale bojim sa jestli su to neni jenom pjekny slova. cte se to hezky i kdyz jsem byla tam, bylo mi s nim moc hezky jenom mam obavy jestli se nechce jenom dostat z tuniska. kazdopadne musim povedat ze tych 10 dni nelutujem a bolo mi s nim uzasne. len uvidime ako to pujde dal
nakoukla jsem, abych zjistila, co laka zeny prejit na jine nabozenstvi a zahalovat se....popravde to porad nechapu. Mozna jsem zaujata po precteni knihy Bez dcerky neodejdu, ale obavam se, ze az tolik vymyslu v knize nebylo. A co mam posledni zkusenost prave s arabskyma zenama, tak se me leda tak sprotivili. S manzelem jsme byli nakupovat v Rakousku v Parndorfu, nejen ze jsem mela pocit, ze zahalenych je tam vic, nez nezahalenych, kdykoliv jsem stala a neco si prohlizela, nevahala me kazda zahalena zena klidne odtlacit nebo do me vrazit s pohledem, jako ze tam nemam co delat.
@kristi Tunis a Egypt jsou sexualne hodne vyhledavane, pracovala jsem v cestovni agenture, neverila bys, kolik je zen, ktery jedou do techto destinaci, je jim jedno jake ubytovani, jake jidlo, uplne vse je jedno, jen tam musi jet.
tiez poznam dost zien ktore tam idu len s tym ucelom...ja som bola na dovolenke s rodicmi a popravde nic som tam ani riesit nechcela. myslim si ze aj pre animatorov je to uzasna prilezitost zabavit sa s turistkami. ale fakt neviem ci som taka naivna alebo on bol taky sikovny...len proste aj tam.neslo o sex ale o objatia, ja neviem proste som citila nieco co tu pri ziadnom chlapovi nie...len bojim sa toho ci som neni dalsia v poradi. ked tak taka otazka je problem pre tunisanov dostat viza a prist na SR? myslim ze to by bola taka skuska aby som vedela na com som...ci bude ochotny prist sem.
@paula tak nevim, ale podle Tebe mam asi muslima. Pises: Zatim co evropsky ROVNOPRAVNY chlap od svoji zeny ocekava, ze bude makat stejne jako on, na vsem se bude rovnopravne podilet - 50% najmu, vydaju, dovolene, jidla.... prestoze v nasi rovnopravne evrope ma zena na stejne pozici jako muz o 30% mene platu.
No promin, ale ano, muj muz taha tasky s nakupem, pomuze s mytim oken, umyje koupelnu, uvari, umyje nadobi...stejne tak ja nemam problem si vzit do ruky vrtacku nebo poskaldat nabytek. Stejne tak on dela muzske prace a ja zenske. A ze ocekava jako kazdy evropan, ze budu makat? Ne neocekava, naopak, kdyz me prace stresovala, sam rekl, at skoncim a jsem radeji doma v klidu a pohode, ze on je chlap a ma se o me postarat. Takze kde je chyba? Bud je muj muz muslim, nebo neni evropan a nebo proste ma dostatek rozumu a citu 😉
@mitote anebo mas doma jednu z tech mala vyjimek 🙂
@lenuska24 zapomen na neho, jsou to opravdu jen pekna slova, jak sama pises, tihleti kluci z turistickych destinaci to maji rozjete na vice stran, kazdy turnus oblbuji jinou, ber to jen jako prijemne dobrodruzstvi, ktere skoniclo snad bez nasledku, at uz je to dite nebo choroba.
@lenuska24 Leni, Leni...Byt tebou, tak si ho zase hezky z FB vymazu nebo aspon nestavim vzdusne zamky. Opravdu, animator tam ma takovych 30 za sezonu a nemusi to byt Arab, pracovala jsem pro jeden resost na Kanarech a to byla sodoma gomora... 😉 Je leto, prazdniny, vse je dovoleno. Ale do realneho zivota si to netahej.
Krome toho, zrovna muzi z techto destinaci nekdy az prehnane touzi po schvaleni trvaleho pobytu v nejake zemi z EU.
Jinak se priklanim k tomu, ze muzi, ktere potkate behem klasickeho pobytu v Egypte apod. se hodne lisi od tech vzdelanych, mestskych typu. Tito si celkove hodne zakladaji na osobni prestizi, takze pokud se nejedna o nizsi vrstvu, tak zeny i muzi jsou krasni, upraveni, vonavi, luxusne obleceni...
@vojtisek2007 Tak ja ziju na Mauritiusu a araby a tihle lidi sou tu taky a vse co pises je presne tak 🙂 vseci ziji pohromade coz by me asi hodne vadilo varijou divaj se na tv jedi a to arabi maji ze zeny zvlast a muzi zvlast,o deti se staraj prevazne babky a chlapy bud chodej do prace a nebo taky ne 😀
Ahoj holky, já byla 12 let vdaná za Albánce, vdávala jsem se v 18 z velké lásky, nepotakali jsme se sice na žádné dovolené, ale stálo to za to, přesto bych asi varovala, není to jednoduché a dnes i když nemám špatné vzpomínky jsem ráda, že jsme tady, mám českého manžela a krásného chlapečka HOnzíka. Ale kdo se zamiluje, težko odolává. Ale příběhy Bez dcerky neodejdu se opravdu mohou stát realitou ale také vůbec nemusejí. Ale ne všechny přiběhy končí pohádkově. Mám bohužel v paměti víc negativních a smutných příběhů, než těch veselých. Takže holky je to na vás, ale je potřeba vědět s čím do toho jdete a koho vedle sebe budete mít. Pokud někdo bude chtít můžu můj příběh také přidat 😒
prave jsem se vratila z dovci beznadejne zamilovana do Egyptana :( chtel si me po kratke znamosti vzit a prosil at zustanu :( milujem se ale problem je ten ze on by nesel do CR a ja z Cr :( vubec nevim co delat co jsem odeletele domu tak jen brecim a on pise a ceka ze ja se vratim :((
Sem uz pekne dlho nepisal,ale mne to nevadi precitala som si zopar nazorou na arabou a ich vieru,tak ja som vidata za araba a stastne !!!! Som slovenka a zijem na cypre uz 7 rokou. Bola som vidata za slovaka a bol to obycajni ozralec a lenivec,velka chyba mojho zivota.Som vdacna ze som stretla mojho terajsieho muza a ukazal mi ako treba zit. On je veriaci ale vobec ma nenuti aby som sa mu prisposobila.Zila som aj v jeho krajine rok a bola by som tam do dnes ale praca nas donutila prist na cyprus. Ja ho milujem a viem ze aj on mna a teraz budeme mat vytuzene dieta a to je ten najkrajsi dar mat milovanych pri sebe.Ako awalancha3 pise ze vsetky co sme vidate za araba sme najivne,tak sa velmi myli,mam velmi vela kamaratiek co su stastne a necitia sa bit naivne. Netreba vsetkych hadzat do jedneho vreca.
čauky všichni, já jsem se seznámila s egypťanem, muslimem. je to doktor a byla jsem jeho první.. píše jak mě miluje a že si mě chce vzít a abych byla muslimka. cítím k němu hodně, chci se zeptat, v jakých směrech mám být opatrná a jestli je lepší žít v ČR nebo v Egyptě? a na co si dávat pozor? a jak nejlépe vypozorovat, jestli to se mnou myslí opravdu vážně? a jak se nejlépe chránit před budoucími problémy? je lepší svatba v ČR nebo v Egyptě? Moc děkuji za rady. ještě nikdy se mi tohle nestalo ani jsem se nikdy o takovéhle věci nezajímala. Děkuji za odpověď.

@cocoska neco jinyho jsou lichotky a neco jinyho je otravovani
fakt bych chtela potkat egyptana se sarmem, to jsem nepostrehla ani u jednoho