Začaly vašemu dítěti růst zuby dřív než v 5ti měsících?
Ahojky maminy!
Máte některá doma dítko,kterému začaly růst zuby dřív než v 5.měsících?
Mám podezření,že se už Adamovi asi klubou,ikdyž je mu teprve 2,5 měsíce.
Doslova si hryže ruce.Když mu nabídnu mlíko,tak to odmítá a když mu strčím malíček do pusy a dotknu se patra,vůbec nesaje a vyloženě mi ten malíček kouše.Bývá dost nervózní a když mu začnu jezdit malíčkem po dásních,tak se uklidní.
Poradtě.Díky
Stručné shrnutí
- První zoubky se mohou objevit už ve 3. měsíci, běžně mezi 4.–6. měsícem, ale u řady dětí se objevují až kolem 8.–11. měsíce nebo dokonce při narození.
- Příznaky spojené s prořezáváním zubů zahrnují intenzivní slinění, žvýkání rukou a předmětů, zarudlé a nateklé dásně, občasnou horečku až do 39,3 °C a průjem, přičemž vysoké nebo přetrvávající příznaky rodiče nechávají lékařsky vyšetřit.
- Rodiče v praxi používají lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent), analgetika (Panadol sirup, Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin), chladící kousátka (Canpol), homeopatika Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) a další pomůcky; v diskusi byly uvedeny ceny Calgel 80–100 Kč, Mundisal cca 100 Kč a Chamomilla kolem 60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální gely na dásně jsou v Česku běžně dostupné a kolik stojí?
A: V diskusi byly jmenovány Calgel (volně prodejný v lékárnách, cena udávaná 80–100 Kč) a Mundisal gel (uváděná cena cca 100 Kč); rodiče také zmiňovali Baby-dent (doporučené dávkování dle návodu 3× denně).
Q: Jaká systémová analgetika a antipyretika rodiče používají při horečce spojené se zuby a jak často?
A: Rodiče zmínili Panadol sirup a Paralen čípky (dávkování podle návodu na obalu a hmotnosti dítěte; v diskuzi příklad: Paralen/ Panadol každých 6 hodin při horečce 38,8 °C) a ibuprofenové přípravky Nurofen nebo Ibalgin (někteří rodiče dávali „odměrku Ibalginu“ před spaním podle doporučení lékaře).
Q: Pomáhají homeopatika proti bolesti při prořezávání zubů a jak se dávkují?
A: V praxi rodiče uváděli Chamomilla vulgaris 15CH nebo 30CH; dávkování se lišilo — letáček i rodiče uváděli např. 5 granulí každých 15 minut až do zmírnění, jiné rodičky zmiňovaly 3 granulky (15CH) rozpuštěné v lžičce teplé převařené vody a podávané co půl hodiny nebo 1–2× denně; účinek byl v diskusi hodnocen jako anecdotalní.
Q: Jak poznat, že jde opravdu o zoubky a ne o virové onemocnění?
A: Jako silnější známky prořezávání se uvádějí viditelná bílá „tečka“ nebo prosvítající zub, oteklé červené dásně a dlouhodobé slinění/žvýkání; samotná lehká horečka nebo řídká stolice nejsou spolehlivě diagnostické a rodiče v případě vysokých horeček nebo přetrvávajících příznaků nechávají dítě vyšetřit (moč, krev, poslech).
Q: Kdy a čím čistit první zoubky kojence?
A: Doporučují se navlečené prsťové kartáčky nebo navlhčená plínka/žinka bez pasty; v diskusi se zmiňoval Canpol masážní/prstový kartáček a doporučení začít s fluoridovou pastou Elmex až když dítě umí pastu vyplivnout (některé rodičky začaly s kartáčkem dříve, pastu až později).
Q: Co dělat při akutním nočním záchvatu dítěte s horečkou, který rodiče přisuzují zubům?
A: V diskusi rodiče podávali antipyretika (Panadol, Paralen, Nurofen) a lokální gely (Calgel), prováděli masáž dásní a chladili kousátky; jako krajní anekdotický zásah zmínila jedna rodička čtvrtku diazepamu v akutní situaci, což byl ojedinělý případ a lékařská konzultace byla v diskusi doporučována.
Závěry z diskuze
Shoda
- Slintání, kousání a nevrlost jsou běžné příznaky měsíce až týdny před vyklubáním zubu.
- Lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent) a systémová analgetika (Paralen/ Panadol, Nurofen/Ibalgin) rodičům obvykle pomáhají snížit bolest a horečku.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují horečky a průjem za součást prořezávání zubů; jiní rodiče a lékaři zdůrazňují, že vysoké horečky přes 39 °C nebo přetrvávající průjem mohou signalizovat infekci a vyžadují vyšetření.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální a bezpečné dávkování Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) u kojenců při akutních bolestech zubů?
- Kdy přesně zahájit používání fluoridové pasty (Elmex) u dětí, které ještě neumějí vyplivnout pastu?
- Jsou jantarové korálky bezpečná a účinná metoda proti bolesti dásní u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Calgel, Mundisal, Babydent, Canpol, Elmex, Panadol, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Osanit, Vincentka, Kaufland, Hexa
Zmíněné produkty a metody
Calgel, Mundisal gel, Babydent, Chamomilla vulgaris (15CH/30CH), Osanit, Panadol sirup, Paralen čípek, Nurofen, Ibalgin (odměrka), citron/citrogel, jantarové korálky, masážní/prstový kartáček Canpol, prsťáček, kousátko, homeopatika Phytolacca decandra 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Podophyllum peltatum 15CH, diazepam (krátkodobé podání v ojedinělém případě), Panadol/Paralen každých 6 hodin (příklad z praxe), Calgel aplikovat až 6× denně (uváděno rodiči)
Místa a osoby
Kaufland, Chorvatsko
No a má je naběhlé? Slintá nějak víc a kouše do věcí? my třeba neslintali ani nějak výrazně nekousali, vždycky to proběhlo v takovém návalu. najednou začal něco zuřivě kousat, šudlil si obličej a po chvilce to přešlo. Takové "záchvaty" měl třeba 4 denně...No ale řevu jsme si užili dost a dost, nosila jsem ho celé dny asi 14 dni, než se první neřád vyklubal...no a do týdne už se řezal druhý a už na násk kouká🙂 Jo a do pusy si též nedal šáhnout...a tvářičky měl teda řádně rudé🙂
Hm, on mi to pořádně ani nechce ukázat, ale druhý zoubek tam ještě není! Klube se mu zřejmě ten vedle toho prvního dole! Už teď je zase rudej, bobeš, ale zatím v pohodě, pokud se mu teda věnuju🙂 Známá dávala, když už byla její malá fakt už hodně hotová, Panadol, ať jí uleví od bolesti.
tak hlásim druhý zoubek,ráno nic a před pár hodinami sem ho našla.Má je naproti sobě. A když sem vás teď četla(kamanka a scharfinka) tak malej má taky červenější tvářičky a do pusinky si teda šáhnout dá,sem mu vždy dásničky prstem masírovala,akurát si nenechal sáhnout na ten nový zoubek. A taky měl ty kousací záchvaty,prďolka. A teď než šel spinkat byl celý umrnkaný a ukňouraný ☹ Tak snad se zítra bude zase usmívat🙂
dnada: s tim usmevem asi se obcas usmeje, ale nez se sklidni dasnicky bude asi jeste uplakany u nas se prcek sklidnil trochu az skorem po 14ti dnech nez se mu dasne trochu sklidnily. a ted uz je to zase ten usmevavy chlapecek 🙂
mousunek - malej se řechtá skoro pořád... jen já nejsem moc zvyklá když častěji kňourá a hledá,co by do tý pusiny narval . Včera dokonce přišel i na to,k čemu je cumel 😀 ;Dokonce ho i cumlal(sme bezdudlíkový)chvílema,ale víc ho ohryzával. Jinak první zoubek sem našla 28.2 a dnes hned druhý zoubek a mezitím ten týden byl i veselý,jen k večeru trošku mrzutý 🙂 Docela to snáší dobře,jen tenden co se prořízne je takový hoodně nesvůj😉 No,sem zvědavá,jestli jich nevyleze ještě víc a nebo jestli si dají chvilku pokoj🙂
Taky jsme necumlikový, ale ted si rád podudlá a když ho cchytne ten kousací záchvat, tak cumlik bere o stošest...což je zvláštní, protože s kousátkem jsme neuspěli🙂 Když nás ty protivy zubaté zrovna netrápí, tak je prakticky furt vychlámaný, hotové sluníčko...zato když dojde na zoubky, tak se s ním nedá domluvit, jen tulit a nosit....tak spodní dva máme, tak doufám, že teď bude chvilka klidu..... 😉
Dnada, já si právě myslím, že mu roste ten vedle toho prvního dole a tam si sáhnout nenechá! Dnes měl rudou jen tu tvářičku, ke které směřuje ten, co by měl vylézt🙂 Uvidíme ráno! To máte zoubky rychle za sebou. My měli první 27.1.!
dnada: my jsme taky dudlik moc nemusely okousaval od 3 mesicu vsechno jen dudlik ne ale jak vylezl zoubek uz mu prijde vhod 🙂
Bud rada ze to mate relativne v klidku 🙂
prcek tedy ani u jednoho zoubku necekal az se prorizne sam, vzdycky kousl do nejakeho chrastitka tak silne ze si zoubek prorizl, chvilku byl rev,a le pak uz klidek, jen jsem mu to mazla protizanetlivym gelem ktery i pomaha prorezavani zoubku
Mousunek...jak se ten gel jmenuje? Ja mám Calgel, tak jestli nemám koupit jiný, kdyby si to náhodou někdy takhle prořízl sám!
malá kouše všechno jak divá už hodně dlouho a žádný zoubek se neobjevuje, tak čekáme
kamanka: je to Citrovital Masážní gel s antiseptickou přísadou pomáhá při prořezávání prvních zoubků. Aloe vera obsažené v přípravku napomáhá ošetřování citlivých dásní a uklidňuje podrážděnou pokožku. Citrovital Dentální gel pro děti neobsahuje cukr a omezuje vznik kazu v dětském věku. stoji 80kc ale staci jen malicko
Tak holky, my dnes máme 7 měsíců a ráno jsem našla druhý zoubek🙂 Na tom místě, kde jsem předpokládala🙂
kamanka - tak to blahopreji, snad se to zas na chvilku zastavi a budete mit s prckem klidek 😉
Můžu se zeptat, jak dlouho se zoubek prořezává??? Malý už je asi 3 týdny takový divný a vypadá to na zoubek... má průjem, zvýšenou teplotku, protivný, do všeho hryže a mě kouše do brady a už to začíná bolet a cítím to ostré... ale zoubek jsem ještě nenašla... a je to nahoře.. prej se první prořezávají dole.. tak nevím... jak dlouho to může trvat???
Pajmis:většinou je fakt, že jdou ty dolní, ale některým prostě lezou první nahoře, aj švagrinemu malemu to tak vylezlo....a trvat to může ruzně-nám třeba 14 dní, jiným třeba měsíc a nebo jen týden a někdo o tom ani neví a jsou na světě....zkus lžičkou, jestli zazvoní, nemusí být ještě vidět, ale slyšet půjde...🙂
Nám dr. řekla, že ještě sice není nic vidět, ale nahoře, že má zoubky již vykreslené, ale že to ještě může dlouho trvat. Já tam nic nevidím. Nevíte, co to znamená, vykreslené zoubky? 😕
mikul - tak to máme asi my... já teda s tím u dr. nebyla, ale jdou mu nahoře vidět takové kopečky... jakoby se mu tlačili už zoubky... koukni se nejspíš uvidíš jako by zoubky ale potažené dásněma... teda u nás to tak vypadá...
scharfi - jdu zkusit tu lžíci 🙂
pajmis - houbeles lzici proste vem umytou ruku a zkus trosku na dasnicku zatlacit to bys poznala je to citit kdyz je pod ni zoubek my jsme takhle nahmatli oba a behem 2dni je mel prorizle, pomoci hracek
mousunek... právěže, když přejedu prstem, tak tam něco cítím... ale je to už víc jak dva dny... akorát ještě před týdnem nebylo cítit nic... on se mi pořád zahryzává do brady... nevím proč, ale vždy se mu uleví... hračky jen olizuje a jen jemně okusuje... ale mě hryže zodpovědně :-d a vzteká se u toho jako blázen... tak snad se brzy dočkáme prvního zoubku 🙂 těším se .-)
kojím 🙂 bude to bolet??? všimla sem si, že ted jakoby se mě snaží do prsu zahryznout 😀 😅 dřív to nedělal...
kamanka- gratuluju k zoubečku !!!!! 🙂
scharfinka - jo je super sledovat,jakse najednou cumel hodí.On ho pocumlává jen v autě,když dostane kousací záchvat a nemůže se hýbat,podám cumel a už jede 😀 Jinak ho okousává ze všech stran. No a zdá se mi,že mu leze ještě jeden horní zub,dáseň má tvrdou a pěkně vytvarovanou a dneska už šel spinkat v 5 hodin a do teď sem ho už 3x kojila... uvidím ráno
mousun - sem ráda,že je to jakž takž v klidu,malej je dcela trpělivej... většinou se zabaví sám i s tím kousáním a bolením,ale občas teda chytne šílenej záchvat breku a to mě vždy rejpne u srdíčka,když ho slyším,jak srdceryvně pláče a když ho zvednu tak úplně odevzdaně položí hlavinku na mě a kňourá mi do ucha ☹ Tak mu pak prstem přejíždím po dásničkách a on se za chvilku uklidní. To je max 2x za den,jinak to je fakt celkem v klidu .JO a v noci častěji baští,teda pocucává
pajmis - to hryzání mu nedovoluj... vyleze mu zub a ukousne ti bradavku(beze srandy☹ ) mě malej taky kolem 3tího měsíce kousnul,já se tak lekla(ono to hoodně zabolelo) že sem vykřikla auuu a malej se rozplakal,tak sem mu ještě "vynadala",co brečí,že bych měla brečet já,jak mě to bolí😀 slzy byly hned fuč,já prso schovala a dostal ho znovu až za chvíli.Pak sem ho párkrát pleskla prstíčkem přes tvářičku a když se na mě kouknul tak se vztyčeným prstem sem mu opakovala přísně že tohle se nedělá,že mamince ubližuje. Pak mě kousnul ještě párkrát,ale už z toho měl srandu,byl totiž najedný a jen tak si hrál a kousal,takže sem mu brala prso dřív než začal blbnout. Dneska fakt nekouše,je hodný(snad si to nezakřiknu 😀 )
jo,jinak někdy klubání zoubků trvá až 6týdnů i dýl ☹ můj prcek honil zuby v pusině už od 2měsíců a od 4měsíců opravdu vehementně a kousací záchvaty má od těch 2měsíců ale až po tom 4tém měsíci byly skoro denně ... a teď když mu lezl ten první zub sem si toho ani nevšimla,už sem byla na ty jeho záchvaty zvyklá,jen víc poplakával a chtěl chovat,ale mě trdlo to ani nenapadlo,žeby to už konečně mohl být zub 😀
My honily zoubky od 3 měsíce, vylezli až v 5! Jinak, ještě když neměl zoubek, ale asi už se tlačil, kolikrát mě při kojení tak silně stiskl, že bych v tu chvíli...NO, ale bohužel, jak vylezl zoubek, tak kousal taky, stalo se to tak 4x od té doby, co vylezl, ale nikdy jsem to nečekala, takže jsem vždy vykřikla jako blázen, no a on se rozplakal jako blázen☹ Lekl se možná víc jak já. Teď už dlouho nekousl, tak snad už ví, že nesmí🙂 Tak po druhém kousnutí jsem vždy poznala, že chce kousnout...zadíval se na mě a jako by se chtěl usnát a hryz!!! Smráďa můj malej! Tak jsem měla vždy připravenej prst, že mu ho podstrčím k bradavce. Fakt jsem se pomalu bála u každého kojení, ale už je to pryč. A jestli zase kousne, tak asi zase vyjeknu a je tu ten samej kolotoč🙂
dnada - jojo to znam prcek taky kolikrat zacne litostive plakat a kdyz ho vezmu k sobe chvilku knoura nakonec na me s usmevem vyceni sve dva zoubky a je to zas v pohode.... pres noc se teda nebudil ani kdyz mu rostly spinka do 7hod.
pajmis - jojo vztekle kousani, to mame taky za sebou nastesti zezacatku vztekle kousal do hracek a tim si zoubky prorizl. mame takove chrastitko ve tvaru spendliku to miluje a o to vylezly oba zuby.....
A kousani do brady na to prisel taky vzdykcy kdyz ho mam na ruce chyti me kolem krku otaci hlavicku a sem tam me kousne do tvare do nosu do brady proste vsude kam se mu to povede 🙂 je to proste mazlinek
Mně poslední dobou malý taky párkrát kousnul. Jednou sjem vykřikla, taky se rozbrečel, tak jsem se to sanžila příště vydržet, ale asi bych mu teda měla vynadat.
pajmis, jo, něco tam vidět má, moc pěkné to není. 😕 Ale taky mi říkala dr., že pokud bude vidět vyloženě kopeček, pak vylůeze zub za týden/14 dní, a to že u nás ještě není. Že zuby rostou z velké hloubky.
ahojky holky,moje malá má už asi tak od středy kašel-a d víkendu se k němu přidala i vodnatá rýma,osypala se mi kolem pusiky(malé červené pupínky a světle červené flíčky)a asi se jí vyklube nahoře zoubek-sice jenom prosvítá kousek bílého,ale tak na 70% jsem si zoubkem jistá 🙂 Jinak všechno kouše o 106 a na dnešek se v noci budila co hodinku a půl,tak uvidíme dneska,jaká bude noc.Teploty nemá,průjem taky ne. Měla Vaše dítka taky vyrážku?
Jedné známé říkala doktorka, že to na zuby vůbec nevypadá, že zuby budou za dlouho...pár dní a zuby byly venku! 😀

No, právě, kol půlnoci kravál jako blázen, tak jsem mu chtěla natřít dásínka, ale ani si na ně nechal sáhnout! No, ale ráno jsem se dívala a zatím nic!