Chození po špičkách. Je to normální?
Je to běžné, aby čerstvě dvouleté dítě našlapovalo téměř výhradně jen na špičky. I v pevných zimních botkách má snahu našlapovat jen na špičky a pak zakopává. Při pohybu např. v herničce nebo tělocvičně, kde má opravdu velký prostor na běhání, tuto snahu často nevídám. Spíš jen při chůzi nebo při pohybu po bytě. Syn chodí od 12 měsíců a pokud si dobře pamatuji, dříve to nedělal (nebo jsem to dříve nevnímala?), až teď, posledních pár měsíců. Jedna maminka mne upozorňovala, že mám jít se synem na ortopedii ... jaké máte zkušenosti? Předem děkuji všem za příspěvky 🙂
Stručné shrnutí
- Chození po špičkách u batolat je častý fenomén a může být buď zlozvyk, nebo symptom zkrácených achilovek vyžadujících vyšetření u ortopeda či neurologa.
- Důležité intervence zmíněné v diskusi zahrnují vyšetření pediatrem/ortopedem/neurologem, rehabilitaci (vodoléčba v perličce, masáže, protahování), ortézy/ortopedické vložky a cílené protahovací cviky.
- Některé děti přechodně chodí po špičkách a spontánně to přejde, ale v perzistentních případech diskutující uvádějí dlouhodobou terapii včetně ortéz, Vojtovy terapie (vojtovky) a speciální rehabilitace.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám vyhledat lékaře, pokud dítě chodí po špičkách?
A: Pediatr by měl problém nejprve zhodnotit; ortoped doporučuje vyšetření, pokud to dítě dělá dlouho nebo opakovaně padá, a neurolog může indikovat neurologické vyšetření a dlouhodobou léčbu.
Q: Co ortoped při vyšetření kontroluje u dítěte, které chodí po špičkách?
A: Ortoped kontroluje zkrácené šlachy/achilovky, postavení končetin (např. vtočení stehýnek), stav kyčlí a stereotyp chůze a může předepsat ortézy nebo ortopedické vložky.
Q: Jaká rehabilitační opatření se v diskusi uvádějí jako užitečná?
A: Uváděná opatření jsou vodoléčba v perličce, masáže, protahování (zejména achilovky), cílené cviky po dobu doporučené fyzioterapeutem a Vojtova terapie (vojtovka).
Q: Pomůže kvalitní obuv nebo bačkorky?
A: Ortoped v diskusi doporučil bačkorky kvůli izolaci a změkčení dopadu na plovoucí podlahu; diskutující také zdůrazňovali kvalitní obuv a vhodné domácí botičky.
Q: Jaké pomůcky a ortézy se používají při zkrácených achilovkách?
A: Uváděné pomůcky zahrnují ortézky odlévané podle sádrových dlah se suchými zipy, podložky na nožky podél chodidla až pod koleno a ortopedické vložky.
Q: Jaké domácí hry a cviky mohou pomoci s nácvikem došlapu přes patu?
A: Doporučují se hry a cviky jako lechtání plosek, „paci paci“, pasivní protahování achilovky a posilování na prolézačkách; fyzioterapeut navrhl i cvičení v délce 3–6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Chození po špičkách může být buď nevinný zlozvyk, nebo projev zkrácených achilovek, a převažuje dohoda, že perzistentní chození je třeba vyšetřit u odborníka.
- Rehabilitace (protahování, masáže, vodoléčba) a vhodná obuv/bačkorky jsou doporučované intervence.
- V některých případech pomáhá dlouhodobá léčba včetně ortéz a pravidelné rehabilitace; u jiných dětí se projev časem upraví.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že chození po špičkách je běžná lumpárna, kterou dítě samo přejde, nebo že děti „se to rozchodí“.
- Jiní uvádějí, že chození po špičkách není normální a může vyžadovat vyšetření neurologa/ortopeda, ortézy a dlouhodobou rehabilitaci.
Otevřené otázky
- Jak dlouho lze bezpečně čekat, než vyhledat ortopeda nebo neurologa při chození po špičkách?
- Jaká je relativní účinnost ortéz a ortopedických vložek oproti intenzivní rehabilitaci a Vojtově metodě?
- Do jaké míry souvisí hyperaktivita dítěte se vznikem nebo udržením chození po špičkách?
Zmíněné značky a firmy
žirafa, adidasky
Zmíněné produkty a metody
ortézky, ortopedické vložky, bačkorky, adidasky, chodítka, vodoléčba v perličce, masáže, protahování, protahování achilovky, Vojtova metoda (vojtovka), rehabilitace, sádrové dlahy, podložky na nožky, lechtání plosek, posilování na prolézačkách, zkrácené achilovky
Místa a osoby
žádné
@apocalypsa Ahoj, prosím tě a ta hyperaktivita souvisí s tou chůzí po špičkách? Mám čtyřletou dceru. Byla o malinko pomalejší ve vývoji asi do třinácti měsíců jsme chodili na neuro a v pohodě. Asi ve dvou letech jsem si všimla, že chodí po špičkách. Achylovky zkrácené nemá, když jí upozorním, nohu normálně prošlápne. Pediatrička říká neřešit, ortoped, že fyziologicky problém nevidí, samozřejmě se mu tam prošla krásně po celých nohách. Vůbec nevím co s tím. Nožičky pasivně protahujeme, prý je to u ní opravdu zlozvyk, ale vůbec nevím jak se toho zbavit. Přijde mi, že má období, kdy chodí po špičkách téměř pořád a pak období, kdy jen občas.
ahoj mam 11 mesicni holcicku a porad chodi pospickach ale sama nechodi je lina ani za rucicky nechodi
Maminky, nam na cviceni 3-6mes. fyzioterapeutka rikala, at si hrajeme s nozickama deti. Lechtame je, pusinkujem, delame paci paci a pod. ... plosky jsou hodne citlive a nektere deti, kdyz nejsou zvykle na ne pak nechteji doslapovat a chodi proto po spickach, z toho pak prameni zkracene slachy, spatne drzeni tela, vyvoj patere atd. My teda aplikujem lechtani atd...prijde mi to jako docela logicky nazor. 😉
ahoj maminky. Ma dcerka take chodí po špičkách. Už od doby co začala chodit, tak prostě hlavně po špičkách a vtáčí pravou nožku, ale to hlavně v botech, naboso ani ne. Už se mi to po delší době nezdálo, tak jsme zašly na ortopedii, no jediný co jsem se dozvěděla, že má vtočený stehýnka, jinak kyčle má ok, tak jsme tam šly zas za nějakou dobu na kontrolu. Pak už jsem řekla, že ona jakoby neví jak má jít správně, že to má naučený přes špičku došlap, tak nás poslal na rhb, tam jsme také zašly, rehabilitační doktorka nás zkoukla, řekla, že to nevypadá nějak hrozně a že máme hlavně protahovat achilovku, to nám ukázala nějaké cviky a posilovat různě na prolezackach apod. Prý vadný stereotyp chůze nejspíš. Je to prostě o tom, aby se časem naučila chodit přes patu, ale jako je to těžký, říkám jí horem dolem Na paty :D občas na ně došlápně, tak jak jí ukazujem správně, ale vzápětí je zas na špičkách :( Doufám, že jednou nad tímto zlozvykem vyhrajeme, ale asi to bude na dlouho :(

Někdo říká bačkůrky ano, někdo bačkůrky ne. Moje děti se nenechaly vodit- nebo jsem líná matka. Mám za to, že všechny, když už chodily, šly samy. Vztekaly se, nedovedu si pro sebe vysvětlit, jak vypadá ,,učit chodit". Prostě šly. Před silnicí dát ruku, jasně, ale jinak ne a ne. 🙂