icon

Kdy mimča začínají sedět?

avatar
kamhajek
6. únor 2007

Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 844 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Rehabilitační odborníci v diskuzi doporučují nenechávat dítě pasivně sedět dříve, než si sedne samo, a upřednostňují čas na zemi, lezení a přetáčení pro posílení svalstva.
  • V diskuzi byly doporučeny konkrétní pomůcky a metody pro podporu motoriky, zejména Vojtova metoda a válec na lezení (uvedené ceny válce kolem 140–149 Kč v Interspar), jako alternativa k pasivnímu posazování.
  • Chodítka a předčasné nucené posazování byla v diskuzi označena jako riziková praxe, která může oddálit přirozený vývoj chůze a zatěžovat páteř; některé matky i odbornice proto chodítka nedoporučují.


Nejčastější otázky

Q: Kdy by se mělo dítě začít učit sedět samostatně?
A: Rehabilitační sestry a neuroložka v diskuzi uvádějí, že dítě by se mělo učit sedět postupně přes zvedání na bok, přes loket a až pak do sedu, a že přetáčení a lezení na zemi předcházejí samostatnému sedu; konkrétní věk se liší, většina dětí začíná pevně sedět kolem 6–9 měsíců.

Q: Je škodlivé posazovat dítě na klín nebo na nočník, když ještě samo nesedí?
A: V diskuzi jsou rozdílné názory: rehabilitační odbornice a některé matky radily vyhnout se opakovanému pasivnímu posazování kvůli zatížení páteře, zatímco jiná zdravotní sestra uvedla, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců na trénink zádových svalů nevadí; tedy doporučení závisí na konkrétním stavu dítěte a názoru odborníka.

Q: Jaké cvičení nebo metoda pomáhá při opožděném motorickém vývoji?
A: V diskuzi byla zmíněna Vojtova metoda jako speciální reflexní rehabilitace, která se používá u dětí s nedonošeností, nesouměrnostmi nebo poruchami svalového napětí; rodiče často cvičí podle instrukcí rehabilitační sestry několikkrát denně.

Q: Pomůže válec na lezení s učením lezení a posílením svalů?
A: Rehabilitační sestra uvedla, že pokládání dítěte na válec posiluje zádové a břišní svaly a učí natahovat ručky před sebe; v diskuzi rodiče zmiňovali cenu válce kolem 140 Kč a akci v Intersparu za cca 149 Kč.

Q: Jsou chodítka vhodná pro učení chůze?
A: V diskuzi byly chodítka kritizována; jedna zkušená matka citovala názor, že chodítka mohou zpomalit střídavé pohyby a oddálit samostatnou chůzi, a neurologická doporučení v diskuzi varovala proti jejich použití.

Q: Jak často čistit dětské uši?
A: V diskuzi většina rodičů očistila ouška obden nebo 2–3× týdně; v porodnici rodičům prý radili „nevrtat dovnitř“ a někteří rodiče používali bezpečné špílky z Rossmannu.

Q: Kdy je vhodné začít s nočníkem u dítěte, které ještě samo nestojí/sedí?
A: Rodiče v diskuzi popisovali používání nočníku i u dětí, které se teprve učí přitahovat do sedu, přičemž praxe byla: sedět s dítětem a přidržovat ho nad nočníkem; odbornice však radily minimalizovat nucené posazování.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Důležitější než včasné posazení je v diskuzi podporovat přetáčení, pobyt na bříšku a lezení na zemi pro přirozený vývoj motoriky.
  • Rehabilitační cvičení a pomůcky jako válec na lezení mohou pomoci posílit zádové a břišní svalstvo.
  • Ouška by se neměla „vrtat“ dovnitř a existují bezpečné čističe (zmíněno zboží v Rossmannu); čištění většinou obden až několikrát týdně.


Sporné názory

  • Některé zdravotnické sestry v diskuzi tvrdily, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců dítěti neuškodí a pomáhá trénovat zádové svaly, zatímco rehabilitační sestry a neurológové varovali před pasivním posazováním kvůli riziku zatížení páteře a zafixování nevhodných vzorců.
  • Někteří rodiče považují chodítka za škodlivá a uvádějí, že oddalují chůzi, zatímco další uživatelé s nimi měli pozitivní zkušenost a považují je za pomoc při dohledu a zábavě dítěte.


Otevřené otázky

  • Do jaké míry krátké a řízené posazení u sedmiměsíčního dítěte skutečně napomáhá rozvoji vs. potenciálně škodí páteři v dlouhodobém horizontu?
  • Jak přesně porovnat efekt válce na lezení s jinými pomůckami (balón, hrazdička) pro podporu plazení a přetáčení?
  • Jaký je konkrétní věkový rozmezí, kdy pasivní pomůcky (židlička, autosedačka, lehátko) přestávají negativně ovlivňovat vývoj sedu a chůze?


Zmíněné značky a firmy

Rossmann, Globus, Tesco, Interspar, IKEA, Sunar

Zmíněné produkty a metody

Vojtova metoda, válec na lezení, chodítko, nočník, autosedačka, cestovní postýlka, ohrádka, nafukovací balón, bezpečné špílky (Rossmann), dětské židličky, lehátko, bezplenková metoda, Sunar

Místa a osoby

IKEA, Globus, Interspar, Tesco, Rossmann, m. Bočanová, Jana Švandová

avatar
carodkaa
13. dub 2007

Ahojky holky,
tak za chvilku razime na tyden na Slovensko k manzelovym rodicum,na pohreb a tak ☹ ja uz se tak tesim az budem zase nazpatek doma 😒
Tak se mejte a za tyden papa 😉 😉

avatar
jita2
13. dub 2007

ahojky čarodko 🙂m ať to vše zvládnete 😉

avatar
ijetka
13. dub 2007

Holky tak malýmu se podařilo dneska dvakrát hačnout 😉 já jsem koukala jako blázen a on taky koukal co to se sebou udělal 😅

Jinak od rána myslím na carodku ☹

avatar
jita2
13. dub 2007

ijetka,
teda já koukám jako vejr 😀 , na co jste tak dlouho čekali, tak se to teď všechno nějak naráz rozjelo a asi předeženete všechny ostatní, jaký jste šikulky, Kubík se teda činí 🙂 , supeer 😉

avatar
jita2
15. dub 2007

No malá včera ležela v kočárku na těch 45 stupňů chvilku, a já na ni pak kouknu a ona si v kočáře normálně sedí jak frajerka...bez opírání..ale ještě nesedí, když ji dám na tvrdou zem, tak padá ještě do boku, nemá ještě tu stabilitu, dnes ji babička zase posadila do postýlky, jen na chvilinku a poučovala mě, že aby tu stabilitu získala, že ji mám denně cvičit aspoň chvilku...no babičky 😎

avatar
zevina
17. dub 2007

ahojda, koukám, že teď to tu moc nežije, když je venku tak krááásně 🙂

holky, kšírujete prcky v kočárcích? malý mi podřimoval a než jsem vyšla z lékárny, byl na kolínkách, křenil se a dělal houpy 😕 ve mně by se krve nedořezal... a domů jsme jeli klekačky, protože mu jeho krkavčí máma 😉 nechtěla zvednout zádečka, asi budu muset polevit ze svých zásad a dopřát mu pohled na svět 😉 nakonec už se při sezení frajersky šponuje a ukazuje, že umí i bez opory, ale nerada bych mu ty zádíčka přetěžovala

ijetka, gratuluju k sezení a hlavně k tolik očekávanému zoubečku 😀

jita, neboj, Maruška to pak vezme útokem, že nebudeš stačit zírat 😉

avatar
ijetka
17. dub 2007

No nevím jestli se to dá nazvat že už umí hačat, jenom se o to pokusil a koukal jako já 😕 😅

Díky za gratulaci 🙂

Já malýho taky poutám 😀 je to divoch

avatar
jita2
17. dub 2007

Já nepoutám, páč my ležíme, a když je v polosedu chvilku, tak musím dávat pozor, aby se nám zas neposadila, pak se dere ke kraji a hned by vypadla..ale jelikož většinou ležíme, tak zatím nee 😉

Dnes jsem dělala pár fotek, ¨tak jsem ji posadila do trávy a pěkně vydržela sama sedět, ale asi po minutě a půl buch...a už ležela v trávě 🙂

avatar
mapris
17. dub 2007

ijetka,
tak koukám, že jste se rozjeli, jak se zoubkem, tak k sezení.

zevina,
no, já zatím ještě nekšíruju, malá totiž nechce vůbec v kočárku ležet a ani "polosedět" na těch 45 stupňů. Její poloha je na bříšku jako sfinga - viz album....
Já jsem totiž zatím nepřišla na to, jak se ty kšíry do kočárku dávají - teda vim, podle návodu, ale mám jednu část "asi někam dát" a já nevím kam. To v návodu není, ale asi sjedu na tu prodejnu :o)))

jita2,
jo babičky. Sice tu žádnou nemám v dosahu, ale někdy mně vytáčejí "chytrý" důchodkyně v obchodech...

Já mám jinou zábavu. Jak si malou občas "posadím" na klín - před večerem před koupáním a ona "úřaduje" s hračkama u malého stolku v obýváku, tak dneska je všechny shodila na zem. Opřela se o stolek a normálně se mi odpichovala od sedačky nohama - tak si říkám, jestli rovnou nepřejdeme na stání ...

avatar
kamhajek
autor
17. dub 2007

Mapris: to já když si Ondru posadím občas na klín, tak ho nejvíc zajímají noviny, časopisy a knížky. Když mu dám starý časák, tak mám na chvíli klid, vydrží to cupovat klidně půl hodiny. 😉

avatar
mapris
17. dub 2007

kamhajek,
to terku zajima mobil, ovladani a tak :o))

avatar
kamhajek
autor
17. dub 2007

Ovládání se mu taky líbí. Mobil ho zajímá hlavně když volám a slyší hlasy, to se vždycky zarazí a sleduje.

avatar
jita2
17. dub 2007

Mapris,
to se klidně může stát, že budete rovnou chodit, nebyli byste první 😀

Malá si taky ráda hraje se vším možným, co není na hraní 🙂 , si tak leží na televizi a najednou hraje televize, zapla si ji ovládačem 😀 , a vůbec miluje všechno, co šustí 😀

avatar
mapris
18. dub 2007

kamhajek,
no, Terka strašně pozoruje, když volám z pevnýho, a ten mám na hlasitý, tak to občas dám nahlas. Spíš miluje klávesnici - občas píše něco i na icq 😀 a když voláme s manželovýma rodičema na skypu, tak taky kouká :o))

jita2,
no, to mi povídej, myslím, že už mám po klidu. Už se začíná i šoupat - teda manžel jí jemně naznačil, že se "může" pohybovat, tak nevím, jestli mi tím pomohl 😠 . Terka dostává záchvaty smíchu, když beru novej pytel na odpadky tady do toho jejího malýho koše a roztřepnu ho - aby se nafoukl. Tak to se jí strašně líbí :o))

avatar
jita2
18. dub 2007

mapris,
tak to je super, když víš, jak ji rozesmát 😉 stačí jí pytel na odpadky, to je fakt nenáročná 😀
S tím šoupáním jste rychlíci, to my začli až po 7. měsíci 😉

avatar
mapris
18. dub 2007

jita2,
no, ona bude vysmátá po mně, mně taky kolikrát stačí málo k smíchu :o)) No, šoupání jí zatím učí tatínek - ať má taky pocit důležitosti v rodině, a ten má na to čas, já se jí věnuju jinak :o) Dneska jsme byli na očkování a na prohlídce, máme 8,6 kg a 65 cm :o))

avatar
kamhajek
autor
19. dub 2007

Mapris: tak to máte taky pěkně velké dítko, my měli před 3 týdny 8,14kg a 68,5 cm. Takže taky drobeček.

avatar
mapris
19. dub 2007

kamhajek,
no jo, ale vy jste vyšší 😉, my koukám těžší 😠

avatar
kamhajek
autor
19. dub 2007

Mapris. my jdeme příší středu na půlroční, tak jsem zvědavá kolik jsme zase přibrali 🙂

avatar
zevina
19. dub 2007

ahoj holky,
koukám jaké máte šilkulky dětičky 🙂 my jdem ve středu na osmiměsíční a jsem zvědavá, jestli se vůbec dostanem na 8kg 😕 v půl roku měl malý 7,12kg a 71cm, takže jsme v percentilových tabulkách s výškou na horních křivkách a s váhou zase na dolních 😅
ale čert vem tabulky, hlavně že jsou děti zdravé a spokojené 🙂

avatar
jita2
19. dub 2007

ahojky,
taky si říkám, kašlu na tabulky, vždycky mám strach, aby malá nevážila v roce 14 kg nebo tak..ničím nezdravým ji necpu, dostává téměř jen to, co má, nepřejídá se, holt má dobrý apetit..ostatně má být po kom.. a ona to určitě vyběhá...všechny děti to vyběhají 😉 My jsme měli v 9 měsících 10.20 kg 😕 😅

avatar
luciferek
19. dub 2007

ahojky holky, taky se k Vám přidám jestli můžu. Malinká zrovna chrupká, tak využívám volníčka...
To my nesedíme ještě vůbec, zatím pořád přepadává, ale co, až začne, tak začne.
Zevino: my měli v půl roce 6500 g 65,5 cm, takže ještě větší mrňousci 😝
ach jo, už se probudila, tak já zase běžím...

avatar
jita2
19. dub 2007

ahoj luciferek,
hned bych vám nějaký kilíčko přihodila 😉 , mám co dělat, nosit malou v náručí...tak jsem si ji radši naučila, aby se nemusela pořád nosit, bych měla ruce vytahané jako opice 😝

avatar
isacek
19. dub 2007

Tak my malá si už sedla sama.A bez pomoci, dala jsem ji na postel a za chvíli si sedla, sice za chvilku se hned svalila, ale za chvíli snad udrží balanc 🙂 .Malá měla před třemy týdny 7,5kg a měřila 73cm, takže jsem tady asi nejdelší 🙂 .

avatar
jita2
19. dub 2007

isacek,
tak to je tedy čilá, v tomhle věku 🙂 gratuluju k prvnímu sezení 😉

avatar
ijetka
19. dub 2007

Ahojky holky 🙂
isacek
teda malá je šikulka, gratuluju 😉

Zítra možná půjdem k mudře, tak písnu kolik máme my 😕

avatar
isacek
19. dub 2007

Děkujem 🙂
Taky když má botičky a postavíme jí tak už chvilku sama stojí.Moje mladší ségra začla chodit v devíti měsících, tak Natálka ji možná bude následovat 🙂
Holky vám co už prckové lezou, za jak dlouho začli lézt od chvíle co se postavili na kolínka?Malá už je na kolínkách, ale jen se zatím pohupuje dopředu a dozadu, vypadá to strašně srandovně.A dělá to strašně rychle, bude to taková moje malá tryskomyš 😀

avatar
carodkaa
19. dub 2007

Ahoooj holky,
tak s radosti ohlasuji,ze jsem opet zde! 😀 😀
Musim si pocist co jste za tu dobu vsechno napsaly,uz se mi po vas fakt styskalo 😉

Jinak Tada zacina chodit kolem nabytku a vcera asi pul minuty stal sam,tak sem zvedava jak to pujde dal 🙂

avatar
ijetka
19. dub 2007

Nám to trvalo celkem dlouho, než an to přišel. Začal na kolínkách mezi 7-8 měsícem a leze tak 3 týdny, nebo 4?? Letí to myslím ale 3 týdny, potom to šlo rychle stoupání zoubek.. 😅
Já jsem taky chodila v 9ti měsicích 🙂

avatar
isacek
19. dub 2007

Fakt, tak to jsi byla taky šikula 🙂 .Oni jsou kluci trošku línější.
To máš pravdu, že to letí, na těch dětech to je vidět nejvíc.

Strana