icon

Kdy mimča začínají sedět?

avatar
kamhajek
6. únor 2007

Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 844 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Rehabilitační odborníci v diskuzi doporučují nenechávat dítě pasivně sedět dříve, než si sedne samo, a upřednostňují čas na zemi, lezení a přetáčení pro posílení svalstva.
  • V diskuzi byly doporučeny konkrétní pomůcky a metody pro podporu motoriky, zejména Vojtova metoda a válec na lezení (uvedené ceny válce kolem 140–149 Kč v Interspar), jako alternativa k pasivnímu posazování.
  • Chodítka a předčasné nucené posazování byla v diskuzi označena jako riziková praxe, která může oddálit přirozený vývoj chůze a zatěžovat páteř; některé matky i odbornice proto chodítka nedoporučují.


Nejčastější otázky

Q: Kdy by se mělo dítě začít učit sedět samostatně?
A: Rehabilitační sestry a neuroložka v diskuzi uvádějí, že dítě by se mělo učit sedět postupně přes zvedání na bok, přes loket a až pak do sedu, a že přetáčení a lezení na zemi předcházejí samostatnému sedu; konkrétní věk se liší, většina dětí začíná pevně sedět kolem 6–9 měsíců.

Q: Je škodlivé posazovat dítě na klín nebo na nočník, když ještě samo nesedí?
A: V diskuzi jsou rozdílné názory: rehabilitační odbornice a některé matky radily vyhnout se opakovanému pasivnímu posazování kvůli zatížení páteře, zatímco jiná zdravotní sestra uvedla, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců na trénink zádových svalů nevadí; tedy doporučení závisí na konkrétním stavu dítěte a názoru odborníka.

Q: Jaké cvičení nebo metoda pomáhá při opožděném motorickém vývoji?
A: V diskuzi byla zmíněna Vojtova metoda jako speciální reflexní rehabilitace, která se používá u dětí s nedonošeností, nesouměrnostmi nebo poruchami svalového napětí; rodiče často cvičí podle instrukcí rehabilitační sestry několikkrát denně.

Q: Pomůže válec na lezení s učením lezení a posílením svalů?
A: Rehabilitační sestra uvedla, že pokládání dítěte na válec posiluje zádové a břišní svaly a učí natahovat ručky před sebe; v diskuzi rodiče zmiňovali cenu válce kolem 140 Kč a akci v Intersparu za cca 149 Kč.

Q: Jsou chodítka vhodná pro učení chůze?
A: V diskuzi byly chodítka kritizována; jedna zkušená matka citovala názor, že chodítka mohou zpomalit střídavé pohyby a oddálit samostatnou chůzi, a neurologická doporučení v diskuzi varovala proti jejich použití.

Q: Jak často čistit dětské uši?
A: V diskuzi většina rodičů očistila ouška obden nebo 2–3× týdně; v porodnici rodičům prý radili „nevrtat dovnitř“ a někteří rodiče používali bezpečné špílky z Rossmannu.

Q: Kdy je vhodné začít s nočníkem u dítěte, které ještě samo nestojí/sedí?
A: Rodiče v diskuzi popisovali používání nočníku i u dětí, které se teprve učí přitahovat do sedu, přičemž praxe byla: sedět s dítětem a přidržovat ho nad nočníkem; odbornice však radily minimalizovat nucené posazování.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Důležitější než včasné posazení je v diskuzi podporovat přetáčení, pobyt na bříšku a lezení na zemi pro přirozený vývoj motoriky.
  • Rehabilitační cvičení a pomůcky jako válec na lezení mohou pomoci posílit zádové a břišní svalstvo.
  • Ouška by se neměla „vrtat“ dovnitř a existují bezpečné čističe (zmíněno zboží v Rossmannu); čištění většinou obden až několikrát týdně.


Sporné názory

  • Některé zdravotnické sestry v diskuzi tvrdily, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců dítěti neuškodí a pomáhá trénovat zádové svaly, zatímco rehabilitační sestry a neurológové varovali před pasivním posazováním kvůli riziku zatížení páteře a zafixování nevhodných vzorců.
  • Někteří rodiče považují chodítka za škodlivá a uvádějí, že oddalují chůzi, zatímco další uživatelé s nimi měli pozitivní zkušenost a považují je za pomoc při dohledu a zábavě dítěte.


Otevřené otázky

  • Do jaké míry krátké a řízené posazení u sedmiměsíčního dítěte skutečně napomáhá rozvoji vs. potenciálně škodí páteři v dlouhodobém horizontu?
  • Jak přesně porovnat efekt válce na lezení s jinými pomůckami (balón, hrazdička) pro podporu plazení a přetáčení?
  • Jaký je konkrétní věkový rozmezí, kdy pasivní pomůcky (židlička, autosedačka, lehátko) přestávají negativně ovlivňovat vývoj sedu a chůze?


Zmíněné značky a firmy

Rossmann, Globus, Tesco, Interspar, IKEA, Sunar

Zmíněné produkty a metody

Vojtova metoda, válec na lezení, chodítko, nočník, autosedačka, cestovní postýlka, ohrádka, nafukovací balón, bezpečné špílky (Rossmann), dětské židličky, lehátko, bezplenková metoda, Sunar

Místa a osoby

IKEA, Globus, Interspar, Tesco, Rossmann, m. Bočanová, Jana Švandová

avatar
ijetka
24. únor 2007

Hm to jejich chrápání je vopruz 😠 nenávidím to 😠
Tak malá spinká ve svým jo? Šikulinda 😀

Já možná budu litovat, že jsem chtěla s Kubou spinkat, ale mě by to srdce nadalo ho mít v postýlce 😅

avatar
jita2
24. únor 2007

Ona spinkala se mnou jen na začátku, pak se mnou v pokoji, ale ve své postýlce a teď sama v pokoji..i když jsem doposud spávala zas v pokojíčku s ní(kvůli tomu chrápání), ale v postýlce je sama, ona tam vlastně nikdy neprotestovala, vždycky to brala jakoby samozřejmost, spát tam 😉

Některé maminky si to ale chválí, spát s miminkem, myslíš, že nemáš čeho litovat, hlavně, jak mu to dělá dobře 😉

avatar
ijetka
24. únor 2007

Já to myslím tak že se ho až bude velkej nezbavíme, protože bude zvylkej od mala se mnou dyndat 😀
Na druhou stranu to uteče a bude se pelešit kdo ví s kým 😀 😢

avatar
jita2
25. únor 2007

😀 😀 😀
No to je fakt, že se ho asi nezbavíte 😀

avatar
carodkaa
25. únor 2007

ijetka- myslim,ze sis na sebe usila bic,to pak neni divu ze se budi kazdou chvilku,jak mu jses takhle blizko protoze z tebe furt citi to mliko 😀
ono se to pak blbe odnaucuje sestrenka ma 4letyho chlapecka a dodted spi s nima a uz se do ty jedny postele teda sotva vejdou 😝

avatar
ijetka
25. únor 2007

No to já vím, že jsem si učila bič, ale znám pár lidiček u kterých ho probíhalo normálně 😲

Když ono je to takový hezký, že ho cítím hned tak blízko.Otevřu oči a vidím ho hezky blízko.......

No ale ty důsledky 😠

Holt se do Kubovo puberty nevyspím a bude mě ucucávat po 1,5-2hod 😝

Krásná toť budoucnost 😝

avatar
carodkaa
25. únor 2007

ijetka- 😀 😀

avatar
ijetka
25. únor 2007

No Terko já to vidím spíš 😢 😢 😢

avatar
carodkaa
25. únor 2007

nee promin no me jen pobavilo jak si psala ze jeste v puberte te bude ocucavat 😉

avatar
ijetka
25. únor 2007

No teď babo raď jek z toho ven 😕

Postýlku jsme včera přestěhovali do obýváku a stejně by bylo story kdybych ho tam dala, já si jenom říkám do kdy.....

avatar
carodkaa
25. únor 2007

ijetka-vas zachrani jen samostatny spani,no 😒
Ja si ze zacatku brala Tadu brzo rano k sobe do postele,on uz nespal jen me ocucaval a ja jeste dospavala..jenze pak se zacinal budit cim dal driv a chtel jit ke me uz treba ve 3-4 a tak sem to zatrhla uplne,par dni byl rev,ale pak si zvykl a je v postylce spokojenej 😉

avatar
ijetka
25. únor 2007

No nevím jak to udělat, pár krát jsme si s mužem řekli, že ho necháme řvát, ale když po 45 minutách nepřestával, tak jsme polevili ☹
My uděláme cokoli aby byl zticha, on to ví tak nám dává čočku 😠

avatar
raculka
25. únor 2007

Ahoj 🙂
Ijetka- tak to budeš kojit docela dlouho,viď ??? 😀
Jestli jsem dobře pochopila,tak malej spinká celou noc s tebou? Taky mám známé,kterým takhle kluk spí od malička a nemůžou s ním už pohnout ( byly mu dva) 😅 . Já si říkám, že ho to učit nebudeme,ale u kamarádky se to holčička naučila až ve dvou letech,kdy jí v noci hodně bolí zoubky a tak hodně pláče,mamka jí vzala párkrát k sobě a teď je z toho zvyk 😒 .
Tak jsem zvědavá,jak dopadneme my, s našima předsevzetíma 😀
Ale jinak to musí být krásný,spát s miminkem vedle sebe,někdy mě to láká,ale manža mi to zatrhnul 😅

avatar
jita2
25. únor 2007

no, toho společného spaní jsem se chtěla vyvarovat hned na začátku, chtěla jsem,a by malá spala normálně v postýlce, a jak jsem ji začala dávat, tak se to normálně naučila, ale IJETKA, jak ti Kubík pláče, když ho necháš samotnýho, tak to se tak rychle nenaučí, spát sám... ☹

avatar
raculka
25. únor 2007

To u nás se to teď pro změnu nějak zhoršuje se spaním přes den.Dřív to bylo tak 3-4h a teď tak 2h za celý den. 😒 V noci ale naštěstí pořád spí bez přestávky,tak aspoň něco 😉 .
A jak vám teď spí děti přes den?

avatar
ijetka
25. únor 2007

NO s tím společným spaním je to krása mít ho tak blízko, ale to noční kojení (spíš jeho časté buzení), to že jsem rozlámaná to přežiju 😅

A začalo to prdama, celý noce prořval a tam už začalo to, že uděláme všechno aby byl zticha. Tak jsme si ho vzali k sobě a plácali ho po prdelce, tak to začalo....

Na Kubinovi ja vidět, že je v tý posteli takovej oddanej jako kuře u kvočny, nejde to popsat.

avatar
jita2
25. únor 2007

No Maruška jak povyrostla, tak kupovidu spí déle, není to každý den samozřejmě stejné, ale zhruba usne kolem 10.00 h, páš vstává teď už před 7.00 hod. no a spí zhruba hodinku a půl a odpoledne taky tak, hodinu, dvě, ale někdy i méně, jak píšu, není to stále stejné 😉 , ale ty dvě hodiny minimálně..to dá 😉

avatar
ijetka
25. únor 2007

My se budíme okolo 8 (já bych dyndada dál, ale malej..), pak má malou dopolední spinku průměrně 30min, po o jedeme ven, a to spí jak kdy, v průměru hoďku, a pak ještě odpo taky těch 30min.

Večerní spinku háže tak okolo 20hod., kojíme vetšinou ve 23 a pak to jede 😠 ☹
Jinak v noci aspoň jednou řve a to nespí tak 30-45min
Doufám, že jsteto co jsem napsala pochopili 😀

avatar
jita2
25. únor 2007

😀 pochopili...my řvem v noci, akorát když jsme nemocní, dnes je zas Maru trošku líp 😀 , ale jste silné maminy, že ty noční mejdany tak dobře zvládáte 😀

avatar
ijetka
25. únor 2007

No díky 😉
Je to o nervy, ještě že mám manžu, hodně mi pomáhá 😀
Rychle něco napíšu, než si to přečte: je fakt šikula, já už jsemmalýho dlouho nekoupala, děla to zásadně on, já jenom chodím stahovat brabulku (Kubovi, né tatkovi) 😀

avatar
jita2
25. únor 2007

😀 😀
máš dobrýho manžu, já bych toho svýho taky nevyměnila..jó, on má už holt zkušenosti z předešlýho...je úžasnej 😀

avatar
ijetka
25. únor 2007

tak se ho drž jako klíště 😀 to jako že má zkušenosti z jinýho man. nebo mimi? 😕

avatar
carodkaa
25. únor 2007

ijetka-vam to jde pretahnout uz uplne?

avatar
ijetka
25. únor 2007

jééééééééééééé kéž kdyby, to víš že ne ☹
Dělám to opatrně a nevím jak má velkýho žaluda, ale řekla bych, že jsme v půlce 😒
Mám pocit, že má dlouhou předkožku a špatně se mi to dělá, když začnu stahovat už jsem u těla a žalud pořád nekouká 😠 , ale vím, že až povyroste tak se to zkrátí 😕
Co vy??????????????

avatar
carodkaa
25. únor 2007

Ijetka-no u nas zadna slava asi pred mesicem se mi to podarilo ve vane pretahnout uplne 😲 prislo mi ze zadnej tlak nevyvyjim,Tada se taky tvaril v poho,nic jsem tam nevidela.Jenze ouvej druhej den se tam objevily 4 prasklinky a tak jsme mazali k Dr. dala na masticku,zahojilo se mu to a ted sme zase na zacatku a jde to fakt malinko 😒 ale Dr rikala ze zas se to za chvilku uvolni a pujde to lip tak doufam ☹

avatar
raculka
25. únor 2007

holky,díky za odpověď na anketní otázku 😵
Nevím,kdo píše v těch knížkách,že dítě mezi 6-12 měs spí 12-16h denně 😒

Co se týče přetahování,tak já to zatím nedělám vůbec.Ptala jsem se DR,ta mu na koukla,řekla že je to v pohodě a prý zatím nic dělat nemusím.Mám z toho rozpolcené pocity,dost bohatá diskuze na tohle téma už tady je-každej DR tvrdí něco jinýho.Já jdu do poradny za týden,tak se znovu důrazně zeptám,kdy teda mám začít.Mám strach,aby mu neublížila 😖
A vám v poradně řekli,od kdy to máte přetahovat? A sami od sebe,nebo jste se na to ptaly?
Mám kámošku,které DR řekla,že to nemá přetahovat a kluk šel asi ve 2 letech na ten zákrok.Prý proto,že nepřetahovali. 🙄

avatar
carodkaa
26. únor 2007

raculka-nam v poradne rekli ze mame pretahovat kam to pujde..Jinak Syn moji sestrenice taky musel na ten zakrok protoze vubec nepretahovali.. 😖

avatar
jita2
26. únor 2007

ijetka,
z prvního manž., a dvou dětí 😀

avatar
dashak
26. únor 2007

😀 😀 😀 vidím, že se debata opět strhla k předkožkám 😅
No, my naštěstí máme pinďulu, tak to nemusím řešit, ale zní to docela strašidelně 😨

A holky co válce? Už jste nafoukali?

Carodkaa, Táda teda jedeeeee, za chvíli bude lítat ne? Malá už občas stojí bez držení 😕 A zdá se mi to, nebo má Táda oranžový nosánek?

avatar
jita2
26. únor 2007

My jsme válec ještě ani nekoupili...a to jsem se na to tak chystala..vždycky zapomenu 😢

Strana