Malá neustále ublinkává. Je to v pořádku? Co s tím?
cau maminy mam sestrenku ale nema pristup na net tak me poprosila zda bych ji neco nezjistila na netu ja....ma 3,5 mesicni holcicku a neustale ji ublinkava uz je z toho nestastna a nevi co s ni.....dr rikala ze je to normalni ale ji se to moc normalni nezda chtela by to zmenit jenze jak??nemate nejaky domaci recept co s tim??neni kojena je na umele vyzive...
ublinkava porad,po jidle,i kdyz uz ma jist znova,dr rikala ze to nic neni...napred mela hipp HA, ted ma nutrilon comfort,a dnes ji koupila Nutrilon A.R. nekdy ji vytece mleko,nekdy bila voda,a nekdy srazene mleko-to je vetsinou az pred dalsim jidlem....prosim zkuste poradit moc dekuju
Stručné shrnutí
- Ublinkávání kojenců je často způsobeno nedovyvinutým svěračem mezi jícnem a žaludkem (reflux) a obvykle se samo upraví v průběhu několika měsíců, typicky mezi 4. a 8. měsícem, u některých dětí až do 10. měsíce.
- Konzervativní opatření doporučovaná rodiči a pediatry zahrnují zahušťování mléka (Nutriton nebo použití Nutrilon A.R.), podložení matrace pod hlavičkou cca 45°, časté odříhnutí po krmení, krmení přerušovaně a použití lahví/saviček s pomalým průtokem (Avent, dudlík "jednička").
- Pokud dítě výrazně nezvládá přibírání nebo má silné zvracení, doporučují pediatři sono bříška a konzultaci s gastroenterologem; v takovém případě může lékař indikovat antirefluxní režim nebo změnu výživy.
Nejčastější otázky
Q: Jaké domácí opatření mohu zkusit proti ublinkávání kojence?
A: Podložit matraci pod hlavičkou zhruba 45°, krmit přerušovaně, nechat dítě po jídle odříhnout, nosit v zavinovačce nebo svisle a nepokládat ihned na záda; z praxe pomáhají i lahve Avent a savičky s menším průtokem ("jednička").
Q: Kdy je ublinkávání důvodem k návštěvě lékaře?
A: Pokud dítě přestává přibírat nebo má silné zvracení, doporučují pediatři sono bříška k vyloučení refluxu a konzultaci s pediatrem či gastroenterologem.
Q: Pomůže změna umělého mléka při ublinkávání?
A: Rodiče uváděli zlepšení po změně mléka (příklady z diskuse: přechod z Hami nebo Hipp HA na Beba nebo Sunar, použití Nutrilon 2 nebo Nutrilon comfort); některým dětem pomohl také Nutrilon A.R.
Q: Co je Nutrilon A.R. a kdy jej použít?
A: Nutrilon A.R. je antirefluxní umělé mléko s obsahem zahušťovadla uvedené rodiči jako možnost při častém ublinkávání; jeho nasazení má rozhodnout pediatr podle příznaků a přibírání.
Q: Co je Nutriton a jak se používá?
A: Nutriton je zahušťovadlo doporučené v diskuzi k přidání do běžného mléka i mateřského; v praxi rodičky i prodavačky uváděly použití jako způsob redukce ublinkávání.
Q: Kdy mohu očekávat, že ublinkávání přejde samo?
A: Rodiče hlásili zlepšení většinou mezi 4. a 8. měsícem, u některých dětí ale přetrvávalo i do 10. měsíce.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pokud dítě normálně přibírá, ublinkávání je většinou považováno za běžné a řeší se konzervativními opatřeními.
- Praktická opatření zahrnují zahušťování mléka (Nutriton nebo Nutrilon A.R.), podložit matraci, časté odříhnutí a používání lahví/saviček s pomalým průtokem.
- Při nedostatečném přibírání nebo výrazném zvracení je shoda na indikaci sonografie bříška a konzultaci s pediatrem/gastroenterologem.
Sporné názory
- Řešení zahušťováním (Nutriton, Nutrilon A.R.) versus změnou typu umělého mléka (Beba, Sunar, Hami) byly v diskuzi uváděny obě jako účinné možnosti.
- Termín, kdy ublinkávání přejde samo, se lišil; někteří rodiče hlásili zlepšení kolem 4. měsíce, jiní až v 8.–10. měsíci.
Otevřené otázky
- Kdy přesně a za jakých indikací by měl pediatr nasadit Nutriton nebo přejít na Nutrilon A.R.?
- Jaký je optimální způsob a dávkování zahušťování mléka u konkrétního dítěte bez vyšetření?
- Jak spolehlivě odlišit běžné ublinkávání od patologického refluxu bez sonografie?
Zmíněné značky a firmy
Hipp, Nutrilon, Nutrilon A.R., Nutrilon comfort, Nutrilon HA, Nutriton, Avent, Sunar, Beba, Hami, Bebe HA1, kojeni.net, Mama a ja, Antolská
Zmíněné produkty a metody
Nutriton (zahušťovadlo), Nutrilon A.R., Nutrilon HA, Nutrilon 2, Nutrilon comfort, Hipp HA, Beba, Sunar, Hami, Bebe HA1, Avent fľaša, dudlík "jednička" (pomalejší průtok), podložená matrace 45°, krmení přerušovaně, odříhnutí po jídle, zavinovačka, sonografie bříška, vyšetření gastroenterologem
Místa a osoby
Antolská, kojeni.net, Mama a ja
Bram: k tomu řvaní při kojení - znám to moc dobře, v podstatě se to zlepšilo až teď ve 4 měsících. Edík hlavně večer střídavě hystericky sál, hystericky křičel, hystericky mě mlátil a škrábal - to trvalo i několik hodin, pak ho přemohla únava a usnul. Přišlo mi to, že už je taaaak moooooc unavenej, že z toho chytá hysteráky. Ale vše jinak bylo OK, krásně přibíral, tak jsem to neřešila - ale byl to vopruz 😝 !
Niego, tak to díky za podporu, musím říct, že jsem tu chytla záchvat smíchu, hlavně při představě, že jsem to svoje 3,5 kg miminko včera nebyla schopná přeprat, ta má sílu. Nakonec jsem to do ní narvala... vyčrpáním usnula, ale v noci to docela šlo... tak 5-6 minut sála a až pak začala blbnout.
tak sa pridavam a tiez chcem poprosit o radu,moj maly papa hltavo vzdy,ale po napapani si nema problem odgrgnut,ale niekedy sa stane, ze aj ked je odgrgnuty a dam ho do postielky na bok, vygrcka trocha mlieka aj cez nos, a niekedy si priamo odgrne s tym ze mu mliecko vytecie ustami aj nosom.Som z toho zmatena,bojim sa aby mu nieco nebolo.Od zaciatku sme na Bebe HA1,pretoze bohuzial nemam mlieko. 😖 Neviete mi poradit co by to mohlo byt?
Ahoj, ja som sa až doplakala a nie raz ako môj Luko odgrckoval a to sme mali aj Nutrilon AR - to je antirefluxný a aj tak grckal až do skoro 8 mesiacov. Doktorka povedala, že len vydržať. Malému sa vraj musel dovyvíjať vrátnik na žalúdku, to on je príčinou toho, že deti aj po odgrgnutí, odgrcnú. My sme ho niekedy aj hodinu nosili na rukách aby odgrgol a aj tak sme boli celý špinavý a všetko ogrckané. Prajem veľa výdrže pri dorastaní bábatka a šťastné a veselé Vianoce. Ahoj Erika
Zabudla som dodať, že ak dieťatko priberá - nie je to problém. Ak by nepriberalo, treba to riešiť s detskou doktorkou a gastroenterológom /čo sa týka ochorenia REFLUX/. Pa
no zatial pribera 4.12 mal 2740g a 13.12 mal 3200g, takze pribera, a idem teraz vo stvrtok na poradnu tak sa na to hned lekarky opytam, ja mam pocit,ze on pije hltavo a nevie kedy ma dost, a aj som sa mu snazila znizit davku,ale zasa potom place od hladu, tak isto mu davam medzi krmenim prestavku,ale zasa potom zaspi a uz nechce pit dalej a za chvilu place ze je hladny a vypije to este hltavejsie ako pred tym.
holky, kolik mám dávat toho nutritonu, opravdu 25 ml - 2 odměrky před každým kojením!?
elinka, pokial pribera, nemyslim, ze by to mal byt problem. Mne raz povedal doktor na antolskej, ze niekedy si jednoducho neodgrgne a hotovo...robim to tak, ze ak to dlho trva, polozim ho nabok do postielky a o takych 10 min ho znovu vezmem odgrgnut a to si uz odgrgne....tiez vygrckava, niekedy mam pocit, ze vygrckol vsetko, co zjedol, ale pokial pribera, je to ok....a grcka vtedy, ked pije hltavo, tak to vzdy prerusujem jeho papanie, aby potom moc negrckal..a cez nos nam to ide tiez....ale to nevadi, to mu vzdy vycistim tycinkami a je to...aspon nepotrebujeme odsavacku 🙂
moja mala ublinkavala asi do 4 mesiaca po kazdom jedle a niekedy to bolo vsetko co spapala ale to sa kazdemu dietatu upravi samo. Doporucuju nejake mliecko na zhustovanie ale ja som kojila tak som to nedavala. Ale ak ti mala pribera tak to nie je nic vazne. Vacsinou vyblinknu len ten prebitok co sa nestravi. Pa paa
Ahoj!Obnovuji toto staré téma,ať nemusím zakládat nové a podobné.
Malá mi poslední týden(co začali ty vedra)začala ublinkávat po ranním mlíčku.I 1,5hod.po podávání 150m UM mě ublinkává a nevím,co už.Snížila jsem i dávku,jestli ji třeba nepřecpávám ☹ a Nutrilon používáme už delší dobu,takže nesnášenlivost na Nutroš to asi nemůže být.Je to těmi vedry?!Večer dáváme také,ale to nic.Jinak po ránu malá neustále sebou "háže",tak jsem u ní tak půl hodky a nechávám na zádech ať se nevřevrátí hned na bříško a netlačí si na něj.Ale opravdu po 1hod.vidím na dece "kaluže"ublinkávání,hm 😒 Čím by to mohlo být?!Nemá někdo podobnou zkušenost?
Ahoj,mě maly taky pořad blinkal tak jsem koupila nutrilon AR a je to fakt lepší.
jandalinka, moja Nely vracala stale od narodenia.Samozrejme, ze ma to trapilo, ale nejako som to neriesila, nakolko vela zien malo ten isty problem so svojimi detickami.Kojila som tyzdme a potom sme presli na Nutrilon klasicky.Trocha sa to utlmilo, ale nie az rapidne.Takto mi vracala az do mesiaca, pokial som nezacala s prikrmami.Potom ako keby utalo.Ziaden AR som ja nedavala.Moja svagrina davala AR Nutrilon a mala jej vracala este hadam aj v mesiaci 😉
prepac, ale dajako mi blbne klavesnica 😠 😠 😠 😠 ..kojila som 3 tyzdne.....a vracala mi do 5 mesiaca......a svagrinej do 10 mesiac vracala.....takto je spravne 😀 😀 😉
díky za odpovědi.Tak já počkám,zda se to neupraví,poněvaž opravdu od narození jsme s tím neměli problémy až teď,hm

http://kojeni.net/databaze.php?mc=56
tady je ublinkávání rozebraný shora zdola, tak třebas se tam dozvíte, co potřebujete
my dali nutriton na cca 6 týdnech (jen občas - a zabral 😉)