Vzteklé a zuřivé batole
Holky, mamimky..prosím poraďte mi..Moje 15měs holčička má neskutečné záchvaty vzteku..Vím, že děti v tomto věku mají období vzdoru, ale to co dělá moje Naty, z toho už jsem na prášky. Když ji to chytne, mává rukama, kvílí, řve, rve si vlasy, bouchá se do hlavy. Vůbec neposlouchá a když jí dám na zadek nebo odejdu, tak je to ještě horší. Včera jsem dokonce skončila s rozseknutým rtem ☹ Nemáte s tím někdo zkušenosti, jak na to?
Stručné shrnutí
- Záchvaty vzteku u batolat kolem 1.–2. roku života jsou v diskusi popisovány jako běžné vývojové období spojené s únavou, hladem nebo novým prostředím; rodiče uvádějí, že nejčastěji reagují ignorací, odvedením do jiné místnosti nebo pevnějším držením v náručí.
- Mezi praktiky, které rodiče v diskusi uváděli jako účinné, patří odvedení do pokoje s přivřenými nebo zavřenými dveřmi, pevné držení dítěte, počítání do pěti, odložení jídla do lednice jako sankce a někdy i krátké použití studené sprchy; účinnost těchto metod je v diskusi sporná.
- V diskuzi byl popsán i závažný medicínský fenomén "respirační afektivní záchvat" kolem 1. roku věku, u kterého rodiče uváděli nutnost první pomoci (předklonění, fouknutí do pusy, otevření okna) a následné vyšetření (EKG, EEG, oční, neurologie, kardiologie); autoři příspěvku zmiňovali, že tento stav obvykle končí kolem 3 let.
Q: Jak řešit záchvaty vzteku u jedno- až dvouletého dítěte?
A: Rodiče v diskuzi doporučovali ignorovat záchvat, odvést dítě do jiné místnosti nebo ho pevně vzít do náručí, použít metodu „time‑out“ (přivřít/zavřít dveře do pokoje a počkat, až se uklidní), počítat do pěti, odložit jídlo do lednice jako důsledek a v některých případech nasadit nošení na ramenou nebo nabídnout alternativní činnost.
Q: Pomůže studená sprcha na hysterické záchvaty u batolat?
A: V diskusi někteří rodiče tvrdili, že krátká ledová sprcha nebo opláchnutí obličeje zafungovalo okamžitě, přičemž jedna zmínka uváděla, že pediatr to doporučil; jiní rodiče a komentáře varovaly, že studená voda může dítě šokovat nebo traumatizovat, a považovali to za krajní a sporné řešení.
Q: Co dělat při afektivním záchvatu s dechovou ztrátou (respirační afektivní záchvat)?
A: Diskuze popisuje, že respirační afektivní záchvaty se objevují kolem 1 roku a mohou trvat do cca 3 let; doporučené kroky byly okamžitě dítě předklonit (zabránit zapadnutí jazyka), fouknout do pusy, otevřít okno pro čerstvý vzduch, případně poplácat po zadečku a vyhledat rychlou lékařskou pomoc; v konkrétním případě byly udělány vyšetření EKG, EEG, oční, neurologické a kardiologické a epilepsie byla vyloučena.
Q: Je bezpečné nechat dítě „vyvztekat se“ v jiném pokoji s přivřenými dveřmi?
A: Několik rodičů v diskuzi uvedlo, že metoda odvedení do pokoje a přivření nebo zavření dveří (s dohledem) vedla k uklidnění; jiní upozorňovali na riziko zranění (přiskřípnutí prstů) a preferovali být blízko a hlídat dítě, nikoli ho úplně izolovat.
Q: Pomůže fyzické trestání (plácnutí) zastavit házení jídlem nebo kousání?
A: V diskusi někteří rodiče přiznali použití plácnutí přes ruku nebo zadek a uvedli okamžitý efekt u některých dětí; zároveň řada komentářů považovala bití za nefunkční nebo škodlivé a doporučovala místo toho konzistentní hranice, ignoraci nežádoucího chování a následné vysvětlení po uklidnění.
Q: Kdy vyhledat odborníka (neurolog, psycholog) kvůli záchvatům vzteku?
A: Upozornění v diskuzi směřovala k vyhledání odborníka, pokud jsou záchvaty velmi časté, velmi intenzivní, doprovázené ztrátou vědomí nebo modráním, nebo pokud rodiče podezřívají něco patologického; v konkrétním případě byla provedena vyšetření EKG, EEG a neurologická/kardiologická vyšetření.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vztekavé záchvaty u batolat jsou běžné vývojové období a často souvisí s únavou, hladem nebo neznámým prostředím.
- Prioritou je bezpečnost dítěte během záchvatu (zabránit úrazu při mlácení hlavou, kopání nebo útěku).
- Mnoho rodičů uvádí, že chladnější přístup (ignorace, odchod, pevné hranice) a trpělivost vedou časem k ústupu epizod.
Sporné názory
- Někteří rodiče hlásili, že krátká ledová sprcha okamžitě uklidní hysterický záchvat, zatímco jiní tvrdí, že sprcha může dítě traumatizovat nebo vyvolat šok.
- Několik rodičů přiznalo fyzické tresty (plácnutí přes ruku/zadek) jako účinné v některých případech, zatímco jiní to považují za nefunkční a škodlivé pro vztah s dítětem.
Otevřené otázky
- Jak dlouho budou záchvaty u konkrétního dítěte trvat a kdy přejít od běžného vývojového období k potřebe odborné intervence?
- Jaké dlouhodobé psychické nebo somatické následky může mít opakované vystavování dítěte ledové sprše nebo jiným drastickým trestům?
- Pomáhá konkrétně nějaký volně dostupný produkt (např. homeopatický sirup na zklidnění) spolehlivě, nebo jde o subjektivní zkušenosti rodičů?
- Jaké jsou přesné kritéria, kdy vyhledat neurologické vyšetření kvůli afektivním záchvatům doprovázeným dýchacími potížemi?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik.cz, prof. Matějíček
Zmíněné produkty a metody
studená sprcha, opláchnutí obličeje studenou vodou, plácnutí přes ruku, plácnutí přes zadek, odvedení do vedlejší místnosti / time‑out (přivření/zavření dveří), pevné držení v náručí / znehybnění, nošení na ramenou, odložení jídla do lednice jako sankce, počítání do pěti, homeopatický sirup na zklidnění, respirační afektivní záchvaty, první pomoc při afektivních záchvatech (předklonit dítě, fouknout do pusy, otevřít okno, poplácat po zadečku, pokropit studenou vodou), EKG, EEG, neurologické a kardiologické vyšetření
Místa a osoby
Praha, prof. Matějíček
@paolin no my když jsme byli tenkrát s tím bráškou na dovolené, tak nás jela velká parta, kde bylo spousty příbuzných a kamarádů mých rodičů, na začátku byli taky chytrý jak naši dělají všechno špatně a oni, že by mu ukázali... :P to jo, na konci museli uznat, že si vůbec neví rady a kritiky ustaly, aspoň k něčemu to bylo dobrý 🙂
@paolin vetsina mamin si hlavne mysli ze co pusobi u nich musi u vsech jelikoz to delaji nejlip a pokud to nepusobi tak to preci neudelali tak jak meli,jelikoz to jedine je spravne...
a ty rady miluju,pak rikam,ano to jsem zkouselo,to taky to taky-oni krouti nevericne ze asi spatne nebo lzu
jojo to ty kamosky ktery nas znaji tak sami uz neradi jelikoz vi... ale ty co to vidi po parkrat tak maji chytry kecy..a nebo rikam a co bys teda delala,a zkusim a nepomaha a ona mi odpovi ale tohle bych ji teda nenechala a rikam tak co teda mam delat,vyzkousem tri veci a nefunguje a zas odpovi ze by ji nenechala ale uz neporadi,nevi
@carculka hm asi tak.. Malej jak se pro něco rozhodne, tak přes to nejede vlak a nehne s ním nic a nikdo. Hezky to řekla jednou kamoška - u první dcery jsem pořád slyšela, jak vše dělám blbě, proto to nefunguje. U druhé jsem to dělala stejně a ejhle - ono to v pohodě fungovalo.
Takže holky neodsuzujte hned ostatní, trocha pochopení neuškodí nikdy 🙂
a jak pisete stacilo by poradit a hromada mamin by byla rada protoze je to treba ani nenapadne ze delaji neco dobre ale bud s to vemou k srdci nebo ne,a ne odsuzovat..a to plati se vsim
@paolin joo presne..a to rika i druha kamoska)mimochodem vyborna mama,nej co znam)ma dva stejna vychova-kazdej jinej a u prvniho p zlym vubec a podobna povaha co nase mala a druhymu zas musi jednou za cas placnou na zadek,kazdej jinej..ale fakt minimalne a mama uzasna,venuje se,vysvetluje ale uz vi co v jakych situacich
Jako nám nedokázaly poradit ani psycholožky, jen si nás přehazovaly. Takže "dobrými" radami jsme zásobeni dostatečně 😉
@marketa97 - tak přesně tohle děláme s naším - mluvíme jako s dospělým, sobě rovným, nedáváme příkazy, ani pokyny..klademe důraz na spolupráci a správné chování, necháváme zodpovědnost a nekontrolujeme jako revizor a funguje to nádherně...A nemyslím si, že nějaké dítě má "zlou" povahu, jen si myslím, že jsou děti, tkeré se dá snadněji nebo méně snadněji zlomit k poslušnosti...
@carculka - k tomu lítání po obchodě a vodění za ruku - u nás pomáhalo tohle - místo toho říkat - nesmíš mi utíkat..tak si k malému dřepnout, říct - tohle je veliký obchod, obrovský, spousta uliček, tady chodíme spolu, špatně by jsme se tady hledali, pokud se ztratíme...a dávat si bacha, aby když dítě někde poodejde, abych za ním neběžela, že kde jsi se mi ztratil - ve smyslu, aby si z toho dítě neudělalo srandu...a pak zapojit dítě do nakupování - že kde jsou jogurty, poznáš ten, co kupujeme? Nechat ho dávat do košíku...A co se týče příkazů - tak batolata, hlavně ta mladší si neumí představit, co mají dělat, když jim řeknete - Neběhej, Neházej - oni tam slyší (vidí) to běhej, házej a dělají to - někde jsem čelta, že navíc batolata v podtsaě neumí "poslechnout" autoritu, tak skutečně...takže je lepší říkat - co mají dělat - v obchodě chodíme spolu (místo neutíkej - páč pak utíkají) - ale při slově chodíme spolu - slyší a vidí ve své mysli - chodíme spolu...
@berenika39 jo nasrala:D naštěstí jsem splachovací a už mě to přešlo....účinné to teda bylo🙂
@blandik a teda nesouhlasim ze nejsou deti s vylozene zlou povahou,je jich jeden z x ale jsou takovy,setkali jsme se vylozene s tyranem,maminka se chovala moc hezky,snazila se nehnula se na krok od nej jelikoz vedela,uz mu bylo pet takze by mel mit rozum a detem jen ublizoval kde mohl..proste uplne nezvladatelnej,nikdo nevedel pry co s nim..a bylo to na nem i videt...
plus pak jsem uz potkala takovy taky tyrany koutku-ale tam maminky drepely a ignorovaly
tot jsem se dočetla: je lépe vědět dopředu co dělat :(((
Milí rodičové, my se včera vrátili z nemocnice se stejným problémem.V sob. večer mi Adámek (1 rok)provedl Afektivní záchvat. Před uložením do postýlky jsem dítě postavila na zem a odešla ohřát čaj. Syn jakoby chtěl začít plakat, otevřel pusinu a ztratil dech, babička ho vzala do náručí, v tom okamžiku se prohl vzad a mu zapadl jazyk - okamžitě jsme syna předklonili, babička (zdrav.sestra) mu násilím otevírala pusinu a snažila se jazyk vytáhnout.Adámek už začínal modrat, třepat se a já začala panikařit - byl to šílený pohled, poté mi přišlo jakoby už ztratil vědomí a byl jak hadrová panenka. Asi po více jak minutě se nadechl a začal plakat. Po dvaceti minutách se situace opakovala, my okamžitě dali do předklonu a já už volala rychlou. Za přítomnosti lékaře u nás doma se situace opakovala, poté i v sanitce a v nemoc. ještě několikrát. Během dvou dnů nám provedli veškerá vyšetření: ekg, eeg, oční, neurologie, kardiologie - naštěstí vše dopadlo dobře, žádné známky epilepsie. Jedná se o Respirační afektivní záchvaty: Nastávají kolem 1 roku věku dítě a končí cca. 3 let.Co je důležité: okamžitě dítě předklonit, aby se zamezilo zapadnutí jazyka, fouknout do pusy - i několikrát, okamžitě otevřít okno, aby byl přísun čerstého vzduchu, údajně i poplácat po zadečku, pokropit studenou vodou... Nám se i stává, že syn pevně stiskne pusu a já nedokáži otevřít. Po 1. nadechnutí, jakoby i na chvíli omdlí - v nemocnici jsem se několikrát ujištovala, že malej pusu povolí a opravdu se nadechne - bylo mi u všech doktorů sděleno, že ano. Byla jsem poučena i o tom,abych zamezovala příčině pláče, ale každý rodič ví, že pokaždé to nejde. Náš Adámek není nijak panovačné a vzdorovité dítě, spíše mi příjde, že záchvaty nastávají při pocitu obavy, úleku, strachu. Takže nám všem (koho se tento připad týká)nezbývá než doufat, že toto brzy přejde a dítě se ve finále vždy nadechne. Kdo tento stav zažil, ví, že ten strach a pohled na své modrající dítě je více jak šílený. Já osobně jsem asi při 6. záchvatu během 2 dnů v nemocnici zkolabovala. Hodně síly všem rodičům!
tak se hlásím po delší odmlce,že máme už po vztekacím období!!! je to ted super:úúú 🙂)
Ahoj maminky, poraďte mi, prosím, jak se zachovat. Se synem (2r.) jsme začli chodit do jednoho MC. Vše tam probíhá v pohodě, hraje si, zapojuje se ve výtvarce, je tam celkově moc spokojený. Když ale máme odejít, začne šíleně zuřit, protože si chce vzít s sebou to či ono. Ve "veřejných" herničkách se takhle strašně nevzteká a nechce si brát hračky domů. Zajímalo by mě tedy, jestli pokračovat v navštěvování MC a vystavovat sebe i jeho těmto stresovým situacím nebo se tomu raději vyhnout. Podotýkám ještě, že pak řve celou cestu v autě a trochu se počůrá.
@wsmoulinkaa díky za tuto zprávu, zrovna se snažím hledat řešení, jak "zklidnit" naši dceru už 3/4 roku je neskutečně vzteklá, jednou je lepší období, podruhé horší, ale teď je fakt neskutečná, co provádí za scény, oči jí lezou z důlků, vypadá, jako by chtěla upadat do mdlob, bud to muset řešit.
mne kdyz se mala vztekala u jidla (fakt hodne ze skakala zidlicka) tak jsem ji dala taky do vlazne sprchy. Byla jsem vzdy absolutne proti tomu a jsem i nadale a nikdy to uz delat nebudu. Protoze mala od te doby nemuze ani videt jak voda tece ze sprchy, dostane zachvat. Tajze ji musime jen koupat. Jinak ja ji placnu po prdce (pliny uz nema tak to ciit) driv jsem ji davala pres ruku aby to citila. Chvilinku place, ale pak se prijde potulit, ja ji obejmu reknu ze miluju a ze zlobit nesmi a za je v pohode.
Mala ma ted taky vztekaci obdobi. U nas plati "bez do kouta", jde a opre si hlavicku o ruku a zed a za par sekund je klid. Nekdy uz si tam jde i sama😀 Univerzalni rada asi neexistuje. Ale je to boj teda. Sprchu bych nedala. Na to jsem mekota.
čau :D tak se hlásím že se vztekáme vesele dál....není to tak časté,ale máme stále výkyvy :/ Sprchu nedávám,nebiju...nic z toho si myslím nepomůže...ulevím jen sobě. Takže nechám vyvztekat a jede se dál...doma to jde...horší to bude venku např na koupališti...to zas bude vykulenců :D ale do té doby ještě čas 🙂
Ahoj holky, malá je také vzteklá, zuřivá a hlavně paličatá. Vše chce dělat sama a nesmím ji pomáhat, to se začne hned vztekat. Chodíme do cvičení, kde je v kolektivu asi 10 dětí. Malá je tam nejhlučnější, někdy ječí od radosti, někdy se vzteká a celkově je živější než ostatní děti. Malé se snažím vysvětlovat, občas plácnu přes zadek, ručičku, když se jí snažím v něčem zabránit, je to ještě horší. Takže většinou doma nechám vyvztekat, horší je to venku nebo ve cvičení, většinou když se jí snažím uklidnit, tak se začne ještě více vztekat. Ze cvičení většinou na chvilku odejdu, počkám, až se uklidní a vrátíme se zpět. Už jsem se i dověděla, že si některé maminky na malou stěžují, jsem z toho celkem smutná a zřejmě přestaneme do cvičení chodit.
Ahoj Maminky,
na Modrém koníkovi si všechny těhulky, maminky a snažilky společně vytváříme knihovničku pojmů a zkušeností kolem všeho mateřského 🙂
Dnes v ní přibyl i článek na téma Batole a proto bych Vás ráda poprosila, zda byste mohly své zkušenosti právě s batolecím obdobím Vašeho dítěte napsat k článku https://www.modrykonik.cz/batole .
Maminky mají v této oblasti spoustu dotazů a zajímá je, jak i Vaše děti tímto obdobím prošly. Jaké měly stravování, spaní, výchovu, jak se učily novým věcem, jak a s čím si hrály atd. Vašimi zkušenostmi jim s tím můžete velmi pomoci 🙂
Děkuji Vám a přeji krásný den!
Janča
Našla jsem nedávno docela zajímavý článek, ale nevím, jestli je to přímo i tvůj případ...to trhání vlasů a ubližování si ale možná něco společného má. Jinak já osobně bych neuměla dát dítě pod studenou sprchu (i když chápu, že zoufalství některých maminek je pak k tomu může až dovést).
☹
Hlavou proti zdi
Většina dětí si během svého prvního roku oblíbí rytmické kývání hlavou či celým tělem. Většinou nejde o nic závažného, dítě jen uklidňuje samo sebe a zlozvyk sám od sebe odezní.
Starší děti ale občas ve vzteku či v reakci na něco, co se jim nelíbí, mlátí hlavou do zdi nebo do podlahy. Tím pravým důvodem nejčastěji bývá snaha upoutat pozornost rodičů, které se jim jinak příliš nedostává.
Tip: Zaprvé by měli rodiče zintenzivnit čas trávený se svým dítětem a pokusit se mu dokázat, že jsou tu pro něj vždy, ne jen, když má bolest. Přímo ve chvíli, kdy zrovna tluče hlavou o podlahu, je ale nejlepší si ho naopak nevšímat. Chce to pevné nervy, ale odborníci tvrdí, že jde jen o demonstrativní akci a dítě si přivodí maximálně bouli. Dítěti musí dojít, že tímhle chováním si pozornost nezíská. Pokud ale návyk nezmizí do čtvrtých narozenin, je potřeba vyhledat odborníka.
Škubání vlasů – To je o něco horší. Pokud si totiž dítě dobrovolně působí bolest, jde o reakci na nějaký vnitřní problém. Zkuste se zamyslet, kde by mohla být chyba, co třeba děláte špatně. Pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníkem.
Hele, mami, nedýchám
Je to podobné jako u mlácení hlavou o zeď. I v tomto případě jde většinou o snahu dítěte upoutat na sebe pozornost. V reakci na nezájem nebo na to, že mu bylo něco zakázáno, zadrží dech. A to na tak dlouho, že v extrémních případech může budit dojem, že se vážně udusí. Odborníci se ale shodují, že pud sebezáchovy je silnější a dítě se určitě nadechne.
Tip: Postup při odbourávání tohoto zlozvyku je podobný jako u předešlého. Dostatek pozornosti a lásky, naopak nezájem ve chvíli, kdy dítě nedýchá. A opět platí, že nejpozději ve čtyřech letech by dítě tohle dělat nemělo! Pokud se to nedaří, vyhledejte odborníka
Držím palce 😉
Tak se hlásím skoro po roce!! Už nevzdorujeme...a jak se říká 4rok rozhodne...u nás to tak bylo!!!
My to měly s poruchou porozumnění....kolem 4roku se vše obrátilo a Nella nám to vrací ...je zlatá!
Vydržte!!! vše se vám v dobré obrátí 🙂 😵 😵 😵 😵
Tak tohle také řeším. Naše holčička je vzteklá nejspíš víc, než jiné děti. Házení sebou, běhání do zdi, tahání ve vzteku za vlásky, liskání sebe, běhá na místě po čtyřech 😀
Zdá se to být vtipné, ale je to docela nářez. Někdy to trvá 20 minut. Hlavně doufám, že to přejde s věkem.... 😉
ahoj holky, mám doma 18měs. holčičku a vzteká si když jí řeknu že něco prostě musí, nejhorší je to třeba že mi nechce dát ruku když jdem po ulici, jenže ona chodí auta ne auta a občas se mi už nechce tahat kočár. pak třeba když jí řeknu že na stůl se neleze a stejně tam jde. zkoušela jsem metodu BABIČEK přes prdel a dost. ale to nepomohlo, potom zavřít do CHODBY a až se uklidní tak jí to přejde, to třeba docelo fungovalo ale co v krámu nebo venku?? tak sem zkusila taky metodu RÁDI ale to sem měla rozbitej ret a máma moje zlomenej nos a malá řve ještě víc a dýl než kdybych jí dala za dveře. stále čekám kdy jí to přejde nebo kdy bude mít otřes mozku. ted si rozsekla bradu.takhle doma mi to je jedno at se vzteká taky odejdu do jiné místnosti aby neměla publikum ale když jsme venku a nechce mi dát ruku tak jí za sebou vláčím a připadam si neschopně... kdy to ty děti přejdou ???

@marketa97 urcite ale myslim ze jsou deti s kteryma to zas nejde moc po dobrem a proste obcas potrebuji v extremu treba trosku jednu na zadek...pochopitelne ma to byt az to posledni reseni ale myslim ze i takovej pripad se najde,ze dostane a priste uz to neudela(nepr byti deti kdyz stopadesatkrat se mu to vysvetlilo,slo se domu atd-vse se vyzkouselo,opet napomenulo))